Gündem

2023 Vergi Haftası Ne Zaman? Önemi ve Etkinlikleri

2023 yılı itibariyle 34. Vergi Haftası Şubat ayının son haftası 27 Şubat 2023 Pazartesi ile 5 Mart 2023 Pazar tarihleri arasında kutlanacak.

Her yıl Şubat ayının son haftası kutlanan 2023 Vergi Haftası ne demek, ne zaman kutlanır? Vergi nedir, çeşitleri, vergi vermenin önemi nedir? Vergi bilinci haftası ne zaman? 34. Vergi haftası ne zaman? Vergi Haftası sadece Türkiye’de mi kutlanıyor? Dünyada vergi haftası var mı?

Belirli Gün ve Haftalar kapsamında kutlanan Vergi Haftası ne demek, ne zaman kutlanır? Her yıl Şubat ayının son haftası kutlanan vergi haftası ülkemizde 1990 yılından bu yana her yıl kutlanmaktadır.

Vergi Haftası Nedir?

Her yıl Vergi Haftası kapsamında toplumun tüm kesimlerine vergi bilincinin öğretilmesi, çocuklarda ve genç nesillerde oluşturulması ve benimsetilmesi, vergi mükelleflerinin vergiye gönüllü uyumunun sağlanması ve kayıt dışı ekonomi ile mücadele bilincinin oluşturulması amaçlarıyla Hazine ve Maliye Bakanlığına bağlı Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından çeşitli tanıtım ve bilgilendirme faaliyetleri yürütülmektedir.

2023 Vergi Haftası Ne Zaman?

27 Şubat-5 Mart 2023 tarihleri arasında kutlanacak olan 34. Vergi Haftası kapsamında Türkiye genelinde Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından “Vergilerinizle geleceğe bağlanıyorum” sloganıyla çeşitli tanıtım ve bilgilendirme etkinlikleri gerçekleştirilecek.

Her yıl Şubat ayının son haftasında kutlanmakta olan Vergi Haftası bu yıl 27 Şubat-5 Mart arihleri arasında kutlanıyor. Vergi Haftası nedeniyle tüm yurtta çeşitli etkinlikler gerçekleştirilecek, okullarda bilgilendirme çalışması yapılacak.

 • 2023 yılı itibariyle 34. Vergi Haftası Şubat ayının son haftası 27 Şubat 2023 Pazartesi ile 5 Mart 2023 Pazar tarihleri arasında kutlanacak.

Hazine ve Maliye Bakanlığı Gelir İdaresi Başkanlığı 34. Vergi Haftası Afiş

01-11-2022

Vergi Haftası Önemi

Vergi Haftası kapsamında vergi bilincinin çocuklarda ve genç nesillerde oluşturulması, toplumun tüm kesimlerine benimsetilmesi, mükelleflerin vergiye gönüllü uyumunun sağlanması ve kayıt dışı ekonomi ile mücadele bilincinin oluşturulması amaçlarıyla Hazine ve Maliye Bakanlığına bağlı Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından çeşitli tanıtım ve bilgilendirme faaliyetleri yürütülmektedir.

Vergi Haftası Etkinlikleri

Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından açıklanan bilgilere göre 2023 yılı 34. Vergi Haftası kapsamında tüm kişilerde ve toplumun tüm kesimlerine vergi bilincinin sağlanması, çocuklarda ve genç nesillerde verginin önemi ve benimsetilmesi, mükelleflerin vergiye gönüllü uyumunun sağlanması ve kayıt dışı ekonomi ile mücadele bilincinin oluşturulması amaçlarıyla çeşitli tanıtım ve bilgilendirme faaliyetleri yürütülmektedir.

Bu yıl 27 Şubat-5 Mart tarihleri arasında tarihleri arasında kutlanacak olan 34. Vergi Haftası nedeniyle tüm yurtta çeşitli etkinlikler gerçekleştirilecek olup bu etkinliklerden bazıları şunlardır;

• Türkiye genelinde, beyan, ödeme ve diğer vergisel yükümlülüklerini zamanında yerine getiren gönüllü uyum seviyesi yüksek mükellefler işyerlerinde ziyaret edilerek sunulan hizmetlere yönelik görüş ve önerileri alınacaktır.

• Genç girişimcilere vergi konularında bilgilendirme yapılacak ve “Genç Girişimcilere Vergi ve Sigorta Prim Teşviki” broşürü dağıtılacaktır.

• Üniversitelerde stantlar kurularak vergi bilinci, kayıt dışı ekonomi, istihdam, kariyer imkanları vb. konularda bilgilendirme yapılacaktır.

• 81 ilde öğrenciler okullarında ziyaret edilerek vergi konusunda bilgilendirmeler yapılacaktır.

• Türkiye genelindeki okullarda Milli Eğitim Bakanlığı ile ortaklaşa Vergi Bilincini Geliştirme Eğitimleri verilecektir.

Vergi Ne Demek?

Verginin Tanımı

Türk Dil Kurumu (TDK) tanımına göre vergi; Kamu hizmetlerine harcanmak üzere hükûmetin ve yerel yönetimlerin kanun yoluyla ve yasalara göre siyasi cebir altında ve karşılıksız devlete kaynak olarak doğrudan doğruya veya bazı malların fiyatlarının üstüne koyarak dolaylı yoldan kişilerden topladığı paradır.

Vergi anayasamızda yer alan ve herkesin mükelleflik durumuna göre ödemekle yükümlü olduğu bir görevdir.

Vergi kaçakçısı

Mükellef olduğu mal ve hizmetlerden, gelirler ve araç, gayrimenkul üzerinden yasa ile vermeye zorunlu olduğu vergi kaçıran kimselere denir.

Verginin Tarafları

Vergilemede iki taraf bulunur. Bunlardan birisi verginin borçlusu iken diğeri ise verginin alacaklısıdır. Verginin alacaklısı, vergilendirme yetkisine sahip olan devlettir. Devlet vergilendirme yetkisini bazı kamu kuruluşlarına da devredebilir. Vergilendirme yetkisi devletçe yerel yönetimlere, bağımsız kamu kuruluşlarına ve merkezi yönetimlere tanınsa bile vergi alacaklısı yine de devlettir.

Vergi Çeşitleri:

Türkiye’de vergi türleri sahip olunan mal ve hizmetlerden alınan vergiler, servet ve araç, gayrimenkul üzerinden alınan vergiler, gelir ve kazanç üzerinden alınan vergiler olmak üzere 3 çeşit olarak sıralanabilir.

Mal ve hizmetlerden alınan vergiler:

 • Katma Değer Vergisi
 • Damga Vergisi
 • Özel Tüketim Vergisi
 • Gümrük Vergisi
 • Şans Oyunları vergisi
 • Banka ve Sigorta Muameleleri Vergisi
 • Özel İletişim Vergisi
 • Harçlar
 • Belediye Vergileri

Servet üzerinden alınan vergiler:

Gelir üzerinden alınan vergiler:

 • Gelir Vergisi
 • Kurumlar Vergisi

34. Vergi Haftası için hazırlanan ve kullanılan tüm görsellere, gerçekleştirilen etkinliklere www.vergihaftasi.gov.tr adresinden ulaşılabilecektir.

İlgili Diğer Konular 

Nukteler.com Facebook’ta!

İlgili Makaleler

Bir Yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün