Esmaül Hüsna

El-Muahhir Esmasının Anlamı, Zikri ve Fazileti

Allah’ın 99 ism-i şerifi Esmaül Hüsna olan El-Muahhir ne demek, anlamı, zikri, faziletleri nelerdir? Ebced değeri, zikir adedi ve günü

Allah’ın 99 ism-i şerifi Esmaül Hüsna olan El-Muahhir ne demek, anlamı, zikri, fazileti nelerdir? Ebced değeri, zikir adedi ve günü, ne için ve ne zaman okunur? Faydaları ve sırları nedir?

Allah’ın en güzel isimleri Esmaül Hüsna olan 99 ism-i şerifinden Muahhir esması kaç kez okunmalı? Muahhir esması nasıl çekilir veya nasıl okunur? Muahhir kelimesi Kuran’da geçiyor mu? Ya Muahhir kaç defa çekilmeli? Muahhir kelime anlamı ne demek? Faziletleri ve sırları nedir? Ya Muahhir Esması Türkçe Anlamı ve Ya Muahhir Zikrinin Fazileti

El Muahhir Anlamı:

El-Muahhir, dilediğini alçaltan, erteleyen, geri koyan, yüksek mertebelerden indiren, dilediğini geri bırakan anlamlarına gelen Esmaül Hüsna, Allah’ın en güzel isimlerinden birisidir.

Dilediğini erteleyen, geri koyan, arkaya bırakan, istediğini ve istediği şeyi geri bırakan, tehir eden, erteleyen, geciktiren, geri alan anlamlarına gelir.

Cenab-ı Hakk, hikmetine göre dilediği varlığı, olayı, kimseyi geri bırakır, tehir eder veya erteler.

Allahu Teala’nın yarattığı olayların bazısında erteleyen, geciktiren veya geri planda bıraktığı birtakım fiiller, olaylar Cenab-ı Hakk’ın El-Muahhir esmasının tecellisidir.

El Muahhir ism-i şerifi okunma günü

El-Muahhir isminin ebced değeri ve zikir adedi 846 adettir. Zikir saati Zühal, Zikir günü Cumartesi’dir.

Aynı zamanda Allahu Teala’nın kullarının fiillerinde, teşebbüslerinde bazen onların beklentilerine uymayacak şekilde ertelemesi, geri bırakması hikmetle Muahhir sıfatının bir tecellisidir.

Allahu Teala kullarını yaptığı hayır hasenat ve dua gibi veya diğer bazı işleri esas alarak veya hiçbir şeye de bakmayarak, dualarının kabulünü, işlerini, hatta doğumlarını, ölümlerini, rızıklarını veya başlarına gelecek herhangi bir şeyi geciktirebilir, erteleyebilir. Aynı şekilde kıyameti de geciktirebilir veya öne alabilir. Çünkü bu konuda tek yetki kendisine aittir.

Bu nedenle bu erteleme ve geri bırakmayı saygı ve teslimiyetle karşılayıp kulluk gereği her şeyin Allah’tan olduğu bilinciyle kabul etmek lazımdır.

Arapça Yazılışı

المؤخّر 

 • El-Muahhir: “Dilediğini geri bırakan, tehir eden.”
 • El-Mukaddim: “Dilediğini öne geçiren, ileri alan”

Peygamber Efendimiz’den bir hadis-i şeriflerinde şöyle buyurmuştur;

“Dünyada yükselen bir şeyi alçaltmak, Allah’ın değişmez kanunudur.” (Buhârî, Ebû Dâvûd, Nesâî)

Cenab-ı Hakk’ın Mukaddim ve Muahhir her iki ismi de Allah’ın fiili sıfatlarındandır. Dilediğini öne alan, dilediğini arkada, geri bırakan yalnız O’dur.

Ebced değeri ve zikir sayısı, zikir günü ve zikir saati:

Ebced değeri ve zikir sayısı: 846
Zikir günü: Cumartesi
Zikir saati: Zuhal (Sabah güneş doğarken ve ikindi namazı sonrası. Gece okumalarında tam gece yarısı.)

Özellikleri, Fazileti ve Faydaları

Hastalık, sıkıntı, bela, başarısızlık, işinden olma, eşinden veya sevdiklerinden ayrılma, fakirlik, ihanet gibi olması, yaşanması istenmeyen olumsuzluklara karşı “Ya Muahhir” esmasını okumak oldukça tesirlidir.

İstenmeyen, arzu edilmeyen şeylerin geciktirilmesi veya meydana gelmemesi için “Ya Muahhir” ism-i şerifi 846 defa okunur.

Her gün 100 defa “Ya Muahhir” ism-i şerifini okuyan kimsenin tevbe ve takva kapıları açılır, tövbesi kabul olunur ve kalbinde şeytan vesvesesi olmaz.

Dua ve ibadet maksadıyla “Ya Muahhir” esmasını okumaya devam eden kimse dünya ve ahirette mutlu ve huzurlu olur.

Kendisine düşman veya zarar vermek isteyen kimse üzerine “Ya Muahhir” ism-i şerifini her gün okunmaya devam edilmelidir.

Bir zalimin şerrinden, kötülüklerinden kurtulmak için “Ya Muahhir” ism-i şerifini okuyan kimse kısa zamanda isteğine kavuşur ve zalimlerin ve zorbaların şerrinden emin olur, kötülüklerinden korunur ve kurtulur.

Her gün 100 defa “Ya Muahhir” esmasını okumaya devam eden kimsenin Allahu Teala’nın muhabbetinden başka farklı olarak gönlünde bir şey kalmaz. Her yerde ve zamanda huzur ve ferah bulur.

Yükselmesi, öne çıkması, ilerlenmesi istenmeyen bir kimsenin gerilemesi için halis bir niyet ile yedi gün sabaha karşı 1445 defa “Ya Muahhir” ism-i şerifi okunursa Allah’ın izni ile isteği ve duası hâsıl olur.

El Mukaddim ve El Muahhir ismi ikisi birlikte zikredildiği halde terakki etmeyi ve yükselmeyi temin etmek hususunda çok büyük bir tesiri vardır.

Maddi ve manevi işlerinde ilerlemek, yükselmek, terakki etmek, rütbe ve derecesinin ilerlemesini ve yükselmesini arzu eden kimse ihlaslı ve huzurlu bir kalp ile “Ya Mukaddim, Ya Muahhir”

ism-i şerifi 1630 defa okumaya devam ederse, isteği Allah’ın izniyle kabul olur.

Cevşen 26. Bölüm

وَاَسْئَلُكَ بِاَسْمَٓائِكَ

Ve es’elüke biesmâike

Yâ Müsavvir
Yâ Mükaddir
Yâ Mütahhir
Yâ Münevvir
Yâ Mükaddim
Yâ Müahhir
Yâ Müyessir
Yâ Münzir
Yâ Mübeşşir
Yâ Müdebbir

سُبْحَانَكَ يَا لآَ اِلٰهَ اِلآَّ اَنْتَ اْلاَمَانُ اْلاَمَانُ خَلِّصْنَا مِنَ النَّارِ

Sübhâneke yâ lâ ilahe illâ ente’l emânü’l-emânü hallisnâ mine’n-nâr.

Allah’ım! Sen’den güzel isimlerinin hakkı için istiyor, sana yalvarıyorum:

 1. Ey mahlûkatına istediği sureti veren Musavvir,
 2. Ey her şeyi tam bir ölçü ile yaratan Mukaddir,
 3. Ey her şeyi maddî-manevî kirlerden temizleyen Mutahhir,
 4. Ey nûruyla her şeyi aydınlatan Münevvir,
 5. Ey dilediğini şeref-rütbe, makam-mevki, yer ve zamanda öne geçiren Mukaddim,
 6. Ey dilediğini geri bırakan Muahhir,
 7. Ey iyiyi isteyenlere iyiliği, kötüyü isteyenlere de kötülüğü veren ve zorlukları kolaylaştıran Müyessir,
 8. Ey kullarını kötü âkıbetlerden sakındıran Münzir,
 9. Ey kullarına iyi şeyler müjdeleyen Mübeşşir,
 10. Ey bütün kâinatı tam bir nizam içinde idâre eden Müdebbir,

26- Sübhânsın yâ Rab! Sen’den başka yoktur ilâh! Emân diliyoruz Sen’den, Koru bizi Cehennem’den!

Not: Cevşen duasından alıntıdır.

Allah’ın 99 ismi ve Anlamları

Allahü Teala’nın Kuran-ı Kerim ve Hadislerde geçen 99 ism-i şerifi ve Türkçe Anlamları.. Büyük faziletleri bulunan Allah’ın 99 ismi sırasıyla Esmaul Hüsna

İlgili Diğer Konular

İlgili Makaleler

3 Yorum

 1. Bu iki esmayı arıyordum. Burada buldum. Baya da açıklama ve ilgili faydaları güzel anlatılmış. Allah razı olsun.

 2. Allah razı olsun. Bu kadar detaylı ve açıklayıcı ilk burada gördüm. Diğer esmaların da yazıları çok bilgilendirici olmuş. Teşekkür ederim emekleriniz için…

 3. Sitede sürekli misyoner bi sitenin incil reklami cikip duruyor. Bir yandan Hak olan Allah kelami ama kenarda 3 tanriciların reklami bunu düzeltin Allah rızası için

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün