Gündem

2020 Vergi Haftası Ne Zaman? Önemi ve Etkinlikleri

Belirli Gün ve Haftalar kapsamında kutlanan Vergi Haftası ne demek, ne zaman kutlanır? Vergi nedir, vergi çeşitleri, vergi vermenin önemi nedir?

Belirli Gün ve Haftalar kapsamında kutlanan Vergi Haftası ne demek, ne zaman kutlanır? Vergi nedir, vergi çeşitleri, vergi vermenin önemi nedir?

Belirli Gün ve Haftalar kapsamında kutlanan Vergi Haftası ne demek, ne zaman kutlanır? Bu yıl 31.Vergi Haftası  24 Şubat 2020 Pazartesi – 01 Mart 2020 Pazar tarihleri arasında kutlanacak

2020 yılı itibariyle 31. Vergi Haftası başladı. 

Vergi Haftası ülkemizde 1990 yılından bu yana her yıl Şubat ayının son haftasında kutlanmaktadır.

Her yıl Vergi Haftası kapsamında toplumun tüm kesimlerine vergi bilincinin öğretilmesi, çocuklarda ve genç nesillerde oluşturulması ve benimsetilmesi, vergi mükelleflerinin vergiye gönüllü uyumunun sağlanması ve kayıt dışı ekonomi ile mücadele bilincinin oluşturulması amaçlarıyla Hazine ve Maliye Bakanlığına bağlı Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından çeşitli tanıtım ve bilgilendirme faaliyetleri yürütülmektedir.

2020 Vergi Haftası Tarihleri

24 Şubat 2020 itibariyle Bugün başlayan 31’inci Vergi Haftası kapsamında 1 Mart 2020 tarihine kadar Türkiye genelinde Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından çeşitli tanıtım ve bilgilendirme etkinlikler gerçekleştirilecek.

Bu yıl 24 Şubat -1 Mart 2020 tarihleri arasında kutlanacak olan 31.Vergi Haftası nedeniyle tüm yurtta çeşitli etkinlikler gerçekleştirilecek, okullarda bilgilendirme çalışması yapılacak.

Vergi Haftası Önemi

Vergi Haftası kapsamında vergi bilincinin çocuklarda ve genç nesillerde oluşturulması, toplumun tüm kesimlerine benimsetilmesi, mükelleflerin vergiye gönüllü uyumunun sağlanması ve kayıt dışı ekonomi ile mücadele bilincinin oluşturulması amaçlarıyla Hazine ve Maliye Bakanlığına bağlı Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından çeşitli tanıtım ve bilgilendirme faaliyetleri yürütülmektedir.

2020 Vergi Haftası Etkinlikleri

Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından açıklanan bilgilere göre 2020 yılı 31. Vergi Haftası kapsamında tüm kişilerde ve toplumun tüm kesimlerine vergi bilincinin sağlanması, çocuklarda ve genç nesillerde verginin önemi ve benimsetilmesi, mükelleflerin vergiye gönüllü uyumunun sağlanması ve kayıt dışı ekonomi ile mücadele bilincinin oluşturulması amaçlarıyla çeşitli tanıtım ve bilgilendirme faaliyetleri yürütülmektedir.

24 Şubat -1 Mart 2020 tarihleri arasında kutlanacak olan 31. Vergi Haftası nedeniyle tüm yurtta çeşitli etkinlikler gerçekleştirilecek olup bu etkinliklerden bazıları şunlardır;

• Türkiye genelinde, beyan, ödeme ve diğer vergisel yükümlülüklerini zamanında yerine getiren gönüllü uyum seviyesi yüksek mükellefler işyerlerinde ziyaret edilerek sunulan hizmetlere yönelik görüş ve önerileri alınacaktır.

• Genç girişimcilere vergi konularında bilgilendirme yapılacak ve “Genç Girişimcilere Vergi ve Sigorta Prim Teşviki” broşürü dağıtılacaktır.

• Üniversitelerde stantlar kurularak vergi bilinci, kayıt dışı ekonomi, istihdam, kariyer imkanları vb. konularda bilgilendirme yapılacaktır.

• 81 ilde öğrenciler okullarında ziyaret edilerek vergi konusunda bilgilendirmeler yapılacaktır.

• Türkiye genelindeki okullarda Milli Eğitim Bakanlığı ile ortaklaşa Vergi Bilincini Geliştirme Eğitimleri verilecektir.

• Vergi Haftası için “VERGİ GÜÇTÜR”  sloganı ile hazırlanan genel afiş 81 ilimizdeki Vergi Dairesi Başkanlıkları ve Defterdarlıklarda,  öğrencilere yönelik olarak “GÖZÜMÜZ YÜKSEKLERDE GELECEĞİMİZ VERGİLERİMİZDE” sloganı ile hazırlanan afiş ilk ve ortaöğretim okullarında asılacaktır.

Vergi Nedir?

Verginin Tanımı

Türk Dil Kurumu (TDK) tanımına göre vergi; Kamu hizmetlerine harcanmak üzere hükûmetin ve yerel yönetimlerin kanun yoluyla ve yasalara göre siyasi cebir altında ve karşılıksız devlete kaynak olarak doğrudan doğruya veya bazı malların fiyatlarının üstüne koyarak dolaylı yoldan kişilerden topladığı paradır.

Vergi anayasamızda yer alan ve herkesin mükelleflik durumuna göre ödemekle yükümlü olduğu bir görevdir.

Vergi kaçakçısı

Mükellef olduğu mal ve hizmetlerden, gelirler ve araç, gayrimenkul üzerinden yasa ile vermeye zorunlu olduğu vergi kaçıran kimselere denir.

Verginin Tarafları

Vergilemede iki taraf bulunur. Bunlardan birisi verginin borçlusu iken diğeri ise verginin alacaklısıdır. Verginin alacaklısı, vergilendirme yetkisine sahip olan devlettir. Devlet vergilendirme yetkisini bazı kamu kuruluşlarına da devredebilir. Vergilendirme yetkisi devletçe yerel yönetimlere, bağımsız kamu kuruluşlarına ve merkezi yönetimlere tanınsa bile vergi alacaklısı yine de devlettir.

Vergi Çeşitleri:

Türkiye’de vergi türleri sahip olunan mal ve hizmetlerden alınan vergiler, servet ve araç, gayrimenkul üzerinden alınan vergiler, gelir ve kazanç üzerinden alınan vergiler olmak üzere 3 çeşit olarak sıralanabilir.

Mal ve hizmetlerden alınan vergiler:

 • Katma Değer Vergisi
 • Damga Vergisi
 • Özel Tüketim Vergisi
 • Gümrük Vergisi
 • Şans Oyunları vergisi
 • Banka ve Sigorta Muameleleri Vergisi
 • Özel İletişim Vergisi
 • Harçlar
 • Belediye Vergileri

Servet üzerinden alınan vergiler:

 • Motorlu Taşıtlar Vergisi
 • Veraset ve İntikal Vergisi
 • Emlak Vergisi

Gelir üzerinden alınan vergiler:

 • Gelir Vergisi
 • Kurumlar Vergisi

31. Vergi Haftası için hazırlanan ve kullanılan tüm görsellere, gerçekleştirilen etkinliklere www.vergihaftasi.gov.tr adresinden ulaşılabilecektir.

2020 Vergi Haftası ne zaman kutlanacak?

Bu yıl 31. vergi haftası 24 Şubat 2020 Pazartesi – 1 Mart 2020 Pazar tarihleri arasında kutlanacak

[display-posts]

Nukteler.com’u Facebook’tan takip etmeyi unutmayın!

İlgili Makaleler

Bir Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu