İlmihal

Zilhicce Ayı Önemi ve Faziletleri Nelerdir?

Hicri aylardan son ay olan Zilhicce Ayı fazileti ve önemi açısından yüksek değerdedir. Kurban ve Hac ibadetleri  bu ayda yapılır. 

Hicri aylardan son ay olan Zilhicce Ayı fazileti ve önemi açısından yüksek değerdedir. Kurban ve Hac ibadetleri  bu ayda yapılır.

Zilhicce Ayı Nedir?

Kurban bayramının içinde olduğu aya Zilhicce ayı denir, hicri-kamerî ayların 12’ncisidir. Her senenin Kurban Bayramından önceki ilk dokuz günü ve Kurban bayramı günü olmak üzere tam “on gün” “leyâli-i aşere” yani on mübarek gecedir. Onuncu (10.) gün  Kurban Bayramı’nın ilk günüdür.

Zilhicce Kelime anlamı olarak; sözlükte “Hac ayı” anlamına gelmektedir. Zilhicce (zülhicce, zülhacce) kamerî yılın zilkadeden sonra gelen son ayıdır. Zilhicce Ayı hicri-kamerî ayların 12’ncisidir. Kurban ayı anlamına da gelmektedir.

Zilhicce Aynın Faziletleri ve Önemi

Kurban kestiğimiz ve hac ibadetini yaptığımız mübarek bir aydır. Diğer mübarek aylar gibi Zilhicce Ayı’nın da faziletleri çok büyüktür. Bir rivayette, hazret-i Âdem’in tevbesi Muharrem veya Zilhicce ayında kabul buyurulmuştur.

“Hiçbir ibadetin kıymeti, Zilhicce ayının ilk on gününde yapılan ibadetlerin kıymeti gibi olamaz” buyurulmuştur. (Buhari)

Hakkında Hadis-i Şerifler

Zilhiccenin ilk günlerinde tutulan oruç, bir yıl oruç tutmaya bedeldir. Bir gecesini ihya etmek de Kadir Gecesi’ni ihya etmek gibidir. (İbni Mace)

Zilhiccenin ilk on gecesinde yapılan amel için, 700 misli sevab verilir. (Beyhekî)

Terviye günü (Arefe’den önceki gün) oruç tutup, günah söz söylemeyen Müslüman Cennete girer. (Ramuz)

Zilhiccenin ilk 9 günü oruç tutan, her günü için yüz köle azat etmiş veya cihad edenlere yüz at vermiş yahut Kâbe’ye kurban için yüz deve göndermiş gibi sevab alır. (R. Nasıhin)

Bu on günün hayrından mahrum olana yazıklar olsun! Bilhassa dokuzuncu (Arefe) günü oruçla geçirmelidir! Onda o kadar çok hayır vardır ki, saymakla bitmez. (T. Gafilin)

Zilhiccenin ilk 9 günü oruç tutana, her günü için bir yıllık oruç sevabı verilir. (Ebul Berekat)

Zilhiccenin ilk on günü, fazilette bin güne, Arefe günü ise on bin güne eşittir. (Beyhekî)

Zilhiccenin ilk on gününde yapılan amellerden daha kıymetlisi yoktur. (Taberani)

Allah indinde zilhiccenin ilk on gününde yapılan amellerden daha kıymetlisi yoktur. Bugünlerde tesbihi, tahmidi, tehlili ve tekbiri çok söyleyin! (Taberani)

Kuran’da Zilhicce Ayı

Fecr Sûresinin hemen başında “Fecr’e ve on geceye yemin olsun ki” mealindeki ayetler âlimlerin çoğunluğuna göre Zilhicce ayının ilk on gecesine işaret etmektedir. Bu on gecenin, Muharrem ayının ilk on gecesi ya da Ramazan’ın son on gecesi olduğunu söyleyenler olsa da çoğu âlim burada kastedilenin Kurban Bayramı’ndan önceki on gece olduğu görüşünde birleşmektedir.

2022 Zilhicce Ayı Kaç Gün çeker?

Hicri Takvime göre 1443 Zilhicce Ayı 30 Haziran 2022 Perşembe günü başlıyor ve 29 Temmuz Cuma günü sona eriyor. Zilhicce ayı bu yıl 29 gün çeker. 30 Temmuz 2022 Cumartesi günü Hicri 1 Muharrem 1444 yılının ilk günü ve Hicri yılbaşıdır. 

İlgili Diğer Konular

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün