Yaşam

Evcil Hayvan Günü 2024

Ulusal Evcil Hayvan Günü nedir, ne zaman kutlanır? Neden Evcil Hayvan gününü kutlarız? 11 Nisan Evcil Hayvan Günü kısaca nasıl ortaya çıktı tarihçesi, kökeni nedir?

Ulusal Evcil Hayvan Günü nedir, ne zaman kutlanır? Neden Evcil Hayvan gününü kutlarız? Nisan ayı içerisinde kutlanan Evcil Hayvan Günü’nün önemi ve amacı nedir, nasıl kutlanır? 11 Nisan’da hangi gün kutlanır? 11 Nisan Evcil Hayvan Günü kısaca nasıl ortaya çıktı tarihçesi, kökeni nedir?

Bugün 11 Nisan Evcil Hayvan Günü! Ancak bir evcil hayvan sahibiyseniz, hayvan dostlarınızı kutlamadığınız bir gün dahi olmadığını bilirsiniz! Kirpinize sarılın, tavşanınızla bağ kurun ve kedinize biraz kedi nanesi kesin!

Evcil Hayvan Günü 2024

Bu sevimli canlılar insanları mutlu ediyor ve ayrıca hepsi bu kadar da değil. Ulusal Sağlık Enstitüleri, son 10 yılda evcil hayvan sahibi olmanın fiziksel ve zihinsel faydalarını belirlemeye yönelik araştırmalara ortak olmuştur. Evcil hayvanların sadece kalplerimizi çalmakla kalmayıp aynı zamanda kortizol, kolesterol ve kan basıncı seviyelerini düşürerek genel kardiyovasküler sağlığa katkıda bulunduğu ortaya çıktı.

Evcil Hayvan Günü Tarihi

Hayvan refahı savunucusu ve evcil hayvan ve aile yaşam tarzı uzmanı Colleen Paige, evcil hayvanların bize getirebileceği neşeyi kutlamak için 2006 yılında Ulusal Evcil Hayvan Günü’nü kurdu. Ama aynı zamanda sahiplendirilmek üzere barınaklarda bekleyen her türden birçok evcil hayvanın süregelen ihtiyaçlarına da dikkat çekmek istedi. Safkan köpek ve kedi isteyen insanları bir yetiştiriciye gitmek yerine kurtarma örgütleriyle iletişime geçmeye teşvik etti. “Satın alma, Sahiplen!” bu günün sloganı haline geldi.

Colleen’in oluşturduğu bu gün ilk olarak ABD’de başladı, ancak kısa sürede uluslararası çapta genişledi. Evcil hayvan severler şimdi İngiltere, İrlanda, İtalya, Avustralya, Yeni Zelanda, İsrail, İspanya, Guam, İskoçya ve Türkiye de dâhil daha birçok ülkede bu günü kutluyor. Ayrıca sosyal medya, kutlamanın yayılmasına ve Colleen’in amacının desteklenmesine de yardımcı oldu.

Tasma ile köpek gezdirmek ise sanıldığından daha eski bir tarihe dayanıyor. MÖ 3500 yıllarında köpek tasmasının, tasmalı bir köpeği olan bir adamı tasvir eden bir duvar resmine dayanarak Mezopotamya’da icat edildiğine inanılıyor.

M.Ö 900’lü yıllarda ise Fenikeli tüccarların ilk evcilleştirilmiş kedileri Avrupa’ya getirdiği düşünülüyor.

Evcil Hayvan Günü Etkinlikleri ve Gelenekleri

Sevimli tüylü dostlarımız, Ulusal Evcil Hayvan Günü’nde sonuna kadar şımartılır. Sahipler, evcil hayvanlarının hak ettikleri sevgiyi, hayranlık ve özenle (diğer günlerden daha fazla) cömertçe harcamak için her şeyi yaparlar. Onları yürüyüşe ya da gezmeye çıkarmak, en sevdikleri yiyecekleri satın almak ya da oynayacakları yeni bir oyuncak almak, bu gün evcil hayvanların şımartılmasının yollarından sadece birkaçıdır.

Ulusal Evcil Hayvan Günü, aynı zamanda, çocukların ebeveynlerini bir evcil hayvanı sahiplenmeye ikna etmeleri için en iyi günlerden biridir. Bu nedenle, bu gün aileye yeni eklemeler, barınaklardan evlat edinme yaygındır. Sosyal medyadaki diğer her gönderide süslü portreler veya sevimli evcil hayvanlar olduğu için herkes kutlamanın bir parçası olur.

Rakamlarla Evcil Hayvan İstatistikleri

  • Bir köpeğe sahip olmak kalp hastalığından ölüm riskini %36 azaltmaktadır.
  • Evcil hayvanlarına alerjisi olan sahiplerin yüzdesi %10’dur.
  • ABD’de evcil hayvan olarak tutulan kaplan sayısı 5000–7000 arası olduğu tahmin edilmektedir.
  • Evcil hayvan beslemekten yararlanan otistik çocuğu olan ailelerin oranı %94’tür.
  • Dünyadaki sokak köpeklerinin sayısı 200 milyon olduğu tahmin edilmektedir.
  • Her yıl barınaklarda 2 milyon hayvan ölümü gerçekleşmektedir.
  • Yerleşim kısıtlamaları nedeniyle evcil hayvanlarından ayrılmak zorunda kalan insanların yüzdesi %29’dur.

Hangi evcil hayvanların bakımı kolaydır?

Dünyanın en popüler evcil hayvanlarının neler olduğunu hiç merak ettiniz mi? En popüler köpeklerin ardından kedilerin gelmesi şaşırtıcı değil! Ama sonra ne geliyor? Peki, balıklarınız ve ardından kuşlarınız var. Bundan sonra hamsterler, gerbiller, fareler, atlar ve yılanlar en popüler evcil hayvanların listesini tamamlar.

Köpekler, kediler kuşlar en yaygın olanları olsa da, kaplumbağalar, hamsterler ve balıklar da dahil olmak üzere birçok düşük bakım evcil hayvan sevilir.

Evcil hayvan sahipliği artıyor mu?

Evet! Evcil hayvan bulunan çoğu hanede ortalama olarak eskisi kadar çok olmamasına rağmen, evlerde hem köpek hem de kedi popülasyonu artıyor.

2024 Evcil Hayvan Günü ne zaman, hangi güne denk geliyor?

Her yıl 11 Nisan günü, evcil hayvanların hayatınıza getirdiği mutluluğu ve ayrıca bir kişi ile evcil hayvanı arasındaki bağı teşvik etmek için Ulusal Evcil Hayvan Günü kutlanır. Bir kişi ve evcil hayvanı arasındaki ilişki, en iyi arkadaşlarınız olabileceği veya bazen çocuklarınız gibi olabileceği için kelimelerle tarif edilemez.

Dünya Evcil Hayvan Günü (Pet Day) bu yıl 11 Nisan Perşembe gününe denk geliyor.

  • 2024 – 11 Nisan Perşembe
  • 2025 – 11 Nisan Cuma
  • 2026 – 11 Nisan Cumartesi

Dünya Hayvanlar Günü her yıl 4 Ekim’de, 20 Şubat Evcil Hayvan Sevgi Günü, 26 Ağustos Ulusal Köpek Günü, 8 Ağustos Ulusal Kedi Günü ve 23 Mart Ulusal Köpek Yavrusu Günü dahil olmak üzere evcil hayvanların kutlandığı dünya genelinde bir çok gün vardır.

Bu yazılarda ilginizi çekebilir;

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün