Cuma HutbesiGündem

Miras konulu Cuma Hutbesi 15 Ocak 2021

Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından 15 Ocak 2021 tarihli Cuma Hutbesi yayımlandı. Cuma Hutbesinin konusu "Miras, Her Hak Sahibine Hakkını Vermek" oldu.

Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından son Cuma Hutbesi yayımlandı. 15 Ocak 2021 tarihli Cuma Hutbesi Konusu “Miras, Her Hak Sahibine Hakkını Vermek” oldu.

Her hafta farklı konu ve içerikler Cuma hutbelerinde imamlar tarafından vatandaşlara okunuyor. Müslümanların merakla beklediği Diyanet’in son Cuma Hutbesi konusu yayınlandı mı? Bu haftaki Cuma hutbe konusu nedir?

İşte Diyanet’in son Cuma Hutbesinin konusu “Miras, Her Hak Sahibine Hakkını Vermek” oldu.

Diyanet Cuma Hutbesi 15 Ocak 2021

Cuma Namazı ve Cuma Hutbesi / Friday Khutbas / خطب الجمعة​​​​​​​​​​ / Freitag Predigt
Tarih: 15.01.2021

MİRAS: HER HAK SAHİBİNE HAKKINI VERMEK

بِسْـــــــمِ اﷲِارَّحْمَنِ ارَّحِيم

لِلرِّجَالِ نَص۪يبٌ مِمَّا تَرَكَ الْوَالِدَانِ وَالْاَقْرَبُونَۖ وَلِلنِّسَٓاءِ نَص۪يبٌ مِمَّا تَرَكَ الْوَالِدَانِ وَالْاَقْرَبُونَ مِمَّا قَلَّ مِنْهُ اَوْ كَثُرَۜ نَص۪يباً مَفْرُوضاً.

قالَ رسولُ اللَّه صَلّى اللهُ عَلَيْهِ وسَلَّم

مَنْ تَرَكَ مَالاً فَلِوَرَثَتِه ِ .

Muhterem Müslümanlar!

Okuduğum ayet-i kerimede Yüce Rabbimiz şöyle buyuruyor: “Anne babanın ve yakınların miras olarak bıraktıklarından erkeklere pay vardır; yine anne babanın ve akrabanın miras olarak bıraktıklarından kadınlara da pay vardır; azından çoğundan, belli pay.”[1]

Okuduğum hadis-i şerifte ise Sevgili Peygamberimiz (s.a.s) şöyle buyurmaktadır: “Her kim öldükten sonra geride mal bırakırsa, o mal mirasçılarınındır.”[2]

Aziz Müminler!

İslam’ın titizlikle üzerinde durduğu haklardan biri de mirastır. Dinimiz, hayatın her alanında olduğu gibi, miras paylaşımında da adaleti öngören ayrıntılı hükümler getirmiştir. Mümin, ahiret yolculuğuna uğurlanırken geride bıraktığı maldan, önce cenaze masrafları karşılanır. Sonra, eğer varsa borçları ödenir. Ardından üçte biri aşmamak kaydıyla mirasçıların dışındakilere yönelik vasiyeti yerine getirilir. Bütün bunlardan sonra ise miras varislere intikal eder.

Kıymetli Müslümanlar!

Miras taksim edilirken her hak sahibine hakkının verilmesi, kadın-erkek, büyük-küçük hiç kimsenin mağdur edilmemesi esastır. Kadınlara miras verilmemesine yönelik örf ve âdetler, dinimize göre adaletsizliktir, zulümdür, asla meşru değildir. Allah’a ve O’nun indirdiği Kur’an’a iman eden her Müslüman, mirastan payına düşene rıza göstermeli ve kardeşlerinin hakkına el uzatmaktan sakınmalıdır.

Nitekim Rabbimiz mirasla ilgili hükümleri beyan ettikten sonra bizleri şöyle uyarır: “İşte bu, Allah’ın koyduğu sınırlarıdır. Kim Allah’a ve Peygamberine itaat ederse, Allah onu, içinden ırmaklar akan, içinde ebedi kalacakları cennetlere sokar. İşte bu büyük başarıdır. Kim de Allah’a ve Peygamberine isyan eder ve onun koyduğu sınırları aşarsa, Allah onu ebedi kalacağı cehennem ateşine sokar. Onun için alçaltıcı bir azap vardır.”

[3]

Değerli Müminler!

Mirasın emanet olduğunu, miras ve kul hakkı arasında ince bir sınır bulunduğunu unutmayalım. Hırslarımıza yenilerek o sınırı asla çiğnemeyelim. Miras söz konusu olduğunda merhameti, insafı, adaleti ve hakkaniyeti elden bırakmayalım.

[1] Nisâ, 4/7.

[2] Buhârî, Ferâiz, 25.

[3] Nisâ, 4/13-14.

Kaynak: Din Hizmetleri Genel Müdürlüğü

Cuma Hutbesi’ni indir

Diyanet tarafından paylaşılan 15.01.2021 tarihli son Cuma Hutbesi tam metni Türkçe, Arapça, İngilizce, Almanca metni, okunuşu ve PDF Formatında indir

İlgili Diğer Konular

Nukteler.com Facebook’ta

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün