Kültür-Sanat

Eyyubi Camii son bölümü Yeni Kültürel Park Alanı’na taşındı

Batman şehrinin Hasankeyf ilçesindeki Eyyubi Camii 2 bin 650 tonluk son bölümünün Yeni Kültürel Park Alanı'na taşınması tamamlandı.

Batman şehrinin Hasankeyf ilçesindeki Eyyubi Camii 2 bin 650 tonluk son bölümünün Yeni Kültürel Park Alanı’na taşınması tamamlandı.

Ilısu Barajı ve HES projesinden etkilenerek su altında kalacak 3 bin 500 nüfusa sahip Hasankeyf’in, tarihi ve kültürel varlıklarıyla 5,5 kilometre uzaklıktaki Yeni Kültürel Park Alanı’na taşınması için başlatılan çalışma tamamlandı.

Güneydoğu Anadolu Projesi’nin (GAP) vizyonu olan Ilısu Barajı ve HES projesinden etkilenen Batman’ın Hasankeyf ilçesindeki tarihi eserlerden biri olan Eyyubi Camisii 2 bin 500 tonluk son bölümünün taşınmasına başlandı.

Toplam ağırlığı 4 bin 600 ton olan Eyyubi Camii’nin dün 352 tekerlekli SPMT aracına yüklenen 2 bin 650 ton ağırlığındaki son bölümü, Yeni Kültürel Park Alanı‘na taşındı.

İlk Defa Uygulandı

Türkiye’de geçen yıl ilk defa uygulanan projeyle, Zeynel Bey Türbesi’nin baraj gölü alanından çıkarılarak Hasankeyf Yeni Kültürel Park Alanı’na getirilmesinin ardından, İmam Abdullah Türbesi, Artuklu Hamamı ve Hasankeyf Kalesi Orta Kapısı da başarıyla taşındı.

Hasankeyf’teki eserler arasında 4 bin 600 ton ağırlığı ile en ağır yapı olan Eyyubi Camii bahçe duvarlarının 6 parça halinde, kendinden tahrikli modüler sistem (SPMT) ile geçici koruma alanına taşındı. Daha sonra, ana gövdenin 2 bin 650 tonluk en ağır ve son bölümü de 352 tekerlekli SPMT aracıyla Yeni Kültürel Park Alanı‘na ulaştırıldı.

Tarihi cami için özel temel

Hasankeyf’teki eserler arasında yer alan ve 14. yüzyıl sonu 15. yüzyıl başlarında inşa edildiği tahmin edilen Eyyubi Camisi’nin 27 Kasım’da başlayan taşınma sürecinde sona gelindi.

Eyyubi Camisi’nin zarar görmemesi için özel temel yapıldı.

Tarihi caminin bahçe duvarlarının 6 parça halinde, kendinden tahrikli modüler sistem (SPMT) ile geçici koruma alanına taşınmasının ardından, ana gövdenin 2 bin 650 tonluk en ağır ve son bölümü 352 tekerlekli SPMT aracına yüklendi.

6 Saatte Tamamlandı

Hava şartlarına göre tarihi caminin, Dicle Nehri üzerinde özel olarak inşa edilen 12 kutu menfezden oluşan 104 metre uzunluğunda, 15 metre genişliğindeki köprü üzerinden geçirilerek 6 saatlik çalışmanın ardından Yeni Kültürel Park Alanı’na nakledildi.

Tarihi Camii özel inşa edilen köprüden geçti.

Hasankeyf’teki Eyyubi Camii’nin taşınması için köprü yapılarak tarihi Eyyubi Camisi, Dicle Nehri üzerine inşa edilen 12 gözlü, 104 metre uzunluğunda, 15 metre genişliğindeki menfez köprüden geçirildi.

Taşıma işleminin devam etmesi sırasında ikindi ezanına denk gelmesi üzerine, taşıma işinde görevli işçi yeni yerine taşınan camideki ilk namazı kıldı.

Çalışmalar devam ediyor.

Su altında kalacak 3 bin 500 nüfusa sahip Hasankeyf’in, tarihi ve kültürel varlıklarıyla 5.5 kilometre uzaklıktaki Yeni Kültürel Park Alanı’na taşınması için başlatılan çalışmalar devam ediyor.

Tarihi Eyyubi Camii‘nin, diğer 7 parça ile birleştirme işlemleri ise önümüzdeki günlerde başlayacak.

Baraj gölü alanındaki diğer tarihi değerlerin taşınması, taşınamayacak durumda olanların da yerinde korunması ve bir örneğinin yapılması için çalışmalar sürüyor.

Bu kapsamda Er-Rızk, Eyyubi ve Koç Camileri için koruma ve taşıma çalışmalarıyla ilgili süreç devam ediyor.

Kaynak: A.A

Bu yazılar da ilginizi çekebilir;

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün