İslam

İslam’ın Nimetleri ve Faydaları

İslam'ın nimetleri ve faydaları nelerdir? İslam dininin bireye sağladığı faydalar hangileridir? İslam dininde en önemli şey nedir? İslam dini bize neyi emreder, neyi yasaklar? Allah'ın en önemli nimeti nedir?

İslam’ın nimetleri ve faydaları nelerdir? İslam dininin bireye sağladığı faydalar hangileridir? İslam dininde en önemli şey nedir? İslam dini bize neyi emreder, neyi yasaklar? Allah’ın en önemli nimeti nedir?

İslam’ın Nimetleri ve Faydaları

Mutluluk, ahlak, huzur ve iç huzur İslam’a geçmekle sağlanabilir. İslam’ın özünde, bir bireyin Yaratıcısı olan Allah ile olan ilişkisinin odak noktası vardır. Mümin bir insanı, kalıcı mutluluğun anahtarı olan Allah’ın farkındalığını sürdürmeye teşvik eder. İslam barışın kaynağının Allah olduğunu öğretir. Müminler bu önemli ilişkiye odaklanarak ve Allah’ın yönlendirmesine uyarak iç huzur ve sükûneti yakalayabilirler.

İslam, en barışçıl kutsal ve seçkin din olduğundan, sadece İslam’a inananlara değil, tüm insanlığa ve insanlığa verdiği sayısız nimetlere sahiptir. İslam, her insanın yaşam hakkını güvence altına almıştır. İslam’da her Müslümanın hayatı kutsaldır ve her insana doğduğu anda temel ve evrensel haklar verilmiştir. Yaşam hakkı, İslam’da en önemli evrensel haklardan biri olarak kabul edilmiştir.

Yüce Allah Kuran-ı Kerim’de şöyle buyurmaktadır;

فَأَقِمْ وَجْهَكَ لِلدِّينِ حَنِيفًا ۚ فِطْرَتَ اللَّهِ الَّتِي فَطَرَ النَّاسَ عَلَيْهَا ۚ لَا تَبْدِيلَ لِخَلْقِ اللَّهِ ۚ ذَٰلِكَ الدِّينُ الْقَيِّمُ وَلَٰكِنَّ أَكْثَرَ النَّاسِ لَا يَعْلَمُونَ

Feekim vecheke liddîni hanîfâ fitrata Allâhi-lletî fetara-nnâse ‘aleyhâ lâ tebdîle liḣalki Allâh(i) żâlike-ddînu-lkayyimu velâkinne ekśera-nnâsi lâ ya’lemûn(e)

“Öyleyse yüzünü hakka yönelerek dine çevir. Allah’ın bütün insanları üzerine yarattığı fıtrata sarılın. Allah’ın yaratmasında hiçbir değişiklik olmaz. İşte doğru din budur, fakat insanların çoğu bilmezler.” (Rum Suresi, 30)

Bu ihtiyaç ancak Allah’ın bilinci ile doldurulabilir. İslam, insanlığı tüm ırksal önyargılardan kurtarmıştır. İslam, yalnızca güzel bir eşitlik vizyonu sunmakla yetinmeyip; siyah, beyaz veya sarı olsun, hiç kimsenin diğerine erdem ve takva dışında herhangi bir üstünlüğü olmadığını ilan ederek, pratikte eşi benzeri görülmemiş bir eşitlik durumu ortaya koymuştur.

Allah diyor ki:

أَرَأَيْتَ مَنِ اتَّخَذَ إِلَٰهَهُ هَوَاهُ أَفَأَنتَ تَكُونُ عَلَيْهِ وَكِيلًا أَمْ تَحْسَبُ أَنَّ أَكْثَرَهُمْ يَسْمَعُونَ أَوْ يَعْقِلُونَ ۚ إِنْ هُمْ إِلَّا كَالْأَنْعَامِ ۖ بَلْ هُمْ أَضَلُّ سَبِيلًا

“Nefsini ilâh edineni gördün mü? Şimdi sen, bu adamı da doğru yola getirmekle yükümlü olabilir misin? Yoksa onların çoğunun senin davetine kulak verdiklerini yahut seni işittiğini veya akıl yürüttüğünü mü sanıyorsun? Onlar ancak sığır (hayvan sürüsü) gibidirler. Bilakis onlar, doğru yoldan daha da sapmışlardır.” (Furkan Suresi, 43-44)

Bu yakın ilişkinin birincil nedeni, Müslümanların Yaratıcıları ile doğrudan bir bağa sahip olmalarıdır. Allah’a kulluk ve ibadet ederken başkalarının aracılığına veya vastısına gerek ve ihtiyaç yoktur. İslam, Allah’ın bir imtihanı olduğu için, kişinin hayatında meydana gelen iyi ve kötü olaylara karşı net bir bakış açısı sağlar. Dolayısıyla İslam, Allahı tanımak ve O’na itaat etmek olan hayatın genel amacı bağlamında insanı olayları anlamaya teşvik eder.

İslam’ın nimetleri ve faydaları olarak sıralanabilecek olan bazı evrensel hususlar şu şekildedir;

İşte İslam’ın bazı önemli faydaları:

 • İslam aklı hurafelerden kurtarır
 • İslam, Allah ile ilişkimizi güçlendirir
 • İslam taahhüdü barış için çabalamak demektir
 • İslam hem delile hem de inanca önem verir
 • İslam, gerçek bir İslami hayatı yaşamayı öğretir.
 • İslam, bir kişinin gerçekten Allah sevgisini tanımasına izin verir
 • İslam’ın kendisi özünde bir iç huzurudur.
 • İslam, cenneti vaat eder.
 • İslam barışçıl bir toplum geliştirmektir
 • İslam başkalarının haklarını gözetir
 • İslam, Allah’ın tek ve benzersiz olduğuna inanılan bir eğilimdir.
 • İslam dünyanın geleceğidir
 • İslam karşılıklı ilgiye önem verir
 • İslam cennete gitmeye yardım eder
 • İslam hayatımızı güzelleştirir
 • İslam gerçek yaşam biçimidir
 • İslam barış dinidir
 • İslam kötülüklere karşı kalkandır
 • İslam barışın kaynağıdır
 • İslam Allah’ın merhametini teşvik eder
 • İslam manevi ihtiyacı karşılar
 • İslami kuralları iyi bir Müslüman olmak için gereklidir.
 • İslam bize iyiyi ve kötüyü öğretir
 • İslam eninde sonunda yargılanmayı öğretir
 • İslam insana net bir bakış açısı verir.
 • İslam niyetlere göre yargılar
 • İslam, kimsenin başkalarına zarar vermemesi gerektiğini öğretir
 • İslam, Allah’ın en adaletli olduğunu öğretir
 • İslam’ın her zaman ve çağda insanlara bir mesajı vardır.
 • İslam’ın Yaratıcı ile yakın bir ilişkisi vardır.

İslam, insanı elinde olana odaklanmaya, nimetler için Allah’a şükretmeye ve zorluklara karşı sabırlı olmaya teşvik eder. Sabır veya şükran – mutlu bir yaşamın formülü budur.

Nitekim Cenab-ı Allah şöyle buyurur:

لَّئِن لَّمْ يَنتَهِ الْمُنَافِقُونَ وَالَّذِينَ فِي قُلُوبِهِم مَّرَضٌ وَالْمُرْجِفُونَ فِي الْمَدِينَةِ لَنُغْرِيَنَّكَ بِهِمْ ثُمَّ لَا يُجَاوِرُونَكَ فِيهَا إِلَّا قَلِيلًا

“Andolsun, eğer münafıklar, kalplerinde bir hastalık bulunanlar ve Medine’de kötü haberler yayıp ortalığı karıştıranlar (tuttukları yoldan) vazgeçmezlerse, elbette seni onların üzerine gitmeye teşvik edeceğiz. Onlar da (bundan sonra) orada lânete uğramış kimseler olarak seninle pek az süre komşu kalacaklardır.” (Ahzab Suresi 33:60)

İslam, kurucusunun veya doğduğu toplumun adıyla değil evrenin yaratıcısı olan Allah’a itaati ifade eden sıfatsal bir unvandır. En büyük güzelliklerinden biri, Allah’ın eksiksiz mükemmelliğini, büyüklüğünü ve eşsizliğini taviz vermeden kabul etmesidir. Bu, İslamda Allah’ın niteliklerine ilişkin saf öğretilerine yansır.

وَقَالَت طَّائِفَةٌ مِّنْ أَهْلِ الْكِتَابِ آمِنُوا بِالَّذِي أُنزِلَ عَلَى الَّذِينَ آمَنُوا وَجْهَ النَّهَارِ وَاكْفُرُوا آخِرَهُ لَعَلَّهُمْ يَرْجِعُونَ

“Kitap ehlinden bir grup kendi aralarında şöyle dedi ‘Mü’minlere indirilene günün başında iman edin ve günün sonunda onu inkâr edin ki umulur ki dinlerinden dönerler.” (Ali İmran Suresi 3:72)

İslam, imanın apaçık delillere dayandığı bir dindir. İnsanları, yaşamları ve evren hakkında düşünmek ve anlamak için Allah’ın verdiği zekâyı kullanmaya teşvik eder. Bu hayat bir imtihan olsa da, açık fikirli ve samimi insanlara gerçeği kabul edebilmeleri için Allah yeterince işaretler ve rehberlik sağlamıştır. Diğer dinlerden farklı olarak, İslam kitabının açıkladığı pek çok apaçık deliller, işaretler ve mucizeler vardır.

Yüce Allah Kur’an-ı Kerim’de şöyle buyurmaktadır:

 • “Şüphesiz Allah, muttakileri sever.” (Kuran, 3:76)
 • “Allah’a karşı sorumluluk bilinci taşıyanlar için hidayet.”  (Kuran, 2:2)
 • “Sonra takva sahiplerini kurtaracağız.” (Kuran, 19:72)
 • “Allah’a karşı takva sahibi olun ki kurtuluşa eresiniz.”  (Kuran, 3:200)
 • “Kim Allah’tan korkarsa, Allah onun işini kolaylaştırır.”  (Kuran, 65:4)
 • “Allah’ın rahmetinden ümit kesmeyin; Bütün günahlarınızı bağışlayacaktır.”  (Kuran 39:53)
 • “Mü’minlerin kalplerine sükûnet indiren O’dur.”  (Kuran, 48:4)
 • “Ey iman edenler! Eğer Allah’tan korkarsanız, O size bir ölçü (furkan) verir.” (Kuran, 8:29)
 • “Ve ben, İslam’da Allah’a secde edenlerin ilki olmakla emrolundum.” (Zümer Suresi, 12)
 •  “Ey iman edenler! Allah’tan korkun ve (sözde ve amelde) doğrularla beraber olun.” (Kuran, 9:119)

İslam, mümini, Allah’ı unutturacak dünyevî saadetlerin aşırılıklarından ve ümidini kesip Allah’ı suçlamaya sevk edecek hüznün aşırılıklarından uzak durmaya teşvik eder. O, O’nun rehberliğine kimlerin isteyerek uyacağını denemek için insanları akıl ve irade sahibi olarak yaratmıştır. Bu hayat nihai bir sınav meydanıdır ve başımıza gelen her şeyi kontrol edemesek de nasıl tepki vereceğimizi kontrol edebiliriz. Bu, hayata daha dengeli ve iyimser bir bakış açısı sağlar.

وَإِذَا قُرِئَ الْقُرْآنُ فَاسْتَمِعُوا لَهُ وَأَنصِتُوا لَعَلَّكُمْ تُرْحَمُونَ

“Öyleyse Kur’an okunduğu zaman onu dinleyin ve dikkat edin ki size merhamet edilsin.” (Araf Suresi 7:204)

Samimi olmak, pişmanlık duymak, günahı işlemekten sakınmak ve bir daha yapmamaya niyet etmek tövbenin güzel adımlarıdır. İslam, sürekli bir kendini geliştirme ve kendini arındırma sürecini teşvik eder. Bu süreç doğrudan birey ile Allah arasında gerçekleşir. Diğer dinlerde örnekleri olduğu gibi günahların bir kişiye/rahibe paylaşılmasına veya “itiraf edilmesine” gerek yoktur. Ayrıca, Allah’ın günahları bağışlamak için kendini feda etmesi gerekmediği gibi, hiç kimse “günah içinde doğmaz”.

وَقُلِ الْحَقُّ مِن رَّبِّكُمْ فَمَن شَاءَ فَلْيُؤْمِن وَمَن شَاءَ فَلْيَكْفُرْ

“Hak Rabbindendir. Artık onu kim iman ettirirse, kim de inkar etmek isterse inkâr eder.” (Kehf Suresi 18:29)

İslam, Allah’ın rahmetine duyulan umut ile O’nun cezasından korkma arasındaki dengeyi teşvik eder – her ikisi de olumlu ve alçakgönüllü bir hayat sürmek için gereklidir. Günahsız doğarız ama günah işlemek için özgür iradeye sahibiz. Allah bizi yarattı ve kusurlu olduğumuzu ve günah işlediğimizi biliyor ama asıl önemli olan bu hataları yapmaya nasıl tepki verdiğimizdir. İslam, Allah’ın En Merhametli olduğunu ve içtenlikle tövbe etmek isteyenleri affedeceğini ve bağışlayacağını öğretir.

الَّذِينَ آمَنُوا بِآيَاتِنَا وَكَانُوا مُسْلِمِينَ

“(Onlar) bizim âyetlerimize inananlar ve İslam üzere (Bizim irademize) boyun eğenlerdir.” (Zuhruf Suresi 43:69 )

Dolayısıyla İslam’ın nimetleri ve faydaları denilince akla gelebilecek birçok unsur bulunabilir. Bununla birlikte kendini ve eylemlerini kontrol edemeyen bir kişi, iradesine sahip olduğunu hayal etse bile tam anlamıyla özgür değildir, çünkü gerçek ruhsal özgürlük, aydınlanma, kendini gerçekleştirme ve nihai hakikat arayışındaki arzularımızı kontrol etme yeteneğinde yatar.

Allah’tan bize arzularımızı dizginleme ve kendimizi O’nun iradesine gönüllü olarak teslim etme yeteneği vermesini dileriz.

Bu yazılar da ilginizi çekebilir;

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün