Yaşam

22 Mart Dünya Su Günü 2024

Dünya Su Günü nedir, ne zaman kutlanır? 22 Mart Dünya Su Günü nasıl ortaya çıktı? 2024 Teması belli oldu mu? Suyun Hayatımızdaki Önemi.

Dünya Su Günü nedir, ne zaman kutlanır? 22 Mart Dünya Su Günü ne zaman, nasıl ortaya çıktı? 22 Mart hangi güne denk geliyor? 2024 Dünya Su Günü Teması ne oldu? Suyun önemi nedir? Günde ne kadar su içmek gerekir? Dünya su Gününün amacı nedir? Suyun Dünya ve yaşam için hayatımızdaki önemi nedir? Yaşamın kaynağı su neden evrendeki en özel madde? İşte Dünya Su Günü’ne ilişkin bilmeniz gereken bazı önemli bilgiler

1993 yılından bugüne kutlanan ve dünya su günü anlamı ve önemi merak ediliyor. Dünyada ve ülkemizde su kaynaklarının anlamı ve önemi bugünde bir kez daha hissedilir. Su insan yaşamı için oksijenden sonra gelen en önemli öğedir ve beslenmemizin vazgeçilmez bir parçasıdır. 22 Mart 2024 Cuma Dünya Su Günü ve bu yılın odak noktası Barış için su…

Dünya Su Günü

Bugün Dünya Su Günü. Su, gezegenimizdeki yaşamın kaynağı, doğanın en güzel hediyesi. O olmazsa, yaşam olmaz. Fakat kuraklık evimizde! Ülkemiz, su fakiri olma yolunda ilerliyor.

Birleşmiş Milletler tarafından ilan edilen Dünya Su Günü kutlanmaya başlandı. Dünyada ve ülkemizde su kaynaklarının anlamı ve önemi bu özel günde bir kez daha anlaşılır ve farkındalık oluşturulur. Su insan ve her canlı yaşamı için oksijenden sonra gelen en önemli öğedir ve beslenmemizin vazgeçilmez bir parçasıdır.

1993 yılından itibaren kutlanmakta olan dünya su gününde, suyun hayatımıza sağladığı tüm faydalarını fark ederek ve kutlayarak, suya doğru bir şekilde değer verebilir ve onu herkes için etkili bir şekilde koruyabiliriz.

Her yıl 22 Mart’ta kutlanan Dünya Su Günü, suyun önemini ve değerini tekrar hatırlatıyor ve temiz suya erişimi olmayan 2,2 milyar insanın farkındalığını artırıyor.

Dünya Su Günü Tarihçesi

Bu gün ilk olarak, Brezilya’nın Rio de Janeiro kentindeki 1992 yılında, Birleşmiş Milletler Çevre ve Kalkınma Konferansı’nda (UNCED) gündeme getirildi ve resmi olarak önerildi. Aralık 1992’de Birleşmiş Milletler Genel Kurulu, her yıl 22 Mart’ın Dünya Su Günü olarak ilan edildiği A / RES / 47/193 kararını kabul etti.

1993’ten itibaren geniş katılımla kutlanan Dünya Su Günü etkinlikleri her yıl katlanarak arttı ve halk, desteklerini göstermek amacıyla gün boyu muslukları açmamaya teşvik edildi.

Dünya Su Gününün Amacı

Birleşmiş Milletler ve diğer ulus devlet üyeleri bu günü kampanyalar düzenleyerek ve etkinlikler yoluyla küresel su tasarrufunu teşvik ederek kutluyorlar.

1993 yılından beri her yıl 22 Mart’ta düzenlenen Dünya Su Günü, suyun önemine odaklanıyor. Dünya Su Günü, temiz suya erişimi olmayan 2,2 milyar insanın farkındalığını artırmak için düzenleniyor.

Küresel su kriziyle mücadele etmek için harekete geçmek, doğru ve bilinçli kullanılmasına teşvik etmek, su sorunlarını anlamak ve küresel ısınma ve suyun dikkatsizce tüketimine ve diğer negatif etkenlere karşı ilgi çekmek amacıyla kutlanıyor.

Birleşmiş Milletler ve Un-Water aynı zamanda Dünya Su Günü temasının seçilmesinden de sorumludur, aynı zamanda küresel olarak mesajlar ve raporlar dağıtır.

Yılın diğer günleri olduğu gibi bu gün de, BM üyeleri ve kurumları ile çeşitli STK’lar ve sivil toplum kuruluşları da toplumlar genelinde insanlara yönelik tanıtım faaliyetlerine dahil olurlar. Bu etkinlik ve kampanya sırasında tüm su sorunları vurgulanmaktadır.

Dünya Su Günü Teması: ‘Barış için su (Water for Peace)

Birleşmiş Milletler-Su (UN-Water) tarafından organize edilen bu kutlamalar her yıl farklı bir tema ile gerçekleştirilmektedir. 2024 Dünya Su Günü teması ‘Barış için Su’ (Water for Peace) olarak belirlendi.

Küresel olarak olumlu bir dalgalanma etkisi yaratmak için 2024 Dünya Su Günü’nün teması ‘Barış için Su’ olarak belirlendi. Su konusunda işbirliği yaptığımızda olumlu bir dalga etkisi yaratırız; uyumu teşvik eder, refah yaratır ve ortak zorluklara karşı dayanıklılık geliştiririz. Suyun yalnızca kullanılacak ve üzerinde rekabet edilecek bir kaynak olmadığının, yaşamın her alanına ilişkin bir insan hakkı olduğunun bilinciyle hareket etmeliyiz.

Bu Dünya Su Günü’nde hepimizin su etrafında birleşmeli ve suyu barış için kullanmalı, daha istikrarlı ve müreffeh bir yarının temellerini atmalıyız.

Barış için su;

 • Su barış yaratabilir veya çatışmayı tetikleyebilir.
 • Su kıt olduğunda veya kirli olduğunda ya da insanlar eşitsizliğe sahip olduğunda veya suya erişim mümkün olmadığında topluluklar ve ülkeler arasında gerilim artabilir.
 • Dünya çapında 3 milyardan fazla insan, ulusal sınırları aşan suya bağımlıdır. Ancak yalnızca 24 ülkenin tüm ortak suları için işbirliği anlaşması var.
 • İklim değişikliğinin etkileri arttıkça ve nüfus arttıkça, ülkeler içinde ve arasında en değerli kaynağımızı koruma ve muhafaza etme etrafında acil birlik ortaya çıkıyor.
 • Kamu sağlığı ve refahı, gıda ve enerji sistemleri, ekonomik üretkenlik ve çevresel bütünlük, hepsi iyi işleyen ve adil bir şekilde yönetilen bir su döngüsüne bağlıdır.

Rolünü oyna, elinden geleni yap

Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri António Guterres, kampanyaya verdiği desteği tweet’leyerek, “Dünya ne yazık ki 2030 yılına kadar herkes için su ve sanitasyon hedefimize ulaşmak için rotadan saptı. Milyarlarca insan hala güvenli su ve tuvalete sahip değil. Değişimi hızlandırmak için hepimiz bir şeyler yapabiliriz.” Bir birey olarak veya bir kuruluş adına bugün harekete geçin!

22 Mart Dünya Su Günü

Dünya Su Günü Ne Zaman?

Dünyada her yıl 22 Mart tarihi Dünya Su Günü (World Water Day) olarak kutlanmaktadır. Dolayısıyla 22 Mart 2024 Cuma Dünya Su Günü olarak kutlanacak.

Suyun canlılar için önemi

Su canlıların yaşaması için hayati öneme sahiptir. Canlı organizmalar hayatta kalmak için suya ihtiyaç duyar. Su aynı zamanda birçok organizmanın metabolizmayı düzenlemesine yardımcı olur ve vücuda giren veya çıkan bileşikleri çözer. Dolayısıyla en küçük canlıdan en büyük canlı varlığa kadar bütün biyolojik hayatı ayakta tutan ve hayatta kalmasını sağlayan sudur.

Hücrelerin, dokuların organ ve sistemlerin düzenli çalışmasında, metabolizma sonucu oluşan zararlı maddelerin taşınması ve vücuttan atılmasında etkili faktör olan su günlük hayatta sıklıkla tüketilmesi gerekir.

Su, fiziksel ihtiyaçlarımızı karşılayan değerli bir maddedir ve aynı zamanda birçok insan için manevi önemi büyüktür. Su ayrıca bizi ve sayısız başka türü destekleyen birçok ekosistemin ayrılmaz bir parçasıdır.

Gezegendeki tatlı su miktarı zaman içinde oldukça sabit kalırken atmosferde sürekli tatlı su olarak geri dönüştürülür. Ancak dünya genelinde artan nüfus nedeniyle bol miktarda su temini için her yıl rekabetin yoğunlaştığı anlamına gelir.

Su hayattır. Dünyadaki tüm canlı organizmaların hayatta kalması için tatlı su gereklidir. Vücudumuzun yaklaşık %60’ı sudan oluşur ve onsuz birkaç günden fazla yaşayamayız. Aynı zamanda dünyamızın da 3/4’ü suyla kaplıdır.

Tatlı su, dünyadaki tüm suyun çok küçük bir bölümünü oluşturur. Gezegenin yaklaşık yüzde 70’i suyla kaplıyken, sadece yüzde 2,5’i taze, kullanılabilir tatlı sudur. Gerisi tuzlu ve okyanus temellidir. Bu nedenle, tatlı suyumuzun sadece yüzde 1’i kolayca erişilebilir durumda ve çoğu buzullarda, kar ve toprak altında sıkışıp kalmış durumda. Esasen, gezegendeki suyun yalnızca yüzde 0,007’si 6.8 milyar insanı beslemek ve ihtiyacını gidermek için mevcuttur.

Yeryüzündeki tatlı su kaynakları hızla tüketilirken; gıdaya erişimden enerji güvenliğine, ekonomik büyümeden iklim değişikliğine kadar birçok alanda, geleceğimiz için çok büyük bir önemi olan yaşam kaynağını korumak hepimizin görevidir.

Sağlıklı ve güvenli su nedir?

Güvenilir su zararlı bakteriler, zehirli materyaller ve kimyasalları içermeyen sudur. Sağlık Bakanlığınca ruhsatlandırılmış ticari amaçla satılan kaynak suları, içme suları ve doğal mineralli sularda üretim aşamaları kontrol altına alınmış ve Sağlık Bakanlığı denetimine tabii güvenli sulardır.

Şehir şebeke suları da belediyelerce rutin olarak kontrol edilir. Şehir suyunda bulunması muhtemel olan virüs, bakteri ve çeşitli patojenler çeşitli dezenfeksiyon yöntemleri ile ortadan kaldırılmaya çalıştırılarak bu sular da güvenli hale getirilmektedir.

Suyun sağlığa faydaları nelerdir?

Hücrelerin, dokuların organ ve sistemlerin düzenli çalışmasında, metabolizma sonucu oluşan zararlı maddelerin taşınması ve vücuttan atılmasında etkili faktör olan su, vücudunuzun temel kimyasal bileşenidir ve vücut ağırlığınızın yaklaşık %50 ila %70’ini oluşturur. Vücudumuz hayatta kalmak için suya ihtiyaç duyar.

Vücudunuzdaki her hücre, doku ve organın düzgün çalışması için su gereklidir. Örneğin su:

 • İdrar yapma, terleme ve bağırsak hareketleri ile atıklardan kurtulur.
 • Vücut sıcaklığını normal tutar
 • Eklemleri yağlar ve kolay çalışmasını sağlar
 • Hassas dokuları korur

Su eksikliği dehidrasyona yol açabilir. Dehidrasyona,  vücudunuzda normal işlevleri yerine getirmek için yeterli su bulunmadığında ortaya çıkan bir durumdur. Hafif dehidrasyon bile enerjinizi tüketebilir ve sizi yorabilir

Nasıl su tasarrufu yaparsınız?

Hayatın korunması için en önemli unsur olan su, uygun şekilde yönetilmezse yakın gelecekte kıtlıklara neden olacak sınırlı bir maddedir. Su tasarrufu, yaklaşan bu kıtlıkları hafifletmeye yardımcı olmak için uzun bir yol kat edebilir.

Su tasarrufu için bizler ne yapabiliriz?

 • Dişlerinizi fırçalarken, tıraş olurken suyu kapatın
 • Tuvaletinizde sızıntı olup olmadığı kontrol edin.
 • Musluklarınızın bakımını yaptırın mümkünse su tasarrufu modelleri tercih edin.
 • Bulaşık ve çamaşır makinenizi yalnızca tam doldurduğunuzda kullanın
 • Sebze ve meyveleri temizlerken bir kap içinde sirkeli su ile yıkayın
 • Çimlerinizi ve bitkilerinizi ihtiyacı olduğunda ve buharlaşmanın az olacağı sabah saatlerinde sulayın.

Daha ayrıntılı bilgi için http://www.unwater.org/ sayfasını ziyaret edebilirsiniz. Suyu ve Hayatı Kurtarın!

Benzer Konular 

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün