Yaşam

Dünyada en çok çevirisi yapılan kitaplar

Dünya genelinde en çok çevirisi yapılan kitaplar hangileridir? Dünyada en çok çevrilen, tercüme edilen ve okunan kitaplar, eserler hangileridir? Hangi kitap en çok dilde basılmıştır?

Dünya genelinde en çok çevirisi yapılan kitaplar hangileridir? Dünyada en çok çevrilen, tercüme edilen ve okunan kitaplar, eserler hangileridir? Hangi kitap en çok dilde basılmıştır? Peki Şimdiye kadarki en çok satan kitap nedir? Var olan en eski kitap hangisi? Dünyada en çok çevirisi yapılan yazar kimdir?

İşte tüm Dünyada en çok dile çevrilen, okunan ve satan eserler ve hakkında genel, detaylı bilgiler…

En çok çevirisi yapılan kitaplar

Çevrilmiş kitapları okumadan, dünyanın sunduğu literatürün sadece küçük bir şeridini görüyoruz. Yazarlar dünya çapında çeşitli dillerde inanılmaz kitaplar yazıyorlar, ancak yalnızca küçük bir yüzdesi kendi dilimizdeki çevirilere ulaşabiliyor.

Okumak, sizinle konuşan birine sahip olmakla eşdeğerdir. Bir kitap, taşınabilir bir kâğıt koleksiyonuna sarılmış kelimeler, fikirler, zihniyetler, tavsiyeler ve bilgilerdir. Ancak, tüm kitaplar ilk yazıldıkları dilde okunamaz, bu nedenle kitapların evrensel olarak çoğu insan tarafından erişilebilir olması için genellikle en çok konuşulan dillere çevrilir.

Okumak bize anlayış, muhakeme ve eleştirel düşünme sağlar ve diğer disiplinleri öğrenirken gelişen bir zihniyet edinmemize yardımcı olur.

Dünyanın en çok çevrilen kitaplarını merak ediyorsanız, 380’den fazla farklı dile çevrilmiş olan Küçük Prens, ardından Carlo Collodi’nin Pinokyo’nun Maceraları var. Bunların her ikisi de, çevirileri biriktirmek için on yıllar almış klasikler olarak kabul edilir.

Edebi Çeviri neden önemlidir?

Kurmaca olan ve olmayanlardan kutsal yazılara veya çizgi romanlara, romanlara kadar pek çok eser, kitap birçok dile çevrilmiştir. Çevrilmiş versiyonlar listesinde en fazla görünen kitap, kutsal kitaplardan sonra sürpriz olmadan çocuk hikayeleridir.

Bir çevirmenin işi hiç de kolay değildir çünkü çeviri sırasında pek çok zorlukla karşılaşırlar. Tercüme ettikleri her iki dilde de doğru bilgiye sahip olmaları gerekir.

Edebi çeviri dramatik ve yaratıcı şiir ve nesirleri diğer dillere çevirmeyi içerir ve bu çok önemli bir görevdir. Bir okuyucunun dünyayı, tarihini, felsefesini, politikasını ve daha fazlasını anlamasını şekillendirmeye yardımcı olur.

Bazen özgün bir kitap yeteri kadar ilgi görmez ama sonra pek çok kişi onu çeviri halinde okumanın yolunu bulur ve bu sayede kitap daha ünlü hale gelir.

Bu kategoride %100 doğru bir sıralama vermek zor çünkü küreselleşen dünyada tonlarca kitap çevriliyor. İşte  2022 yılına kadar tarihte en çok çevrilen kitapların listesi şu şekildedir;

İncil

Dünya’da en fazla çevirisi yapılan kitaplar listesinin en başında Hristiyanların Kutsal Kitabı İncil, tarihte en çok satılan ve tercüme edilen kitaptır. 2000’den fazla dile ve lehçeye çevrilmiştir.

İncil okuyan Hristiyanlar için kutsal kitap, Eski Ahit ve Yeni Ahit olmak üzere 2 kısımdan oluşur. Eski Ahit’in orijinali İbranice ve Aremicedir. Hz. İsa’ya kadar olan dönemi kapsar ve 39 kitapçıktan oluşur. Müslümanların Tevrat olarak bildikleri kutsal kitap da bu Eski Ahit’in içerisinde yer almaktadır. Yeni Ahit ise Hz. İsa’dan sonraki dönemi işaret eder. İncil’in Grekçe yazılmış bölümüdür ve 27 kitapçıktan meydana gelmektedir. İncil’in en az 2883 dile çevrildiği biliniyor.

Kur’an-ı Kerim

Müslümanların kutsal kitabı Kuran-ı Kerim ise bütün haliyle 173 farklı dile çevrilmiştir. Bölümleri ise 114 farklı dilde yayınlanmıştır.

Pinokyo’nun Maceraları

İtalyan yazar Carlo Collodi’nin Floransa’da yazdığı çocuklar için bir roman olan Pinokyo’nun Maceraları 180’den fazla dile çevrilen en çok çevrilen ikinci kitap ve tarihin en çok çevrilen din dışı kitaplarından biridir.

Alice Harikalar Diyarında

Lewis Carroll tarafından yazılmış ve bir tavşan deliğine düşen Alice adında genç bir kızın maceralarını konu alan Alice’in Harikalar Diyarında Maceraları 170’den fazla dile çevrilmiş bir kitaptır.

Küçük Prens

Yazar, Antoine de Saint-Exupéry tarafından kaleme alınan, suluboya illüstrasyonları ile ünlü, şiirsel ifadesiyle hikâye kitabı Küçük Prens (The Little Prince), 380’den fazla dile çevrilmiştir ve 140 milyondan fazla kopya satmıştır.

Harry Potter

İngiliz yazar Joanne Rowling (takma adıyla J. K. Rowling) kaleme alınan ve seride kendi kelime dağarcığıyla sihir dünyasını gösteren, sekiz fantastik roman barındıran Harry Potter Serisi, 1997’de yayınlandı ve o zamandan beri 70’den fazla dile çevrildi.

Denizler Altında Yirmi Bin Fersah

Fransız romancı, şair ve oyun yazarı Jules Gabriel Verne’in bu klasik kurgu eserinde, Denizler Altında Yirmi Bin Fersah, orijinal Fransızca versiyonundan sonra (1870’teki ilk yayınından bu yana) 170’den fazla dile çevrilmiş bir hikaye kitabıdır.

Benim Adım Kırmızı

Bir Türk yazar, Orhan Pamuk tarafından kaleme alınan “Benim Adım Kırmızı” adlı roman; Dünya’da çevirisi en çok yapılan kitaplar listesinde yerini almaktadır. 60 değişik dile çevrilmiş olan Benim Adım Kırmızı Orhan Pamuk’un en çok okunan romanlarından biridir.

Ayrıca İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi, en çok tercüme edilen belge olarak Guinness Dünya Rekoru’na sahiptir. 500’den fazla dilde mevcuttur.

Dünyada en çok çevirisi yapılan yazar kimdir?

Çeviri kayıtlarını Index Translationum’da derleyen Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü’nün (UNESCO) derlediği verilere göre dünya, klasiklerden ziyade popüler kurguyu tercih ediyor.

Gizem yazarı Agatha Christie, İngilizce’den 7236 çeviriyle dünyanın en çok çevrilen yazarı olma özelliğini taşıyor – bir sonraki en popüler Jules Verne, neredeyse Fransızca’dan 3.000 çeviri. Tiyatro türünde en çok çeviri ise William Shakespeare’in İngilizce’den 4.281 çevirisi bulunuyor.

En çok dile çevrilen web sitesi hangisi?

Kulağa şaşırtıcı ve inanılmaz gelebilir, ancak jw.org web sitesi (Yehova’nın Şahitleri) 2022’de 1.055 dilde kullanıma sunulacak. Bu, jw.org’u yakın gelecekte yenilmesi zor bir dünya rekoru ile en çok çevrilen web sitesi yapıyor.

Dünyada en cok okunan kitap hangisi?

Hristiyanlığın kutsal kitabı İncil, dünyanın en çok okunan kitabıdır. Son 50 yılda İncil 3,9 milyardan fazla sattı. Şimdiye kadar yayınlanmış en tanınmış ve ünlü kitaptır. İncil’in 5 milyardan fazla kopyasının basıldığını tahmin ediyor.

Hz. İsa’nın yaşamını, öğretilerini, ölümünü ve dirilişini anlatan kutsal kitap; Matta, Markos, Luka ve Yuhanna tarafından kaleme alınmış olan ve yazarlarının adlarıyla anılan dört incil, Yeni Ahit’in (Ahd-i Cedit/Yeni Antlaşma) ilk dört bölümünü teşkil eder.

İslam dininin ve Müslümanların kutsal kitap Kur’an-ı Kerim, ayetleri Allah tarafından Hz. Cebrail adındaki melek aracılığıyla İslam peygamberi Hz. Muhammed (sav)’e vahiyler hâlinde indirilen bir kutsal kitaptır. Kuran-ı Kerim’in 800 milyon nüsha ile kopyasının çoğaltıldığı tahmil edilmektedir.

Harry Potter kitapları, dünya çapında tüm zamanların 500 milyondan fazla satan fantastik kitap serisidir. İlki 1997’de yayımlanan yedi fantastik roman serisinin hepsi Hogwarts Cadılık ve Büyücülük Okulu öğrencisi olan genç bir büyücü olan Harry Potter ile arkadaşları Hermione Granger ve Ron Weasley’nin hayatlarını anlatıyor.

Başkan Mao Tse Tung’dan Alıntılar; Bu kitap bazı insanları şaşırtabilir. Başkan Mao Tse Tung’dan Alıntılar, Komünist Çin Partisi’nin eski başkanının sözlerinin bir derlemesidir. Bu kitap, son elli yılda 820 milyondan fazla kopya sattı. Küçük Kırmızı Kitap olarak da bilinir. Günümüz dünyasında bu kitap bir bilgelik sembolü olarak hediye edilmektedir.

1984 kaç dile çevrildi?

İngiliz yazar George Orwell’in en etkileyici ve dünyada en çok bilinen distopik fantezi eseri “Nineteen Eighty-Four” 1949’da yayınlandı ve dünyada en az 65 farklı dile çevrildi.

1984 nerede yasaklandı? Rusya ve Ukrayna ile sınırı olan bir Doğu Avrupa ülkesi olan Belarus, George Orwell’in 1984 satışını 19 Mayıs 2022 tarihinden itibaren yasakladı.

En çok okunan kitap türü nedir?

Edebiyat dünyası farklı türlerle doludur. En popüler kitap türü denilince aklımıza kitap satışları geliyor. Ancak sadece kağıt kitap satışları değil, sesli ve dijital kitap satışları da söz konusudur. Her durum düşünüldüğünde, en popüler kitap türü biçime ve duruma göre değişir.

En çok satan kitap türü romantizm ve en kârlı kurgu kitabı türüdür. Dini ve ilham verici kitaplar en popüler kurgusal olmayan türken, gerilim kitapları en popüler sesli kitaplardır.

Yayıncının türleri ile satış rakamları üzerinden incelendiğinde en popüler kurgu türleri; Fantezi, Bilimkurgu, distopik, Macera, Romantik, Dedektif ve Gizem, Korku, Gerilim.

İncil’den daha eski olan nedir?

Sümer Gılgamış Destanı yaklaşık 5.000 yıl öncesine dayanmaktadır ve belki de gezegendeki en eski yazılı hikaye olduğu düşünülmektedir.

Bu yazılar da ilginizi çekebilir;

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün