Esmaül Hüsna

Es-Samed Anlamı Ne Demek? Ya Samed Anlamı ve Fazileti

Es-Samed Esması anlamı nedir? Allah’ın 99 ism-i şerifi Esmaül Hüsna olan Es-Samed ne demek, zikri, fazileti nedir? Ebced değeri, zikir adedi ve günü

Es-Samed Esması anlamı nedir? Allah’ın 99 ism-i şerifi Esmaül Hüsna olan Es-Samed ne demek, zikri, fazileti nedir? Ebced değeri, zikir adedi ve günü, ne için ve ne zaman okunur? Faydaları ve sırları nedir? ya Samed esması kaç kez okunmalı? Samed esması nasıl çekilir ve nasıl okunur?

Samet kelimesi Kuran’da geçiyor mu?  Ya Samed kaç defa çekilmeli? Samet isminin anlamı nedir? Faydaları ve sırları nedir? Ya Samed Esması Türkçe Anlamı ve Ya Samed Zikrinin Fazileti

Es-Samed

İhtiyaç ve sıkıntıları gideren tek merci. Hiç bir şeye ve hiç kimseye muhtaç olmayan fakat her şey ve herkes kendisine muhtaç olan.

Es-Samed esmasının ebced değeri ve zikir adedi 134 adettir. Zikir saati Müşteri, günü Perşembe’dir. (Perşembe sabahı)

“De ki: O, Allah birdir. Allah sameddir.” (İhlas Suresi 1-2)

Es-Samed Ne Demek?

Zeval bulmayan ve baki olan, herkesin muhtaç olduğu yegane Merci, hâcetlerin, isteklerin, muratların verilmesi, ıstırapların giderilmesi için müracaat edilen tek Merci. Yerde gökte her şey kendisine muhtaç, fakat kendisi hiçbir şeye muhtaç olmayan. Varlığına bir şeyin girmesi, çıkması olanaksız, ihtiyaçtan beri olan, hiçbir şeye muhtaç olmayan ve her şeyin kendisine muhtaç olduğu.

Es-Samed, hiçbir ihtiyacı olmayan, kimseye muhtaç olmayan; izni olmadan hiçbir işin hükme bağlanmadığı ve ihtiyaçlar konusunda kendisine başvurulan lider anlamlarına gelir.

Arapça Yazılışı

Es-Samed : الصمد
Yâ Samed : يَا صَمَدُ

Ebced değeri ve zikir sayısı ; 134
Zikir günü ; Perşembe
Zikir saati ; Müşteri (Sabah güneş doğarken ve ikindi sonrası. Gece okumalarında tam gece yarısı.)

İhlâs Suresi’ndeki Es-Samed Anlamı

İhlâs Suresi’ndeki ikinci ayette geçen “Allâhüssamed” ayetinde Cenab-ı Allah’ın Samed ismi ifade edilmektedir. Türkçe Anlamı olarak Allah Samed‘dir.

Yani Allah,hiç kimseye ve hiç birşeye muhtaç olmayan ama her şey ve herkes kendisine muhtaç olan anlamına gelmektedir.

İhâs Suresi Türkçe Okunuşu

  1. Kul hüvellâhü ehad
  2. Allâhüssamed
  3. Lem yelid ve lem yûled
  4. Ve lem yekün lehû küfüven ehad

Es-Samed ism-i şerifi Cenab-ı Allah’ın isimlerindendir. (Esmaül Hüsna)

Es-Samed Fazileti ve Sırları

Es-Samed esmasını belirtilen gün ve saatte, belirtilen miktarda okuyan kimsenin gönlüne huzur ve kalbine nurlar dolar, mesut ve bahtiyar olur.

Es-Samed ism-i şerifi oldukça tesirli bir esmadır

Seher vaktinde 150 defa “Yâ Samed” ism-i ş erifini okuyan kimse, güzel ahlak ve iyi hal sahibi olur, haram ve günahlardan uzak durur.

5 vakit namazdan sonra 134 defa “Yâ Samed” ism-i şerifinin zikrine devam eden kimse yeme, içme, uyuma, gibi zaruri ihtiyaçlarında, zorluk ve yorgunluk duymaktan uzak kalır. Allah’tan başka hiç kimseye ve hiçbir şeye muhtaç olmaz. Maddi ve manevi bütün istek ve ihtiyaçları Allah tarafından ihsan edilir ve kolayca hepsini elde eder.

Sabah namazından önce secdeye kapanıp 115 kere “Ya Samed celle celâlühû” ism-i şerifini okuyan bütün düşmanlarına karşı üstünlük sağlar.

Her gün 66 kere İhlas suresini” ve ardından 134 kere “Ya Samed celle celâlühû” ism-i şerifini okuyanın her muradı hasıl olur. Ömür boyunca geçim sıkıntısı çekmez.

Her gün 100 er kere “Ya Ferd, Ya Samed celle celâlühû” okuyan Allahu Teala katında sevilen bir kul olur ve fenalıklardan muhafaza olunur.

Ya Samed ismini 520 defa okuyan kimse açlık hissi duymaz.

Ya Samed ism-i şeridini 100 kere okuyan salaha erer. Suya okunur ve bu su içilirse içenin iradesi kuvvetlenir.

Yeme  içme ve uyku gibi Allah vergisi olan şeylerde hiç kimseye muhtaç olmamak ve bunaların azlığından da asla üzülmemek için “Ya Samed Celle Celalühü” diyerek 134 kere okunur.

Günah işlemekte devam eden bir kimse tevbe etmek ister ama bir türlü tevbe edemezse; Perşembe, Cuma ve Cumartesi günleri oruç tutsun. Bu günlerde hayvansal gıdaları yemekten kaçınsın ve günde 100 kere “Ya Samed Celle Celalühü” ism-i şerifini okusun.

Es-Samed Duası

“Ey sıkıntıları gideren, kederleri kaldıran, zor durumda kalanların dualarına icabet eden, dünya ve ahretin Rahman ve Rahimi olan Allah’ım! Sen bana Merhamet edersin. Senden başka kimsenin merhametine ihtiyaç bırakmayan bir merhametle bana merhamet et.” Amîn

Kuran’da Geçen Es-Samed Esması

İhlâs Suresi 2. Ayet:

اللَّهُ الصَّمَدُ ﴿٢﴾

Allâhus samed (samedu).

Allah Samed’dir (herşey O’na muhtaçtır, O, hiçbir şeye muhtaç değildir)

 

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Lütfen hemen düzeltin!
    “Zeval bulmayan ve baki olan herkesin muhtaç olduğu yegane Merci” ifadesinde “Zeval bulmayan ve baki olan” kısmından sonra virgül olmaması manayı çok korkunç şekilde değiştiriyor. Şirk gibi bir ifade ortaya çıkıyor. Lütfen hemen düzeltin.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün