Kültür-SanatYaşam

Isparta Gökyüzü Gözlem Şenliği 2022

Türkiye'nin en karanlık bölgesi olarak ölçülen Isparta'nın Yenişarbademli ilçesi Melikler Yaylası'nda 2-4 Eylül Gökyüzü Gözlem Şenliği yapılacak.

Türkiye’nin en karanlık bölgesi olarak ölçülen Isparta’nın Yenişarbademli ilçesi Melikler Yaylası’nda Isparta Valiliği, Süleyman Demirel Üniversitesi ve Batı Akdeniz Kalkınma Ajansı (BAKA) iş birliği ile 2-4 Eylül Gökyüzü Gözlem Şenliği yapılacak.

Türkiye’nin en karanlık noktası neresi? Melikler Yaylası Kamp yasak mı? Isparta’nın Yenişarbademli ilçesi Melikler Yaylası nerede, nasıl gidilir? 2022 Isparta Gökyüzü Gözlem Şenliği etkinlikleri hangi tarihler arasında yapılıyor?

Isparta Gökyüzü Gözlem Şenliği

Isparta’nın Yenişarbademli ilçesi Dedegöl Dağı eteklerinde bulunan Melikler Yaylası’nda 02 Eylül 2022 Cuma  (saat: 09:00) ve 04 Eylül 2022 Pazar (saat: 14:00) tarihleri arasında Gökyüzü Gözlem Şenliği başladı.

2018 yılında yapılan araştırmada Türkiye’nin birçok bölgesinde yapılan ölçümler yapıldı. Türkiye’de gökyüzü gözlemlerinin yapılabileceği en karanlık noktanın, Isparta’nın Yenişarbademli ilçesindeki 1700 rakımlı Melikler Yaylası olduğu belirlenmişti.

Isparta Belediyesi  ve Isparta Valiliği, Süleyman Demirel Üniversitesi ve Batı Akdeniz Kalkınma Ajansı (BAKA) iş birliği tarafından desteklenen ve Melikler yaylasında gerçekleştirilecek Gökyüzü Gözlem Şenliği’nde Türkiye’nin önde gelen astronomları tarafından yapılacak sunumları içeren bilgilendirme seminerleri ve teleskoplarla gökyüzü gözlem faaliyetleri gerçekleştirilecek.

Antalya, Burdur ve Isparta illerinden öğretmenlerin astronomi ve gökyüzü gözlemi eğitimleri alacağı etkinliklerde ayrıca öğrencilere yönelik de bir dizi etkinlik gerçekleştirilecek.

Halka açık olarak gerçekleştirilecek etkinlikler için 2-4 Eylül 2022 tarihleri arasında uzman akademisyenler ve Türkiye’nin önde gelen astronomları sunum için bilgilendirme seminerleri ve teleskoplarla gökyüzü gözlem faaliyetleri yürütecek.

3 Eylül 2022 tarihi itibarıyla halka açık olarak gerçekleştirilecek etkinlikler için buradaki adresten başvurular alınmaya devam ediyor.

2022 Isparta Gökyüzü Gözlem Şenliği Etkinlik Programı

3 Eylül 2022

Eğitimler

 • Gün İçerisinde Yapılacak Sunumlar
 • Karanlık Madde, Karanlık Enerji ve Kara Delik
 • Güneş ve Ay Tutulmaları
 • Gökyüzü Farkındalığı
 • Astronomi Eğitiminde Simülasyon, Mobil Uygulamalar
 • Saat: 21.00 Çıplak Gözle Gökyüzü Gözlemi
 • Saat: 21.30 Teleskopla Gözlem

Eğitim Atölyeleri

 • Gün İçerisinde Yapılacak Atölye Çalışmaları
 • Ay’ın Evrelerinin Modellenmesi
 • Güneş Saati Yapımı
 • Gezegenlerin Modellenmesi
 • Gök Atlası Yapımı

4 Eylül 2022

Yenişarbademli Melikler Yaylası

 • 06:30 – 08:00 Doğa Yürüyüşü
 • 09:30 – 10:00 Samanyolu – Timelapse
 • 10:15 – 11:30 Etkinlik Değerlendirme ve Belge Töreni

Pandemi nedeniyle çadır konaklama sayısı sınırlı olacaktır.

Melikler Yaylası nerede?

Deniz seviyesinden 1150 m yükseklikte Yenişarbademli ilçesi sınırları içerisinde bulunan Melikler Yaylası, Isparta ili Yenişarbademli ilçe sınırları içerisinde yer alıyor. Harika bir kamp alanı olan Melikler Yaylası ve Dedegöl Dağı etekleri kamp yapmak ve mükemmel doğa manzarasını izlemek isteyenler için eşsiz bir mekan.

Isparta ve Konya sınırında bulunan ve Dedegöl Dağı eteğinde yer alan bu Melikler Yaylası, kamp, trekking veya dağ tırmanma spor ve etkinlikleri için çok ideal bir bölgedir.

Melikler Yaylasına nasıl gidilir?

Melikler Yaylası, Isparta ilinin Yenişarbademli ilçesinde bulunuyor. Isparta’nın Eğirdir ilçesinden oradan da Aksu yoluna devam ederek Yenişarbademli ilçesine gitmek gerekiyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün