Yaşam

Alışveriş Arabası Günü 2023

Alışveriş Arabası Günü nedir, ne zaman kutlanır? Alışveriş Sepeti veya ülkemizde yaygın kullanımıyla Alışveriş Arabası Günü Alışveriş Arabası Günü neden kutlanıyor, amacı nedir? Market alışveriş sepetini kim icat etti?

Alışveriş Arabası Günü nedir, ne zaman kutlanır? Alışveriş Sepeti veya ülkemizde yaygın kullanımıyla Alışveriş Arabası Günü Alışveriş Arabası Günü neden kutlanıyor, amacı nedir? Market alışveriş sepetini kim icat etti? Fiziksel Alışveriş sepetleri veya arabaları ilk ne zaman kullanıldı? 1937’de ilk alışveriş sepeti nerede icat edildi ve kullanıldı? Alışveriş sepetinin diğer adı nedir?

Hepimiz bir alışveriş sepetini mağaza reyonundan aldık, kullandık ve çoğumuz bir web sitesinin alışveriş sepeti sembolünün bulunduğu “ödeme” düğmesine tıkladık – ama o alışveriş sepetinin nasıl ortaya çıktığını hiç düşündünüz mü?

Alışveriş arabasının her yerde bulunabilmesinin öyküsü, icat fikri, sanatsal yorumlar ve hatta sosyal davranış üzerine iyi bilinen bir psikolojik teori ile doludur.

Her yıl 4 Haziran’da Alışveriş Sepeti Günü, alışverişi daha rahat bir deneyim haline getirmede büyük bir başarı sağlayan verimli alışveriş sepetinin icadını kutluyor. Alışveriş sepeti, bir süpermarketin karlılığını artırmak için ihtiyaçtan yapılmıştır.

Alışveriş Arabası Günü

4 Haziran’daki Alışveriş Sepeti Günü, bir süpermarkette koridorlarda yolculuk ederken kullandığımız tekerlekli sepetleri kutlamayı sağlıyor. Alışveriş sepetlerinin mucidi, ürünleri mağazada geçici olarak taşımak için ortamı genişleterek genel karlılık oranlarını en üst düzeye çıkarmak amacıyla müşterilerin bir süpermarkette geçirdikleri süreyi artırmak istedi. İlk tasarımlar sepetleri ve taşıma kapasitesi faktörlerini içeriyordu.

İtme-çekme kolaylığı, tekerlek dönüşü ve malzeme ağırlığı ile ilgili diğer birçok noktanın da dikkate alınması gerekiyordu. İlk günlerde, birçok erkek bu fikri kendileri için fazla ‘kadınsı’ bulduğu için alışveriş arabaları pek ilgi görmedi, birçok kadın ise alışveriş arabasının bebek arabasını itmeye fazla benzeyeceğine inanıyordu.

Alışveriş Sepeti Tarihçesi

Süpermarketler 1920’lerde sıradan olmaya başladı, ancak insanlar 1930’ların sonlarına kadar alışveriş arabalarını kullanmaya başlamadılar. Bunun yerine, müşteriler biraz alışverişten sonra çok ağır hale gelebilecek tel sepetleri taşımak zorunda kaldılar. Bu, süpermarketler için sınırlı miktarda satışla sonuçlanıyordu. Bu eğilimi gören Amerikalı işadamı ve Oklahoma’daki Humpty Dumpty süpermarket zincirinin sahibi Sylvan Goldman, bir alışveriş sepeti oluşturma fikrini ortaya attı.

Goldman, katlanır bir sandalyeden ilham aldı. Katlanır sandalyeye bir tel sepet yerleştirdi ve etkinliğini görmek için ofisinin etrafında döndürdü. Bir şeylerin peşinde olabileceğini anlayan Goldman, aynı zamanda bir tamirci olan çalışanı Fred Young’dan yardım istedi.

Goldman ve Young, 1937’de nihai ürün icat edilmeden önce tasarım üzerinde çalıştı. Bu, iki tel sepet tutan metal bir çerçeveydi ve Goldman buna katlanır sepet taşıyıcıları adını verdi.

Bununla birlikte, zamanın müşterileri ya çok kadınsı ya da çok rahatsız edici olduğuna inandığından, alışveriş sepetinin gerçekten patlamadan önce birkaç yıl daha olacaktı. Her zaman çözümlerin ustası olan Goldman, mağazasındaki arabaları kullanmak için çekici erkek ve kadın modelleri işe aldı ve çok geçmeden halk da arabaları kullanmaya başladı.

Önümüzdeki birkaç on yıl boyunca, alışveriş sepeti tasarımı birkaç değişiklikten geçecekti. Tasarımların bazılarında bebek koltuğu, bazılarında ise daha fazla depolama kapasitesi ve yerden tasarruf sağlayan katlanabilir bir arka kısım vardı.

  • İlk alışveriş sepeti 1937 yılında icat edildi. Humpty Dumpty süpermarket zincirinin sahibi Sylvan Goldman, ilk alışveriş sepetini icat ederek ona katlanır sepet taşıyıcı adını verdi.
  • 1946 yılında yerden tasarruf etmek için Orla Watson, alışveriş sepetine sallanan bir arka kapı ekleyerek bir “iç içe geçme” arabası icat etti.
  • 1947 yılında alışveriş sepetlerine çocuk oturma alanı eklendi. Goldman, alışveriş sepetlerine bir çocuk koltuğu ekleyerek birçok müşterinin bebek arabası ve arabayı aynı anda itme konusundaki endişelerini ortadan kaldırdı.
  • 2012 ise gelişen teknoloji ile birlikte sürücüsüz alışveriş sepeti icat edildi. Chaotic Moon Labs, iç mekan kullanımı için sürücüsüz bir alışveriş arabası icat etti ve buna ‘Project Sk8’ adı verildi.

Alışveriş arabaları icat edildiğinden bu yana çok yol kat etti ve henüz bir asırlık bile olmadıkları düşünüldüğünde bu bir şey söylüyor. Verimlilikleri ve kolay kullanımları nedeniyle birçoğu özellikle zaman ve enerji açısından onlardan faydalanmıştır.

2023 Alışveriş Sepeti Günü ne zaman, hangi güne denk geliyor?

Alışveriş sepetleri Amerika’da bir şehirden başladı, ancak bugün dünyanın diğer birçok ülkesinde bulunuyorlar. Küreselleşme, dünyanın hangi bölgesinden geliyor olursak olalım, günlük hayatımızda ortak şeyleri kullanma şeklimizde bizi bir araya getirerek ufkumuzu genişletti.

Alışveriş Sepeti Günü her yıl 4 Haziran’da gerçekleşir.

  • 2023 – 4 Haziran Pazar
  • 2024 – 4 Haziran Salı
  • 2025 – 4 Haziran Çarşamba
  • 2026 – 4 Haziran Perşembe

İsim olarak bulunduğunuz yere göre değişiklik gösterdiğinden, alışveriş sepeti ya da alışveriş arabası, için doğru bir terim yoktur. Türkiye’de ve Amerika’da buna alışveriş arabası denir, ancak İngiltere’de el arabası olarak adlandırılır.

Alışveriş sepetleri ne zaman popüler oldu?

Alışveriş sepetleri 1940’ta mahalle baskısı sayesinde popüler hale geldi. Goldman, girişte gelen müşterilere alışveriş arabaları sunmak için satış kadınları tuttu. Bir arabayı almayı reddettiklerinde, satıcı kadınlar süpermarketteki herkesin onu kullandığı gibi nedenini sorardı. Bahsettiği ‘diğer herkes’, alışveriş yapıyormuş gibi yapan kiralık modellerdi. Sonunda, isteksiz müşteriler alışveriş arabası kullanmaya ikna olacaklardı.

Alışveriş Hakkında İlginç Gerçek Bilgiler

Dünyada bilinen en eski yazılardan bazıları, kil tablet üzerine yazılmış 5000 yıllık bir makbuz içerir. (Eski Mezopotamya’dan Dilmun’a veya günümüzde Bahreyn’e tekneyle gönderilen giysiler içindi.)

İlk müşteri hizmetleri şikâyeti 4.000 yıl önce Nanni adlı bir müşterinin kalitesiz bakır külçelerinin satıldığından şikâyet etmesiyle Mezopotamya’daydı.

1800’lerin sonlarında, Amerika Utah’ta bir otomat aracılığıyla 2.50 dolara boşanma evrakları satın alabilirdiniz.

Daha az harcama için yüksek topuklu ayakkabılar giyebilirsiniz; Brigham Young Üniversitesi’nde yapılan bir araştırma, alışveriş yaparken çok fazla para harcamak istemiyorsanız, bunu topuklu ayakkabılarla yapmanız gerektiğini belirtti. Çünkü topuklu ayakkabı giyerken daha dengeli satın alma kararları verdikleri keşfedildi.

Alışveriş merkezleri genellikle kasıtlı olarak insanların zamanın nasıl geçtiğini anlamadan, saatleri ve pencereleri kaldırarak dış dünyayı görmelerini engellemek için tasarlanmıştır.

Müsabakalardan önce bazı Roma gladyatörler reklam amacıyla ürünleri kullanır ve onaylarlardı. Gladyatör filminin yapımcıları bunu göstermeyi planladılar, ancak izleyicilerin Antik Roma’daki bir reklam panosunun “inanması zor” olduğundan endişeleniyorlardı.

Çinliler kağıt parayı icat etti. Bir süre, tüm kalpazanların kafalarının kesileceğine dair para biriminin tam üzerine yazılmış bir uyarı vardı.

İlk alışveriş arabası, koltuğunda sepet ve bacaklarında tekerlekleri olan katlanır bir sandalyeydi.

Amerika’da okullardan daha fazla alışveriş merkezi vardır.

Alışveriş arabasına ne denir?

Alışveriş arabası, bir mağaza veya alışveriş mağazası, özellikle süpermarketler tarafından, bina içindeki müşteriler için kullanılmak üzere sağlanan tekerlekli bir arabadır. Alışveriş sırasında, ödeme yapmak için kasaya gitmeden önce mağaza içinde dolaşırken malların taşınması için kullanılır. Alışveriş yapan kişinin toplayabileceği mal miktarını artırmak, tek bir yolculukta satın alma olasılığı yüksek olan miktarları artırarak mağaza karlılığını artırır.

Türkiye’de alışveriş arabası veya alışveriş sepeti şeklinde yaygın kullanım adı vardır. Amerika genelinde “Shopping cart” (alışveriş sepeti), İngiltere ve Avustralya’da “trolley” ya da “buggy” (el arabası) gibi diğer çeşitli isimlerle de bilinir.

Bu tanımların hepsi fiziksel alışveriş sepetleri hakkındadır. İnternet ortamında e-ticaret sitelerinde yer alan dijital alışveriş sepetleri bu konudan farklıdır.

Bu yazılarda ilginizi çekebilir; 

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün