Yaşam

Veri Gizliliği Günü 2024

Veri Gizliliği Günü ne zaman, hangi tarihte? Veri Gizliliği ya da Veri Koruma Günü nedir, veri koruması için neler yapılabilir? Veri gizliliğini korumanın önemi ve faydası nedir?

Veri Gizliliği Günü ne zaman, hangi tarihte kutlanıyor? Veri Gizliliği ya da Veri Koruma Günü nedir, veri koruması için neler yapılabilir? Veri gizliliğini korumanın önemi ve faydası nedir? Veri gizliliği için en önemli teknolojilerden bazıları nelerdir? İnternet güvenliği nedir? İnternet güvenliği ile ne kastedilmektedir? Kişisel verileri koruma günü ne zaman, hangi güne denk geliyor? Kişisel Verilerin Korunması Kanunu (KVKK) ne demek? 28 Ocak hangi özel gün, ne kutlanır?

Veri Gizliliği Günü 2024

Çevrimdışı ve çevrimiçi yaşamlarımız arasındaki çizgi bulanıklaşmaya devam ederken, 28 Ocak’taki Veri Gizliliği Günü, kişisel bilgilerimizi korumayı bir öncelik haline getirmek için her yeni yılın başında ihtiyacımız olan küçük bir farkındalık günüdür.

Giderek artan bir şekilde dijital bir dünyada yaşıyor olsak da, çoğumuz kişisel verilerimizin güvenliği ihlal edilene kadar veri gizliliğini pek düşünmüyoruz. Hayatın her yönünü yönetmek için dijital teknolojilere artan bağımlılığımız, kendimiz hakkında neyi, ne zaman ve nerede ve kiminle paylaştığımızı yeniden düşünme ihtiyacını zorunlu kılıyor.

Veri Gizliliği Günü, STOP. THINK. CONNECT (DUR – DÜŞÜN – BAĞLAN) adlı küresel çevrimiçi güvenlik, emniyet ve gizlilik kampanyası olarak Ulusal Siber Güvenlik İttifakı (NCSA) girişiminin bir parçasıdır.

Veri gizliliği ihtiyacı, dijital çağda yeni veya benzersiz bir şey değil. Kişisel bilgilerimiz onlarca yıldır risk altında. Kişisel veriler onlarca yıl boyunca toplandı, manipüle edildi ve paylaşıldı veya satıldı, ardından bankacılık kurumları, ürün üreticileri, siyasi partiler, kar amacı gütmeyen kuruluşlar, reklam ajansları, anket grupları, havayolları, marketler, kredi kuruluşları ve diğerleri tarafından kâr amacıyla daha fazla manipüle edildi.

Dijital teknolojiler, kişisel verilerin toplanmasını hem yasal hem de yasadışı olarak kolaylaştırmıştır. Ve dünyada aktif internet kullanıcısı olan 4,66 milyar insanla, çalınmayı bekleyen hesaplanamaz miktarda güvenli olmayan veri bulunmaktadır.

Aslında, birçok insan veri güvenliği ile veri gizliliği arasındaki farkı anlamıyor, bu da çoğumuzun veri gizliliği konusunda daha gevşek olmasının nedenleri arasında sayılabilir.

Her ne kadar ikisi yakından bağlantılı ve iç içe geçmiş olsa da, veri gizliliği veri güvenliği ile aynı şey değildir. Aradaki farkı anlamaya yardımcı olan en bilinen benzetme, birinin evinizi soymasını zorlaştırmak için pencerelere parmaklıklar koymak gibi veri güvenliğini tanımlar. Veri gizliliği daha çok, kimse ne giydiğinizi, sizinle kimin yaşadığını, bu akşam yemekte ne pişirdiğinizi veya hangi filmi izlediğinizi görmek için içeriye bakamamak için pencere panjurlarını aşağı çekmeye benzer.

Teknoloji yelpazesindeki son kullanıcılar olarak, çok azımız şifrelerimizi kimseyle paylaşmamayı bilmenin ötesinde veri gizliliğine dikkat ediyor. Yazılım ve veri hizmetleri sağlayıcılarının, topladıkları ve ürün ve hizmetlerini kullanma hakkı karşılığında bizden talep ettikleri kişisel verilerin koruyucuları olduklarına güveniyoruz. Ancak bugün şirketler tarafından toplanan kişisel bilgiler, birkaç istisna dışında, varsayılan olarak özel olarak kabul edilmiyor.

Veri Gizliliği Günü, sistem üzerinde olan, yani herhangi bir nedenle herhangi bir türde dijital cihaz kullanan ve spam yazılımı ve güvenlik duvarlarının verilerini güvende tuttuğunu düşünen herkes için önemli bir farkındalık çağrısıdır.

Veri Gizliliği Günü, kişisel bilgilere para gibi davranmamızı hatırlatır. Çünkü kişisel verilerimizin bir değeri var ve hayatımız buna bağlıymış gibi onu korumamız gerekiyor.

Veri Gizliliği Günü Tarihi

Kişilerin kişisel verileri, işte, kamu yetkilileriyle ilişkilerinde, sağlık alanında, mal veya hizmet satın alırken, seyahat ederken veya internette gezinirken her saniye işlenmektedir. Kişiler, kişisel verilerinin korunmasına ilişkin risklere ve bu kapsamdaki haklarına genel olarak aşina değildir. Haklarının ihlal edildiğini düşündüklerinde ne yapabileceklerinin veya ulusal veri koruma kurumlarının rolünün nadiren farkındadırlar.

26 Nisan 2006’da Avrupa Konseyi, Türkiye ve diğer 45 ülkenin taraf olduğu Kişisel Verilerin Otomatik İşleme Tabi Tutulması Karşısında Bireylerin Korunması’na ilişkin, her yıl Avrupa Konseyi’nin “Sözleşme 108” olarak bilinen veri koruma sözleşmesinin imzaya açıldığı 28 Ocak’ta kutlanmak üzere bir Veri Koruma Günü başlatmaya karar verdi. Veri Koruma Günü artık tüm dünyada kutlanmaktadır ve Avrupa dışında Gizlilik Günü olarak adlandırılmaktadır.

Türkiye’de de 6698 Sayılı Kişisel Verileri Koruma Kanunu’nun yayınlandığı 2016 yılından beri Kişisel Verileri Koruma Kurumu’nun (KVKK) öncülüğünde çalışmalar gerçekleştirilmektedir.

Veri Gizliliği Günü Nasıl Kutlanır?

Bu tarihte hükümetler, parlamentolar, ulusal veri koruma kurumları ve diğer aktörler, kişisel verilerin korunması ve mahremiyet hakları konusunda farkındalığı artırmak için faaliyetler yürütmektedir.

Her şeyden önce, kişisel bilgilerinizi özenle korumuyorsanız, bugün bunu daha ciddiye almaya ve veri gizliliği konusunda daha bilinçli olmaya başlayabilirsiniz. Bugün veri gizliliği hakkında yeni bir şeyler öğrenin ve ardından kişisel bilgilerinizin gizliliğini sağlamak için gerekli adımları atın.

“Nesnelerin İnterneti” hakkında bilgi edinin

Kişisel “Nesnelerin İnterneti”ne bağlı tüm dijital cihazların birbirleriyle ve uçsuz bucaksız dijital evrenle nasıl bağlantı kurduğunu araştırmak için bugün zaman ayırın. Buna akıllı telefon, modemler, TV’ler, arabalar, buzdolapları, ev ısıtma ve klima sistemleri, duman alarmları, bebek monitörleri ve ev alarm sistemleri dahildir. Tüm bu dijital cihazlar, hayatınızı kişisel internet bağlantınız üzerinde senkronize etmeyi kolaylaştırıyor. Tüm bu cihazları senkronize etmek için gerekli kişisel verilerin güvenliğini sağlamak ve veri gizliliğinizi korumak için gerekli adımları bugün atın.

Dijital bilginiz varsa ve başkalarına öğretmekten hoşlanıyorsanız, lütfen özellikle daha ileri yaşlardaki yetişkinler için veri gizliliğini tanımlayan ve anlatan bir gönüllü olun. Yaşı daha büyük olanlar, teknolojiyi en iyi nasıl kendilerine gösterildiğinde öğrenirler. Yaşlılar, veri gizliliği en iyi uygulamalarına ilişkin temel bilgi eksikliğinden dolayı veri hırsızlarının başlıca hedefidir. Uzmanlığınızı bu minnettar vatandaşlarla paylaşmak, bu savunmasız topluluğun siber suçluların kurbanı olmasını önlemeye yardımcı olacaktır.

Veri gizliliği ne demek?

Veri gizliliği, kişisel verilerin erişimi olmaması gereken kişilerden korunması ve bireylerin kişisel bilgilerine kimlerin erişebileceğini belirleme yeteneğidir.

Veri gizliliği, genel olarak, bir kişinin kendileriyle ilgili kişisel bilgilerin ne zaman, nasıl ve ne ölçüde başkalarıyla paylaşılacağını veya başkalarıyla iletileceğini kendisinin belirleyebilmesi anlamına gelir.

Veri ihlali nedir?

Veri ihlali, sistem sahibinin bilgisi veya yetkisi olmadan bilgilerin çalınması veya sistemden alınması olayıdır . Küçük bir şirket veya büyük bir kuruluş veri ihlali yaşayabilir. Çalınan veriler, kredi kartı numaraları, müşteri verileri, ticari sırlar veya ulusal güvenlik konuları gibi hassas, özel veya gizli bilgileri içerebilir.

Kamusal veri ihlali nedir?

Siber suçlular kuruluşların veri tabanlarına girip hassas bilgileri çaldığında bir veri ihlali meydana gelir. Kamuya açık olan veriler, şifreler, hesap numaraları, yazışmalar, isimler, ev adresleri, Sosyal Güvenlik numaraları ve daha fazlasını içerebilir.

Veri gizliliği neden önemlidir?

Birçok yargı bölgesinde, gizlilik temel bir insan hakkı olarak kabul edilir ve bu hakkı korumak için veri koruma yasaları mevcuttur. Veri gizliliği de önemlidir, çünkü bireylerin çevrimiçi etkileşime girmeye istekli olmaları için kişisel verilerinin özenle işleneceğine güvenmeleri gerekir. Kuruluşlar, müşterilerine ve kullanıcılarına kişisel verileri konusunda güvenilir olabileceklerini göstermek için veri koruma uygulamalarını kullanır.

  • Kişisel veriler, gizli ve güvenli tutulmazsa veya kişilerin bilgilerinin nasıl kullanıldığını kontrol etme olanağına sahip değilse, çeşitli şekillerde kötüye kullanılabilir:
  • Suçlular, kullanıcıları dolandırmak veya taciz etmek için kişisel verileri kullanabilir.
  • Kuruluşlar, kişisel verileri reklamcılara veya diğer dış taraflara kullanıcı izni olmadan satabilir, bu da kullanıcıların istenmeyen pazarlama veya reklam almasına neden olabilir.
  • Bir kişinin faaliyetleri izlendiğinde ve takip edildiğinde bu, özellikle baskıcı hükümetler altında, kendilerini özgürce ifade etme yeteneklerini kısıtlayabilir.

Bireyler için bu sonuçların herhangi biri zararlı olabilir. Bir işletme için bu sonuçlar, itibarlarına onarılamaz bir şekilde zarar verebileceği gibi para cezaları, yaptırımlar ve diğer yasal sonuçlarla da sonuçlanabilir.

Mahremiyet ihlallerinin gerçek dünyadaki etkilerine ek olarak, birçok kişi ve ülke mahremiyetin özünde bir değere sahip olduğuna inanır; mahremiyet, özgür bir toplum için temel bir insan hakkıdır, tıpkı özgür konuşma hakkı gibi.

Veri gizliliği için en önemli teknolojilerden bazıları

Şifreleme; bilgileri rastgele veriler gibi görünecek şekilde karıştırarak gizlemenin bir yoludur. Bilgileri yalnızca şifreleme anahtarına sahip taraflar çözebilir.

Erişim kontrolü; yalnızca yetkili tarafların sistemlere ve verilere erişmesini sağlar. Erişim kontrolü, hassas verilerin ağdan ayrılmasını durdurmak için veri kaybı önleme (DLP) ile birleştirilebilir.

Saldırganların kişisel hesaplara yetkisiz erişim elde etmesini çok daha zor hale getirdiğinden, iki faktörlü kimlik doğrulama, normal kullanıcılar için en önemli teknolojilerden biridir.

Bunlar, kullanıcı gizliliğini koruyabilen ve verileri daha güvenli tutabilen günümüzde mevcut olan teknolojilerden sadece birkaçıdır. Ancak, veri gizliliğini korumak için teknoloji tek başına yeterli değildir.

İnternet güvenliği nedir?

İnternet güvenliği, internet üzerinden çevrimiçi olarak yürütülen faaliyetleri ve işlemleri korumaya yönelik bir dizi güvenlik faktörlerinden oluşur. Bu faktörler, kullanıcıları bilgisayar sistemlerine, e-posta adreslerine veya web sitelerine girmek gibi tehditlerden korumak içindir. Sistemlere bulaşabilen ve doğal olarak sistemlere zarar verebilen kötü amaçlı yazılımlar; banka hesap bilgileri ve kredi kartı numaraları gibi kişisel verileri çalan bilgisayar korsanları tarafından kimlik hırsızlığı gibi ihlal ve tehditleri içerir. İnternet güvenliği, siber güvenlik ve bilgisayar güvenliği gibi daha geniş kavramların belirli bir yönü olup, çevrimiçi erişim ve internet kullanımının belirli tehditlerine ve güvenlik açıklarına odaklanmaktadır.

Günümüzün dijital ortamında, günlük faaliyetlerimizin çoğu internete bağlı. Çeşitli iletişim biçimleri, eğlence, finansal ve işle ilgili görevler çevrimiçi olarak gerçekleştirilir. Bu, tonlarca veri ve hassas bilginin internet üzerinden sürekli olarak paylaşıldığı ve dolaşımda olduğu anlamına gelir. İnternet çoğunlukla özel ve güvenlidir, ancak bilgi alışverişi için güvenli olmayan bir kanal da olabilir. Bilgisayar korsanları ve siber suçlular tarafından izinsiz girme riskinin yüksek olması nedeniyle, internet güvenliği hem bireyler hem de işletmeler için birinci önceliktir.

İnternet güvenlik yazılımı nedir?

İnternet güvenlik yazılımı, virüsler, kötü amaçlı yazılımlar, casus yazılımlar ve kimlik avı gibi birden çok tehdide karşı daha kapsamlı koruma sağlar. Virüsleri ve kötü amaçlı yazılımları önler ve etkisiz hale getirir, çevrimiçi kimliğinizi korur ve çevrimiçi işlemlerinizde veri gizliliğinizi ve güvenliğinizi sağlar

KİŞİSEL VERİLERİN KORUNMASI KANUNU (KVKK) NEDİR?

Uzun yıllardır tasarı halinde bekleyen ve 7 Nisan 2016 tarihinde yayımlanarak yürürlüğe giren ‘6698 Sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu’, kişisel verilerin işlenmesinde başta özel hayatın gizliliği olmak üzere kişilerin temel hak ve özgürlüklerini korumak ve kişisel verileri işleyen gerçek ve tüzel kişilerin yükümlülükleri ile uyacakları kuralları düzenleme amacını taşımaktadır.

KCKK’da belirtilen istisnalar haricinde, kişisel veriler ilgili kişinin açık rızası olmaksızın işlenemeyecek; üçüncü kişilere ve yurtdışına aktarılamayacaktır. Kanun’da ayrı ayrı maddelerde de belirtilmiş olan bu maddelere uyulmaması halinde, kurumlar idari para cezasına çarptırılabileceklerdir.

Kanuna göre kişisel verileri ihlal edenlere 1 yıldan 3 yıla kadar hapis cezası öngörülmektedir. Ayrıca bu veriyi ihlal yolu ile ele geçiren kişiye de 2 yıldan 4 yıla kadar hapis cezası verilebilir. İdari para cezaları ise yerine getirilmeyen madde(lere) göre değişmek üzere 5,000 TL’den 1,000,000 TL’ye kadar artabilmektedir.

Kişisel Verilerin Korunması Kanunu; kişisel veriler, asıl sahipleri tarafından kurum ve kuruluşlara emanet edilen bilgiler olarak değerlendirildiğinde; veriyi işleyen kurumların verinin asıl sahiplerine, emanet aldıkları verilerle ilgili “hesap verebilir” olması için zemin oluşturmakta, kuralları tanımlamaktadır.

Kanun, kişisel veriyi işleyen kurumlar için önemli bir dönüşümü de beraberinde getirmektedir. Kurumları ilgilendiren temel soru ise: “Emanet aldığımız kişisel verilerle ilgili hesap verebilir olmak için neler yapmalıyız?” Bu sorunun cevabını verebilen kurumlar, Kişisel Verilerin Korunması Kanunu da uyumlu olacaklardır.

2024 Veri Koruma Günü ne zaman, hangi güne denk geliyor?

Veri güvenliği farkındalığını ve kişisel verilerin sorumlu bir şekilde ele alınmasına yönelik en iyi uygulamaları teşvik etmek için düzenlenen Veri Gizliliği Günü (Data Privacy Day), her yıl 28 Ocak’ta gerçekleşen uluslararası bir etkinliktir. 2024 yılı için ise 28 Ocak tarihi Pazar gününe denk geliyor.

  • 2024 – 28 Ocak Pazar
  • 2025 – 28 Ocak Salı
  • 2026 – 28 Ocak Çarşamba

Özel profillerinize yetkisiz erişimi önleyin. Bu Veri Koruma Günü’nde güvenliğinizi sağlayın.

Yakın arkadaşlarınızla bile şifrelerinizi ve özel verilerinizi asla paylaşmayın. Kişisel koruma bizim ana sloganımız olmalıdır, dostluklar saniyeler içinde sona erer. Çevrimiçi güvende kalın…

Veri güvenliğini sağlamak ve verilerimizi korumak için çalışan tüm şirket ve kişilere selam ve teşekkürlerimizi iletiyoruz…

Bu yazılar da ilginizi çekebilir; 

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün