Esmaül Hüsna

Es Semî Esması Anlamı ve Zikri, Fazileti ve Faydaları

Es Semî Esması anlamı nedir? Allah’ın 99 ism-i şerifi Esmaül Hüsna olan Ya Semî ne demek, zikri, fazileti nedir? Ebced değeri, zikir adedi ve günü

Es Semî Esması anlamı nedir? Allah’ın 99 ism-i şerifi Esmaül Hüsna olan Ya Semî ne demek, zikri, fazileti nedir? Ebced değeri, zikir adedi ve günü

Semî ne anlama geliyor? Ebced değeri, zikir adedi ve günü, ne için ve ne zaman okunur? Ya Semî kaç defa çekilmeli? Semî kelimesi Kuran’da geçiyor mu? Faydaları ve sırları nedir? Ya Semî Esması Türkçe Anlamı ve Ya Semî Zikrinin Fazileti

Es Semî

Her şeyi hakkıyla işiten, gizli açık, sesli sessiz, küçük büyük, her varlığın bütün seslerini ve hareketlerini duyan, her sesi, her yalvarışı ve yakarışı dinleyip işiten.

Es-Semi ism-i şerifi ‘her şeyi hakkıyla işiten’ anlamına gelir. Kelime manasıyla ‘Sem’ yani ‘işitmek’ kökünden türemiştir.

Es-Semî esmanın zikir adedi 180 adettir.Zikir saati Müşteri: Günü Perşembedir.

İşiten, duyan, gizli olan her şeyi tamamiyle bilen Allahü Teâla “SEMİ’DİR”

Es Semî Esması Anlamı

Gizli açık her şeyi  hakkıyla işiten, her şeyi en iyi işiten, duaları kabul  işiten ve duyan. İşitme kuvvetine sahip olan ve yarattığı varlıklara işitme gücü veren, yaratıklarının hitaplarını işiten ve anlayan.

Allahu Teala, Kuran’da 45 kez Kendisine Es-Semi’ – İşiten, Her Zaman Dinleyen – adını verir. O, kulağı ve dikkati her şeyi kuşatandır. Es-Semi, her sözü, sesi, her düşünceyi, her sırrı işitir. Semi, her şeyi mükemmel, ebedi ve sınırsız olarak dinler ve dikkate alır!

Ebced değeri, zikir sayısı ve zikir günü

Ebced değeri ve zikir sayısı ; 180
Zikir günü ; Perşembe
Zikir saati ; Müşteri (Sabah erken ve ikindi sonrası. Gece okumalarında gece yarısı)

Namazda rükudan kalkarken

“Semiallahu limen hamideh”

سَمِعَ اللّهُ لِمَنْ حَمِدَهُ

“Allah, kendisine hamd edenleri işitir”

Rabbenâ lekelhamd : Rabbimiz, hamd sanadır.

Es-Semî  ism-i şerifi Cenab-ı Hakkın sübuti sıfatlarından birisidir. Yani işiten ve yarattığı varlıklara işitme özelliği verendir. O’nun işitmesi kulakla değil, kendine özgü kudretledir. Cenab-ı Hak kainatta bütün varlıkların seslerini bir anda işitir ve duyar.

Cenab-ı Hakkın gizli veya açık söylenen her sözü işitir…  O’nun işitmesi bütün sesleri kuşatmıştır. Varlıkların seslerini asla birbirine karıştırmaz ve şaşırmaz. Birinin sesini işitmek, ötekinin sesini de işitmeye mani olmaz.

“Şüphesiz Allah, isitendir, görendir.” (Mümin suresi 20)

“Allah işitendir, görendir.” (Nisa Suresi, 134)

Arapça Yazılışı

Es-Semî : السميع
 Yâ Semî : يَا سَم۪يعُ

Es Semî isminin Özellikleri, Fazileti ve Faydaları:

Es-Semî  ism-i şerifi zikrine devam eden kimsenin her türlü dileği ve duası kabul olur. İstediğine kavuşur.

5 vakit namazdan sonra 180 kere “Ya Semî’ celle celâlühû” zikrine devam edenin bütün duaları kabul olunur.

Her gün 540 kere “Ya Semî’, Ya Basîr celle celâlühû” zikrine devam edenin ilmi artar.

Her gün 180 kere “Ya Semî celle celâlühû” ism-i şerifinin zikrine devam eden kimseyi herkes dinler, sözü geçerli olur, mesleğinde ilerler.

Es-Semi ismi şerifi, sözün insanların yanında dinlenmesi ve duanın Cenab-ı Allah tarafından kabul olması için “Ya Semiu Celle Celalühü” diyerek 180 kere okunur.

Perşembe günü Duha namazından sonra Es-Semi ismi şerifini 500 kere okuyanın, duası kabul olunur. Devamlı okumayı vird edinen kulak rahatsızlığı görmez.

Es-Semi ismi şerifini, kendine mahsus saatinde okuyan ve okumaya adet haline getiren kimseye, dost veya düşman, kadın veya erkek herkesten iyi ve doğru, sevindirici haberler gelir. İstediği şeye kavuşur.

Herhangi bir kimsenin kalbini kazanmak niyetiyle, Es-Semî  ism-i şerifini aradaki soğukluk, kin, nefret ve düşmanlık gibi hususlar bile olsa bunların giderilmesi  niyeti ile, seher vakti 18.000 defa “YA SEMİ” diye zikreden ve her yüz okumasında istediği kimsenin isteğinin yerine gelmesi için dilekte bulunan kimse, istediği kişinin kalbini etkisi altına alır. Kendine bağlar. Sevgi ve ilgi hasıl olur.

* * *

Kuran-ı Kerim’de geçen es-Semi ism-i şerifi ayetleri

وَاللَّهُ يَقْضِي بِالْحَقِّ وَالَّذِينَ يَدْعُونَ مِن دُونِهِ لَا يَقْضُونَ بِشَيْءٍ إِنَّ اللَّهَ هُوَ السَّمِيعُ الْبَصِيرُ ﴿٢٠﴾

Okunuşu: Vallâhu yakdî bil hakkı, vellezîne yed’ûne min dûnihî lâ yakdûne bi şey’in, innallâhe huves semîul basîr(basîru).

Türkçe Anlamı: Allah, hak ve adâletle hükmeder. Allah’tan başka taptıkları ise hiçbir hükümde bulunamazlar. Şüphesiz Allah hakkıyla işitendir, hakkıyla görendir.

(Mümin suresi 20. ayet)

mumin_suresi_20-ayet-es-semi

مَّن كَانَ يُرِيدُ ثَوَابَ الدُّنْيَا فَعِندَ اللّهِ ثَوَابُ الدُّنْيَا وَالآخِرَةِ وَكَانَ اللّهُ سَمِيعًا بَصِيرًا ﴿١٣٤﴾

Men kâne yurîdu sevâbed dunyâ fe indallâhi sevâbud dunyâ vel âhırah(âhırati). Ve kânallâhu semîan basîrâ(basîran).

Kim dünya sevabı (nimeti) istiyorsa (bilsin ki), dünya sevabı da, ahiret sevabı da Allah katındadır. Allah, hakkıyla işitendir, hakkıyla görendir. (Nisa suresi 134. ayet)

* * *

لَّقَدْ سَمِعَ اللّهُ قَوْلَ الَّذِينَ قَالُواْ إِنَّ اللّهَ فَقِيرٌ وَنَحْنُ أَغْنِيَاء سَنَكْتُبُ مَا قَالُواْ وَقَتْلَهُمُ الأَنبِيَاء بِغَيْرِ حَقٍّ وَنَقُولُ ذُوقُواْ عَذَابَ الْحَرِيقِ ﴿١٨١﴾

Lekad semiallâhu kavlellezîne kâlû innallâhe fakîrun ve nahnu agniyâu se nektubu mâ kâlû ve katlehumul enbiyâe bi gayri hakkın, ve nekûlu zûkû azâbel harîk(harîki).

Allah; “Şüphesiz, Allah fakirdir, biz zenginiz” diyenlerin sözünü elbette duydu. Onların dediklerini ve haksız yere peygamberleri öldürmelerini yazacağız ve, “Tadın yangın azabını!” diyeceğiz. (Ali İmran suresi 181. ayet)

Es Semi, El Basir

Bu yazılar da ilginizi çekebilir;

İlgili Makaleler

2 Yorum

  1. Merhaba hocam sevdiğim bir çocuk var onunda beni sevdiğini biliyorum yalnız söyle bir durum var çocuk çok utangaç aslında çevresine baktığım zaman çabuk atılgan bir çocuk ama çocukla konuşmaya çalıştığım zaman utangaç oluyor bu yüzden artık uzaktan bakışıyoruz yaklaşık 4-5 aydır neredeyse her gün esma okuyorum bana önerebileceğiniz bir Dua ve esma var mı hocam

  2. Allah Razı olsun.. Esmaül hüsna isimlerini buradan takip ediyorum Elinize, yüreğinize sağlık.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün