Yaşam

Dünya Mutluluk Günü 2023

Dünya Mutluluk Günü nedir, ne zaman kutlanır? 20 Mart Uluslararası Mutluluk Günü mü? Dünya Mutluluk Günü neden kutlanıyor? 20 Mart özel bir gün mü?

Dünya Mutluluk Günü nedir, ne zaman kutlanır? 20 Mart Uluslararası Mutluluk Günü mü? Dünya Mutluluk Günü neden kutlanıyor? Dünya Mutluluk Günü’nün anlam ve önemi, ortaya çıkış kökeni, hikayesi ve tarihçesi nedir? Uluslararası Mutluluk Günü ilk ne zaman kutlandı? 20 Mart özel bir gün mü?

Dünya Mutluluk Günü

Mutluysanız ve bunun farkındaysanız, bunu 20 Mart Dünya Mutluluk Günü’nde kutlayın! Nötr bir durumda olmanın dışında, çoğunlukla olmamız gereken şey mutlu olmaktır. Ne yazık ki, öfke ve üzüntü gibi duygular çoğumuz için giderek varsayılan bir yol haline geliyor. Bu yüzden neşelenmek ve hayattaki iyi şeyleri ve umut ışığını takdir etmek için özel bir gün.

2013 yılından bu yana Birleşmiş Milletler, dünyanın dört bir yanındaki insanların yaşamlarında mutluluğun önemini tanımanın bir yolu olarak Uluslararası Mutluluk Günü’nü kutlamaktadır. BM’ye göre bir ülkenin başarısı, halkının ne kadar mutlu olduğuna göre değerlendirilmelidir.

Uluslararası Mutluluk Günü (International Day of Happiness) adı verilen bir özel gün, tecrübesiz kişilere biraz çocuksu gelebilir. Belki de şarkı söyleyen çocukları ya da gülümseyen bir güneş ve gökkuşakları altında neşeyle dans eden insanları hayal ediyorsunuzdur. İyi bir şarkı söyleme seansından kim hoşlanmaz ki tamamen haksız değilsiniz ama gerçek şu ki bu keyifli günde sadece gülümsemeler ve iyi hislerden çok daha fazlası var.

Tarihçesi

Birleşmiş Milletler ve 160 ülkeden insanlardan oluşan kâr amacı gütmeyen ortak grubu Action for Happiness’ın çalışmaları sayesinde Dünya Mutluluk Günü’nü kutluyoruz. Hareketin nihai amacı, ilerlemenin yalnızca kârlılığı artırmak ve ekonomik büyümeyi teşvik etmek değil, aynı zamanda refah ve insan mutluluğu ile ilgili olduğu bilincini yaymaktır.

2011’de BM Genel Kurulu, mutluluğa ekonomik fırsat kadar öncelik vermeyi “temel insani hedef” yapan bir kararı kabul etti. İki yıl sonra, 2013’te BM’ye üye 193 ülkenin tamamı dünyanın ilk Uluslararası Mutluluk Günü’nü kutladı ve o zamandan beri büyümeye devam ediyor.

 • 12 Temmuz 2012’de Birleşmiş Milletler özel danışmanı Jayme Illien tarafından kavramsallaştırılan Uluslararası Mutluluk Günü, ilk BM Mutluluk konferansında kuruldu.
 • 20 Mart 2013’te ilk Uluslararası Mutluluk Günü, Ndaba Mandela ve Chelsea Clinton tarafından New York’ta düzenlenen TedXTeen konferansında kutlandı.
 • 20 Mart 2014’te Hip Hop’un kurucularından Amerikalı plak yapımcısı, rapçi, şarkıcı ve söz yazarı Pharrell Lanscilo Williams, bu günün şerefine “Happy” adlı şarkısının 24 saatlik müzik videosunu yayınladı.
 • 15 Şubat 2017’de Şirinler Birleşmiş Milletler’e katıldı. Birleşmiş Milletler, 2017 Uluslararası Mutluluk Günü için 17 Sürdürülebilir Kalkınma Hedefinin desteklenmesine yardımcı olmak için Şirinler ile ortaklık kurduğunu duyurdu.

2023 Dünya Mutluluk Günü Ne Zaman?

Uluslararası Mutluluk Günü, Birleşmiş Milletler tarafından her yıl 20 Mart’ta düzenlenen küresel bir etkinliktir. Mutlu olmanın bir insan hakkı olduğunu ve kutlamaya değer olduğunu bize hatırlatmaya hizmet eder ve bu gün zaten mutlu değilseniz, kutlamalar bunu değiştirebilir!

 • 2023 – 20 Mart Pazartesi
 • 2024 – 20 Mart Çarşamba
 • 2025 – 20 Mart Perşembe
 • 2026 – 20 Mart Cuma
 • 2027 – 20 Mart Cumartesi

Günün Gelenekleri

Herkesin kendi mutluluk tanımı ya da onları mutlu eden şeyler vardır, bu yüzden bugün için taşa kazınmış gelenekler yoktur. Mutluluk, halinden memnun hissetmek ve duygularını taklit etmek zorunda olmamakla ilgilidir, bu yüzden seni ne mutlu ediyorsa onu yap!

İçsel olarak mutlu olmak, çevrenizden memnun olmanın anahtarıdır, bu nedenle kendinize meydan okuyun ve yeni insanlara ve deneyimlere açık olun. Küçük şeylere değer verin ve o anda her şey için minnettar olun.

Mutluluk hakkında 5 ilginç gerçek bilgi

 • Daha mutlu olanların soğuk algınlığı geliştirme olasılığı daha düşüktür.
 • Bahar alerjisi bir yana, çiçek kokuları sizi daha mutlu eder.
 • Tüm gülümsemeler aynı değildir. Bilim insanları, zevkten utanmaya kadar 18 farklı gülümsemeyi sınıflandırdılar.
 • Bir evcil hayvanla oynamak veya onu okşamak, stresi ve depresyonu azaltır.
 • BM’nin raporuna göre 2018’den beri 5 yıldır Finlandiya dünyanın en mutlu ülkesi olmaya devam ediyor.

Mutluluk Günü Etkinlikleri

İnsanların Uluslararası Mutluluk Günü’nü kutlayabilecekleri çeşitli yollar vardır. Bazı insanlar mutluluk ve esenliği teşvik eden etkinlikler ve faaliyetler düzenlerken, diğerleri pozitifliği ve mutluluğu yaymak için sosyal medya platformlarında sözler, mesajlar ve alıntılar paylaşıyor. Dünyanın dört bir yanındaki birçok kuruluş ve hükümet de günü, mutluluk ve esenliği teşvik etmeyi amaçlayan girişimler ve politikalar başlatmak için kullanıyor.

İnsanlar sosyal varlıklardır. Arkadaşlarınızla bir buluşma organize etmeyi erteliyor veya son zamanlarda biraz fazla dışarı çıkmaya “hayır” diyorsanız, bu eğilimi tersine çevirmeyi deneyin. Dışarı çıkın, gülün, eğlenin, gününüzü bu kadar ciddiye almayın ve bu etkileşimden dolayı stres seviyenizin düştüğünü ve düşük kaldığını görebilirsiniz. Gülümsemek ve gülmek, gerilimi azaltmak için en iyi yöntemlerden biridir ve en güzeli de bedavadır!

İş stresi ve mutsuzluğu, ekonomik durum, sağlık ve güvenlikle ilgili korkular ve diğer sayısız faktör, herkesin boynuna ağır bir yük olabilir. Ancak esenlik, farkındalık ve en önemli olanla temasa geçmenin diğer yolları hakkında biraz okuma yaparak, hayata yeni bir bakış açısı getirmeye başlayabilirsiniz.

Mutluluk Günü’nü Neden Seviyoruz?

Mutluluk hazır verilen bir şey değildir. Dünya Sağlık Örgütü, 300 milyon kadar insanın şu anda depresyonla yaşadığını tahmin ederken, sayısız insan da hayatlarında teşhis edilmemiş bir mutluluk eksikliği ile karşı karşıya. Hızlı tempolu, küreselleşmiş bir toplumda başarılı olmak için artan baskıyla, çoğu kişi refahını ciddiye almıyor ve bu da hem birey hem de çevresi üzerinde ciddi etkilere sahip olabiliyor. Bu nedenle mutluluğu ön plana çıkarmanın zamanı geldi…

Gülümsemeler sağlıklıdır. Gülümsemek kadar basit bir şeyi daha iyi bir ruh haline, daha az strese ve daha fazla eğlenceye bağlayan birkaç çalışma var. Üstelik bu tepkiler daha çok gülümsemeye yol açarak olumlu bir döngü oluşturuyor. Bu nedenle, Uluslararası Mutluluk Günü’nde sahte bir gülümsemeyle gülümsemeniz gerekse bile bilim, yakında hissedeceğiniz olumlu etkilerin gerçek olduğunu söylüyor.

Mutluluk bulaşıcıdır. Çalışmalar, çevrenizdeki diğer kişilerin ruh halini iyileştirmenin, kendi ruh halinizi iyileştirmek kadar basit olabileceğini bulmuştur. Araştırmacılar, çevrimiçi olarak en çok neyin paylaşıldığına ve neyin “viral hale geldiğine” bakarak, olumlu, mutlu ve eğlenceli gönderilerin olumsuz olanlardan çok daha fazla paylaşıldığını keşfettiler. Bu üstel büyüme döngüsünde, bir ülkedeki tek bir canlandırıcı mesaj, başka bir ülkedeki tüm nüfusun moralini yükseltebilir. Tek yapman gereken haberi yaymak!

Bu yazılar da ilginizi çekebilir;

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün