Peygamberler

Peygamber Efendimiz`in (S.A.V) Mucizeleri

Peygamber Efendimiz'in (S.a.v) bir çok mucizesi vardır. Bunlardan en çok meşhur olan, bilinenleri aşağıda bildirilmiştir.

Peygamber Efendimiz’in bir çok mucizesi vardır. Peygamber efendimizin mucizeleri nelerdir? En çok bilinen ve meşhur olan mucizeleri

Peygamberlik döneminde olan mucizeleri, Kuran-ı Kerim, güneşin geç batması, parmaklarından suyun akması gibi bir çok mucize olarak en çok bilinen ve meşhur olan Peygamber Efendimiz`in (S.A.V) Mucizeleri bu yazımızda derledik.

Peygamber Efendimiz`in (S.A.V) Mucizeleri

Kur´an-i Kerimin Mucize Oluşu :
Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed (Sallallahu aleyhi ve sellem) en büyük mucizesi Kuran-ı Kerim’dir.

Ay´ın Yarılması
Nitekim Cenab-i Hak kitab-i kerimimde mealen : “Saat yaklasti. Ay (ikiye) ayrildi. Onlar bir mucize görürlerse yüz cevirirler ve bir büyüdür derler.” (Kamer Süresi, ayet, 1,2)

Güneşin Batışını Geri Döndermesi :

Hz. Peygamber (S.A.V.)´in açık mucizelerinden biride güneşi geri döndürmesidir. Tahavi , bu hususta Umeys kızı Esma (R.A.)´in söyle anlatıyor:

Bir gün Rasulallah (S.A.V.) mübarek başını Hz. Ali (R.A.)´a dayamıştı. O esnada vahiy gelmeye başladığı için günes batincaya kadar Hz. Ali (R.A.) kimildayamadi ve ikindi Namazi´ni kilamadi.

Sonra Efendimiz kalktı ve :

“İkindi Namazını kıldın mi ya Ali”, diye sordu. O da : Kılamadım, deyince

Rasulallah (S.A.V.) : ”Ya Rabbi muhakkak ki, Ali senin ve Rasulunun taatindadir. Günesi geri gönder Ikindi Namazi´ni kilsin” diye yalvardi.

Esma (R.A.) diyor ki, batan günesin o anda tekrar doğduğunu ve ışığının dağlara ve yer yüzüne düştüğünü gördüm. Bu olay Hayber’de Sahba denilen yerde oldu, dedi.

Peygamber Efendimiz`in en çok bilinen mucizeleri

Taşların Tesbihi :

Peygamber Efendimiz’in meşhur mucizelerinden biri olan taşların zikri ve tesbih etmesi hakkında;

Hz. Peygamber (S.A.V.)´e daglar, taslar, agaclar taat ederlerdi. Bazilari tesbih eder, bazilari selam verir ve bunlara benzer davranislarda bulunmuslardi.

Ebu Zer (R.A.) hadisinde söyle diyor : Rasulallah (S.A.V.) mübarek eline 7 tane kücük tas aldi. O taslar avucunda tesbih ettiler. Sonra Hz. Osman (R.A.)´in eline verdi. Onun avucunda da tesbih ettiler. Hadis alimlerinden Bezzar ve Taberani böyle anlattilar.

Nar Ve Üzüm Tanelerinin Tesbihi :
Bazi rivayetlerde Cafer bin Muhammed´in kendi atasindan söyle isittigini söylüyor : Bir gün Hz. Peygamber (S.A.V.) hastalanmisti. Cebrail (A.S.) bir tabak icinde ona nar üzüm getirdi. Rasulullah (S.A.V.) onlari yerken nar ve üzüm taneleri tesbih ediyorlardi. Kadi Iyas, Sifa eserinde bunu yaziyor. Hafiz Ebu Fadl da indan alarak Fethu´l-Bari eserinde yazmistir.

Taşların Selam Vermesi :
Bunlardan biri de tasin selam vermesidir. Imam Muslim (Allah rahmet eylesin) Cabir bin Semure hadisinde cikarip söylemistir. Hz. Peygamber (S.A.V.) ” Ben Mekke´de bir tas bilirim ki, nubuvvetle gönderilmeden evvel bana selam verirdi. Simdi o tasi biliyorum” buyurmustur.

Dağın Hareketi :
imam Muslim de Ebu Hureyre (R.A.)´in söyle anlattigini söyleyor : Hz. Peygamber (S.A.V.) Hz. Ebu Bekir, Ömer, Osman, Ali, Talha ve Zubeyr (R.A.)´lerle birlikte Hira Dagi´nin üstünde idiler. Dag harekete geldi. Rasulallah (S.A.V.) ” Dur ya Hira dur, üstünde bir nebi, siddik ve sehidler vardir.”

Ağaçların Secdesi :
Darimi (Allah rahmet etsin) de böyle rivayet etmistir.
Bureyde (R.A.) de diyor ki. Arabi Hz. Peygamber (S.A.V.)´e su agaci cikar dedi. Efendimiz de agaci cagirinca, agac da sola egikip köklerini kopadi ve yeri yarip gelip Rasulallah (S.A.V.)´e karsisinda durdu ve dedi. Sonra Arabi emret yerine gitsin dedi. Emir buyurdu, agac yerine varp köklerine baglandi.

Hurma Kütügünün İniltisi :
Imam Buhari Cabir (R.A.)´in hadisini birkac türlü aciklamistir. Biri söyledir : Hz. Peygamber (S.A.V.) evvelden hutbe okuyunca bir hurma agacinin gövdesi yaninda okurdu. Bir gün Ensardan nir kimse bir mimber yapmak istedigini arzetti. Hz. Peygamber (S.A.V.) de yap, buyurdu. Adam minberi yapti ve getirip yerine koydu. Efendimiz de Cuma günü minberden indi ve gidip agaci kucakladi. Agac yavasca insan gibi inlemeye basladi. “Evvelden hutbeyi yaninda okurdum isitiyordu. Simdi minberden okuyorum onun icin agliyor” buyurdu.

Peygamber Efendimiz`in Mucizeleri

Rasulallah´la Hayvanların Konuşması
Ya´la bin Murre (R.A.) diyor ki : Bir gün bir deve Rasulallah (S.A.V.)´i görünce önünde cöküp boynunu yere koydu, agzindan da özel bir ses cikti. Hz. Peygamber (S.A.V.) “Bu devenin sahibi kimdir” diye sordu. Bir kisi cika geldi ve Hz. peygamber (S.A.V.)´le konustu. Efendimiz ona, “Bu deve cok çalıştırdığından ve az yem verildiğinden şikayet ediyor. Bunu hos tut ve ona iyi bak” diye emretti.

Rasulallahın´ın Mübarek Parmaklarımda Su Akması :

Peygamber Efendimiz’in parmaklarından su akma mucizesi, bir çok kere şahit olunmuş ve en çok bilinen mucizeler arasındadır.

Sahih-i Buhari ve Muslim´de Enes bin Malik (R.A.)´in söyle rivayet etmiştir;

Bir gün İkindi namazı yaklaşmıştı. Sahabe abdest almak icin su bulamadilar. Hz. Peygamber (S.A.V.)´e abdest suyu götürmüşlerdi. Mübarek elini o su kabinin içine soktu ve halka “Gelin abdest alin” diye emretti. Mübarek parmaklarının arasından su çıktığını ve oradaki halkın hepsinin abdest aldıklarını gördüm. Imam Buhari´nin rivayetinde hepsi 80 kisi idiler.

Yağmur Duası :
Bir de Imam Buhari ve Muslim (Allah rahmet etsin) Enes bin Malik´in (R.A.)´in söyle anlattogini yaziyor : Hz. Peygamber (S.A.V.) zamaninda bir yil kitlik oldu, hic yagmus yagmadi. “Ya Rabbi yagmuru bitki bulunan yerlere indir, binalar üstüne indirme” diye dua etti. Sonra hangi yöne isaret ettiyse bulut o yöne gitti.

Duası ile Az Yemeğin Bereketlenmesi :
Bir rivayete göre Hz. Peygamber (S.A.V.) geldigi zaman Ebu Talha (R.A.) kendilerine : Ya Rasulallah (S.A.V.) yemegin az olmasi sebebiyle yanliz sizi cagirsin diye Enes´i göndermistim, gelen topluma yetecek kadar yemegimiz yoktur, dedi. Hz, Peygamber (S.A.V.) : “Iceri gir muhakkak Cenab.i Hak yemegine bereket ihsan edip cogaltacaktir”. cevabini verdi. Sahabeyi onar onar cagirmasinin sebebi de yemek bir tek kasenin icinde idi. Yerde hepsini alacak genislikte degildi. SIkIsiklik olmasin diye böyle yapti.
Imam Muslim diyor ki, bir rivayete göre sahabe onar onar girdikce Efendimiz onlara ” Besleme ile baslayiü yiyin” buyururdu. Onlar da deyip yiyorlardi. Bu sekilde 80 lkisi yiyip doydular. Sonra Hz. Peygamber (S.A.V.) ebv halkiyla beraber yemek yediler. Bir miktar da yemek kaldi.

Rasulallah`in Ölüleri Diriltmesi :
Imam Beyhaki (Allah rahmet etsin) Delail´de söyle yaziyor : Hz. Peygamber (S.A.V.) bir kisiyi Islam´a. O da : Benim ölen kizimi diriltmeden sana inanamam, dedi. Rasulallah (S.A.V.) : ” Bana kizinin mezarini göster” diye buyurdu. O da gösterdi. Efendimiz kizin adini söyleyip cagirdi. Kiz mezardan : Buyur ya Rasulallah, dedi. Efendimiz : “Dünyaya gelmekten sevinir misin”? Kiz : Hayir ya Rasulallah, gercekten ben Cenab-i Hakki anamdan ve atamdan daha hayirli buldum. Ahiret de bana dünyadan hayirli geldi, dedi.

Rasulullah´la Bebeğin Konuşması :
Muaykib el-Yemami (R.A.) anlatiyor : Veda Hacci´ni yaptiktan sonra Mekke´de bir eve girdim. Orada Hz. Peygamber (S.A.V.)´i gördüm ve acayip bir sey seyrettim. Yemame halkindan bir kisi o gün dogmus bir bebegi getirdi. Rasulullah (S.A.V.) ona : “Ben kimim?” Diye buyurdu. Bebek : Sen Allah´in Rasulusun diye cevab verdi. Efendimiz : “Gercek söyledin” dedi ve kendisine bereketli dua yapti.

Rasulullah´in Duasinin Bereketli ile Hastalarin Iyilesmesi :
Ebu Katade. ya Rasulallah (S.A.V.) bir hatunum vardır fazla seviyorum. Bu halde görünce benden iğreneceğinden korkarım dedi. Hz. Peygamber (S.A.V.) mübarek eliyle gözünü yerine koydu ve “Ya Rabbi bu göze sağlık ve güzellik ver” diye dua etti. O anda göz diğerinden daha güzel ve sağlıklı oldu. Diğer gözü ağrıdığı zaman bu hiç ağrımazdı, buyurdular.

Peygamber Efendimiz`in Mucizeleri

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün