Gündem

2021 Vergi Haftası Ne Zaman? Önemi ve Etkinlikleri

Her yıl Şubat ayının son haftası kutlanan 2021 Vergi Haftası ne zaman kutlanır? Vergi nedir, çeşitleri, vergi vermenin önemi?

Her yıl Şubat ayının son haftası kutlanan 2021 Vergi Haftası ne demek, ne zaman kutlanır? Vergi nedir, çeşitleri, vergi vermenin önemi?

Belirli Gün ve Haftalar kapsamında kutlanan Vergi Haftası ne demek, ne zaman kutlanır? Her yıl Şubat ayının son haftası kutlanan vergi haftası ülkemizde 1990 yılından bu yana her yıl kutlanmaktadır.

Vergi Haftası Nedir?

Her yıl Vergi Haftası kapsamında toplumun tüm kesimlerine vergi bilincinin öğretilmesi, çocuklarda ve genç nesillerde oluşturulması ve benimsetilmesi, vergi mükelleflerinin vergiye gönüllü uyumunun sağlanması ve kayıt dışı ekonomi ile mücadele bilincinin oluşturulması amaçlarıyla Hazine ve Maliye Bakanlığına bağlı Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından çeşitli tanıtım ve bilgilendirme faaliyetleri yürütülmektedir.

2021 Vergi Haftası Ne Zaman?

22 Şubat 2021 Pazartesi itibariyle başlayacak olan 32’inci Vergi Haftası kapsamında 28 Şubat 2021 Pazar gününe kadar Türkiye genelinde Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından çeşitli tanıtım ve bilgilendirme etkinlikler gerçekleştirilecek.

Her yıl Şubat ayının son haftasında kutlanmakta olan Vergi Haftası bu yıl 22 – 28 Şubat tarihleri arasında kutlanıyor. Vergi Haftası nedeniyle tüm yurtta çeşitli etkinlikler gerçekleştirilecek, okullarda bilgilendirme çalışması yapılacak.

 • 2021 yılı itibariyle 32. Vergi Haftası Şubat ayının son haftası 22 Şubat 2021 Pazartesi ile 28 Şubat 2021 Pazar tarihleri arasında kutlanacak.

Vergi Haftası Önemi

Vergi Haftası kapsamında vergi bilincinin çocuklarda ve genç nesillerde oluşturulması, toplumun tüm kesimlerine benimsetilmesi, mükelleflerin vergiye gönüllü uyumunun sağlanması ve kayıt dışı ekonomi ile mücadele bilincinin oluşturulması amaçlarıyla Hazine ve Maliye Bakanlığına bağlı Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından çeşitli tanıtım ve bilgilendirme faaliyetleri yürütülmektedir.

2021 Vergi Haftası Etkinlikleri

Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından açıklanan bilgilere göre 2021 yılı 32. Vergi Haftası kapsamında tüm kişilerde ve toplumun tüm kesimlerine vergi bilincinin sağlanması, çocuklarda ve genç nesillerde verginin önemi ve benimsetilmesi, mükelleflerin vergiye gönüllü uyumunun sağlanması ve kayıt dışı ekonomi ile mücadele bilincinin oluşturulması amaçlarıyla çeşitli tanıtım ve bilgilendirme faaliyetleri yürütülmektedir.

22-28 Şubat tarihleri arasında tarihleri arasında kutlanacak olan 32. Vergi Haftası nedeniyle tüm yurtta çeşitli etkinlikler gerçekleştirilecek olup bu etkinliklerden bazıları şunlardır;

• Türkiye genelinde, beyan, ödeme ve diğer vergisel yükümlülüklerini zamanında yerine getiren gönüllü uyum seviyesi yüksek mükellefler işyerlerinde ziyaret edilerek sunulan hizmetlere yönelik görüş ve önerileri alınacaktır.

• Genç girişimcilere vergi konularında bilgilendirme yapılacak ve “Genç Girişimcilere Vergi ve Sigorta Prim Teşviki” broşürü dağıtılacaktır.

• Üniversitelerde stantlar kurularak vergi bilinci, kayıt dışı ekonomi, istihdam, kariyer imkanları vb. konularda bilgilendirme yapılacaktır.

• 81 ilde öğrenciler okullarında ziyaret edilerek vergi konusunda bilgilendirmeler yapılacaktır.

• Türkiye genelindeki okullarda Milli Eğitim Bakanlığı ile ortaklaşa Vergi Bilincini Geliştirme Eğitimleri verilecektir.

• Vergi Haftası için “VERGİ GÜÇTÜR” sloganı ile hazırlanan genel afiş 81 ilimizdeki Vergi Dairesi Başkanlıkları ve Defterdarlıklarda,  öğrencilere yönelik olarak “GÖZÜMÜZ YÜKSEKLERDE GELECEĞİMİZ VERGİLERİMİZDE” sloganı ile hazırlanan afiş ilk ve ortaöğretim okullarında asılacaktır.

Vergi Nedir?

Verginin Tanımı

Türk Dil Kurumu (TDK) tanımına göre vergi; Kamu hizmetlerine harcanmak üzere hükûmetin ve yerel yönetimlerin kanun yoluyla ve yasalara göre siyasi cebir altında ve karşılıksız devlete kaynak olarak doğrudan doğruya veya bazı malların fiyatlarının üstüne koyarak dolaylı yoldan kişilerden topladığı paradır.

Vergi anayasamızda yer alan ve herkesin mükelleflik durumuna göre ödemekle yükümlü olduğu bir görevdir.

Vergi kaçakçısı

Mükellef olduğu mal ve hizmetlerden, gelirler ve araç, gayrimenkul üzerinden yasa ile vermeye zorunlu olduğu vergi kaçıran kimselere denir.

Verginin Tarafları

Vergilemede iki taraf bulunur. Bunlardan birisi verginin borçlusu iken diğeri ise verginin alacaklısıdır. Verginin alacaklısı, vergilendirme yetkisine sahip olan devlettir. Devlet vergilendirme yetkisini bazı kamu kuruluşlarına da devredebilir. Vergilendirme yetkisi devletçe yerel yönetimlere, bağımsız kamu kuruluşlarına ve merkezi yönetimlere tanınsa bile vergi alacaklısı yine de devlettir.

Vergi Çeşitleri:

Türkiye’de vergi türleri sahip olunan mal ve hizmetlerden alınan vergiler, servet ve araç, gayrimenkul üzerinden alınan vergiler, gelir ve kazanç üzerinden alınan vergiler olmak üzere 3 çeşit olarak sıralanabilir.

Mal ve hizmetlerden alınan vergiler:

 • Katma Değer Vergisi
 • Damga Vergisi
 • Özel Tüketim Vergisi
 • Gümrük Vergisi
 • Şans Oyunları vergisi
 • Banka ve Sigorta Muameleleri Vergisi
 • Özel İletişim Vergisi
 • Harçlar
 • Belediye Vergileri

Servet üzerinden alınan vergiler:

Gelir üzerinden alınan vergiler:

 • Gelir Vergisi
 • Kurumlar Vergisi

32. Vergi Haftası için hazırlanan ve kullanılan tüm görsellere, gerçekleştirilen etkinliklere www.vergihaftasi.gov.tr adresinden ulaşılabilecektir.

İlgili Diğer Konular 

Nukteler.com Facebook’ta!

İlgili Makaleler

Bir Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu