GündemVideo

Taleal Bedru Aleyna

Tala Al-Bedru Aleyna Anlamı, Arapça ve Türkçe ilahi sözleri, Taleal Bedru Aleyna Ne Demek? İlk ne zaman kim tarafından söylenmiştir?

Tala Al-Bedru Aleyna Anlamı, Arapça ve Türkçe ilahi sözleri, Taleal Bedru Aleyna Ne Demek? İlk ne zaman kim tarafından söylenmiştir?

Taleal Bedru Aleyna (Çıkış) Tarihi

Tala Al-Bedru Aleyna ilahisi ilk ne zaman, nasıl okundu?

İslam dünyasında Hicri aylardan olan Rebiülevvel ayı Peygamber Efendimiz’in Mekke’den Medine’ye hicret, göç ettiği aydır. Peygamber Efendimiz burada ilk Müslüman topluluğunu kurmuştur.

Yine Rebîülevvel ayının 12’sinde Mevlid Kandili olarak kutladığımız Hz. Peygamber Resûl-i Ekrem Aleyhissalâtü Vesselâm dünyaya gelmiş, 12 Rebîülevvel 11 yılı Pazartesi günü vefat etmiştir.

Taleal-bedru Aleyna ilahisi, 622’de Hicret tamamlandıktan sonra Medine’ye ulaşan Hz. Peygamber Efendimiz için Medine halkının ve çocuklarının söyledikleri bilinen, İslam âleminin 1400 yıllık en eski ilahisidir.

Bazı tarihçilere göre hicretin mutluluk şarkısı, sevinç ve kavuşma terennümü, insanlığın efendisinin Mekke’den Medine’ye seyahatinin mutluluk sözleri veya şiirleri olan Taleal-bedru, o günden beri, söylendiği şekliyle günümüze kadar söylenmiş ve tekrarlanmıştır. Bir çok sanatçı tarafından bestelenmiş, dilden dile yayılarak bir çok filmde kullanılarak İslam dünyasında beğeni kazanmıştır.

Hicret ne zaman başladı?

Peygamber Efendimiz, Hz. Ebu Bekir ile birlikte, 1 Rebiülevvel Pazartesi günü Sevr Mağarasından Medine’ye doğru yola çıkmışlardır. 8 Rebiülevvel (20 Eylül 622) Pazartesi günü Kuba Köyü’ne gelmiş, burada Kuba Mescidi’ni inşa etmiş ve 12 Rebiülevvel Cuma günü Medine’ye doğru hareket etmişlerdir.

Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed (sallâllâhu aleyhi ve sellem) salavât, selam, tebrik getirmek O’na ta’zim, hürmet ve selam vermek anlamındadır. Peygamberimize ‘salat ve selam’ aydı zamanda ibadettir.

“Şüphesiz Allah ve melekleri Peygamber’e salât ediyorlar. Ey iman edenler! Siz de ona salât edin, selâm edin.” (Ahzab suresi 56)

Salavat Hakkındaki Hadis-i Şerifler

“Gerçek cimri, yanında zikrim geçtiği halde bana salâvat okumayandır.” (Tirmizî, Salât 357, Da’avat 110)

Hazreti Ebû’d-Derda (ra)’dan rivayet edildiğine göre:

Rasulullah aleyhissalâtu vesselâm şöyle buyurdu:

“Günlerinizin en üstünü Cuma günüdür. O gün bana çok salât ve selâm okuyun. Çünkü sizin salât ve selâmlarınız bana sunulur, melekler ona şahitlik ederler. Bana salâvat okuyan hiç kimse yoktur ki, o daha okumasını bitirmeden salâvatı bana ulaştırılmamış olsun.”

Bunun üzerine Ebû’d-Derda (ra) dedi ki: “Siz öldükten sonra da mı?” “Evet , öldükten sonra da. Şüphesiz Allah toprağa, peygamberlerin cesedini çürütmeyi haram etmiştir. Allah’ın Peygamber(ler)i her zaman diridir, rızka mazhardır.” buyurdu. (Ebu Davud, Salat, 207; Nesaî, cuma 5, 45; İbn Mâce, cenâiz, 65; Ahmed b. Hanbel, IV, 8)

Taleal Bedru Aleyna Ne demek?

Arapça Tale‘a ‘l kelimesi tulü etmek, doğmak, doğuş, ortaya çıkmak anlamına gelir. Arapça Aleyna kelimesi ise  bizim, bize, bizim üstümüze anlamındadır.

Tala Al-Bedru Aleyna İlahisi

Arapça yazılışı ve Türkçe anlamıyla 

طلع البدر علينا
ṭale‘a ‘l-bedru ‘aleynā
Ay doğdu üzerimize

من ثنيات الوداع
min seniyyāti ‘l-vedā‘
Veda tepesinden‘

وجب الشكر علينا
Veceb ‘eşşükrü ‘aleyna
Şükür gerekti bizlere

ما دعى لله داع
ma da‘a li-l-lahi da‘
Allah’a davetinden.

أيها المبعوث فينا
’eyyühe ‘l-meb‘usü fina
Ey bizden seçilen elçi

جئت بالأمر المطاع
Ci’te bi-l-’emri ‘l-muṭā‘
Yüce bir davetle geldin

جئت شرفت المدينة
Ci’te şerrefte ‘l-medīne
Sen Medine’ye şeref verdin

مرحبا يا خير داع
merḥaben yā hayra dā‘
Merhaba ey sevgili

Taleal Bedru Aleyna ilahisi dinle

Peygamberimizin Medine’de Karşılanması ve Küba Mescidi’nin İnşası ve Taleal Bedru Aleyna ilahisi

 

İlgili Diğer Konular

Nukteler.com Facebook’ta

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün