Eğitim

Okullar ne zaman kapanacak? Yaz tatili ne zaman 2022?

Okullar ne zaman kapanacak? İlk ara tatil ne zaman? Karneler ne zaman verilecek? Üç aylık yaz tatili ne zaman başlıyor? İşte okulların tatil olacağı tarihler ve MEB 2021-2022 tatil takvimi

Okullar ne zaman kapanıyor? Yaz tatili ne zaman? Karneler ne zaman verilecek? Üç aylık yaz tatili ne zaman başlıyor? 2022 okullarda ara tatil ve yaz tatili ne zaman? Peki E Okul ne zaman kapanıyor? 2022 2. dönem e-Okul not girişi bitti mi, kapandı mı? İşte okulların tatil olacağı tarihler ve MEB 2021-2022 tatil takvimi

Haziran ayının ikinci haftası ile birlikte okulların ne zaman kapanacağı tarih gündeme gelmeye başladı. Pek çok öğrenci, ikinci ara tatil sonrasında ise dönemin biteceği yaz tatili tarihini merak ediyor. Peki okullar ne zaman tatil olacak? Okullar ne zaman kapanıyor ve yaz tatili ne zaman başlıyor? 2021-2022 Eğitim Öğretim Takvimi ve 3 ay okul tatili

Okullar Ne Zaman Kapanacak?

Yaz tatili için geri sayım başladı! Okullar Eylül ayından bu yana yüz yüze eğitime devam ederken, milyonlarca öğrenci 17 Haziran 2022 Cuma günü karneleri alarak 3 aylık tatile girecek.

Şubat ayında ders başı yapılan ikinci dönem, karnelerin alınması ile son bulacak. Yaz tatili planlarına başlayan veliler, 2021-2022 eğitim öğretim döneminin biteceği tarihe odaklandı. Milli Eğitim Bakanlığı’nın çalışma takvimine göre karneler bu sene 17 Haziran’da verilecek.

İkinci ara tatilin (Nisan ara tatili) 15 Nisan 2022 Cuma günü bitmesiyle tekrar başlayacak olan okullar 17 Haziran 2022 Cuma gününe kadar devam edecek.

2021-2022 Eğitim Öğretim dönemi ise eğer takvimde bir değişiklik olmazsa 17 Haziran 2022 Cuma günü son bulacak ve milyonlarca öğrenciye karneleri dağıtılacak. Ardından öğrenciler 2,5 aylık yaz tatiline girecek.

2021-2022 Eğitim Öğretim Takvimi

MEB’den yapılan açıklamaya göre 2021-2022 Eğitim Öğretim Yılı Takvimi şu şekilde:

  • Okulların açılış tarihi; 6 Eylül 2021 Pazartesi
  • 1. dönem ara tatili; 15-19 Kasım 2021
  • Yarıyıl tatili 24 Ocak-4 Şubat 2022
  • 2. dönem ara tatili 11-15 Nisan 2022
  • Okulların kapanı ve Karne tarihi: 17 Haziran 2022

2021-2022 Eğitim Öğretim yılı tamamlanmış olacak.

Milli Eğitim Bakanı Özer’den Yaz Okulu Açıklaması

Yenimahalle Bilim ve Sanat Merkezi’nde düzenlenen ‘BİLSEM’lerin Alt Yapılarının Güçlendirilmesi Projesi Atölye Tanıtım ve Açılış Programı’nda konuşan Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, İlk kez bu yaz itibarıyla bilim ve sanat merkezlerinde 2’nci sınıftan 12’nci sınıfa kadar tüm öğrenciler için yaz okulu açılacağını bildirdi.

“YAZ OKULUNDA İKİ DERS OLACAK, BİRİ BİLİM İKİNCİSİ SANAT”

Bakan Özer, BİLSEM’lerle ilgili yeni bir duyuruyu paylaşarak şunları söyledi;

“Bilim sanat merkezlerimiz, eğitim öğretim dönemi içerisinde özel yetenekli öğrencilerimizin yeteneklerini geliştirmeye katkı veren birimler. İlk kez bu yaz itibarıyla bilim sanat merkezlerinde sadece bilim sanat merkezine seçilmiş öğrenciler değil, 2’nci sınıftan 12’nci sınıfa kadar tüm öğrencilerimize yaz okulu açacağız. Yaz okulunda iki ders olacak, biri bilim ikincisi sanat…

Okullar arasındaki imkan farklılıklarını azaltmak için kullandığımız bir mekanizma var, destekleme ve yetiştirme kursları. Artık bilim sanat merkezleriniz de destekleme ve yetiştirme kursları kapsamında alıyoruz. Öğretmenlerimiz, bilim, sanat merkezindeki öğretmenlerimiz de bu kapsamda tüm öğrencilerimize yaz okullarında bilim ve sanat ile ilgili hazırlamış oldukları programı paylaşacaklar. Yani biz artık Milli Eğitim Bakanlığı olarak sadece akademik eğitim-öğretim yılına değil 12 aya bakacağız ve gençlerimizi hiç yalnız bırakmayacağız. Her zaman gençlerimizin akademik gelişimi, kültür, sanat, medeniyet bilinci Türkiye’nin nereye doğru gittiği, Türkiye’nin iddiaları hepsini kapsayacak, içselleştirerek şekilde her daim yanında olup her türlü desteği sunmaya devam edeceğiz.”

E Okul ne zaman kapanıyor?

Milli Eğitim Bakanlığı E-Okul Veli Bilgilendirme Sistemi, bakım ve onarım zamanları haricinde kesintisiz olarak hizmet vermektedir. Dönem sonlarında yaşanan yoğunluk nedeniyle girişlerde aksaklıklar yaşanabilmekte, bu durum ise öğrenciler tarafından E-Okul VBS’nin kapatıldığı şeklinde yorumlanmaktadır.

E-Okul karne döneminde öğrencilerin erişimine açık olmaya devam edecek. Öğrenciler tarafından karneler için not girişinin tamamlanmasını nitelemek için kullanılan E-Okul ekranın kapanması ise artık gerçekleşmemektedir. Karne gününe kadar E Okul ekranı açık kalmaktadır.

E-OKUL VBS Giriş Ekranı

E-okul VBS’ye öğrencinin; Türkiye Cumhuriyeti (TC) Kimlik Numarası ve okul numarası girildikten sonra birkaç güvenlik sorusuna cevap verilerek girilebilir. E-okul’ a mobil cihazlar üzerinden giriş yapılabilmektedir. E-Okul sisteminin amacı, velilerin çocuklarının bilgilerini bilmeleri ve öğrenmelerini sağlamaktır. Karne notlarıysa yol sonu notları kısmında görülmektedir.

E-OKUL’dan Karne Notlarına Nasıl Bakılır?

E OKUL üzerinden öğrencilerin ve velilerin sisteme giriş yapabilmeleri için site üzerinde “Veli Bilgilendirme Sistemi” yazan linke tıklamaları ardından ise ekranda istenilen bilgileri girmeleri gerekiyor. Sisteme giriş yaptıktan sonra sol ekranda yer alan “e-Karne” sekmesine tıklanır. Buradan karne ve takdir-teşekkür belgelerine ulaşabilirsiniz.

Bu yazılar da ilginizi çekebilir;

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu