Gündem

MTV 2. taksit son ödeme tarihi ne zaman?

MTV ödeme işlemleri nasıl yapılır? 2021 MTV 2. taksit son ödeme tarihi ne zaman? Sorgulama ve son ödeme tarihi hakkında bilgiler…

MTV ödeme işlemleri nasıl yapılır? 2021 MTV 2. taksit son ödeme tarihi ne zaman? Sorgulama ve son ödeme tarihi hakkında bilgiler…

Temmuz ayının son günlerini yaşadığımız bu günlerde Araç sahipleri tarafından merak edilen ve araştırılan MTV (Motorlu Taşıtlar Vergisi) 2. taksit son ödeme tarihi ne zaman, son ödeme günü hangi gün ve ödemeler nereye yapılacak gibi soruların cevapları. İşte 2021 yılı için MTV Sorgulama ve 2. taksit son ödeme tarihi

Motorlu Taşıtlar Vergisi 2. Taksit

1 Temmuz – 31 Temmuz tarihleri arasında yatırılacak olan Motorlu Taşıtlar Vergisi (MTV) 2021 Yılı 2. Taksit ödeme dönemi devam ediyor. Motorlu taşıt sahiplerinin her yıl düzenli olarak ödemek zorunda olduğu MTV (Motorlu Taşıtlar Vergisi) 2. Taksit ödemelerinin 1-31 Temmuz 2021 tarihi arasında yapılması gerekiyor.

Bilindiği üzere motorlu taşıt sahipleri için 2020 yılı için MTV (Motorlu Taşıtlar Vergisi) 2. Taksit ödeme dönemi 1 Temmuz 2021’de başlayacak.

 • 1 Temmuz 2021 Perşembe – MTV ikinci taksit ödeme başlangıcı
 • 31 Temmuz 2021 Cumartesi – MTV ikinci taksit son ödeme günü

MTV ikinci taksit son ödeme günü 31 Temmuz Cumartesi. Ödemeleri nakit ya da kredi kartıyla yapabilirsiniz. Anlaşmalı bazı bankalar ek taksit seçenekleri de sunuyor.

Araç sahiplerini yakından ilgilendiren MTV 2021 ödemeleri açıklandı. Resmi Gazete’de yayımlanan MTV ödemelerinde yeniden değerleme oranı yüzde 9,11 olarak belirlenmişti.

Motorlu Taşıtlar Vergisi (MTV) nedir?

Karayolları Trafik Kanunu’na göre trafik şubelerinde kayıtlı bulunan motorlu taşıtlardan alınan yılda iki defa alınan bir vergi türüdür. Motorlu Taşıtlar vergisi her yıl iki taksitle alınır. 2 taksit şeklinde ödenen Motorlu Taşıtlar vergisi ilk olarak Ocak ayı içerisinde ve diğeri de Temmuz ayı içerisinde ödenmek üzere yılda iki kere ödenir.

MTV (Motorlu Taşıtlar Vergisi) ilk taksit tutarı 1 Ocak31 Ocak 2021 tarihleri arasında, ikinci taksit tutarı ise 1 Temmuz31 Temmuz 2021 tarihlerinde ödenmesi gerekmektedir.

2021 MTV 2. Taksit Son Ödeme Tarihi Ne Zaman?

Motorlu taşıtlar vergisi 2. taksit son ödeme tarihi 31 Temmuz 2021 Cumartesi günü sona erecek. Vatandaşlar son güne kadar vergilerini ödeyebilecek.

Gelir İdaresi Başkanlığı internet sitesi gib.gov.tr üzerinden “Borç Sorgulama ve Ödeme” bölümüne saat 02:00 – 22:00 arasında giriş yaparak kredi kartı ve banka kartı ile ödeme yapabilirsiniz. Ayrıca anlaşmalı bankaların internet siteleri üzerinden de vergi borcunuzu ek taksit avantajıyla ödeyebilirsiniz.

Son taksit ödeme tarihi 31 Temmuz 2021’nin geçirilmesi durumunda ise günlük olarak gecikme faizi uygulanır. MTV ödemeleri yasal olarak ödeme tarihleri arasında ödenmemesi halinde Kamu alacağı olduğundan haciz işlemi başlatılır.

MTV Ödeme Nasıl Yapılır?

1-31 Temmuz tarihleri arasında sürecek olan MTV ödeme işlemleri il ve ilçelerde bulunan vergi dairesi veznelerinden ve Gelir İdaresi internet sitesi (GİB) üzerinden ödenebilmektedir.

2021 Gelir İdaresi Başkanlığı (GİB) MTV ödeme sayfasına gitmek için tıklayın.

Açılan sayfada MTV ve Trafik Para Cezası Ödeme linkine tıklayın. Açılan ekranda TC ve araç plaka bilgilerini girerek sorgulama yapın. Daha sonra ödeme adımında motorlu taşıtlar vergisini ödeyebilirsiniz.

2021 MTV Borç Sorgulama ve Ödeme

 • Motorlu araç sahipleri için MTV 2. Taksit ödemelerini tüm il ve ilçe Vergi Dairesi müdürlüklerinden ödenebilir.
 • Tüm PTT şubelerinden
 • Anlaşmalı bankaların kredi kartları ile veya banka kartları ve banka hesaplarından
 • Gelir İdaresi Başkanlığı (GİB) internet sitesi üzerinden, interaktif Vergi Dairesi, internet Vergi Dairesi ve GİB Mobil uygulaması www.gib.gov.tr internet sitesi üzerinden ödenebilir.

2021 MTV Hesaplama

Araç sahipleri ödeyeceği vergiyi hesaplamak için aşağıdaki tablodan aracının motor hacmi ve yaşı ile ilgili aralıktaki fiyatlardan Motorlu taşıtlar vergi miktarını öğrenebilir.

Ayrıca Gelir İdaresi Başkanlığı (GİB) internet sitesinden aracın ilk tescil tarihi, trafiğe çıkış yani aracın ilk alındığı tarihi girerek sorgulama ve ödeme yapabilirsiniz.

2021 MTV Fiyat Listesi 

2021 MTV Fiyatları Hesaplama Tablosu

Motorlu Taşıtlar Vergisi’nin (MTV) taksit ödemeleri Gelirler İdaresi Başkanlığı (GİB) mobil uygulaması, anlaşmalı bankaların internet bankacılığı ve banka şubeleriyle ilgili vergi daireleri üzerinden de gerçekleştirilebilecek. Aracın otomobil, kamyon, kamyonet, minibüs, otobüs, panelvan olmasına göre ödenecek vergi tutarı değişiklik göstermektedir.

MTV Araç Yaşı Nasıl Hesaplanır?

Motorlu Taşıtlar Vergisi hesaplanırken birden çok değişken bu hesaba etki eder. Aracın cinsi, yaşı ve silindir hacmi MTV tutarını belirleyen etmenlerdendir.

 • 1300 cc altı motor gücü
 • 1301 ile 1600 cc
 • 1601 ile 1800 cc
 • 1801 ile 2000 cc
 • 2001 ile 2500 cc
 • 2501 ile 3000 cc
 • 3001 ile 3500 cc
 • 3501 ile 4000 cc
 • 4001 cc üstü

Kamyonet, kamyon, minibüs ve otobüs gibi taşıtlarda aracın yaşının ve büyüklüğünün yanı sıra, azami toplam ağırlığı da bu hesaba dâhil edilir. Öncelikli olarak tüm araçlar yaşlarına göre çeşitli gruplara ayrılır. Bunlar; 1-3 yaş, 4-6 yaş, 7-11 yaş, 12-15 yaş ve 16 yaş üstüdür. Sonrasında ise motor gücüne göre ikinci bir gruplandırma yapılır. Burada 9 adet grup bulunur.

 

Nukteler.com Facebook’ta 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu