Dualar

Hz. Yakup Aleyhisselamın Duası

Hz. Yakup Aleyhisselamın Duası. Kuran-ı Kerim'de Hz. Yakup ve Yusuf Peygamberin üzüntü, istiğfar, sabır duası ve kavuşma duası

Hz. Yakup Aleyhisselamın Duası. Kuran-ı Kerim‘de Hz. Yakup ve Yusuf Peygamberin üzüntü, istiğfar, sabır duası ve kavuşma duası

Hz. Yakup Aleyhisselamın Duası

Kuran-ı Kerim’de geçen 12. Sure olan Yusuf suresinde Hazreti Yakub Aleyhisselamın sıkıntı ve üzüntüyü def etmek için okuduğu dua, Arapçası ve Türkçe Anlamı

Hz. Yakup Peygamber, evlat acısı ile evlat ihaneti ile imtihan edilmişti. Oğlu Hz. Yusuf’un küçük yaşta kaybolmasıyla içinden çıkılamaz derece üzüntü ve kedere gark olmuştur. Yusuf Aleyhisselam’ın kederi ve üzüntüsüyle ağlamaktan gözleri kapanmış, kırk sene sonra ona kavuşmasıyla gözleri yeniden açılmıştır.

Hazreti Yakub Peygamber Hz. Yusuf’un acısı ve kederiyle, üzüntüsünü tek başına Allahu Teala’ya dua ve niyaz ederek geçirmek için kederler evi olarak anılan beytülahzan evini yapmış, burada Allah’a dua etmiştir.

Hz. Yakub aleyhisselamın oğlu Hz. Yusuf, kardeşleri tarafından kuyuya atıldıktan sonra bulunamayınca çaresizlikle Allah’a yalvaran Hz. Yakup şöyle dua etti:

قَالَ بَلْ سَوَّلَتْ لَكُمْ اَنْفُسُكُمْ اَمْراًۜ فَصَبْرٌ جَم۪يلٌۜ عَسَى اللّٰهُ اَنْ يَأْتِيَن۪ي بِهِمْ جَم۪يعاًۜ اِنَّهُ هُوَ الْعَل۪يمُ الْحَك۪يمُ 

Arapça Okunuşu: Kâle bel sevvelet lekum enfusukum emrâ(an) fesabrun cemîl(un) ‘asaallâhu en ye’tiyenî bihim cemî’â(an) innehu huve-l’alîmu-l hakîm(u)

Anlamı: Babaları (Yakub) şöyle dedi: “Hayır, nefisleriniz bu hususta sizi aldattı. Bana düşen artık güzel bir sabırdır. Umulur ki, Allah onların hepsini bana getirir. Şüphesiz O, çok iyi bilendir, hikmet sahibidir.” (Yusuf Suresi 83. Ayet)

قَالَ اِنَّـمَٓا اَشْكُوا بَثّ۪ي وَحُزْن۪ٓي اِلَى اللّٰهِ وَاَعْلَمُ مِنَ اللّٰهِ مَا لَا تَعْلَمُونَ 

Okunuşu: Kâle innemâ eşkû beśśî vehuznî ilaallâhi vea’lemu minaallâhi mâ lâ ta’lemûn(e)

Anlamı: Yakub (a.s) da şöyle dedi: “Ben acımı ve kederimi ancak Allah’a arzediyorum ve ben sizin bilmediklerinizi Allah’tan gelen bilgiyle biliyorum.” (Yusuf, 86)

İnnemâ eşkû bessî ve huznî ilallâh.

“Ben acımı ve kederimi ancak Allah’a arzediyorum”

Yakub (as) sabrı ve duası hakkında Hadis-i Şerif

Peygamber Efendimiz (sallallahu aleyhi vesellem), Hz. Cebrâîl’e (a.s.) sordu:

“–Ya’kûb’un Yûsuf’a olan hicrânı ne dereceye varmıştı?”

Cebrâîl de:

“–Evlâdını kaybeden yetmiş annenin toplam hicrânına!” cevâbını verdi.

Resûlullâh Efendimiz:

“–O hâlde onun sevâbı ne kadardır?” diye sordular. O da:

“–Yüz şehîd sevâbıdır. Çünkü O, Allâh’a bir an bile sû-i zan beslemedi.” dedi. (Süyûtî, ed-Dürrü’l-Mensûr, IV, 570)

İşte bu sabır, “sabr-ı cemîl” idi.

Sabr-ı cemîl, başa gelen belâ ve musîbetleri hiçbir şekilde kullara şikâyet etmeden, feryatsız, şikâyetsiz, metânetli ve mütevekkil bir şekilde karşılamak demektir. Şâyet Allâh, kullarına şikâyet edilirse, sabır husûsiyetini kaybeder.

Beytülahzân Nedir?

Hz. Yakup Peygamberin oğlu Yusuf’tan ayrı düştükten sonra hayatını keder ve ızdırap içinde geçirdiği yer, hüzün ve kederler evi olarak anılan beytülahzan evidir. Yakup Peygamberin yaptığı bu ev, Kenan ili olarak anılan Suriye’de Şam (Dımaşk) ile sahil arasında bir kasabada olduğu rivayet edilir.

Beyt-i ahzân, beytülhüzn ve külbe-i ahzân, beytülahzân ile aynı mânaya gelen diğer anlamdadır.

Hz. Yakup (as) Kimdir?

Kur’an-ı Kerim’de 16 defa Hz. Yakup Peygamberin adı geçmektedir. Kendisinden Kuran’da hem Yakup hem de İsrail isimleriyle bahsedilmektedir. Hazret-i Yakup Peygamberin 12 çocuğu olmuş, en sevdiği oğlu olan Hazret-i Yusuf kardeşleri tarafından kıskanılmış ve kuyuya atılmıştı.

Rivâyete göre yaklaşık 40 yıl oğlu Hz. Yusuf aleyhisselam’ın acısıyla yaşamış, 40 yıl sonra Mısır’a aziz olan oğlu Hz. Yusuf ile buluştuktan ve yanında 24 sene kaldıktan sonra vefat etmiştir.

Vasiyeti üzerine naaşı, Şam’da defnedilmiş burada bulunan babası İshak Peygamber (aleyhisselam)’ın yanına gömülmüştür.

Başka bir rivâyete göre 147 yaşında vefat eden Yakup Peygamber vasiyeti üzerine Filistin el-Halil’de Makpela, İbrahim Aleyhisselam ve karısı Sâre, İshak Aleyhisselam ve karısı Rebeka ile kendi karısı Lea’nın bulunduğu yere defnedilmiştir.

Benzer Konular

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Allahim beni sevdigime kavuştur allah için benim icin dua edin hanim hüseyin icin dua birbirine kavuşmak için allahin 99 adin 🤲hurmedine duami kabul eyle yarappim🤲 allah için dua edin kavuşmak için lütfen 🙏

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün