Yaşam

20 Nisan 2023 Hibrit Güneş Tutulması – Canlı İzle

20 Nisan 2023 Hibrit Güneş Tutulması. Bu tutulmanın kişisel ve toplumsal bazda etkileri neler olacak? 2023 Güneş Tutulması Türkiye'de ne zaman ve hangi burçta olacak? Türkiye’den izlenebilecek mi?

20 Nisan 2023 Hybrıd Güneş Tutulması. Bu tutulmanın kişisel ve toplumsal bazda etkileri neler olabilir? 2023 Güneş Tutulması Türkiye’de ne zaman, saat kaçta ve hangi burçta olacak? Türkiye’den izlenebilecek mi? Tam güneş tutulması kaç yılda bir olur? Bir sonraki güneş tutulması ne zaman?

Tutulma 20 Nisan Perşembe günü gerçekleşecek ve Güney ve Doğu Asya, Avustralya, Pasifik ve Hint Okyanusları ve Antarktika’dan görülebilecek. Nisan 2023 hibrit tutulmasının tarihi ve saati ve Türkiye üzerinden canlı olarak nasıl izleneceği hakkında bilgi edinin…

Nisan 2023 güneş tutulması ne zaman, nerede oluyor ve nasıl izleyebilirsiniz? 20 Nisan 2023 hibrit güneş tutulmasını bu kadar özel yapan nedir? Yaklaşan güneş tutulması hakkında bilinmesi gereken 10 şey için okumaya devam edin.

Nisan 2023 Hibrit Güneş Tutulması

2023 yılının ilk Güneş tutulması 20 Nisan 2023 Perşembe günü gerçekleşecek. Astrolojiye göre yılın ilk güneş tutulması Koç burcunda ve Ashwini Nakshatra’da gerçekleşecek. Gün Amavasya (Yeni Ay Karanlık Gece) olacak. Güneş, Koç burcunda geçiş yapacak ve Ay da öyle olacak. Her ikisi de Ketu tarafından yönetilen Koç’un Ashwini nakshatra’sında geçiş yapacak.

20 Nisan 2023’teki güneş tutulması, alışılmadık bir gezegensel hizalanma günüdür. Güneş ve Rahu, Koç’ta diğer iki gezegen, Ay ve Merkür ile birlikte olacak. Bununla birlikte, Mars’ın yönettiği Koç burcunda seyahat eden Güneş ve Ay, insanların ve genel olarak dünyanın yaşamında bazı olumlu sonuçlar getirebilir.

20 Nisan 2023 Güneş Tutulması Ne Zaman?

Tam güneş tutulmasının başladığı tarih 20 Nisan 2023 Perşembe günü Türkiye saatiyle 04:34 (UTC 01:34), maksimum tutulma ise 07:16’de gerçekleşecek. 20 Nisan hibrit güneş tutulmasının son aşaması ise Türkiye saatiyle 09:59 (UTC 06:59)’de tamamlanacak.

Türkiye’de coğrafi konumu itibariyle 20 Nisan tam güneş tutulması gözlemlenemeyecek.

 • Parçalı tutulmanın başlayacağı zaman 20 Nisan 2023 Perşembe saat: 04:34
 • Tam tutulmanın başladığı zaman 20 Nisan 2023 Perşembe saat: 05:37
 • Maksimum Tutulma Saat 07:16
 • Tam tutulma sonunu 20 Nisan 2023 Perşembe saat: 08:56
 • Kısmi tutulma sonu saat 09:59

Tutulma hesaplamaları genellikle birkaç saniye kadar doğrudur.

Canlı İzleyin

19 Nisan (ABD’de) / 20 Nisan’da (Avustralya), Ay, Güneş ile Dünya arasından geçerek Avustralya ve Güneydoğu Asya’dan görülebilen bir tam güneş tutulması gözlenecek…

Tutulmayı NASA Science Live ve timeanddate üzerinden canlı olarak izleyebilirsiniz.

Tam güneş tutulması nedir?

Tam güneş tutulması: Ay’ın doğrudan Güneş ile Dünya arasına girmesi ve böylece Dünya’nın Ay’ın gölgesinde kalmasıyla meydana gelir.

Tam tutulmayı gören insanlar, Dünya’ya çarptığında Ay’ın gölgesinin merkezindedir. Gökyüzü çok karanlık olur, sanki geceymiş gibi. Tam tutulmanın gerçekleşmesi için Güneş, Ay ve Dünya’nın doğrudan bir çizgide olması gerekir.

Royal Greenwich Gözlemevi şöyle açıklıyor: “Ay, Dünya’dan çok daha küçük olduğu için, gölgesi Dünya yüzeyinin yalnızca küçük bir bölümünü kaplıyor. Bu, güneş tutulmasının sadece Dünya’nın belirli bir bölgesinden görülebileceği anlamına gelir.

“Tam bir güneş tutulması, Ay’ın gölgesinin en karanlık kısmından (tam gölgesi) izlenebilir; kısmi gölgeyle kaplı alanlar (penumbrası) kısmi bir tutulmaya tanık olur.”

20 Nisan 2023 güneş tutulması hakkında bilinmesi gereken 10 şey

1. Her 10 yılda bir tutulma

20 Nisan 2023’te meydana gelecek olan güneş tutulması Avustralya ve Güneydoğu Asya’dan gözlemlenebilecek. Ayın tüm güneş diskini kapattığı tutulmanın tam evresi, Hint Okyanusu’ndan Pasifik’e uzanan dar bir bütünlük yolunda olanlar için görünür olacak.

Hibrit Güneş Tutulması nadir görülen bir astronomik olaydır. Tam Güneş Tutulmaları kadar yaygın değiller.

Dünya’nın eğriliği, Ay ile gözlemci arasındaki mesafeyi artırır. Ay o zaman güneşi tamamen örtemeyecek kadar küçük görünür. Sonuç olarak, bu yerlerde tutulma, güneşin ayın etrafında bir halka oluşturduğu halka şeklinde görünecek.

Buna halkalı tam tutulma veya hibrit tutulma denir. Biraz sıra dışı ama özellikle pek de nadir değil. Sonuncusu Kasım 2013’te meydana geldi; bir sonraki Kasım 2031’de olacak.

2. Tam tutulma nerelerden izlenebilecek?

20 Nisan 2023 Perşembe günü gerçekleşecek olan bu güneş tutulması dünya genelinde üç ülkeden geçer: Avustralya, Doğu Timor ve Endonezya.

Avustralya’da, tam tutulma yolu, Perth’in yaklaşık 700 mil (1.100 km) kuzeyinde, Kuzey Batı Burnu adı verilen küçük bir yarımadaya denk geliyor.

Avustralya’nın geri kalanı ve Güneydoğu Asya’nın büyük bir kısmı, ayın güneşin tamamını olmasa da bir kısmını kapladığı kısmi bir güneş tutulması görecek. Perth için ay, güneşin %71’ini kaplayacak. Sidney’de bu rakam %10 olacak; Singapur’da %16 olacak.

3. Avustralya için altın çağ

Bu tutulma, Avustralya için 15 yıl içinde gerçekleşen beş toplam güneş tutulmasının dikkate değer bir serisini başlatıyor:

 • 20 Nisan 2023
 • 22 Temmuz 2028
 • 25 Kasım 2030
 • 13 Temmuz 2037
 • 26 Aralık 2038

4. Neredeyse 10 kişiden 1’i için parçalı tutulma

Columbia Üniversitesi’ndeki Uluslararası Yer Bilimleri Bilgi Ağı Merkezi’nden (CIESIN) alınan ham nüfus verileri kullanılarak hesaplanan nüfus rakamlarına göre, 20 Nisan 2023 tutulması için toplam yaklaşık 375.000 Avustralyalı, Timorlu ve Endonezyalı tam tutulmaya şahit oluyor.

Bu nispeten küçük bir sayıdır, kabaca Türkiye’de orta büyüklükte bir şehrin toplam nüfusu kadardır.

Peki 20 Nisan Parçalı Güneş tutulması ile kaplanan dünya bölgesinde kaç kişi yaşıyor? Bu tamamen farklı bir rakam: yaklaşık 693 milyon insan, yani dünya nüfusunun kabaca %9’u bu tutulmayı parçalı güneş tutulması olarak gözlemleyebilecek.

5. Avustralya’nın Kuzey Batı Burnu’ndaki Kalabalıklar

Avustralya’nın Kuzey Batı Burnu seyrek nüfusludur. Yarımadanın en büyük kasabası olan Exmouth’ta sadece 3.000 kadar insan yaşıyor. Ancak, binlerce ziyaretçi muhtemelen tutulma için kasabaya akın edecek.

Exmouth, 20 Nisan sabahı yerel saatle 11:29’dan başlayarak 58 saniyelik bir bütünlüğe sahip olacak.

6. Tam tutulma bir güneş gözlemevinin üzerinden geçiyor

Learmonth Güneş Gözlemevi, Exmouth’un yaklaşık 18 mil (30 km) güneyinde yer alır. Avustralya hükümeti ve Amerika Birleşik Devletleri Hava Kuvvetleri (USAF) tarafından ortaklaşa işletilen bu sistem, radyo iletişimi, uydular ve auroralar gibi şeyleri etkileyebilecek güneşten gelen emisyonları izliyor.

7. Hibrit bir tutulma benzersiz bir manzara oluşturabilir

Hibrit tutulma sırasında, tek bir gözlemcinin hem tam hem de halkalı tutulmayı görmesi mümkün değildir. Gözlemcinin tutulma yolu boyunca nerede olduğuna bağlı olarak halkalı veya tam tutulma izleme durumu söz konusu olabilir.

Bununla birlikte, ayın güneşle tam olarak aynı boyutta göründüğü noktalar vardır. Bu neye benziyor? 3 Ekim 1986’da İzlanda ve Grönland arasındaki melez bir tutulma sırasında, astronom Glenn Schneider 40.000 fit (12.000 metre) yükseklikte uçan bir uçaktan fotoğraflar çekmişti.

8. Bu yeni ay, Ramazan ayının bitiminden önce gelir.

Dünyanın dört bir yanındaki Müslümanların oruç tutma ve dua etme zamanı olan kutsal Ramazan ayı, yeni ayın evresinden sonra büyüyen bir hilalin ortaya çıkmasıyla başlar ve biter.

Bu yıl Ramazan, ülkeye bağlı olarak 21 Mart’taki yeni ayın ardından 23 veya 24 Mart’ta başladı.

20 Nisan’daki yeniayı takiben yine ülkeye bağlı olarak 20 ve 21 Nisan’da sona erecek. Türkiye’de ise 20 Nisan Ramazan Bayramı arefesi ve 21 Nisan Ramazan Bayramı

olacak. Bu, dünyanın en kalabalık Müslüman ülkesi olan Endonezya’da güneş tutulmasına neden olacak aynı yeni aydır.

9. Tutulmayı canlı izleyin

Her zaman olduğu gibi, timeanddate.com tutulmayı canlı yayınlayacak. Timeanddate’in CEO’su ve Baş Eclipse Chaser’ı Steffen Thorsen, Exmouth’un yaklaşık 13 mil (20 km) güneyindeki bir bölgede Perth Gözlemevi’nden Matt Woods’a katılacak.

Hava izin verirse, Steffen ve Matt’in teleskopları ve kameraları yaklaşık 1 dakika 3 saniyelik bir tam tutulma yakalayacak. Canlı gösteri 20 Nisan 01:30 UTC’de başlıyor.

10. Göz güvenliği önemlidir

Güneş tutulmaları sırasında göz güvenliği konusunda dikkatli olun. Uygun göz koruması olmadan asla güneşe bakmayın. Tutulma gözlüklerini nasıl kullanacağınızı ve tutulma gözlüklerinizin güvenli olduğunu nasıl bileceğinizi öğrenin.

2023’teki tutulmalar

 • 20 Nis 2023 – Tam Güneş Tutulması
 • 5-6 Mayıs 2023 – Yarı Gölgeli Ay Tutulması
 • 14 Eki 2023 – Halkalı Güneş Tutulması
 • 28–29 Eki 2023 – Kısmi Ay Tutulması

2023 Güneş Tutulması ve Astroloji

Yukarıda da belirttiğimiz gibi 2023’te 2 güneş tutulması olacak. Tutulmalar, olayları gün ışığına çıkardıkları ve daha önce görmediğimiz şeyleri ortaya meydana getirebilmeleri için zamanın işaretleridir. Meydana geldikten sonra hemen harekete geçmek gerekir, bu da onları önemli olayların göstergeleri haline getirir. Güneş tutulmaları güçlü yeni aylara benzerken, ay tutulmaları yoğun dolunaylara benzer.

20 Nisan 2023 Koç burcunda Yeni Ay Güneş Tutulması meydana geliyor. Bu tutulma bir Koç-Terazi kümesindeki ilk tutulmadır. Koç burcundaki bu Jüpiteryen tutulma, kişisel planlar, cesaret, bağımsızlık ve kendini kanıtlama ile ilgili konuları güçlü bir şekilde odak noktasına getirir. Bu sorunlardan herhangi biriyle ilgili yeni başlangıçlarla ilgilidir ve uzun vadeli değişiklikler yakındır!

Tam güneş tutulması kaç yılda bir olur?

Güneş tutulmaları yılda iki ila beş kez meydana gelir, beşi istisnaidir.

TÜBİTAK tarafından yapılan açıklamaya göre, Tam Güneş tutulmaları, belirli bir coğrafi noktada çok seyrek, yaklaşık 370 yılda bir gerçekleşir. Eğer bir coğrafi noktada ısrar edilmez ve birkaç yüz kilometrelik bir esneklik tanınırsa, tam Güneş tutulmalarının yaşamda bir kez görülebilecek bir olay olduğu söylenebilir.

Yeni Ay Ne Zaman?

Yeniay bu ay çok özel bir güneş tutulmasına neden olacak. ABD Deniz Gözlemevi’ne göre, yeni ay 20 Nisan 2023 Perşembe günü saat 12:12 EDT’de (04:12 UTC ) meydana geliyor.

Ay doğrudan güneş ile Dünya arasında olduğunda yeni bir ay oluşur; gözlemcinin bakış açısından, iki cisim aynı göksel boylamı paylaşır. Göksel boylam, Dünya’nın kendi boylam çizgilerinin gök küresi üzerindeki izdüşümüdür. Böyle bir hizalamaya aynı zamanda bir bağlantı denir. Bu ayın tutulması sırasında olduğu gibi, ay güneşin önünden geçmediği sürece yeni aylar genellikle Dünya’dan görünmez.

Bu yazılarda ilginizi çekebilir;

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün