Esmaül Hüsna

El-Basîr Esmasının Zikri, Faziletleri ve Faydaları

El-Basîr Esması anlamı, El-Basîr ne demek? Cenab-ı Hakk'ın El-Basîr ismi Faziletleri ve Faydaları

El-Basîr Esması anlamı nedir? Allah’ın 99 ism-i şerifi Esmaül Hüsna olan El-Basir ne demek, zikri, fazileti nedir? Ebced değeri, zikir adedi ve günü

El-Basîr; Her şeyi gören, bütün incelikleriyle, bütün varlıkların en küçük kalbinden geçenleri bilen, gören, hareket ve davranışlarından haberdar olan Cenab-ı Hak.

Cenab-ı Hak Onun görmesi için gece veya gündüz fark etmez, ışık veya karanlık gerekmez. Onun görmesi için göze veya başka bir alet ve cihazı ihtiyacı yoktur. Bütün kainatı ve içindekilerin hal ve davranışlarını avucunun içi gibi bilir ve görür, kontrolü altında tutar. Yerde ve gökte hiçbir şey O’nun görmesinin dışında kalamaz. Yüce Allah her şeyi görür ve görmesi göz ile değildir.

El-Basîr Anlamı

Her şeyi her ne şartta olursa olsun en iyi şekilde gören, bütün mevcudatta gizli açık her şeyi, bütün incelikleriyle, kemaliyle gören demektir. Her şeyi Gizli açık, her şeyi en iyi gören anlamına gelir.

Basir kelimesi Arapça’da görmek, gören anlamındadır. Allahu Teala her şekilde ve şartta gören demektir. Herkesin gizli ve açık yaptığını ve yapacağını gören, görecek demektir.

El-Basir Arapça Yazılışı

البصير 

Allah, zatı ile basîrdir. Zatı ile kaim olan Basar sıfatı ezeli ve ebedidir.

El-Basîr Esmasının Tecellisi

Allahu Teala insanları ve hayvanları da görür ve işitir şekilde yaratmıştır. İnsanların gözleriyle görmesi ve bu yaratılışındaki esrar, sanat ve kudretini biz insanlara göstermesi, Allahu Teala’nın Basir isminin tecellisidir.

Her insan aynı şekilde göremediği gibi her hayvan ve diğer yarattığı canlılarda çeşit çeşit görme özelliğiyle hikmetinin ve sanatının kudretini ve güzelliğini ortaya koymaktadır. Cenab-ı Hak, her mahlukun gördüğünü ve göremediğini görür. Basir sıfatının tecellileri perde perde biz yarattığı kullarında tecelli eder.

“O, yegane hüküm ve hikmet sahibidir. Her şeyden hakkıyla haberdardır. ” (El-En’am Suresi/18)

Basar Her şeyi, her durumuyla görmek demektir. Rabbimiz Allah, her şeyi görür, bilir. Gizli, açık, aydınlık ve karanlıkta her ne var ise, Cenab-ı Hak onu görür… Hiçbir şey Allah’ın görmesinden gizli kalamaz…

Allahu Teala şöyle buyuruyor: “Şübhesiz Allah, işitendir, görendir. Artık sen, Allah’a sığın. Şübhesiz O, hakkıyla işiten, hakkıyla görendir.” (Mu’min Suresi 56. Ayet)

Allahü Teâlâ gizli veya açık her şeyi görür, gece veya gündüz, küçük veya büyük… Her şeyi hakkıyla bilen ve görendir.

Yüce Allah, zifiri karanlık bir gecede, siyah bir taş üzerinde yürüyen siyah karıncayı görür, onun ayak sesini işitir, ona rızık verir. Çünkü, Allah Semi’ ve Basir’dir

Ebced değeri ve zikir sayısı: 302
Zikir günü: Pazar.
Zikir saati: Güneş (Sabah erken ve ikindi sonrası.)

EL-Basir isminin ebced değeri ve zikir adedi 302 adettir. Zikir saati Güneş, günü Pazardır.

Özellikleri, Faziletleri ve Sırları

Ya-Basîr ism-i şerifini belirtilen gün ve saatte, belirtilen miktarda okumaya devam eden kimsenin, Alllah’ın izni ile isteği çabuk yerine gelir.

El-Basîr ism-i şerifinin büyük bir tesir gücü vardır.

Ya-Basîr ism-i şerifini her gün, sabah namazından sonra 302 defa zikretmeye devam eden kimsenin gizli işler açılır, gizli olaylar ve sırlar gösterilir.

5 vakit namazdan sonra 302 kere “Ya Basîr celle celâlühû” zikrine devam edenin anlayış gücü artar, her şeyin hakikatini ve sebebini görmeye başlar.el_basir_0014

Cuma namazından önce 302 defa Ya-Basîr ism-i şerifini okuyan kimsenin kalp gözü açılır ve sözünde ve işinde salih amele muvaffak olur.

Cuma namazından önce 302 kere “Ya Basîr celle celâlühû” okuyanın basireti açılır.

Pazartesi günü sabah namazının farzı ile sünneti arasında ihlas ve teslimiyetle 100 defa Ya-Basîr ism-i şerifini zikreden kimse, Allah’ın yardımına ve iltifatına  kavuşur.

Her gün “Ya Allahü”,”Ya Basir” isimlerini zikredenin içi temizlenir, Allah’ın rahmetini kazanır ve gözleri nurlanır.

Bir fincan gül suyuna 302 kere “Ya Basîr celle celâlühû” okuduktan sonra bu suyla göz banyosu yapanın gözlerindeki şikâyetler kaybolur.

Şura_suresi11_el-basir

El-Basîr ism-i şerifi geçen Kuran Ayetleri

El-Basîr  ile ilgili bazı Ayetler

O, gökleri ve yeri yaratandır. Size kendinizden eşler, hayvanlardan da (kendilerine) eşler yaratmıştır. Bu sûretle sizi üretiyor. O’nun benzeri hiçbir şey yoktur. O, hakkıyla işitendir, hakkıyla görendir. (Şura suresi 11. Ayet)

* * *

وَاللَّهُ يَقْضِي بِالْحَقِّ وَالَّذِينَ يَدْعُونَ مِن دُونِهِ لَا يَقْضُونَ بِشَيْءٍ إِنَّ اللَّهَ هُوَ السَّمِيعُ الْبَصِيرُ ﴿٢٠﴾

Festekim kemâ umirte ve men tâbe meake ve lâ tatgav, innehu bi mâ ta’melûne basîr(basîrun).

Öyle ise emrolunduğun gibi dosdoğru ol. Beraberindeki tövbe edenler de dosdoğru olsunlar. Hak ve adalet ölçülerini aşmayın. Şüphesiz O, yaptıklarınızı hakkıyla görür. Hud Suresi 112. Ayet

* * *

هُوَ الَّذِي خَلَقَ السَّمَاوَاتِ وَالْأَرْضَ فِي سِتَّةِ أَيَّامٍ ثُمَّ اسْتَوَى عَلَى الْعَرْشِ يَعْلَمُ مَا يَلِجُ فِي الْأَرْضِ وَمَا يَخْرُجُ مِنْهَا وَمَا يَنزِلُ مِنَ السَّمَاء وَمَا يَعْرُجُ فِيهَا وَهُوَ مَعَكُمْ أَيْنَ مَا كُنتُمْ وَاللَّهُ بِمَا تَعْمَلُونَ بَصِيرٌ ﴿٤﴾

Huvellezî halakas semâvâti vel arda fi sitteti eyyâmin summestevâ alâl arş(arşi), ya’lemu mâ yelicu fîl ardı ve mâ yahrucu minhâ ve mâ yenzilu mines semâi ve mâ ya’rucu fîhâ, ve huve meakum eyne mâ kuntum, vallâhu bi mâ ta’melûne basîr(basîrun).

O, gökleri ve yeri altı günde (altı evrede) yaratan, sonra Arş’a kurulandır. Yere gireni, ondan çıkanı, gökten ineni, oraya yükseleni bilir. Nerede olsanız, O sizinle beraberdir. Allah, bütün yaptıklarınızı hakkıyla görendir. 

Hadid suresi 4. Ayet

* * *

قُل لاَّ أَقُولُ لَكُمْ عِندِي خَزَآئِنُ اللّهِ وَلا أَعْلَمُ الْغَيْبَ وَلا أَقُولُ لَكُمْ إِنِّي مَلَكٌ إِنْ أَتَّبِعُ إِلاَّ مَا يُوحَى إِلَيَّ قُلْ هَلْ يَسْتَوِي الأَعْمَى وَالْبَصِيرُ أَفَلاَ تَتَفَكَّرُونَ ﴿٥٠﴾

Kul lâ ekûlu lekum indî hazâinullâhi ve lâ a’lemul gaybe ve lâ ekûlu lekum innî melek(melekun), in ettebiu illâ mâ yûhâ ileyy(ileyye), kul hel yestevîl a’mâ vel basîr(basîru), e fe lâ tetefekkerûn(tetefekkerûne).

De ki: “Ben size, ‘Allah’ın hazineleri benim yanımdadır’ demiyorum. Ben gaybı da bilmem. Size ‘Ben bir meleğim’ de demiyorum. Ben sadece, bana gönderilen vahye uyuyorum.” De ki: “Görmeyenle gören bir olur mu? Siz hiç düşünmez misiniz?” Enam suresi 50. Ayet

Cevşen’de El Basir İsmi

وَ اَسْئَلُكَ بِاَسْمَٓائِكَ

Ve es’elüke biesmâike
Yâ Karîb
Yâ Rakîb
Yâ Habîb
Yâ Mücîb
Yâ Hasîb
Yâ Tabîb
Yâ Basîr
Yâ Habîr
Yâ Münîr
Yâ Mübîn

سُبْحَانَكَ يَا لآَ اِلٰهَ اِلآَّ اَنْتَ اْلاَمَانُ اْلاَمَانُ اَجِرْنَا مِنَ النَّارِ

Sübhâneke yâ lâ ilahe illâ ente’l-emânü’l-emânü ecirnâ mine’n-nâr

Allah’ım Senden şu isimlerinin hakkı için istiyor ve yalvarıyorum.
Ey her şeye her şeyden daha yakın olar Karib,
Ey bütün mahlukatını gözetleyen Rakib,
Ey müminlerin sevgilisi olan Habib,
Ey kullarının dualarına cevap veren Mucib,
Ey kullarının bütün fiillerinin hesabını gören Hasib,
Ey bütün dertlere deva veren Tabib,
Ey her şeyi bütün incelikleriyle gören Basir,
Ey her şeyden haberdar olan Habir,
Ey her şeyi nuruyla aydınlatan Münir,
Ey kullarına gerekli her şeyi açıklayan Mübin,

Sen bütün kusur ve noksan sıfatlardan münezzehsin, Senden başka ilah yok ki bize imdat etsin. Eman ver bize, Eman diliyoruz. Bizi cehennemden kurtar.

Not: Cevşen duasından alıntıdır.

 

Allah’ın 99 ismi ve Anlamları

Allahü Teala’nın Kuran-ı Kerim ve Hadislerde geçen 99 ism-i şerifi ve Türkçe Anlamları.. Büyük faziletleri bulunan Allah’ın 99 ismi sırasıyla Esmaul Hüsna

 

İlgili Diğer Konular

Nukteler.com’u Facebook’tan takip etmeyi unutmayın!

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün