Gündem

Bu Gece Mübarek Mevlid Kandili

Hicrî aylardan Rebiulevvel ayının 12. gecesi Mevlid Kandili. Kandil gecesi önemi ve fazileti nedir? Mevlid Kandili nasıl ibadet ve ihya edilmelidir?

Hicrî aylardan Rebiulevvel ayının 12. gecesi Mevlid Kandili. Kandil gecesi önemi ve fazileti nedir? Mevlid Kandili nasıl ibadet ve ihya edilmelidir?

Bugün ne kandili sorusunun cevabını araştıranlar için, bu gece mübarek Mevlid Kandili… Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed (S.A.V)’in doğumunun 1449. sene-i devriyesi.

Âlemlere rahmet ve tüm dünyadaki insanlara peygamber ve nebi olarak gönderilen, Peygamberlerin sonuncusu ve en üstünü olan Hazreti Muhammed (sallallahu aleyhi vesellem) Efendimiz, hicri 571 yılı Nisan ayının 20’sine rastlayan, Rebiulevvel ayının 12. Pazartesi gecesi, sabaha karşı Mekke-i Mükerreme’de dünyaya geldi.

2020 Mevlid Kandili

28 Ekim 2020 Çarşamba 

Bu yılın son kandili olarak Müslüman âleminin heyecanla beklediği Mevlid Kandili bu gece idrak edilecek.

Mevlid, doğum zamanı demektir. Mevlid Kandili diğer bir adıyla Mevlid-i Nebi, İslam dini Peygamberi ve tüm insanlara ilahi rahmet ve rehber olan Resul-i Ekrem Aleyhissalâtü Vesselâm’ın doğum gecesi ve aynı zamanda Hicrî Rebiülevvel ayının 12. gecesidir.

Her kavim, her toplumun kendi peygamberinin doğum gününü bayram etmesi gibi bugün de Müslüman âleminin bayramıdır, neşe ve sevinç günüdür. Yıllardır dünyadaki tüm Müslümanlar tarafından, her sene, Rebiulevvel ayının 12. Gecesi Mevlid Kandili olarak kutlanmakta, her yerde Mevlid kasideleri okunarak Resûlullah efendimiz anılmakta ve hatırlanmaktadır.

26 Ekim-1 Kasım 2020 tarihleri arasında kutlanacak olan “Mevlid-i Nebi Haftası” başlamaktadır.

Mevlid Kandili Nasıl İbadet ve İhya Edilir?

Bu gece, Peygamber Efendimiz (s.a.v) sünnetleri ve hadislerini hatırlamak, varsa bu konuda yeni bilgiler edinerek, Resûlullah Efendimizi daha iyi ve yakından tanımaya çalışmak gereklidir.

Peygamber Efendimiz (s.a.v) bolca salavat getirmek, dualarımızı da içten ve samimi şekilde salavatlar ile süslemek sevaplı işlerdendir.

Vaktinde kılamadığımız farz namazlarımız için kaza namazı kılmak, nafile namazlar kılmak bu gecenin fazileti ve önemini idrak etmemize vesile olur.

Her mübarek gün ve gecelerde, kandil gecelerinde ilmî meclislerde dini ve Kur’ani meseleler konuşmalı, dinlemeli, yeni şeyler öğrenerek, imanî meseleler tefekkür edilmelidir.

Böyle gecelerin mübareketi ve fazileti düşünülerek önceden işlenmiş olan günahlara ve hatalara samimi olarak tevbe ve istiğfar edilmeli, bol bol zikir ve tesbihle iştigal olunmalıdır.

Akraba, hısım gibi çevremizdeki Müslümanlar ile helalleşilmeli, varsa küs ve dargın olanlar barıştırılmalı; gönüller alınmalı; kederli yüzler güldürülmelidir.

Yine yakın akrabalarımız ziyaret edilmeli, üzerimizde hakları olanlar büyüklerimiz aranıp sorulmalı, hayır duaları alınarak dualarımıza iştirak edilmelidir.

Cemaat ile farz namazı kılınmalı, Diğer kandil gecelerinde de olduğu gibi Mevlid kandili gecesinde de akşam, yatsı ve sabah namazları camilerde cemaatle kılınmalıdır.

Bu kandil gecelerinin gündüzlerinde mümkün olduğunca oruç tutulmalıdır.

Nitekim Ebû Katâde (radıyallahu anh) rivayet edildiğine göre:

Resûlullah (sallallahu aleyhi ve sellem)’e pazartesi günü oruç tutmanın fazileti soruldu. O da şöyle buyurdu:

“O gün, benim doğduğum, peygamber olduğum (veya bana vahiy geldiği) gündür.”  (Müslim)

Mevlid Kandili gecesi, haram ve günah işlerden, davranışlardan kaçınmalı, Allah rızası için cami ve mescitlerde toplanmalı, bol bol salevat-ı şerîfe getirmeli ve hayır hasenat yapılmalıdır. Bu şekilde böyle mübarek gecelerin şükrünü eda etmek, yerine getirmek müstehaptır.

Mevlid Kandiliniz Mübarek Olsun.

 

Nukteler.com Facebook’ta 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu