Gündem

11 Temmuz Dünya Nüfus Günü 2022

Dünya Nüfus Günü nedir, ne zaman ve neden kutlanır? Nüfus Günü'nü neden kutluyoruz? 2022 Dünya Nüfusu ne kadar? Türkiye nüfusu kaç oldu?

Dünya Nüfus Günü nedir, ne zaman kutlanır? Nüfus Günü’nü neden kutluyoruz, amacı nedir? Dünya Nüfusu Ne Kadardır? Dünya Nüfus Günü’nü nasıl kutlayabiliriz? Dünya Nüfus Gününün Önemi nedir? Dünya genelinde her yıl 11 Temmuz’da kutlanan Nüfus Günü 2022 Teması belli oldu mu? Güncel Türkiye doğum ve ölüm istatistikleri nedir? 2022 Türkiye nüfusu kaç oldu?

Dünya Nüfus Günü

Elbette, şu anda dünyada yedi milyardan fazla insan olduğunu biliyor olabilirsiniz, ancak bunun gerçekten ne anlama geldiğini hiç düşündünüz mü?

World Population Day – Dünya Nüfus Günü, her yıl Temmuz ayının 11’inde tüm dünyada kutlanıyor. Bu gün, halkın sorunlarının aciliyeti ve önemi üzerinde düşünmeyi yoğunlaştırmayı amaçlıyor.

Nüfus Günü, 1989 yılında Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (UNDP) tarafından dünya nüfusunun 5 milyar insana ulaştığı tarih olan “11 Temmuz 1987” tarihi “Dünya Nüfus Günü” olarak kabul edildi. Bu orijinal tarih Birleşmiş Milletler Genel Kurulu tarafından ‘Dünya Nüfus Günü’ olarak belirlenmesine karar verildi ve 45/216 sayılı kararla Aralık 1990’da resmileştirildi. İnsanlar nüfus günü hakkında pek bir şey duymamış olsa da, otuz yılı aşkın süredir kutlanıyor.

Bu özel günde Birleşmiş Milletler Nüfus Fonu (UNFPA) tarafından her yıl nüfusun önemli konuları ele alınarak bir tema belirleniyor ve bu temaya ilişkin farkındalık oluşturmaya yönelik çalışmalar yapılıyor.

Nüfus Günü çeşitli ülkelerde farklı şekilde kutlanmaktadır. Birleşmiş Milletler Nüfus Faaliyetleri Fonu’nun (United Nations Fund For Population Activities – UNFPA) dünya genelindeki bürolarının büyük bir kısmı, 11 Temmuz Nüfus Günü amacının farkındalığını artırmak için poster ve kompozisyon yarışmaları ve spor gösterileri ile kutluyor.

Dünya Nüfus Günü Neden Önemlidir?

Artan nüfus oranında gıda ve enerji üretimini sürdürmek zor ve buna yönelik çabalar, nerede yaşarsanız yaşayın sizi etkileyen iklim değişikliğine büyük katkı sağlıyor.

Bu gün, aşırı nüfus konularının öne çıkardığı, aşırı nüfusun çevre üzerindeki etkileri ve iyileştirme konusunda farkındalığı artırdığı için önemlidir. Ayrıca çocuk doğuran kadınların sağlık konularını ve aile planlaması, cinsiyet eşitliği, yoksulluk, anne sağlığı ve insan haklarının önemini tartışıyor.

Dünya Nüfus Günü, Birleşmiş Milletler (BM)’in aile planlaması, cinsiyet eşitliği, yoksulluk, anne sağlığı ve insan hakları gibi küresel nüfus sorunları hakkında farkındalığı artırmaya çalışmak amacıyla her yıl kutlanıyor.

Aynı zamanda Birleşmiş Milletler Nüfus Faaliyetleri Fonu (UNFPA), son yüzyıldaki en büyük küresel sağlık sorunu olan COVID-19 salgınının dünyadaki tüm insanları, özellikle de “kırılgan nüfus” olarak tanımlanan grupların sağlığını tehdit ettiğine ve toplumsal cinsiyet eşitsizliklerini şiddetlendirmekte olduğuna dikkat çekmektedir.

Dünya nüfusunun yaşlandığını ve daha yavaş bir hızda arttığı bir dönemde Birleşmiş Milletler raporuna göre halen 7,9 olan dünya nüfusu 2050’de 9,7 milyara, 2100’de 10,9 milyara ulaşması bekleniyor.

Birleşmiş Milletler Nüfus Faaliyetleri Fonu UNFPA, son yüzyılın en büyük küresel sağlık sorunu olan COVID-19 salgınının dünyadaki tüm insanları, özellikle de “kırılgan nüfus” olarak tanımlanan grupların sağlığını tehdit ettiğine ve toplumsal cinsiyet eşitsizliklerini şiddetlendirmekte olduğuna dikkat çekmektedir. UNFPA, salgının üreme sağlığını, haklarını ve üreme sağlığı hizmetlerine kesintisiz erişimi olumsuz etkilediğini belirterek, daha fazla sayıda kadın ve kız çocuğunun ailelerini planlama ve sağlıklarını koruma yeteneğini kaybetme riskiyle karşı karşıya olduklarını ifade ediyor.

Tarihçesi

Dünya Nüfus Günü, 1989 yılında Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı tarafından belirlendi. Dünya çapında nüfus sorunlarına karşı genel nüfusun farkındalığını artırmak için kutlanan bu gün, ilk olarak 1989 yılında Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (United Nations Development Program – UNDP) Yönetim Konseyi tarafından başlatılmıştır. 1987 yılının 11 Temmuz’unda dünya nüfusu beş milyara yaklaştığında halkın ilgisiyle daha da bilinirliği arttı ve ve benimsendi.

Birleşmiş Milletler Genel kurulu tarafından ise 1990 yılı aralık ayında resmi tarih olarak 11 Temmuz ‘Dünya Nüfus Günü’ (World Population Day) belirlendi.

Dünya Nüfus Günü

Dünya Nüfus Günü 2021 Teması

Küresel anlamda krize neden olan COVID-19 salgınının ikinci yılında dünyanın bazı bölgelerinde pandeminin derin yaralar açtığı, diğerlerinin ise aşılara erişimin uzak ve yetersiz kaldığı için ölümcül gerçeklikle, koronavirüsle savaşa kilitlendiği bir dönemdeyiz.

Birleşmiş Milletler raporlarına göre Pandemi, özellikle cinsel sağlık ve üreme sağlığı alanında sağlık sistemlerini tehlikeye attı. Ayrıca maruz kalınan ve tecrit altında toplumsal cinsiyete dayalı şiddet arttı, eşitsizlikler şiddetlendi. Zararlı uygulamaları ortadan kaldırmaya yönelik programlar kesintiye uğradıkça çocuk yaşta evlilik ve kadın sünneti riski gibi şiddet ve eşitsizlikler çoğalmaya başladı.

Yine bu dönemde önemli sayıda kadın, işgücünden ayrıldı veya genellikle düşük ücretli işleri ortadan kaldırıldı ve uzaktan eğitim alan çocuklar, gençler veya eve bağlı yaşlılar için bakım sorumlulukları arttı. Dolayısıyla bu gibi sebepler, uzun vadede nüfusun büyük çoğunluğunun mali durumlarının istikrarsızlaştırmasına neden oldu.

Birleşmiş Milletlerin 2021 yılı için “Haklar ve seçenekler cevaptır” temasıyla birlikte, birçok ülke değişen doğurganlık oranları konusunda artan endişelerini dile getiriyor. Tarihsel olarak, doğurganlık oranları üzerindeki endişe, insan haklarının feshedilmesine yol açıyor.

Haklar ve seçenekler cevaptır: İster bebek patlaması ister çöküş, değişen doğurganlık oranlarının çözümü üreme sağlığına ve tüm insanların haklarına öncelik vermekte yatar.

Dünya Nüfus Günü Neden Önemlidir?

Artan nüfus oranında gıda ve enerji üretimini sürdürmek zor ve buna yönelik çabalar, nerede yaşarsanız yaşayın sizi etkileyen iklim değişikliğine büyük katkı sağlıyor.

Bu gün, aşırı nüfus konularını öne çıkardığı, nüfus artışının çevre üzerindeki etkileri ve iyileştirme konusunda farkındalığı artırdığı için önemlidir. Ayrıca çocuk doğuran kadınların karşılaştıkları sağlık ve sosyal konularını ve aile planlaması, cinsiyet eşitliği, yoksulluk, anne sağlığı ve insan haklarının önemini tartışıyor.

Nüfus Günü’nü neden kutluyoruz?

1987’den bu yana her yıl 11 Temmuz tarihinde kutlanan Dünya Nüfus Günü, bir kutlamadan çok nüfus artışından kaynaklanan sorunların gündeme gelmesi, tartışılması ve çalışmaların hızlandırılması için bir fırsat olarak değerlendirilmektedir.

Dünya Nüfus Günü Tarihleri

  • 2021 – 11 Temmuz Pazar
  • 2022 – 11 Temmuz Pazartesi
  • 2023 – 11 Temmuz Salı
  • 2024 – 11 Temmuz Perşembe
  • 2025 – 11 Temmuz Cuma

Dünya Nüfusu Ne Kadar?

Worldometer tarafından detaylandırılan en son Birleşmiş Milletler tahminlerine göre, mevcut dünya nüfusu Haziran 2021 itibariyle 7,9 milyardır. “Dünya Nüfusu” terimi, dünyadaki insan nüfusunu (şu anda yaşayan toplam insan sayısı) ifade eder.

Türkiye nüfusu kaç oldu?

TÜİK tarafından açıklanan rakama göre Türkiye nüfusu 2021 yılında 459 bin 365 kişi artış göstererek 83 milyon 614 bin oldu. Yapılan ölçüme göre il ve ilçede yaşayanların oranı yüzde 93 olurken, köylerde yaşayanların oranı ise yüzde 7 olarak açıklandı. Worldometer sitesinde güncel olarak verilen bilgilere göre ise Türkiye nüfusu 85 milyonun üzerinde (85,284,626) olarak veriliyor.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre metropol kent İstanbul’da ise nüfus oranı 56 bin 815 bin kişi azalarak 15 milyon 462 bine geriledi. Nüfusu en az olan il ise 81 bin 910 kişi ile Bayburt oldu. Yıllık nüfus artış hızı 2019 yılında binde 13,9 iken, 2020 yılında binde 5,5 oldu.

Rakam ve Tarihlerler Dünya Nüfusu

Dünya nüfusu ya da dünya insan nüfusu, dünya üzerinde yaşayan toplam insan sayısını verir. En güncel tahminlere göre dünya nüfusu 7,78 milyarı geçmiştir. Buna göre geçmişten günümüze dünyanın nüfus değişkenliğini aşağıda şu şekilde sıralayabiliriz.

  • 1804 yılında ilk defa Dünya nüfusu 1 milyar kişiye ulaştı.
  • 1927 yılında Dünya nüfusu ikiye katlanarak 2 milyara ulaştı.
  • 1960’da Dünya nüfusu 3 milyara oldu.
  • 1989 yılında ise Birleşmiş Milletler, 11 Temmuz’u Dünya Nüfus Günü olarak kabul etti.
  • 7,9 milyar – şu anki dünya nüfusu.

1.442.857.138 kişi sayısıyla Dünyadaki en yüksek nüfusa sahip ülke Çin, 1.388.712.570 kişi sayısıyla ise dünyadaki en yüksek ikinci nüfus Hindistan olarak kayıtlara geçiyor.

MÖ 8000’de tarımın ilk başladığı yıllarda dünyanın tahmini nüfusu 5 milyon kadardı. Yapılan araştırmalara göre dünya nüfusunun tekrar ikiye katlanması için öngörülen yıl sayısı 200 olarak hesaplanmıştır.

Birleşmiş Milletler, 2057 yılında dünya nüfusunun 10 milyara ulaşacağını öngörüyor.

Ayrıca Hristiyan dinine mensup insanların dünya nüfusu yüzdesi %31 olurken, Müslümanların dünya nüfusuna göre yüzdesi %23’dür.

5 İnanılmaz Nüfus Gerçeği

Nüfus artış hızı ; Dünya nüfusu her yıl yaklaşık 83 milyon kişi artıyor.

Dağılımdaki bir değişiklik; Afrika’daki nüfus artıyor, Avrupa nüfusu ise azalıyor.

Monaco dünyanın en yoğun nüfusuna sahip ; Dünyanın en küçük ikinci bağımsız devleti Monaco olmasına rağmen, nüfusu şaşırtıcı bir şekilde 39.500’dür, bu da mil kare başına yaklaşık 68.212 kişidir.

Yaşam beklentisi beklenmedik bir şekilde artıyor; 2000 yılında, dünya genelinde ortalama küresel yaşam beklentisi (ölüm yaşı) 67 yaştı. Ancak bu seviye hızlı bir şekilde ilerleri ve 20 yılda 72’ye yükseldi.

Y kuşağı dünya nüfusunun %27’sini oluşturuyor; Tüm dünyada yaklaşık iki milyar insan bu neslin bir parçası.

Dünya Nüfus Günü’nü nasıl kutlayabiliriz?

Dünya Nüfus Günü, nüfusun kontrolü ve orantısız bir nüfus-kaynak oranının riskleri ve sonuçları konusunda farkındalığı artırmakla ilgilidir. Bu konu en çok sosyal medyada tartışılıyor, bu nedenle farkındalık yaratmak için bir blogunuz veya başka bir sosyal platformunuz varsa, nasıl önlem alacağınız ve nüfus sorunlarıyla nasıl mücadele edeceğiniz konusunda sesinizi yükseltin.

11 Temmuz günü, Sosyal medya hesaplarınızdan Dünya Nüfus günü ve etkinliklerini konu alan paylaşımlar yapın, etkili olacak #WorldPopulationDay #PopulationDay #WorldPopulationDayEvents #WorldPopulationDayFacts #Population #DünyaNüfusGünü #NüfusGünü hashtaglerini kullanın…

Kaynak
Un.orgnationaltoday.com- world population day

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu