Peygamberler

Azrail (As)’ın Ölüm Meleği Seçilmesi – Hz. Azrail Kıssası

Hazret-i Azrail Kıssası. 4 büyük melekten biri olan Hz. Azrail'in ölüm meleği seçilmesi hakkında kıssa ve Allah Hz. Adem'i yaratmak istemesi

Hazret-i Azrail Kıssası. 4 büyük melekten biri olan Hz. Azrail’in ölüm meleği seçilmesi hakkında kıssa ve Allah Hz. Adem’i yaratmak istemesi. Hz. Azrail Neden ölüm Meleği oldu? Azrail niye ölüm meleği olarak seçildi? Hz. Azrail (A.s) Kimdir? Ölüm Meleği Hazret-i Azrail’in Görevi nedir? Azrail nasıl can alır? Ölüm meleğinin sırrı

Hz. Azrail Kıssası

Azrail (as)’ın Ölüm Meleği seçilmesi hakkında Hz. İdris (Aleyhisselam)’ın kitabında Hz. Adem’in yaratılışı hakkında şöyle nakledilir:

Allah yeryüzüne kendisinden bir varlık yaratacağını onların bazılarının isyankar olacağını söylediğinde yeryüzü titredi ve kendisinden ona isyan edecek ve cehenneme gidecek varlıklar yaratmamasını istedi.

Hz. Cebrail Yeryüzüne indi

İlk insan Hz. Adem’in yaratılması için gereken mayayı almak için Dört büyük melekten Hz. Cebrail (as) yeryüzüne indi. Yeryüzü bin bir dille ağlayıp figan ederek Cebrail’i Allah’a yemin vererek kendisinden maya almamasını istedi. Cebrail de aynı dille Allah’a yalvarınca Allah geri dönmesini emretti.

Yüce Allah; Âdem Aleyhisselâmı yaratmak istediği zaman, yere:

“Ben, sen­den bir halk yaratacağım ki, onlardan, bana itaat edenler de olacak, onlardan, bana isyan edenler de olacaktır. Onlardan, bana itaat eden kimseyi, Cennet’e koyacağım. Bana isyan eden kimseyi ise, Cehennem’e sokacağım!”  (İbn.Esîr-Kâmil c.1,s.27.)

diye Vahy etti. Sonra da, Cebrail Aleyhisselâmı, yerden, bir avuç toprak, çamur getirmesi için, gönderdi. Yer, Cebrail Aleyhisselâma:

“Ben, senin, benden bir şey eksiltmenden, beni, yaramaz hale getirmenden, Allah’a sığınırım! Ben, senin, beni eksiltmeni, istemiyorum! Çünkü, Allah, benden bir halk yaratacak, bu halk da, Allah’a âsi olacak. Allah, onlardan dolayı, beni, bir ceza ile cezalandırır!” dedi. (ibn.Asakir-Tarih C.2.S.342.)

Bunun üzerine, Cebrail Aleyhisselâm, ondan, bir şey almaksızın geri döndü.

“Yâ Rabb! Yer, sana sığınınca, onu, sığındırdım. Onun üzerinde durmayı, kendisini zorlamayı uygun görmedim.” dedi. (Sâlebî-Arâis s.26.)

Hz. Mikail Yeryüzüne indi

Allah (c.c) Mikail’e Hz. Adem’in mayasını alması için yer yüzüne inmesini emretti. Yeryüzü yine titredi ve Cebrail’e döktüğü dilleri dökerek ondan bir şey almamasını istedi. Mikail de Allah’a aynı şekilde yalvarınca Allah onun da dönmesini emretti.

Yüce Allah, bundan sonra, Mikâil Aleyhisselâmı gönderdi. Yer, ona da, Cebrail Aleyhisselâma söylediği gibi söyledi. Onun yapacağı şeyden dolayı da, Allah’a sığındı. Mikâil Aleyhisselâm da, onu, sığındırdı. Yer, böyle, kendisinden bir şey alınmasından, Allah’a sığınınca, Mikâil Aley­hisselâm ondan bir şey almaksızın dönüp Yüce Allah’a, Cebrail Aleyhisselâmın söylediği gibi söyledi.

Hz. İsrafil Yeryüzüne indi

Daha sonra İsrafil’e Adem’in mayasını almak üzere yeryüzüne inmesini emretti. Ancak yeryüzüne inmesini emretti. Yeryüzü yine titreyerek kendisinden bir şey almamasını istedi. Allah onunda geri dönmesini emretti.

Hz. Azrail Yeryüzüne indi

Bunun üzerine Yüce Allah daha sonra Ölüm Meleği Azrail’e Adem’in mayasını almak üzere yer yüzüne inmesini emretti. Azrail yeryüzüne inince yeryüzü yine titreyip feryatlar, figanlar etmeye, kendisinden bir şey almaması için yalvarmaya başladı.

Azrail şöyle dedi:

“Ben de. Allah’ın emrini, yerine getirmemiş olarak dönmemden Allah’a sı­ğınırım!” dedi. (Taberî-Tarih c.1,s-45, Mes’udî-Muruc.c.l.s.3O, İbn Asakir-Tarih )

Yer yüzünden alacağını aldı ve tek yerden almadı. (Taberî-Tarih c.1,s. 45-46, İbn.Asakir-Tarih c.2,s,342, Ibn.Eslr-Kâmil)

Kırmızı, beyaz ve siyah topraktan aldı ve karıştırdı. Böyle, yer yüzünden alınan topraktan yaratılmış olduğu için, Âdem Aleyhisse­lâma “Âdem” ismi verilmiştir.

(İbn.Sa’d-Tabakat c.1,s.26, Taberî-Tarih c.1,s.46 Mes’udî-Muruc. c.1,s.3O, Ibn.asakir-Tarih c.2,s.341,343, Süheylî-Ravdulünüf c.1,s.82, Ebülfered ibn.Cevzi-Tabsıra c.1,s.14, ibn.Esîr-Kâmil c.1,s.28.)

Daha sonra bir avuç toprak alarak göğe yükseldi.

Allah (c.c) ona şöyle buyurdu:

Sen, yeryüzü istemese de bir avuç toprak aldın geldin. Bu nedenle bu günden itibaren kıyamet gününe kadar insanoğlunun ruhunu almak için seni görevlendiriyorum. (Bihar’ul Envar c.11 s.120, sa’d’us Suud s.33)

Hz. İmam Ali (Aleyhisselam) Hz. Adem’in yaratılışı hususunda şöyle buyuruyor:

Allah Hz. Adem’i yaratmak istediği zaman Cebrail’e yer yüzüne inerek bir avuç toprak almasını emretti.

Cebrail yeryüzüne inmeden önce melun İblis yeryüzüne gelerek şöyle söyledi:

”Allah senden bir varlık yaratmak daha sonra da onu cehennem ateşiyle yakmak istiyor. Melekler sana bu iş için geldiklerinde onlara: Benden cehennem ateşinin de nasibi olacağı bir şey almamanız için sizden Allah’a sığınıyorum” demesini istedi.

Cebrail yeryüzüne indi ama bir şey alamadan geri dönerek şöyle arz etti: İlahi! Yeryüzü benden sana sığındı. Ben de bir şey almadan geri döndüm. Allah Mikail’i gönderdi. Ama o da eli boş döndü. Daha sonra İsrafil’i gönderdi ama o da eli boş döndü.

Azrail’in Ölüm Meleği Seçilmesi

Allah (c.c) Azrail’i bu iş için görevlendirdi. Azrail yeryüzünün sözleri karşısında şöyle buyurdu:

“Allah’ın emrine itaatsizlik etmekten O’nun izzetine sığınırım.”

Daha sonra dağların başından, ovalardan, beyaz, siyah, kırmızı, sert ve yumuşak topraklardan birer avuç aldı. Bu nedenle insanların ahlak ve ciltlerinin rengi beyaz, siyah, sarı olarak birbirinden farklıdır.

Azrail onları alıp dönünce Allah (c.c) ona şöyle buyurdu:

Yeryüzü sana benden sığınmadı mı?

Azrail: Sığındı ama ben ona itina etmedim.

Allah (c.c) neden sende diğer melekler gibi ona acımadın? diye sordu.

Azrail: Ey Sahibim! Benim için sana itaat etmek ona acımaktan daha önceliklidir.

Allah (c.c) şöyle buyurdu:

Biliyorum, yer yüzünden peygamberler, enbiyalar, Salih insanlar ve diğer insanları yaratmak istiyorum. Seni de onların canını almak için görevlendiriyorum.

Azrail bunu duyunca ağlamaya başladı. Allah (c.c) neden ağladığını sorunca şöyle cevap verdi:

Eğer onların canını ben alacaksam hiçbirisi beni sevmeyecek.

Allah (c.c) şöyle buyurdu:

Üzülme ben onların ölümleri için çeşitli sebepler yaratacağım bütün ölümleri sana değil o sebeplerden bilecekler. (Bihar’ul envar c.15 s.31,El-Envar s.11)

بِسْــــــــــــــــــــــمِ اﷲِارَّحْمَنِ ارَّحِيم

İnnâ Lillah ve İnnâ İleyhi Râciun…

ALLAH’ tan geldik; dönüş yine Onadır..

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün