Yaşam

23 Ocak El Yazısı Günü 2024

El Yazısı Günü nedir? 2024 El Yazısı Günü ne zaman, hangi gün? El yazısı neden önemlidir? Çocuklar neden el yazısını öğrenmeli?

El Yazısı Günü nedir? 2024 El Yazısı Günü ne zaman, hangi gün? Ulusal El Yazısı Günü neden 23 Ocak’ta kutlanıyor? El yazısı gününü neden kutlarız? El yazısı neden önemlidir? El yazısıyla yazmanın faydaları nelerdir? Çocuklar neden el yazısını öğrenmeli?

Peki 23 Ocak’ta ne kutlanır? El Yazısı Günü ilk olarak ne zaman kutlandı? İşte Ulusal El Yazısı Günü’nün önemi ve tarihçesi nedir?

El Yazısı Günü

Bir günlük veya elle yazılmış bir yapılacaklar listesi tutarsanız, muhtemelen elle yazmanın dokunsal zevklerini ve daha yavaş hızını takdir edersiniz. Dijital cihazlar ve sesten metne uygulamalarla dolu bir dünyada tuhaf görünse de, el yazısı beyninizi keskinleştirmeye, düşüncelerinizin çılgın hızını yavaşlatmaya ve hafızanızı geliştirmeye yardımcı olabilecek önemli bir beceridir.

Ulusal El Yazısı Günü, ABD Bağımsızlık Bildirgesi’ni ilk imzalayan John Hancock’un doğum günü olan 23 Ocak’ta kutlanıyor.

Ulusal El Yazısı Günü Tarihi

Tarih öncesini tarihten ayıran unsur olan yazı, insan uygarlığını yükselten ve geniş çapta iletişim ve ticaret yapmamızı sağlayan önemli bir beceridir. Yazmak yalnızca düşüncelerimizi ve duygularımızı kaydetmemize izin vermekle kalmaz, daha da önemlisi, erken toplumların gelişimi için bize işlemleri kaydetme, öğeleri sayma ve bilgileri gelecekteki kullanıcılara aktarmanın bir yolunu sunar.

Yazının gerçek kökeni belirsizdir, ancak MÖ 3400 civarında başlayarak Mezo-Amerika’dan Çin, Hindistan ve Mezopotamya’ya kadar antik dünyanın çeşitli bölgelerinde bağımsız olarak ortaya çıktığını biliyoruz. Bilinen en eski yazılar, daha sonra çivi yazısı olarak bilinen Sümer dilinin seslerine dayanan karmaşık bir karakter sistemi ile değiştirilen resimli işaretler olan günümüz Irak’ından gelmektedir.

Yazı sistemleri yapılarına göre farklılık gösterir. Bazıları resimsel sembolizme dayanır, diğerleri yeni anlamlar oluşturmak için karakterleri birleştirir ve bazıları tam cümleler ve anlam derinliği oluşturmak için gramer yapılarını kullanır. Alfabeye dayalı yazı sistemleri ünsüzleri, ünlüleri veya hece seslerini temsil etmek için semboller kullanırken, semanto-fonetik yazı sistemlerinde hem sesleri hem de anlamları temsil eden semboller bulunur.

El yazısının kayıt tutma, yazışma, edebiyat ve sanatta birçok faydası ve amacı vardır. Dekoratif yazı sanatı olan kaligrafi, yazıyı enfes bir sanat formuna dönüştürür. Geleneksel kaligrafi örnekleri arasında antik Çin bronz eşyaları, Maya hiyeroglifleri, Batı Avrupa ışıklı el yazmaları ve İslami cami yazıtları sayılabilir.

Milattan önce 3400-3100 yılları arasında bilinen en eski yazılı kayıtlar, çivi yazısı sembolleriyle oyulmuş kil tabletler, eski Sümer’de görülür.

Yine milattan önce 8. Yüzyılda Yunanlılar, Fenike alfabesini benimsemeyi kabul ettiler, bu da Yunanca ve daha sonra Latin harflerinin gelişmesine yol açtı.

1450 yılında ise Johannes Gutenberg, matbaayı icat ederek, yazının toplu olarak yayınlanmasında bir devrim yarattı.

Günümüzün dijital dünyasında her şeyi elektronik cihazlara kaydetme eğiliminde olsak da, araştırmalar bir şeyleri elle yazmanın sağladığı birçok faydaların olduğunu gösteriyor. Elle yazmak, odaklanmayı iyileştirebilir, stresi azaltabilir ve hafızaya yardımcı olabilir. El yazısıyla yazılmış bir not veya mektup, haberleşme veya e-postayla gönderilen yazışmalardan daha fazla önem ve ağırlık taşır. Siz de el ile bir mektup, günlük veya yapılacaklar listesi yazmayı deneyin ve farkı kendiniz görün!

1977 yılında Ulusal El Yazısı Günü Oluşturuldu.

Ulusal El Yazısı Günü, 1977 yılında Yazma Enstrüman Üreticileri Birliği (The Writing Instrument Manufacturers Association) tarafından kurulmuştur. Amaçları tükenmez kalem, kurşun kalem ve yazı kağıdı tüketimini teşvik etmektir. 23 Ocak, John Hancock’un doğum günü olduğu için seçildi.

John Hancock, Bağımsızlık Bildirgesi’ni imzalayan ilk kişiydi. Çünkü Amerikan tarihinin en ünlü imzası, Amerikan Devrimi’nin önde gelen ismi ve İkinci Kıta Kongresi başkanı olarak 1776’da Bağımsızlık Bildirgesi’ni imzalayan ilk kişi olan John Hancock’a aittir.

Çocuklar el yazısını neden öğreniyor?

Elle not almak, dikkat, kavrama ve sonuçları geliştirdiği için her yaştan tüm öğrenciler için hayati önem taşır. El yazısının öğrenilmesi çocukların psikomotor gelişimi için önemli bir aşamadır. El yazısı kasların eş güdümlü hareket etmesine yardım eder. Özellikle küçük veya karışık hareketler yapmak amacıyla kolların, ellerin veya parmakların koordinasyonu sağlayan ince motor kontrolü bu beceriyi ilerletir.

Ayrıca el yazısı, çocukların okuma ve heceleme becerilerini geliştirmelerine, bilgileri hatırlama ve daha keskin bir düşünce yapısına sahip olmasına da yardımcı olur.

El yazısı analizi nedir?

El yazısı analizi veya grafoloji, genellikle bir sözde bilim olarak kabul edilir. Sahteleri tespit etmek gibi belirli durumlarda bazı ipuçları sağlayabilse de, el yazısı stilleri ile kişilik özellikleri veya psikolojik durumlar arasında kanıtlanmış bir bağlantı yoktur.

Kişilik özelliklerini keşfetmek için birinin el yazısını incelemeyi içeren el yazısı analizi, hayatınızdaki insanlar hakkında bilgi edinmenin güçlü bir yoludur. Aslında herkesin el yazısı farklı unsurlarla doludur.

Harfleri büyük el yazısıyla yazan kişiler dışa dönük, kendine güveni olan bir kişilik sergiler. Küçük el yazısı mantığı temsil eder. El yazısının dik oluşu kişinin bağımsızlığa düşkün olduğuna işarettir. Sola eğik yazılan el yazısı ise duygusallıktan sakınıp, tüm detayları doğrulamayı amaçlar. Sağa eğik el yazısı kişinin arkadaş canlısı, sorumluluk sahibi, girişken olma özelliğinin baskınlığını gösteriyor ve duygularını daha ön planda tutuyor.

El yazısı zihni keskin tutar

Elle not yazan kişiler, yazdıklarında daha seçici olma, en önemli kavramlara odaklanma ve notlarını daha etkili bir şekilde düzenleme eğilimindedir.

El yazısı, beynimizi kalemimizin hızına yavaşlamaya zorlayarak düşüncelerimize daha fazla zaman ayırmamıza ve kaygıyı ve fazla düşünmeyi azaltmamıza olanak tanır. Elle yazmak, motor becerileri, beynin çeşitli bölümlerini ve hafızayı çalıştırır. Doktorlar, zihni keskin tutmak için el yazısı içeren bir hobi edinmenizi önerir.

Bilgisayardan uzakta elle yazdığınızda, sosyal medya, e-posta veya internet tarafından dikkatinizin dağılması daha az olasıdır.

Araştırmalar, elle not yazan öğrencilerin kavramları daha iyi hatırlama ve anlama eğiliminde olduğunu göstermektedir.

El yazısı tedavi edicidir

Sadece elle yazma eyleminin sakinleştirici, terapötik bir etkisi olabilir. Ek olarak, düşünce ve duyguları yazmak, kaotik bir zihni özgürleştirebilir ve kaygı ve stresi azaltmaya yardımcı olabilir.

Araştırmalar, hedeflerini özellikle elle yazanların, bu hedeflere ulaşma olasılığının daha yüksek olduğunu gösteriyor. Bir şeyler yazmak, hedeflerinizi netleştirmenize ve kendinizi sorumlu tutmanıza yardımcı olabilir.

El yazımı nasıl geliştirebilirim?

Diğer herhangi bir beceri gibi, iyi el yazısı sadece pratik gerektirir. Bazı örnekler istiyorsanız, çevrimiçi çalışma sayfaları bulabilir veya kendi benzersiz stilinizi uygulamak için sadece çizgili kağıt kullanabilirsiniz.

2024 Ulusal El Yazısı Günü ne zaman, hangi güne denk geliyor?

Amerika’nın en tanınmış kurucu babalarından biri olarak kabul edilen ve 1776’da ABD Bağımsızlık Bildirgesi’ndeki ilk ve en belirgin imzaya sahip John Hancock’un doğum günü olan 23 Ocak, 1977’den beri her yıl Yazma Enstrüman Üreticileri Birliği tarafından Ulusal El Yazısı Günü olarak kutlanmaktadır. 2024 yılı için ise 23 Ocak tarihi Salı gününe denk geliyor.

  • 2024 – 23 Ocak Salı
  • 2025 – 23 Ocak Perşembe
  • 2026 – 23 Ocak Cuma

El yazısı gününde kalemin gücünü hatırlayın…

Bu yazılarda ilginizi çekebilir; 

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün