Eğitim

Okullar ne zaman kapanacak? Yaz tatili ne zaman 2023?

Okullar ne zaman kapanıyor? Yaz tatili ne zaman? Karneler ne zaman verilecek? Üç aylık yaz tatili ne zaman başlıyor? 2023 okullarda ara tatil ve yaz tatili ne zaman?

Okullar ne zaman kapanıyor? Yaz tatili ne zaman? Karneler ne zaman verilecek? Üç aylık yaz tatili ne zaman başlıyor? 2023 okullarda ara tatil ve yaz tatili ne zaman? Peki E Okul ne zaman kapanıyor? 2023 yılı 2. dönem e-Okul not girişi bitti mi, kapandı mı? İşte okulların tatil olacağı tarihler ve MEB 2022-2023 tatil takvimi

Haziran ayının ikinci haftası ile birlikte okulların ne zaman kapanacağı tarih gündeme gelmeye başladı. Pek çok öğrenci, ikinci ara tatil sonrasında ise dönemin biteceği yaz tatili tarihini merak ediyor. Peki okullar ne zaman tatil olacak? Okullar ne zaman kapanıyor ve yaz tatili ne zaman başlıyor? 2022-2023 Eğitim Öğretim Takvimi ve 3 ay okul tatili

Okullar Ne Zaman Kapanacak?

2022-2023 eğitim öğretim yılı ne zaman bitecek? Bakan Özer’den açıklama geldi. Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, “2022-2023 eğitim öğretim yılı 16 Haziran’da sona eriyor. Herhangi bir uzatma yapmayacağız.” açıklamasında bulundu.

Okulların kapanması ve yaz tatili için geri sayım başladı! Okullar Eylül ayından bu yana yüz yüze eğitime devam ederken, milyonlarca öğrenci 16 Haziran 2023 Cuma günü karneleri alarak 3 aylık tatile girecek.

6 Şubat 2023 Pazartesi günü ders başı yapılan ikinci dönem, karnelerin alınması ile son bulacak. Yaz tatili planlarına başlayan veliler, 2022-2023 eğitim öğretim döneminin biteceği tarihe odaklandı. Milli Eğitim Bakanlığı’nın çalışma takvimine göre karneler bu sene 16 Haziran’da verilecek.

İkinci ara tatilin (Nisan ara tatili) 23 Nisan 2023 Pazar günü bitmesiyle tekrar başlayacak olan okullar 16 Haziran 2023 Cuma gününe kadar devam edecek.

2022-2023 Eğitim Öğretim dönemi ise eğer takvimde bir değişiklik olmazsa 16 Haziran 2023 Cuma günü son bulacak ve milyonlarca öğrenciye karneleri dağıtılacak. Ardından öğrenciler 2,5 aylık yaz tatiline girecek.

Devamsızlık sorunu olmayan ve başarısız notu olmayan öğrenciler Teşekkür veya Takdir Belgesi alabilecek. Not ortalaması 70 ila 84.99 arasında olanlar Teşekkür Belgesi, 85 ve üzeri olanlar ise Takdir Belgesi almaya hak kazanacak.

2022-2023 Eğitim Öğretim Takvimi

MEB’den yapılan açıklamaya göre 2022-2023 Eğitim Öğretim Yılı Takvimi şu şekilde:

  • Okulların açılış tarihi; 12 Eylül 2022 Pazartesi
  • 1. dönem ara tatili; 14-18 Kasım 2022
  • Yarıyıl tatili 23 Ocak-3 Şubat 2023
  • 2. dönem ara tatili 117-20 Nisan 2023
  • Okulların kapanı ve Karne tarihi: 16 Haziran 2023

2022-2023 Eğitim Öğretim yılı tamamlanmış olacak.

Milli Eğitim Bakanı Özer’den Yaz Okulu Açıklaması

Yenimahalle Bilim ve Sanat Merkezi’nde düzenlenen ‘BİLSEM’lerin Alt Yapılarının Güçlendirilmesi Projesi Atölye Tanıtım ve Açılış Programı’nda konuşan Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, İlk kez bu yaz itibarıyla bilim ve sanat merkezlerinde 2’nci sınıftan 12’nci sınıfa kadar tüm öğrenciler için yaz okulu açılacağını bildirdi.

“YAZ OKULUNDA İKİ DERS OLACAK, BİRİ BİLİM İKİNCİSİ SANAT”

Bakan Özer, BİLSEM’lerle ilgili yeni bir duyuruyu paylaşarak şunları söyledi;

“Bilim sanat merkezlerimiz, eğitim öğretim dönemi içerisinde özel yetenekli öğrencilerimizin yeteneklerini geliştirmeye katkı veren birimler. İlk kez bu yaz itibarıyla bilim sanat merkezlerinde sadece bilim sanat merkezine seçilmiş öğrenciler değil, 2’nci sınıftan 12’nci sınıfa kadar tüm öğrencilerimize yaz okulu açacağız. Yaz okulunda iki ders olacak, biri bilim ikincisi sanat…

Okullar arasındaki imkan farklılıklarını azaltmak için kullandığımız bir mekanizma var, destekleme ve yetiştirme kursları. Artık bilim sanat merkezleriniz de destekleme ve yetiştirme kursları kapsamında alıyoruz. Öğretmenlerimiz, bilim, sanat merkezindeki öğretmenlerimiz de bu kapsamda tüm öğrencilerimize yaz okullarında bilim ve sanat ile ilgili hazırlamış oldukları programı paylaşacaklar. Yani biz artık Milli Eğitim Bakanlığı olarak sadece akademik eğitim-öğretim yılına değil 12 aya bakacağız ve gençlerimizi hiç yalnız bırakmayacağız. Her zaman gençlerimizin akademik gelişimi, kültür, sanat, medeniyet bilinci Türkiye’nin nereye doğru gittiği, Türkiye’nin iddiaları hepsini kapsayacak, içselleştirerek şekilde her daim yanında olup her türlü desteği sunmaya devam edeceğiz.”

E Okul ne zaman kapanıyor?

Milli Eğitim Bakanlığı E-Okul Veli Bilgilendirme Sistemi, bakım ve onarım zamanları haricinde kesintisiz olarak hizmet vermektedir. Dönem sonlarında yaşanan yoğunluk nedeniyle girişlerde aksaklıklar yaşanabilmekte, bu durum ise öğrenciler tarafından E-Okul VBS’nin kapatıldığı şeklinde yorumlanmaktadır.

E-Okul karne döneminde öğrencilerin erişimine açık olmaya devam edecek. Öğrenciler tarafından karneler için not girişinin tamamlanmasını nitelemek için kullanılan E-Okul ekranın kapanması ise artık gerçekleşmemektedir. Karne gününe kadar E Okul ekranı açık kalmaktadır.

E-OKUL VBS Giriş Ekranı

E-okul VBS’ye öğrencinin; Türkiye Cumhuriyeti (TC) Kimlik Numarası ve okul numarası girildikten sonra birkaç güvenlik sorusuna cevap verilerek girilebilir. E-okul’ a mobil cihazlar üzerinden giriş yapılabilmektedir. E-Okul sisteminin amacı, velilerin çocuklarının bilgilerini bilmeleri ve öğrenmelerini sağlamaktır. Karne notlarıysa yol sonu notları kısmında görülmektedir.

E-OKUL’dan Karne Notlarına Nasıl Bakılır?

E OKUL üzerinden öğrencilerin ve velilerin sisteme giriş yapabilmeleri için site üzerinde “Veli Bilgilendirme Sistemi” yazan linke tıklamaları ardından ise ekranda istenilen bilgileri girmeleri gerekiyor. Sisteme giriş yaptıktan sonra sol ekranda yer alan “e-Karne” sekmesine tıklanır. Buradan karne ve takdir-teşekkür belgelerine ulaşabilirsiniz.

Bu yazılar da ilginizi çekebilir;

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu