Tarihte Bugün

21 Kasım Tarihte Bugün

21 Kasım Tarihte Bugün yaşanan önemli ve tarihi, dini ve siyasi olaylar bugün doğanlar ve ölenler, kronolojik sırası ile bulabilirsiniz.

21 Kasım Tarihte Bugün meydana gelen dünyada ve Türkiye’de önemli ve tarihi, dini ve siyasi olaylar, bugün doğan ve ölen ünlüler, 21 Kasım olayları kronolojik sırası ile bulabilirsiniz.

Bugün doğanlar ve ölenler, yaşanmış tarihi olaylar, toplumsal haberler, bugün hangi gün ve ne günü? Bugün günlerden ne? 21 Kasım’da ne oldu? 21 Kasım özel bir gün mü? 21 Kasım’da ne kutlanır? Dünyada ve Türkiye’de bugün Dünya ne günü? 21 Kasım Tarihte Bugün ne oldu sayfamızdan okuyabilirsiniz.

21 Kasım Haberleri, Önemli Gündem Başlıkları

  • Paris’te Avrupa Güvenlik ve İşbirliği (AGİK) Antlaşması (1990)
  • Mardin’in Kurtuluşu (1919) ve Mardin’in Onur Günü
  • Dünya Merhaba Günü
  • Dünya Balıkçılık Günü
  • Dünya Televizyon Günü

Birleşmiş Milletler tarafından, Aralık 1996’da ilk Dünya Televizyon Forumu’nun düzenlendiği tarihi anmak amacıyla 21 Kasım Dünya Televizyon Günü olarak ilan edilmiştir.

Günün Sözü: “Hakikate ulaşmanın alameti, karşılığını beklemeksizin faydalı işler yapmaya devam etmektir.” (Hasan-ı Basri (ra))

21 Kasım Tarihte Bugün Ne Oldu?

Tarihte Bugün Olan Toplumsal Haberler ve Olaylar

1783 – Paris’te, Jean-François Pilâtre de Rozier ve François Laurent d’Arlandes, sıcak hava balonuyla ilk uçuşu gerçekleştirdiler.

1789 – Kuzey Karolina, ABD’nin 12. eyaleti oldu.

1791 – Albay Napoléon Bonaparte, generalliğe terfi ettirildi.

1806 – Berlin Kararnamesi: İmparator I. Napolyon İngiltere ile tüm ticareti yasakladı.

1877 – Edison, pikapı (ses kayıt cihazı) icat ettiğini duyurdu.

1905 – Albert Einstein’ın, enerji ile kütle arasındaki ilişkiyi meşhur E=mc2 denklemi ile ifade ettiği, “Cismin ataleti içerdiği enerji miktarına bağlı mıdır?” adlı makalesi, “Annalen der Physik” dergisinde yayımlandı.

Mardin’in kurtuluşu

1919 – Milli Mücadele döneminden önce bölgede ayrılıkçı bir hareket başlatma düşüncesine sahip İngilizler ve daha sonra da 21 Kasım 1919’da Fransız Komutan Norman önderliğindeki silahlı güçler tarafından kuşatma ve işgal edilmek istenilen Mardin, şehrin ileri gelenleri ve halk tarafından büyük bir direnç ve savunma gösterilmiştir. Bu direnç karşısında etkisiz kalan Fransız Komutan Norman ve arkadaşları şehri terk etmek zorunda kalmış, kuşatma ve işgal girişimi kısa sürede kan dökülmeden bertaraf edilmiştir. Bu tarih ise Mardin’in Onur Günü olarak kutlanmaktadır.

1927 – Samsun-Amasya Demiryolu hattı işletmeye açıldı.

1938 – Atatürk’ün naaşı, törenle Etnoğrafya Müzesi’ndeki geçici istirahatgâhına getirildi.

1953 – İngiliz Doğa Tarihi Müzesi yetkilileri, dünyanın en ünlü fosil kafataslarından biri olan “Piltdown Adamı” kafatasının bir aldatmaca olduğunu duyurdu.

1955 – Türkiye, İran, Irak, Pakistan ve Birleşik Krallık’ın katılımıyla Bağdat Paktı kuruldu.

1963 – ABD Başkanı John F. Kennedy başkanlık seçimleri için Teksas’a uçtu. (ertesi gün suikasta kurban gitti)

1967 – Kıbrıs nedeniyle Türkiye-Yunanistan gerginliği sürüyor. Yunanistan, “Silahlı bir çatışmadan kaçınarak sorunlarımızı görüşmeler yoluyla çözmeye hazırız” açıklamasını yaptı. Genelkurmay Başkanı Orgeneral Cemal Tural, “Kıbrıs’a çıkarız, kimse kaygılanmasın; ancak zaman söyleyemem” dedi. Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Lyndon Johnson, savaştan kaçınılması önerisinde bulundu.

1969 – İlk paket dağıtımı ağı ve evrensel İnternet’in öncüsü, ilk ARPANET (Gelişmiş Araştırma Projeleri Dairesi Ağı) hattı, Kaliforniya Üniversitesi ile SAE’deki işlemciler arasında kuruldu.

1969 – Türk siyasetçi ve şuan ki Türkiye Cumhuriyeti İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, İstanbul’da doğdu.

1970 – General Hafız Esad, askeri darbenin ardından Suriye Başbakanı oldu.

1980 – ABD’de tahminen 83 milyon TV izleyicisi, Dallas dizisinde, JR’ı kimin vurduğunu öğrenmek amacıyla televizyonlarının karşısına geçti.

1985 – ABD Başkanı Ronald Reagan ve Sovyetler Birliği lideri Mihail Gorbaçov Cenevre’de buluştu. Zirveden, stratejik nükleer silahların yüzde 50 azaltılması kararı çıktı.

AGİK Antlaşması

1990 – Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Konferansı (AGİK) antlaşması Paris’te imzalandı.

1996 – Porto Riko’nun başkenti San Juan’daki bir ayakkabı mağazası ve mağazanın bulunduğu iş merkezinde meydana gelen propan patlamasında 33 kişi öldü.

1996 – Zagreb’te binlerce kişi muhalif radyo istasyonu, Radio 101’in kapatılmaması için eylem yaptı.

2002 – Prag’daki NATO zirvesi’nde; Litvanya, Letonya, Estonya, Bulgaristan, Romanya, Slovakya ve Slovenya’ya, ittifaka katılmaları çağrısı yapıldı.

2002 – Dünya güzellik yarışmasının yapılacağı Nijerya`da bir gazetede İslam peygamberi Hz. Muhammed (sav) hakkında yayınlanan yazı yüzünden çıkan çatışmalarda 100 kadar kişi öldü, 500 civarında kişi de yaralandı.

2009 – Çin’in Heilongjiang eyaletinin Hegang şehrindeki bir maden ocağında meydana gelen patlamada 104 kişi öldü.

2019 – Türkiye Cumhuriyeti’nin 25. Genel Kurmay Başkanı Yaşar Büyükanıt, tedavi gördüğü hastanede solunum ve kalp yetmezliği nedeniyle 79 yaşında hayatını kaybetti. (d. 1940)

2019 – Elon Musk, sahnede gösterildiğinde paramparça olan kırılmaz camlara sahip Tesla’nın elektrikli Cybertruck’ını piyasaya sürdü.

2022 – Gaziantep’in Karkamış ilçesine terör örgütü YPG/PKK mensuplarınca Suriye’nin kuzeyinden 5 roket atıldı. Saldırıda biri çocuk, biri öğretmen 3 kişi hayatını kaybetti.

Kasım Ayı Takvimi

1 – – 3 – 4 – 5 – 6 – 7 – 8 – 9 – 10 – 11 – 12 – 13 – 14 – 15 – 16 – 17 – 18 – 19 – 20 – 21 – 22 – 23 – 24 – 25 – 26 – 27 – 28 – 29 – 30

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün