Gündem

MTV 2. taksit son ödeme tarihi ne zaman?

MTV ödeme işlemleri nasıl yapılır? 2020 MTV 2. taksit son ödeme tarihi ne zaman? Sorgulama ve son ödeme tarihi hakkında bilgiler…

MTV ödeme işlemleri nasıl yapılır? 2020 MTV 2. taksit son ödeme tarihi ne zaman? Sorgulama ve son ödeme tarihi hakkında bilgiler…

1 Temmuz – 31 Temmuz tarihleri arasında yatırılacak olan Motorlu Taşıtlar Vergisi (MTV) 2020 Yılı 2. Taksit ödeme dönemi devam ediyor.

Motorlu taşıt sahiplerinin her yıl düzenli olarak ödemek zorunda olduğu MTV (Motorlu Taşıtlar Vergisi) 2. Taksit ödemelerinin 1-31 Temmuz 2020 tarihi arasında yapılması gerekiyor.

Bilindiği üzere motorlu taşıt sahipleri için 2020 yılı için MTV (Motorlu Taşıtlar Vergisi) 2. Taksit ödeme dönemi 1 Temmuz 2020’de başladı.

Temmuz ayının son günlerini yaşadığımız bu günlerde Araç sahipleri tarafından merak edilen ve araştırılan MTV (Motorlu Taşıtlar Vergisi) 2. taksit son ödeme tarihi ne zaman, son ödeme günü hangi gün ve ödemeler nereye yapılacak gibi soruların cevapları…

İşte 2020 yılı için MTV Sorgulama ve 2. taksit son ödeme tarihi

MTV ikinci taksit son ödeme günü 31 Temmuz Cuma. Ödemeleri nakit ya da kredi kartıyla yapabilirsiniz. Anlaşmalı bazı bankalar ek taksit seçenekleri de sunuyor.

Araç sahiplerini yakından ilgilendiren MTV 2020 ödemeleri açıklandı. Resmi Gazete’de yayımlanan MTV ödemelerinde yeniden değerleme oranı yüzde 12 olarak belirlenmişti.

Motorlu Taşıtlar Vergisi (MTV) nedir?

Karayolları Trafik Kanunu’na göre trafik şubelerinde kayıtlı bulunan motorlu taşıtlardan alınan yılda iki defa alınan bir vergi türüdür. Motorlu Taşıtlar vergisi her yıl iki taksitle alınır. 2 taksit şeklinde ödenen Motorlu Taşıtlar vergisi ilk olarak Ocak ayı içerisinde ve diğeri de Temmuz ayı içerisinde ödenmek üzere yılda iki kere ödenir.

MTV (Motorlu Taşıtlar Vergisi) ilk taksit tutarı 1 Ocak31 Ocak 2020 tarihleri arasında, ikinci taksit tutarı ise 1 Temmuz31 Temmuz 2020 tarihlerinde ödenmesi gerekmektedir.

2020 MTV 2. Taksit Son Ödeme Tarihi Ne Zaman?

Motorlu taşıtlar vergisi 2. taksit son ödeme tarihi 31 Temmuz 2020 Cuma günü sona erecek. Vatandaşlar son güne kadar vergilerini ödeyebilecek.

Gelir İdaresi Başkanlığı internet sitesi gib.gov.tr üzerinden “Borç Sorgulama ve Ödeme” bölümüne saat 02:00 – 22:00 arasında giriş yaparak kredi kartı ve banka kartı ile ödeme yapabilirsiniz. Ayrıca anlaşmalı bankaların internet siteleri üzerinden de vergi borcunuzu ek taksit avantajıyla ödeyebilirsiniz.

Son taksit ödeme tarihi 31 Temmuz 2020’nin geçirilmesi durumunda ise günlük olarak gecikme faizi uygulanır. MTV ödemeleri yasal olarak ödeme tarihleri arasında ödenmemesi halinde Kamu alacağı olduğundan haciz işlemi başlatılır.

MTV Ödeme Nasıl Yapılır?

1-31 Temmuz tarihleri arasında sürecek olan MTV ödeme işlemleri il ve ilçelerde bulunan vergi dairesi veznelerinden ve Gelir İdaresi internet sitesi (GİB) üzerinden ödenebilmektedir.

2020 Gelir İdaresi Başkanlığı (GİB) MTV ödeme sayfasına gitmek için tıklayın.

Açılan sayfada MTV ve Trafik Para Cezazı Ödeme linkine tıklayın. Açılan ekranda TC ve araç plaka bilgilerini girerek sorgulama yapın. Daha sonra ödeme adımında motorlu taşıtlar vergisini ödeyebilirsiniz.

2020 MTV Borç Sorgulama ve Ödeme

  • Motorlu araç sahipleri için MTV 2. Taksit ödemelerini tüm il ve ilçe Vergi Dairesi müdürlüklerinden ödenebilir.
  • Tüm PTT şubelerinden
  • Anlaşmalı bankaların kredi kartları ile veya banka kartları ve banka hesaplarından
  • Gelir İdaresi Başkanlığı (GİB) internet sitesi üzerinden, interaktif Vergi Dairesi, internet Vergi Dairesi ve GİB Mobil uygulaması www.gib.gov.tr internet sitesi üzerinden ödenebilir.

2020 MTV Hesaplama

Araç sahipleri ödeyeceği vergiyi hesaplamak için aşağıdaki tablodan aracının motor hacmi ve yaşı ile ilgili aralıktaki fiyatlardan Motorlu taşıtlar vergi miktarını öğrenebilir.

Ayrıca Gelir İdaresi Başkanlığı (GİB) internet sitesinden aracın ilk tescil tarihi, trafiğe çıkış yani aracın ilk alındığı tarihi girerek sorgulama ve ödeme yapabilirsiniz.

2020 MTV Fiyat Listesi 

2020 MTV Fiyatları Hesaplama Tablosu

Motorlu Taşıtlar Vergisi’nin (MTV) taksit ödemeleri Gelirler İdaresi Başkanlığı (GİB) mobil uygulaması, anlaşmalı bankaların internet bankacılığı ve banka şubeleriyle ilgili vergi daireleri üzerinden de gerçekleştirilebilecek. Aracın otomobil, kamyon, kamyonet, minibüs, otobüs, panelvan olmasına göre ödenecek vergi tutarı değişiklik göstermektedir.

Nukteler.com’u Facebook’ta takip edin…

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı