Yaşam

19 Nisan Dünya Muz Günü 2023

Dünya Muz Günü nedir, ne zaman kutlanır? Neden Ulusal Muz gününü kutlarız? Uluslararası Muz Günü hangi gün? Muz günü neden özel bir gün?

2023 Dünya Muz Günü nedir, ne zaman kutlanır? Neden Ulusal Muz gününü kutlarız? Uluslararası Muz Günü hangi gün? Muz günü neden özel bir gün? Muz Günü’nü neden seviyoruz? 19 Nisan’da hangi gün kutlanır? 19 Nisan Ulusal Muz Günü kısaca nasıl ortaya çıktı tarihçesi, kökeni nedir?

Dünya Muz Günü

Muz Günü, Nisan ayının üçüncü Çarşamba günü – bu yıl 19 Nisan – kutlanıyor ve muzlarla en iyi şeyi yaparak harika bir gün geçirmeye hazırlanıyoruz… onları yiyoruz!

Muzların dünyanın en eski ekili meyvelerinden biri olduğuna inanabiliyor musunuz? Muzların popülaritesi tüm dünyaya yayılıyor ve binlerce muz çeşidi var. Muz faydalı ve çok yönlüdür ve pudinglerde, keklerde, turtalarda, sandviçlerde, ekmeklerde, keklerde ve daha fazlasında kullanılabilir.

Hoş tat ve doku, harika potasyum kaynağı ile taşınabilir, soyulması eğlenceli; muz hakkında sevilmeyen şey nedir?

Dünya Muz Günü Tarihi

Muzların Güneydoğu Asya’dan, özellikle Hindistan’dan geldiğine inanılıyor. Muz, en erken ekili meyve değilse de en eski meyvelerden biridir. Kanıtlar, muzların 8.000 yıl önce Güneydoğu Asya’da yetiştirildiğini gösteriyor.

Türkçede kullanılan muz kelimesi kökeni Farsça mūz (موز) sözcüğüne dayanır ve kelime Arapça aynı anlama gelen mawz sözcüğü ile eş kökenlidir. İngilizce ve diğer pek çok dilde kullanılan “banana” sözcüğünün kökeni ise Batı Afrika’da konuşulan bir Nijer-Kongo dili olan Volofça kökenli “banaana” kelimesine dayanır. Bazı çevrelerde “bilge adamların meyvesi” anlamına gelen daha eski bilimsel adı Musa sapientum olarak bilinir.

Türkiye’de daha çok Bozyazı ile Anamur arasında yetiştirilmektedir.

Muz, çeşitliliğinden bağımsız olarak dünya çapında popülerdir ve tüm dünyada etkileyici bir şekilde büyük bir tüketime sahiptir. Muz, bir muz ağacından sarkan parmak benzeri kümeler halinde büyüyen yenilebilir meyveleridir. Kuşkusuz, muz meyvesi birçok insanın favorisidir. Yumuşaklıkları ve eşsiz tatlılıkları, sahip oldukları sayısız sağlık yararıyla birlikte onları özel kılar. Muz iyi bir vitamin, karbonhidrat, amino asit ve yağ kaynağıdır.

Muz kabuğu soyulduğunda yemek olarak yenebilir ve muz ekmeği, turta, cips, kek, kek veya smoothie gibi diğer gıda türlerine de dahil edilebilir. Her yıl yüz milyardan fazla muz üretilmekte ve dünya çapında dağıtılmaktadır.

Ulusal Muz Günü’nün kesin tarihi belirli bir yıla kadar izlenemez. Muz ilk olarak MÖ 327 civarında Arap tüccarlar tarafından Hindistan ve diğer Asya ülkelerinden batıya getirildi. Meyveler Afrika’ya yayıldı ve sonunda kaşifler ve misyonerler tarafından Yeni Dünya’ya taşındı.

Büyük ölçekli muzlar, 1834’te popülerlik ve talep kazandıklarında başladı. Bununla birlikte 1865, muzların Amerikan kıyılarında popülerlik kazandığı yıl olarak dikkat çekici bir şekilde belirtilmektedir. Amerika’ya muz ithalatı yapan ilk şirket, Lorenzo Dow Baker tarafından kurulan Boston Fruit Company’dir.

Muz Hakkında 5 Eğlenceli Gerçek

 • Yetiştirilen en eski meyve muzdur. İlginç bir şekilde, muzlar dünyanın en eski ekili meyveleridir.
 • Muz yüzyıllardır çeşitli şekillerde tüketilirler. Muz pişmemiş olarak yenebilir ve ayrıca işlenebilir veya fırınlanabilir.
 • Binden fazla çeşidi vardır. Yaklaşık 1.000 çeşit muz türü var, ancak Cavendish ABD’de popülerdir.
 • Muz bir bitkidir. Muz bitkisi çok çeşitli hastalıkların tedavisinde kullanılmaktadır.
 • Dünyanın en popüler meyvesi muzdur. Hemen hemen her türlü bakkal veya markette bulunabilir.

Muzun Faydaları Nelerdir?

Muz son derece besleyicidir. Muz, vücudun kırmızı kan hücreleri üretmesine, yağları, karbonhidratları ve amino asitleri metabolize etmesine yardımcı olan en iyi B6 vitamini kaynaklarından biridir. Ayrıca muz, vücut için iyi enerji kaynakları olan sakaroz, fruktoz ve glikoz içerir. Muz harika bir C vitamini ve lif kaynağıdır. Genel olarak, muzlar insan vücuduna büyük değer katar.

Muz bir süper besindir. Muz, elma ile karşılaştırıldığında, iki kat daha fazla karbonhidrat, üç kat daha fazla fosfor ve yaklaşık beş kat daha fazla A vitamini ve demir içerir. Şeker hastaları bile muz yiyebilir.

Gelir kaynağı olarak hizmet eder. Çok eski zamanlardan beri muz, meyve satışında çiftçiler, üreticiler ve gıda ürünleri perakendecileri için sabit gelir kaynakları oluşturmuştur.

İngiltere’de uzmanlar 20 yıl süren bir araştırmanın sonucunda, henüz olgunlaşmamış yeşil muzlarda bulunan nişastanın bazı kanser türlerine yakalanma riskini yüzde 60’a kadar azalttığını ortaya koydu.

Araştırma verilerine göre, olgunlaşmamış yeşil muzdaki nişasta, bağırsak kanserine karşı etkili olmazken vücudun diğer bölgelerindeki kanserlerin görülme sıklığını yüzde 60 oranında azalttı. Dirençli nişastaların özellikle yemek borusu, mide, safra yolu, pankreas, oniki parmak bağırsağı gibi üst gastrointestinal bölgede görülen kanser türleri üzerinde etkili olduğu belirlendi.

2023 Ulusal Muz Günü ne zaman, hangi güne denk geliyor?

Dünya Muz günü, Her yıl Nisan ayının 3. Çarşamba günü, insan sağlığına faydalarına kutlamak ve onu yemeyi sevenler için oluşturulmuş ve kutlanmaktadır.

Gelişimimize yardımcı olan, zengin vitamin ve mineral kaynağı ile muz, gezegendeki en önemli gıda ürünleri arasındadır.

Dünya Muz Günü bu yıl 19 Nisan gününe denk geliyor.

 • 2023 – 19 Nisan Çarşamba
 • 2024 – 17 Nisan Çarşamba
 • 2025 – 16 Nisan Çarşamba
 • 2026 – 15 Nisan Çarşamba

Bir Muzda Kaç Kalori ve Karbonhidrat Var?

İnsanlar genellikle muzların çok besleyici olduğunu bilirler, ancak birçoğu aslında ne kadar kalori ve karbonhidrat içerdiklerini merak eder.

Orta boy bir muz ortalama 105 kalori içerir. Bununla birlikte, farklı boyutlardaki muzlar, değişen sayıda kalori içerir. Muz neredeyse sadece su ve karbonhidrattan oluşur.

 • Ekstra küçük (15 cm’den kısa, 81 gram): 72 kalori ve 19 gram karbonhidrat
 • Küçük (15-17 cm, 101 gram): 90 kalori ve 23 gram karbonhidrat
 • Orta (17-20 cm, 118 gram): 105 kalori ve 27 gram karbonhidrat
 • Büyük (20-22 cm, 136 gram): 121 kalori ve 31 gram karbonhidrat
 • Ekstra büyük (22 cm veya daha uzun, 152 gram): 135 kalori ve 35 gram karbonhidrat
 • Dilimlenmiş (1 su bardağı, 150 gram): 134 kalori ve 34 gram karbonhidrat
 • Püre (1 su bardağı, 225 gram): 200 kalori ve 51 gram karbonhidrat

Olgunlaşmamış (yeşil) muzlar daha dirençli nişasta içerir. Muzdaki ana besin karbonhidrattır, ancak karbonhidrat bileşimi olgunlaşma sırasında büyük ölçüde değişir. Olgunlaşmamış muzlar yüksek miktarda nişasta içerir ve bunların bir kısmı dirençli nişastadır.

Muzunuzun boyutundan emin değilseniz, ortalama bir muzun yaklaşık 100 kalori içerdiğini tahmin edebilirsiniz.

Muzun kalorisinin yaklaşık %93’ü karbonhidrattan, %4’ü proteinden ve %3’ü yağdan gelir.

Muzun anavatanı neresidir?

Bazı araştırmacılar ve bahçıvanlar, muzların dünyadaki ilk meyve olduğuna inanırlar. Kökenleri Güneydoğu Asya’da, Malezya ormanlarına kadar dayanmaktadır. Endonezya ve Filipin birçok yabani muz çeşidinin bugün hala büyüdüğü yerdir.

Meyveler arasında belki de en çok tanınanı olan muzlar, 14. yüzyılın sonlarında uluslararası ticarete konu olmuştur. Demiryollarının gelişimi ve frigorifik deniz taşımacılığındaki teknolojik gelişmeler, daha sonra muzların dünyanın en çok ticareti yapılan meyvesi olmasının önünü açmıştır.

Günümüzde Muz bitkisi, 150’den fazla ülkede yetiştirilmektedir ve her yıl 105 milyon ton meyve üretilmektedir.

Türkiye’de muz nerede ve ne zaman yetişir?

Muz Türkiye’ye ilk defa 1870 yıllarında Osmanlı zamanda Alanyalı kereste tüccarlarından Şerif Ali sülalesi tarafından Mısır İskenderiye’den getirilerek ekilmiştir. Daha sonra Gazipaşa ve Anamur diyarlarına taşınarak ekilmeye başlanmıştır.

Ülkemizde sonbahar aylarında Akdeniz Bölgesinde yetiştirilmeye başlanan muzun hasat zamanı ise, ilkbahara aylarına (Mart ve Mayıs) kadar devam eder. Ayrıca 150 mm’den az yağış miktarının olması durumunda sulama yapılması gerekir.

Muzun en çok tüketilmesi gereken aylar ise Kasım, Ekim, Ocak, Aralık, Şubat ve Marttır.

Günde kaç muz yemelisiniz?

Her gün iki muz yerseniz ne olur? Günlük tüketilmesi önerilen belirli bir muz sayısı yoktur, ancak günde bir veya iki adet muz iyi bir başlangıçtır.

Günde bir ila iki muz, çoğu sağlıklı insan için ılımlı bir alım olarak kabul edilir. Bu meyveyi, vücudunuzun ihtiyaç duyduğu tüm besinleri sağlayan dengeli bir diyetin parçası olarak yediğinizden emin olun.

Yetişkinlerin günde 3.500 mg potasyum alması gerekir. Ortalama bir muz 125 gram ise her bir muz 450mg potasyum içeriyor. Bu da sağlıklı bir insanın tavsiye edilen potasyum seviyesi için en az 7,5 muz yiyebileceği anlamına geliyor.

Ancak yapılan araştırmalara göre böbrek hastalarının yüksek seviyede potasyum almaması gerekmektedir. Ayrıca müzmin kabızlık çekenler fazla yememelidir. Bu yüzden aşırıya kaçmamak kaydıyla muz güvenli bir meyvedir.

Köpekler muz yiyebilir mi?

Evet, köpekler muz yiyebilir. Ölçülü olarak muzlar köpekler için harika bir düşük kalorili besleyici gıdalardır. Potasyum, vitaminler, biotin, lif ve bakır bakımından yüksektirler. Kolesterol ve sodyum bakımından düşüktürler, ancak yüksek şeker içeriği nedeniyle, muz köpeğinizin ana diyetinin ya da perhizinin bir parçası olarak değil, bir tedavi olarak verilmelidir.

Popüler Muz Şakaları

 • Tem otoyoluna muz düşerse ne olur?

– Temmuz

 • Beethoven’ın en sevdiği meyve neydi?

– Ba-na-na-naaaaa.

 • Muz çileğe demiş ki; sen çok çirkinsin çünkü çillerin var.

– Çilek gülmüş muza demiş ki; en azından senin gibi her yerde soyunmuyorum.

 • Muz neden doktora gitti?

– Çünkü derisi soyuldu

 • Muz maymuna ne demiş?

– Hiçbir şey, muzlar konuşamaz!

 • Temel ile Dursun yolda yürürlerken Temel yolda bir muz kabuğu görür ve Dursuna seslenir;”Ula Tursun tikkatli ol biraz sonra yine basıp düşeceğuz”

Bu yazılar da ilginizi çekebilir;

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün