GündemYaşam

Dünya’da En Çok Balık Üreten 10 Ülke

Dünyada en çok balık üreten 10 ülke hangisi? 2023'te dünyada en çok balığı hangi ülke üretiyor? En Büyük Deniz Ürünleri Tedarikçisi Ülkesi

Dünyada en çok balık üreten 10 ülke hangisi? 2023’te dünyada en çok balığı hangi ülke üretiyor? En çok Balık üretimi ülkeler sıralaması nedir? En çok balık üreteren ve tüketen ülkeler hangileri? Küresel balık üretimi azalıyor mu? En çok balığı hangi ülkeler sağlıyor? 2023 Yılında Dünyanın En Büyük 10 Deniz Ürünleri Tedarikçisi Ülkesi

FAO Tarımsal Görünüm Raporu

Önümüzdeki on yıldaki tarımsal emtia piyasalarının beklentilerine ilişkin yıllık bir değerlendirme sağlayan ve Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütü (OECD) ile BM Gıda ve Tarım Örgütü (FAO) tarafından yayınlanan Tarımsal Görünüm 2023-2032 raporuna göre küresel su ürünleri üretiminin önümüzdeki on yılda 20 milyon ton artacağı tahmin ediliyor. Ancak bu, önceki 10 yıldaki 33 milyon tonluk artışa kıyasla yüzde 40’lık bir yavaşlamaya denk geliyor.

Rapora göre, toplam küresel deniz ürünleri üretiminin 2020-2022’deki 181 milyon tondan 2032’ye kadar yılda 202 milyon tona çıkması bekleniyor. Bu ek büyümenin yüzde doksan altısı, 2032 yılına kadar yılda 111 milyon tona ulaşması öngörülen su ürünleri yetiştiriciliği üretimindeki artıştan kaynaklanacak.

Dünya’da En Çok Balık Üreten 10 Ülke

2023 Dünyada en büyük 10 balık üreticisi ülkesi; Toplam balıkçılık üretimi, bir ülkenin tüm ticari, endüstriyel, rekreasyonel ve geçimlik amaçlarla yakaladığı su türlerinin hacmini ölçer. Deniz ürünleri yetiştiriciliği, su ürünleri yetiştiriciliği ve diğer balık yetiştiriciliği türlerinden elde edilen hasat da dahildir.

İşte dünyanın en büyük balık üreten ülkelerinin bir listesi. Burada belirtilen tüm ülkeler, yalnızca ülkede üretilen toplam balık bazında seçilmiştir. Aşağıda belirtilen tüm verilerin kaynağı ve her ülke için yıllık üretim miktarı Wikipedia, worldfishing.net vb. gibi tanınmış web sitelerinden derlenmiştir.

1. Çin

Asya ülkesi Çin, hem avcılık hem de su ürünleri yetiştiriciliği açısından dünyanın önde gelen balık üreticisidir. Çin’in balık üretimi, bol balık kaynaklarına erişim sağlayan geniş kıyı şeridinden kaynaklanmaktadır. Çin’de ayrıca sazan, tilapia ve karides gibi çeşitli balık türlerinin üretildiği gelişmiş bir su ürünleri endüstrisi bulunmaktadır.

2022 yılında Çin’deki toplam balık ve deniz ürünleri üretimi, yaklaşık 59 milyon metrik tondan yaklaşık 68,7 milyon mt’a ulaştı. Dolayısıyla Çin, balık üretimle dünyanın en büyük balık üreten ülkesi olarak listemizin başında yer alıyor. Bu ülke istikrarını korumuş ve rekabet olmaksızın son birkaç yıldır balık üretiminde dünya lideri konumunu korumuştur. Aslında Çin, dünyadaki toplam balık üretiminin 1/3’ünü karşılıyor.

2. Hindistan

2022 yılında Hindistan’da balık üretimi yaklaşık 16,2 milyon metric ton olarak gerçekleşti. Bu, balık üretim hacminin 14,7 milyon mt’un üzerinde olduğu önceki mali yıla kıyasla bir artıştı.

Endonezya’nın uzun bir kıyı şeridi ve çeşitli balık türlerine yaşam alanı sağlayan çok sayıda nehir ve göl vardır. Endonezya’nın su ürünleri yetiştiriciliği endüstrisi de hızla büyüyor ve ülke artık karides ve tilapyanın önemli bir üreticisi haline geldi.

Şu anda Hindistan, dünyanın en büyük balık üreticisi olarak 2. sırada yer alıyor. Hindistan’da su ürünleri yetiştiriciliği 19. yüzyılda kurulmuş olmasına rağmen, 2017 yılında ülke dünyanın en büyük 2.  balık üreticisi haline geldi. Hindistan bugüne kadar bu konumunu korumuştur. Hint balık endüstrisi, dünyada üretilen toplam balığın %6’sını oluşturuyor ve dünyanın çeşitli bölgelerine büyük miktarda balık ürünü ihraç ediyor.

3. Endonezya

Dünyanın en büyük takımadası olan Endonezya’nın aynı zamanda dünyanın en büyük balıkçılık ürünleri üreticisi ve tedarikçilerinden biri olması da şaşırtıcı değil 

Endonezyalılar yılda kişi başına 40 kilogramdan fazla balık tüketiyor ve bu da onu dünyanın en çok balığa bağımlı ülkelerinden biri yapıyor. Son on yılda Endonezya’nın GSYİH’sında balıkçılık sektörünün payında yavaş bir artış oldu, ancak bu, karaya dayalı tarımın katkısıyla karşılaştırıldığında nispeten düşük.  Endonezya’da balıkçılığın tahmini değeri yılda 6 milyar dolar civarındadır.

Yıllık yaklaşık 6.101.725 metrik ton balık üretimiyle Endonezya, en büyük üçüncü balık üreten ülkedir. Bu ülkenin ürettiği balık miktarı son birkaç yılda azalmış olsa da, ülke üretimi artırmak için daha verimli teknikler ve yöntemler benimsemeyi başardı.

4. Vietnam

Vietnam dünyanın dördüncü büyük balık üreticisidir. Vietnam’ın uzun bir kıyı şeridi ve çeşitli balık türlerine yaşam alanı sağlayan çok sayıda nehir ve göl vardır. Vietnam’ın su ürünleri endüstrisi de hızla büyüyor ve ülke artık karides, yayın balığı ve tilapyanın önemli bir üreticisi.

2022 yılında Vietnam’daki deniz ürünleri üretim hacmi yaklaşık 9,1 milyon mt olarak gerçekleşti. Bu rakam, bir önceki yıla göre 8,83 milyon mt’a göre hafif bir artış gösterdi.

Vietnam, 2022’den şu ana kadar deniz ürünleri ihracatında 10 milyar ABD Dolarını (9,4 milyar Avro) aşarak ülke için tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaştı.

5. Peru

Peru , balık üreten ülkeler listemizde 5. sırada yer alıyor. Bu ülke yılda 5.854.233 metric ton balık üretiyor. Peru, dünya geneline göre 1960’tan bu yana önde gelen balık üreticisi olmuştur, ancak son zamanlarda aşırı avlanma nedeniyle balık üretimi azalmış ve hatta bazı türlerin neslinin tükenmesine yol açmıştır.

Peru’nun 2023 Haziran ayında genel olarak hamsi avlama sezonunu iptal etmesinin ardından küresel balık unu ve balık yağı üretimi düşüş göstermiştir.

Ülke, 3000 km’lik kıyı şeridi ve 50’den fazla balık türüne ev sahipliği yapan 12.000 göl ve lagünle çevrilidir. Peru’daki balık endüstrisi insanların çoğunluğunun en önemli gelir kaynaklarından biridir.

6. Amerika Birleşik Devletleri

Amerika Birleşik Devletleri pamuk, kahve çekirdekleri ve balık gibi birçok sektörde çok yönlüdür. Ülke yılda 5.360.597 metrik ton balık üretiyor ve 11.4 milyon kilometre kareyi aşan alanıyla dünyanın en büyük sulak alanlarından birine sahip. ABD, balık üretiminin kalitesinin hiçbir koşulda asla düşmemesine her zaman özen göstermiştir.

7. Şili

Şili, dünyadaki en iyi ve en verimli deniz ekosistemlerinden birine sahiptir ve ayrıca toplam 2.500 millik bir kıyı şeridine sahiptir. Yılda 5.028.539 metrik ton balık üretimi ile balık yetiştiriciliği bu ülke için en önemli gelir kaynaklarından biridir.

8. Japonya

Tabii ki, bu liste Japonya’dan bahsetmeden eksik kalır. Japonya, deniz ürünleri yemekleri ile popülerdir ve ülke yılda 4.819.116 metrik ton balık üretir. Ülkede üretilen balıkların büyük bir kısmı ihraç edilmektedir. Japonya’nın balık endüstrisi, dünyanın en nadir ve lezzetli balık ürünlerinden bazılarının kaynağıdır.

9. Tayland

Tayland yılda 3.743.564 ton balık üretiyor. Tayland, ithal Çin sazanı yetiştiriciliğinde 80 yıllık bir geçmişe sahiptir. Bu ülkenin yıllık balık üretimi, acı su yetiştirme sistemini benimsedikleri için son birkaç yıldır artmaktadır.

10. Rusya

Dünyada en çok balık üreten 10 ülke arasında son sırada Rusya yer alıyor. Rusya’da yılda 3.305.749 mt balık üretiyor. Ülke, doğal kaynaklarını balık yetiştiriciliği ve üretimi için en az kullanan ülkelerden biridir. Ülkenin topraklarında akan 2 milyon nehir olduğu ve geniş kıyı şeritlerine sahip olduğu tahmin ediliyor. Rusya son birkaç on yıldır birkaç sorunla karşı karşıya kaldı, ancak hükümet sorunları ortadan kaldırmak ve üretimi artırmak için verimli bir şekilde çalışıyor.

Avrupa için en çok balığı hangi ülke üretiyor?

Tarih boyunca balık Avrupa beslenmesinin önemli bir parçası olmuştur. Norveç, Avrupa’nın en büyük balık üreticisi ve ihracatçısıdır. Tarım arazisi ve tahıl sıkıntısı Avrupa’da balıkçılığı teşvik ediyor. 

Bu yazılar da ilginizi çekebilir;

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün