Yaşam

Dünya çapında 30 nadir kedi ırkı

Dünya genelinde Nadir kedi ırkları, yalnızca küçük popülasyonlara sahip kedi ırklarını ifade eder. Bu küçük sayıların ardındaki neden, kedi ırkına göre farklılık gösterir.

Dünya genelinde Nadir kedi ırkları, yalnızca küçük popülasyonlara sahip kedi ırklarını ifade eder. Bu küçük sayıların ardındaki neden, kedi ırkına göre farklılık gösterir.

17 Şubat Dünya Kedi Günü!. Peki Dünya genelinde nadir bulunan kedi ırkları nelerdir? Bu kedi türlerinin bakımı ve özellikleri nasıldır? En nadir kedi cinsi nedir? Dünyanın en pahalı ve değerli kedi cinsleri hangileridir? Kediler hangi ırktan gelir? Evde beslenebilecek kedi ırkları ve özellikleri…

Dünya Çapında 30 Nadir Kedi Irkı

Dünya üzerinde birçok kedi ırkları mevcuttur. Bazı kedi ırklarını bulmanın diğerlerinden daha zor olduğunu fark etmiş olabilirsiniz. Sıradışı ve ender kedi ırkları sayıca az ama talep yüksektir. Bu, onları yalnızca bulmayı zorlaştırmakla kalmaz, aynı zamanda inanılmaz derecede pahalı hale getirir. Ancak, değerleri sadece nadir bulunmalarından kaynaklanmıyor.

En nadir kedi rengi albinodur. Bir albino kedi elde etmek için, her iki ebeveyn kedinin de iki resesif geni olması ve yavrularının her ikisini de alması gerekir.

Bu kedi ırkları, benzersiz görünümleri, becerileri ve kişilikleri gibi farklı şekillerde özeldir. Bu ender kedi ırkları hakkında daha fazlasını öğrenmekle ilgileniyorsanız, okumaya devam edin!

Neden bazı kedi ırkları diğerlerinden daha nadirdir?

Diğer tüm türler gibi, kedilerin de diğerlerinden daha nadir ırkları vardır. Nadir kedi ırkları, yalnızca küçük popülasyonlara sahip kedi ırklarını ifade eder. Bu küçük sayıların ardındaki neden, kedi ırkına göre farklılık gösterir.

Bazı kedi ırkları, nüfusları yıllar içinde tükendiği için diğerlerinden daha nadirdir, bazı kedi ırkları ise hala nispeten gençtir. Bu daha genç kedi ırkları için yeterli zaman geçmedi, bu nedenle nüfusları hala küçük ve nadir kabul ediliyor.

Nadir bulunan kedi ırklarının bir diğer nedeni de yetiştiricilerin olmamasıdır. Yetiştiriciler genellikle yüksek talep gören popüler kedi ırklarına odaklanır ve daha nadir kedi türleri genellikle daha az popüler olduğundan, yetiştiriciler onlar için yeterli talep olduğuna inanmazlar. Çoğu yetiştirici, bu nadir kedileri yetiştirmenin işlerine yardımcı olacağını düşünmez.

Bunlar hayvan derneklerinin ve kuruluşların dikkate aldığı bazı faktörlerdir. Farklı kuruluşların kedi ırklarını tanımak için farklı kriterleri vardır, bu nedenle bazıları diğerlerinden daha fazla sayı kaydeder.

1906 yılında Amerika Birleşik Devletleri’nde kurulan Kedi Sevenler Derneği (The Cat Fanciers’ Association), en büyük safkan kedi kaydına sahiptir. Her yıl kedi yetiştiricileri ve sahiplerinden veri topluyorlar. Topladıkları verilere dayanarak, yetiştiriciler ve sahipleri arasında en az kayda sahip kedilerin ender ve sıradışı kedi ırkları olduğu sonucuna varıyorlar.

Aşağıdaki kedi ırkları listesi yalnızca evcil kedi ırklarını ve evcil ve vahşi melezleri içerir.

Ashera Kedisi

Ashera kedisi, Afrika Serval, Asya Leoparı ve evcilleştirilmiş kedinin bir melezidir. ABD’de bir hayvan yetiştirme şirketi olan Lifestyle Pets’in “tasarımcı kedilerinden” biridir.

Ataları göz önüne alındığında, Ashera kedisi ‌büyüktür ve yaklaşık 14 kg ağırlığındadır. Özellikle de kürk desenlerinin bir kar leoparına benzemesiyle ilk başta korkutucu görünebilirler. Ancak Ashera kedileri arkadaş canlısı yaratıklardır. Çoğu evcil kedi gibi sadık ve sevecendirler. Tabiki ne yazık ki, herkes için değiller.

Ashera Kedisi
Ashera Kedisi

Sıradışı ve ender kediler arasında Ashera kedisi en pahalı olanlardan biridir. Aslında, bir Ashera kedisi size 20 bin ila 125 bin dolara mal olabilir. Yetiştirme şirketi yılda sadece beş Ashera kedisi üretiyor, bu da onları inanılmaz derecede nadir kılıyor.

Amerikan kısa kuyruğu

Amerika Birleşik Devletleri’nin ender kedi ırklarından biri Amerikan kısa kuyruğu ya da İngilizce adıyla American Bobtail’dir. İlk olarak 1960’larda ABD’de ortaya çıktı. Yetiştiriciler onlara ilgi duymadan önce, bu kedi ırkı doğal olarak evcil kediler arasındaki rastgele bir genetik mutasyondan gelişmişti. Manx geni (kuyruksuzluk geni), kuyruklarının ortalama uzunluğun üçte biri ila yarısı arasında sallanmasına neden oldu.

Amerikan kısa kuyruğu genellikle yaklaşık 22 ila 25 cm boyunda ve ortalama ağırlığı 3,5 ila 7,5 kg’dır. Farklı renk ve desenlerde kürkleri kısa veya uzun olabilir.

amerikan kısa kuyruğu

Bir evcil hayvan arkadaşı arıyorsanız, Amerikan bobtail harika bir seçimdir. Birincisi, arkadaş canlısı ve maceracıdırlar. Aslında birçok yetiştirici ve sahip, oyunculuğu nedeniyle bu kedi ırkını “köpek benzeri” olarak tanımlar. Ayrıca 11 ila 15 yıllık bir yaşam beklentisi vardır.

Amerikan Wirehair Kedisi

ABD’den gelen bir başka nadir kedi türü de American Wirehair’dir. Bu kedi ırkı ilk olarak 1960’larda New York’ta ortaya çıktı. O zamanlar, bir Amerikan Shorthair, kürkünü kısa ve ince yapan rastgele bir mutasyonla doğdu. Yetiştiriciler hemen ilgilendi ve Amerikan Wirehair kedisinin nüfusu yavaş yavaş arttı.

American wirehair yaklaşık 23 ila 28 cm boyunda ve ortalama ağırlığı 4 ila 7 kg’dır. Kürkleri çeşitli renk ve desenlerde gelir ve ayrıca fazla tüy dökmezler.

Amerikan Tel Saç

Diğer ender kedi ırklarıyla karşılaştırıldığında, American wirehair çok daha az popülerdir. Ancak bu kedi cinsi ideal bir evcil hayvandır. Amerikan Wirehair her türlü ortamda yaşayabilir. Aynı zamanda soğukkanlıdırlar, bu da onları çocuklar için harika kılar.

Balinese Kedisi

Bali kedileri isimlerini Endonezya’nın Bali adasından alır. İlk yetiştirici Balili dansçıların zarif hareketlerine atıfta bulunmak için bu ismi seçmiştir. İlk olarak 1950’lerde Amerika Birleşik Devletleri’nde ortaya çıkmışlardır.

Aynı kürk desenine ve mavi gözlere sahip, uzun tüylü bir Siyam kedisi cinsidir. Ancak Bali kedilerinin tüyleri daha uzundur. Ortalama boyları 20 ila 28 cm’dir ve genellikle 2,5 ila 6 kg ağırlığındadırlar.

Bali kedisi

10 ila 20 yıl arası bir yaşam süresine sahip olan bu kediler, uzun süre size eşlik edebilir. Bali kedileri ayrıca tırmanmayı ve oynamayı seven uyanık ve dışa dönük kedilerdir. Aynı zamanda sevecen ve hassastırlar, bu da onları ideal evcil hayvanlar yapar.

Bombay Kedisi

Birçokları için Bombay kedileri en güzel nadir kediler arasındadır. Bombay kedilerinin düz siyah kürkleri ve altın rengi gözleri vardır. 1950’lerde ABD – Kentucky’de, bir yetiştirici kara pantere benzeyen bir kedi ırkı yaratmak istediğinde ortaya çıktılar.

Bombay kedileri kesinlikle daha küçük kara panterlere benziyor. Genellikle 23 ila 33 cm boyundadırlar ve 4 ila 7 kg ağırlığında olabilirler.

Bombay kedisi

Bombay kedileri, genellikle tasma eğitiminden hoşlanan canlı evcil hayvanlardır. Aslında, genellikle kedi gösterilerinde yarışırlar. Bununla birlikte, yine de sadece ev hayvanları olarak iyi iş çıkarıyorlar. Bombay kedileri ilgiyi seven sosyal canlılardır.

Burmilla Kedisi

Burmilla kedileri 1980’lerde Birleşik Krallık’ta ortaya çıktı. Bu kedi ırkı, Chinchilla Fars ve Burmese (Burma) kedilerinin melezidir. Birleşik Krallık’ta yerleşik bir kedi ırkı olmasına rağmen, dünyada hala nadirdirler.

Burmilla kedileri genellikle 20 ila 25 cm boyundadır ve yaklaşık 3,5 ila 7 kg ağırlığındadır. Bu cinsin altındaki kedilerin kısa veya uzun tüyleri olabilir, ancak yalnızca beyaz, gri veya gümüş tüyleri vardır. Ayrıca belirgin yeşil gözleri var.

Burmilla kedisi

Onlar ‌dost canlısı ve girişken yaratıklardır, ancak bağımsız da olabilirler. Burmilla kedileri gizlice kaçmayı ve çevrelerini kendi başlarına keşfetmeyi severler, bu nedenle havasız kafeslerde pek iyi olmazlar. Burmilla kedilerinin güvenli bir ortamda serbestçe dolaşmasına izin vermek en iyisidir.

Chartreux Kedisi

Chartreux kedisi, Fransa’dan gelen ender kedi ırkları arasındadır. Bu kedi ırkı, ilk sözü 16. yüzyıla kadar uzanan Fransız edebiyatının çeşitli eserlerinde referans olarak gösterilmektedir.

Chartreux kedileri genellikle 20 ila 28 cm boyunda ve 3 ila 6 kg ağırlığındadır. Bu kedi cinsinin belirgin gri kürkü ve sarı gözleri vardır. Ayrıca kısa ama kaslı uzuvları ve hızlı refleksleri bulunur. Aslında, bu kediler mükemmel avlanma becerileriyle ünlüdür. Uzman fare avcılarıdır, bu nedenle çiftçiler arasında popülerdirler.

Nadir Kedi Irkları: Chartreux

Chartreux kedileri, sevimli “gülümsemeleri” nedeniyle evcil hayvan sahipleri arasında da popülerdir. Kafa şekilleri ve konik ağızlıkları, her zaman gülümsüyormuş gibi görünmelerini sağlar. Çok sevecen ve tatlı oldukları için görünüşleri kesinlikle kişiliklerine uyuyor.

Cornish Rex Kedisi

Çoğu nadir kediler gibi, Cornish Rex de nispeten gençtir. Aslında, 1964 yılına kadar The Cat Fanciers’ Association onları bir cins olarak resmen tanımamıştı.

Cornish Rex, 1950’de İngiltere’de ortaya çıktı. British Shorthair’in yavruları arasında, doğal bir mutasyon nedeniyle farklı görünen bir kedi yavrusu vardı. Sıkı, kıvırcık saçları, büyük kulakları ve uzun bacakları olan yavru kedi büyüdü ve ilk Cornish Rex oldu.

Cornish Rex

Cornish Rex kedilerinin çoğu küçüktür ve ince gövdelidir. Kürk renkleri ve desenleri değişir, bazıları beyaz, mavi veya kahverengidir.

Bu kedi ırkı arkadaş canlısı ve uyumludur. Çocuklarla ve köpeklerle iyi anlaşırlar. Bu ırkın iki katmanı bir tüy yapısı vardır. Buna rağmen olukça az tüy dökerler ve buda onları alerjisi olan insanlar için değerli kılmaktadır. Ayrıca çok fazla enerjileri vardır ve büyük ihtimalle evinizdeki en yüksek mobilyalara tırmanırlar.

Colorpoint Shorthair Kedi

Bazı kayıtlar, Colorpoint Shorthair’i kendi başına bir cins olarak görmez. Onları sadece Siyam kedisinin bir çeşidi olarak görüyorlar. Bununla birlikte, Cat Fanciers’ Association, Colorpoint Shorthair’i tek cins olarak tanımlar.

Colorpoint Shorthair, Siyam kedisi ile American Shorthair’in melezidir. Çoğu Colorpoint Shorthair, 28 ila 36 cm boyunda ve ortalama vücut ağırlığı 3 ila 6 kg’dır. Siyam kedisine benzer şekilde kırmızı, krem ​​veya tekir renklidir, kulaklarının uçları dik ve sivridir.

Colorpoint Kısa Tüylü

Nadir ve ender kediler arasında yer alan Colorpoint Shorthair çok konuşkandır. Ayrıca hareket etmeyi seven atletik yaratıklardır. Bu, onları aktif bir yaşam tarzı yaşayanlar için harika evcil hayvanlar yapar.

Mısır Mau Kedisi

Adından da anlaşılacağı gibi, Mısır Mau’su Mısır’da ortaya çıktı. Eski metinlerde ve sanatta tasvir edilen Mısırlılar, Mısırlı Mau’su olduğuna inanılan benekli kedilere saygı duyuyorlardı.

Mısırlı Mau kedisi güzel orta boy kedilerdir. Ortalama boyları 18 ila 28 cm, ağırlıkları ise 4 ila 6 kg arasındadır. Bu kedi ırkı kısa, benekli bir kürke sahiptir ve renkleri siyahtan griye ve kahverengiye değişir.

Nadir Kedi Irkları: Mısır Mau

Nadir kedi ırkları arasında Mısır Mau en hızlı evcil kedidir. Saatte 30 mil hıza sahiptir. Çoğu kişinin kendilerine ait bir Mısır Mau’su istemesinin tek nedeni bu atletizm değil. Bu kediler de çok akıllıdır. Musluğu açmayı bile öğrenebilirler!

Birman Kedisi

Çoğu nadir kedi ırkının aksine, Avrupa Birmanya kedileri birkaç renkte gelir. Bazılarının kürkü kırmızı, bazılarının ise leylak rengi vardır. Bu kedi ırkı orta büyüklüktedir ve boyu 25 ila 30 cm arasındadır. Ortalama vücut ağırlıkları genellikle 3 ila 5 kg’dır.

Az bakım gerektiren evcil hayvan arayan sahipler için bu kedi cinsini düşünün. Diğer kediler kadar tüy dökmezler, bu nedenle bakımları daha kolaydır.

Avrupa Birmanya kedileri

Avrupa Birman kedileri de sevecendir. Yabancılara karşı bile sadık ve arkadaş canlısıdırlar. Köpekler dahil diğer evcil hayvanlarla da iyi geçinirler.

Havana Brown Kedisi

Havana Brown, 1950’lerde İngiltere’de ortaya çıktı. Bu kedi ırkı, Siyam kedisi ile evcil kara kedilerin melezidir. Bu kombinasyon, çikolata rengi kahverengi kürkü ve parlak yeşil gözleri olan melez bir kediyle sonuçlandı.

Havana Brown kedilerinin çoğu 22 ila 28 cm boyunda ve ağırlık olarak 3 ila 5 kg’dır. Kürkleri kırmızımsı kahverengiden siyah-kahverengiye kadar değişir.

Havana Kahverengi kedi

Bu kediler yaramaz küçük yaratıklardır. Bulmaca oynayarak ve evin içinde koşarak vakit geçirmeyi severler. Dışa dönük doğaları onları çocuklar için harika evcil hayvanlar yapar, ancak çok fazla dikkat gerektirirler. Sahipleriyle kucaklaşmaya bayılırlar.

Khao Manee Kedisi

Bu nadir kediler listesinde bir sonraki kedi Khao Manee kedisidir. Tayland menşeli Khao Manee kedisinin uzun bir geçmişi vardır. Tamra Maew veya “Kediler Üzerine İnceleme”, 19. yüzyıl Tayland’ından Khao Manee kedisinden bahseden tarihi bir metindir.

Khao Manee kedisi, kısa ve pürüzsüz bir kürk ile saf beyaz bir kürke sahiptir. Bazı kedilerin mavi veya altın rengi gözleri varken, bazılarının tuhaf gözleri veya bir mavi gözü ve bir altın gözü vardır. Eşsiz özelliklerinden dolayı, insanlar bu cinse “Elmas Göz kedisi” veya “Tayland’ın Beyaz Kedisi” de derler.

Tek Göz Khao Manee

Khao Manee kedileri yaklaşık 20 ila 30 cm boyunda ve 3 ila 5 kg ağırlığındadır. Bembeyaz kürkleri onları masum gösterir ama onlar yaramaz bir gruptur. Oyun oynamayı seven enerjik ve zeki kedilerdir.

Khao Manee kedileri çok sosyal olduğundan, çocukları veya köpekleri olanlar için de ideal evcil hayvanlardır. Ancak Tayland dışında bulmak zor. Çoğu nadir kedi ırkında olduğu gibi, bir tane almak için bir yetiştirici bulmanız gerekecek. Bir Khao Manee’nin maliyeti genellikle yaklaşık 7.000 ila 11.000 ABD Doları arasındadır.

Kurilian Bobtail Kedisi

Kurilian Bobteyli, Kuril takımadalarından ve Rusya’nın Sakhalin adasındandır. Rusya’da ve Avrupa’nın bazı bölgelerinde popüler olmalarına rağmen, Kurilian Kısa Kuyruklu Kediler hala ülkemizde ve dünyadaki ender kedi ırklarından biridir.

Kurilian Bobtail’in ortalama yüksekliği 25 ila 35 cm’dir ve ağırlıkları 4 ila 6 kg’dır. Bu cinsin en belirgin özelliği kuyruğudur. Adından da anlaşılacağı gibi kuyruğu kısa saç modelini veya fırçayı andırıyor.

Kuril Bobteyli

Uzun arka ayakları olan Kurilian Kısa Kuyruklular mükemmel zıplayıcılardır. Ayrıca suda bile yetenekli avcılardır. Evinizde evcil balıklarınız varsa, onları Kuril Bobtail’inizden kesinlikle uzak tutmanız gerekecektir.

Korat Kedi

Khao Manee gibi, Korat kedisi de Tayland kökenlidir. Korat kedisi, güzel mavi-gri kürkü ve çarpıcı yeşil gözleri ile ünlüdür. Diğer bir ayırt edici özelliği ise kalp şeklindeki başı ve burnudur.

Korat kedileri dünyada hatta kendi ülkelerinde bile ender bulunan kedi ırkları arasındadır. Tayland yerlileri onları “şans kedileri” olarak görüyor ve onları gelinlere düğün hediyesi olarak veriyorlar.

Korat kedisi

Evcil hayvanlar olarak Korat kedilerinin çok fazla ilgiye ihtiyacı vardır. Onları çok uzun süre görmezden gelirseniz somurtabilirler. Bu uyanık kediler sürekli olarak uyarılmaya ihtiyaç duyarlar, bu nedenle onlar için zamanı olan sahiplere ihtiyaçları vardır.

Laperm Kedisi

Diğer nadir kedi ırklarıyla karşılaştırıldığında, LaPerm nispeten gençtir. Bir LaPerm kedisinin ilk kaydı 1982’de ABD’nin Oregon eyaletinde ortaya çıktı. Kuruluşların LaPerm’i resmi bir cins olarak tanıması da 2000’li yıllara kadar değildi.

LaPerm kedisi

LaPerm, boyu 15 ila 25 cm arasında değişebilen orta büyüklükte bir kedidir. Aynı zamanda yaklaşık 4 ila 5 kg ağırlığındadır. LaPerm’in ayırt edici özelliği kıvırcık kürküdür. Perma geçirmiş gibi görünen saçları olsa da, aslında oldukça az bakım gerektirir. LaPerm kedileri, bu nedenle ilk kez kedi sahipleri arasında popülerdir.

Bu kediler fazla tüy dökmezler ve bakımları kolaydır. Ayrıca uyumlu, arkadaş canlısı ve naziktirler.

Lykoi Kedisi

Yunanca “lykoi” kelimesi ” kurt ” anlamına gelir. Lykoi kedisinin vahşi görünümüne yakışan bir isimdir. Çoğu Lykoi kedisinin kısa, siyah kürkü vardır, ancak bazıları tüysüzdür. Kürkleri onları kurt gibi kaba ve pis gösterir. Bu nedenle, bazıları bu cinse “kurt kedisi” de diyor.

Lykoi kedisi

Yunanca ismine rağmen, Lykoi kedisi ABD’nin Tennessee eyaletinde doğmuştur. Çoğu ender kedi ırkı gibi, bu kedi de evcil kısa tüylü kedilerin doğal bir mutasyonudur. Sadece 2000’li yılların sonunda resmi kayıtlara girdi.

Bazıları Lykoi kedisini kurtlar gibi korkutucu sanabilir. Ancak, bu cins oyuncu ve uysaldır. Ayrıca diğer kedilerle ve hatta köpeklerle iyi geçinirler. Bununla birlikte, ince kürklülerin güneşten veya soğuğa karşı çok az korumaları olduğunu bilmelisiniz.

Minskin Kedi

Birkaç nadir kedi ırkı doğal bir mutasyondan kaynaklanırken, Minskin böyle olmadı. 1990’ların sonunda, kedi meraklısı Paul McSorley, Siyam, Sfenks ve Munchkin kedilerinin niteliklerini birleştiren bir kedi istedi. Birkaç deneme daha sonra Minskin kedisinin ortaya çıkmasına yol açtı.

Minskin kedileri küçüktür, sadece 18 ila 20 cm boyunda büyürler. Ve onları daha da kısaltmak için, daha kısa vücutları ve minik bacakları vardır. Tüysüz görünürler, ancak kuyruk, bacaklar ve burun gibi bazı bölgelerde tüy tutamları vardır.

minskin kedi

Bu kedi ırkı henüz çok genç. Çoğu kuruluş, onu henüz kendi türü olarak tanımıyor. Ancak artan popülaritesi, yakında resmi listelerde yer almasını mümkün kılıyor. Minskin kedileri harika evcil hayvanlardır. Oynaktırlar, ancak aynı zamanda sessiz bir şekilde kucaklaşmanın tadını çıkarmayı da severler.

Munchkin kedi

Bu ender kedi ırkları arasında yer alan Munchkin kedisi oldukça tartışmalıdır. 1997’de Uluslararası Kedi Derneği, Munchkin kedisini resmi bir cins olarak tanıdı. Ancak, bugüne kadar çoğu kuruluş bunu ve üremelerini desteklemiyor. Başlıca sebeplerden biri, kısa bacaklı genlerinin sıklıkla sağlık sorunlarına neden olmasıdır.

Etrafındaki tartışmalara rağmen, Munchkin kedisinin büyüleyici olduğu inkar edilemez. Adından da anlaşılacağı gibi, Munchkin kedisi çok kısa bacakları olan küçük bir kedidir. Bacakları çoğu kediden üç inç daha kısadır. Bu nedenle, Munchkin kedileri yalnızca 12 ila 18 cm boyunda büyür ve 3 ila 4 kg ağırlığındadır.

Kıtır Kedi

Görünüşleri de kişilikleriyle uyumludur. Munchkin kedileri çok neşeli ve hareketlidir. Oyuncaklarla oynamayı ve insanlarla vakit geçirmeyi severler. Kargalar gibi bu kediler de istifçidir. Oyuncaklardan takılara kadar her türlü eşyayı istifliyorlar.

Norveç Orman Kedisi

Bu nadir kedi ırkları listesinde bir sonraki isim Norveç Orman Kedisidir. Bu ırk, yerlilerin ona “skogkatt” veya “orman kedisi” dediği Norveç’te ortaya çıkmıştır. ABD’de insanlar buna “Wegie” diyor.

Norveç Orman Kedisi, 30 ila 45 cm uzunluğa ulaşan büyük bir kedidir. 6 ila 10 kg arasında herhangi bir ağırlıkta olabilirler. Etkileyici boyutları, geniş göğüsleri ve yoğun kürkleriyle uyumludur. Uzun ve parlak tüyleri vardır.

Norveç Orman Kedisi

Evcil hayvan olarak, yüksek bakım gerektirebilirler. Orta derecede tüy dökerler, yani çok fazla bakıma ihtiyaçları vardır. Bir tane sahibi olmayı planlıyorsanız, kürk dökülmesini önlemek için tüylerini her hafta fırçalamanız gerekir.

Peterbald Kedisi

Rusya’dan gelen bir başka sıradışı kedi türü de Peterbald kedisidir. Peterbald, 1994 yılında bir yetiştiricinin Doğu ile ilgili Shorthair kedisini Don Sphynx kedisiyle çiftleştirmesinden sonra ortaya çıktı.

Peterbald, Don Sphynx’in buruşuk derisine ve Oriental Shorthair’in vücuduna sahiptir. Peterbald’a özgü olan şey, uzun ve perdeli ön ayak parmaklarıdır. Bu özellik, nesneleri iyi tutmalarına yardımcı olur.

kızıl kedi

Çoğu insan Peterbald kedilerinin tüysüz olduğunu düşünse de bu tamamen doğru değil. Tüysüz Peterbald kedileri var ama başka varyasyonları da var. Bazı Peterbald kedilerinin 1 ila 5 mm uzunluğunda kürklü kısa tüyleri vardır.

İskoç Fold Kedisi

Scottish Fold Kedisinin ilk kaydı 1961’de İskoçya’da yapıldı. Kıvrık kulaklı beyaz bir ahır kedisi, benzer yavruları doğurdu. Bu, kulaktaki kıkırdağın öne doğru bükülmesine neden olan doğal bir gen mutasyonundan kaynaklanmıştır.

İskoç Fold Kedisi

Nadir bulunan kedi ırkları arasında yer alan Scottish Fold kedisi sevimli görünümü ile oldukça popülerdir. Yuvarlak yüzü ve yuvarlak gözleri onu bir baykuş gibi gösterirken, kıvrık kulakları bir tavşanı andırır. Ayrıca, sevimli görünmesini sağlayan yoğun bir kürkü vardır.

Sahipleri Scottish Fold’larının kuyruğuna dikkat etmelidir. Zamanla, bazıları ağrıya yol açabilen sertlik geliştirir. Bu nedenle Scottish Fold kedinizin kuyruğunu nazikçe tuttuğunuzdan emin olun.

Serengeti Kedisi

Serengeti, Bengal kedisi ve Oriental Shorthair’in bir melezidir. Bu iki kediyi yetiştirmenin ardındaki amaç, Afrika’dan gelen Serval yaban kedisinin evcil bir versiyonunu yaratmaktı. Birçok yönden, bu kedi ırkı bu amaca ulaştı.

Çoğu Serengeti kedisinin leopar benekli gri veya altın rengi kürkü vardır. Boyutları çoğunlukla değişir, ancak çoğu 4 ila 7 kg ağırlığındadır.

Serengeti kedisi

Serengeti kedileri de enerjik ve çevik canlılardır. Yüksek enerji seviyeleri göz önüne alındığında, sürekli oynamaya ve etrafta koşmaya ihtiyaç duyarlar. Bir Serengeti kedisi sahibi olmayı planlıyorsanız, onlara geniş bir alan veya bir kedi ağacı sağlamanız gerekir.

Sibirya Kedisi

Rusya’dan gelen bir başka cins de Sibirya kedisidir. Sibirya kedileri, Sibirya’nın sert kışına dayanabilen kalın kürk mantolara sahiptir. Aslında onları korumak için üç tür kürkleri vardır. Bunlar koruma kılı, kılçık kılı ve aşağı saçtır.

Çoğu ender kedi türü gibi, Sibirya kedileri de pahalıdır. 1.200 ila 4.000 ABD Doları arasında herhangi bir fiyata mal olabilirler. Safkan Sibirya kedileri, özellikle Rusya dışında nadirdir. Bu fiyat aralığına rağmen, Sibirya kedileri hala talep gören evcil hayvanlardır.

Sibirya kedisi

Sibirya kedileri, hem yabancılara hem de diğer evcil hayvanlara karşı arkadaş canlısıdırlar. Ayrıca eğitilmeleri kolaydır, ancak çok fazla bakıma ihtiyaçları vardır.

Singapura Kedisi

Adından da anlaşılacağı gibi Singapura kedisi, Singapur’a özgü bir cinstir. 1970’lerde ABD’ye ulaştı ve kısa bir süre sonra kuruluşlar onu resmi bir cins olarak tescil ettirdi, yarışmalara katılmasına izin verdi. Nadir kedi ırkları arasında Singapura en küçük kedidir. Çoğu Singapura kedisi yalnızca 15 ila 20 cm uzunluğa ulaşır ve yaklaşık 2 ila 5 kg ağırlığındadır. Ten rengi veya krem ​​renginde değişebilen kısa kürkleri vardır.

Singapur kedisi

Singapura kedileri meraklı ve hareketlidir. Yüksek yerlere tırmanmayı ve çevrelerini daha iyi görebilmek için orada tünmeyi severler. İlgilenen kedi sahipleri için, bu küçük kedileri raflarınızdan uzak tutmak için bir kedi ağacına yatırım yapmayı düşünün.

Sokoke Kedisi

Sokoke kedisi, dünyadaki en nadir kedi türüdür. Bu kedi ırkının anavatanı Kenya’dır ve diğer isimleri arasında “Sokoke Orman Kedisi” ve “African Shorthair” bulunur.

Çoğu Sokoke kedisinin boyu 17 ila 20 cm ve ağırlığı 2,5 ila 5 kg’dır. Tekir işaretli kısa, kahverengi kürkleri vardır.

Diğer ender ve az bulunan kedi ırkları, onları sevmenize ve arkadaşça davranmanıza müsamaha gösterirken, Sokoke kedisi bunu kabul etmeyecektir. Sarılmaktan ve diğer dokunaklı şefkatten hoşlanmazlar. Bunun yerine Sokoke kedileri sahiplerinin yanında dinlenmeyi tercih eder.

sokoke kedi

Çoğu kedi gibi etrafta dolaşmazlar, bunun yerine evin içinde parmak uçlarına basarak dolaşırlar. Bu yakalanması zor kedicik, büyüleyici kişiliği, güzel kürkü veya ilginç maskaralıkları ile sizi şaşırtabilir.

Sphynx kedisi

Sphynx, Dünyadaki birkaç tüysüz kedi cinsinden biridir. Aslen Kanadalı olan Sfenks kedisine Kanada Sphynx kedisi de denir. Bu kedi, tüysüz olması nedeniyle diğer ender kedi ırklarından sıyrılır. Sphynx kedilerinin doğal bir genetik mutasyon nedeniyle tüyleri yoktur.

Bazı Sphynx kedilerinin neredeyse görünmez ince tüyleri vardır, ancak çoğu tüysüzdür. Bıyıkları olabilir ama bu özellik çoğu Sphynx kedisinde yoktur. Sphynx kedilerinin tüylerinin olmaması dışında başka belirgin özellikleri de vardır. Çıkık elmacık kemikleri ve büyük, limon şeklinde gözleri vardır. Kulakları da büyük ve sivridir.

Sfenks kedi

Bazıları Sphynx kedisinin bakıma ihtiyacı olmadığını düşünebilir. Bununla birlikte, Sphynx kedileri yüksek bakım gerektirebilir. Yağı emecek kürkleri olmadığı için ciltleri hızla yağlanabilir. Onları her hafta yıkamanız gerekecek.

Tonkinese kedisi

Tonkin kedisi, Siyam ve Burmese kedilerinin melezidir. Ebeveynleri gibi bu kedi ırkı da canlı ve oyuncudur. Kürkünde de aynı sivri desen vardır. Bu orta boy kedi 30 ila 38 cm uzunluğa kadar büyür ve 3 ila 6 kg ağırlığındadır.

Tonkinese (Tonkin dili) kedilerinin çok fazla ilgiye ihtiyacı vardır. Yalnız kalmaktan hoşlanmazlar, bu nedenle genellikle evde olan sahiplere ihtiyaç duyarlar. Ancak başka bir kedi veya köpeğe sahip olmak bu ikilemi hafifletebilir.

Tonkin dili

Bu kedi konuşmayı, miyavlamayı seven ender kedi ırkları arasındadır. Gürültüyü dolduracak tüylü bir arkadaş istiyorsanız, bu kedi cinsi tam size göre. Tonkin kedileri her konuda miyavlamayı sever.

Ankara Kedisi

Türk Angorası veya “Ankara kedisi”, Türkiye’den gelen eski bir cinstir. Bu cinsin kayıtları 17. yüzyıla kadar uzanıyor.

Türk Angoraları orta boy kedilerdir. Yaklaşık 23 ila 35 cm büyürler ve 2,5 ila 7 kg ağırlığındadırlar. Kürkleri uzun ve çoğunlukla beyazdır, ancak bazıları siyah, kahverengi veya tekir renklerde de olabilir. Çoğu Türk Angorasının mavi, yeşil veya sarı gözleri vardır. Bazılarının da farklı renkli gözleri bulunabilir.

türk tiftik kedisi

Bu kediler eğlenceli ve sosyaldir. Ancak, genellikle favorileri vardır ve dikkatlerini diğerlerinden daha fazla ararlar. Yardımcı olmayı ve zekâlarını göstermeyi severler.

Van Kedisi

Türkiye’den bir başka nadir kedi türü de Türk Van kedisi’dir. Van kedisinin kürkünde belirgin bir desen bulunur. Kedinin kürkü, başı ve kuyruğu dışında çoğunlukla beyazdır. İlk olarak Türkiye’nin Van şehrinde görülen bu desene “Van deseni” adı verilir.

türk van kedisi

Türk Van kedisi büyük bir kedi cinsidir. Çoğu yaklaşık 10 ila 14 inç boyunda ve 10 ila 20 libre ağırlığındadır. Tüm Van Kedileri beyazdır, ancak renkli noktaları değişebilir. Bazılarında kırmızı, kahverengi veya siyah noktalar bulunur.

Yüzmeyi seviyorsanız Van kedileri tam size göre olabilir. Çoğu kedinin aksine, bu kedi cinsi suyu, yüzmeyi ve suda ıslanmayı sever. Ayrıca yetenekli dağcılar ve avcılardır.

Bu yazılar da ilginizi çekebilir;

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün