Yaşam

Z Günü – 1 Ocak 2024

Z Günü ne anlama geliyor? Neden böyle bir gün var? Z Günü ne zaman kutlanır? Z Günü’nün tarihi nedir, kökeni ve kurucusu kimdir? Peki Dünya genelinde tüm alfabelerde son sırada yer alan Z harfi ile ilgili neler biliyorsunuz?

Z Günü ne anlama geliyor? Neden böyle bir gün var? Z Günü ne zaman kutlanır? Z Günü’nün tarihi nedir, kökeni ve kurucusu kimdir? Z harfi ne anlama gelir? Hepimiz biliyoruz ki Z harfi alfabenin son harfidir ve çoğu zaman isimler standart olarak alfabetik sıraya göre anılır.

Peki Dünya genelinde tüm alfabelerde son sırada yer alan Z harfi ve Z-Day ile ilgili neler biliyorsunuz?

Z Günü

Z Günü, yılın başında yani her 1 Ocak’ta gerçekleşen gizemli ama merak uyandıran bir gündür. Z Günü yada İngilizce adıyla Z Day, zombilerin günü değildir. Alfabe sırasının tersine döndüğü, adları Z harfiyle başlayanların alfabe sıralamasıyla ilgili tüm konularda ilk sırada yer aldığı bir gündür. İsminiz Z ile başladığı için her zaman kasada en son sesleniliyorsa, bugün tam tersi olacak.

MÖ 300 civarında, Z harfinin işe yaramaz olduğu düşünüldüğü için alfabeden çıkarıldığını biliyor muydunuz? Neyse ki, alfabeye geri döndü, böylece Zeynep, Zafer, Zambak, Zahide, Zühal, Zümrüt veya z ile başlayan bir çok ismin yeniden adlandırılması gerekmedi.

Z Günü’nün güzelliği, alfabetik sıralama konularında isimleri genellikle sonda gelenlerin, bu vesileyle, “İlk son ve son ilk olacak” sözünü geçici olarak yerine getirerek, onları ilk sıraya koyacak olmasıdır.

Z Günü, alfabetik sırayı herhangi bir ciddi yansıma olmadan alt üst etme özgürlüğüne sahip olduğunuz bir gündür.

Okulda bir çocuk olduğunuzu hayal edin ve her zaman diğer çocukların adlarının sizinkinden önce söylenmesini beklemeniz gerektiğini düşünün. Bu bazen moralinizi bozabilir, özellikle de eve gitmek için acele ediyorsanız. Z Günü’nde bunun tersi gerçekleşebilir. Ayrıca adı Z ile başlayan bir arkadaşınız varsa, bu gün onlara iyi ve özel davranın.

Z Günü Tarihi

Z Günü’nün tarihi, kökeni ve kurucusu bilinmemektedir. Bu kutlamanın başladığı yıldan da bahsedilmiyor. Tahminlere göre bu günün kurucusu, ilk olarak hemen hemen tüm dillerdeki alfabede son sırada yer alan Z harfinin bir gün boyunca daha çok dikkat çekmesini amaçlamıştır.

Z, Türk alfabesinde 29. ve son harftir ve farklı lehçelerinde farklı telaffuzları vardır. Türkçede genel olarak okunuşu “ze” şeklinde iken pek çok Latin dilinde Yunan alfabesinin zeta harfinden türetilen telaffuz şekliyle ifade edilmektedir.

Lehçe’de ż harfi j’ye yakın bir ses olan /ʐ/ sesini verir. Lehçe’de ż harfi başka bir harf olan ź harfi ile karıştırılmamalıdır. Çünkü ź harfi /ʑ/ sesini verir.

Birleşik Krallık ve Avustralya’da konuşulan İngiliz İngilizcesinde /zed/ olarak telaffuz edilir. Amerikan İngilizcesinde /zee/ olarak telaffuz edilir. Hong Kong İngilizcesi ve Kantonca’da Z, /izzard/ olarak telaffuz edilir.

İbrani alfabesinin yedinci harfine ‘zayin’ denir ve /z/ ve /dz/ seslerini temsil etmek için kullanılır. Sami dilinde ‘Zayin’ ‘silah’ veya ‘kılıç’ anlamına gelir.

Eski Yunanlılar, Fenike dilindeki ‘zayin’den kendi Z formlarını kopyaladılar ve buna zeta deniyordu. Farklı Yunan lehçelerinde farklı telaffuzları vardı. Atina ve Kuzeybatı Yunanistan’da konuşulan lehçede /dz/ olarak telaffuz edildi, ancak daha sonra MÖ 4. yüzyılda /zd/ ve /dz/’yi temsil edecek şekilde değiştirildi Elean ve Girit lehçeleri onu İngilizce sesli ve sessiz /th/ olarak telaffuz etti. .

Z’nin Latince versiyonu Etrüsk Z’den alınmış ve /ts/ olarak telaffuz edilmiştir. Ancak, MÖ 300 civarında, /z/ sesi, rhotacism adı verilen bir süreç nedeniyle /r/ olarak değiştirildi. Daha sonra Roman Censor Appius Claudius Caecus tarafından Latin alfabesinden çıkarıldı. Alfabedeki yeri yeni G harfi ile değiştirildi. Daha sonra 1. yüzyılda Z, Y harfi ile birlikte Latin alfabesine yeniden girdi.

Z, modern İngiliz alfabesinin son harfi olmadan önce, yirmi yedinci bir harf vardı, &. “Ve” olarak telaffuz edilen “&” sembolü, Latince’de “per se” olarak okunuyordu. “X, Y, Z, ve per se and” şeklinde okunurken “X, Y, Z, işareti ‘&’ oldu.

Matematikte Z sembolü ne anlama gelir?

Matematikte ise Z terimi, “tam sayılar” için kullanılmaktadır. Kökeni Almanca olan Zahlen kelimesinin Türkçe karşılığı “saymak” anlamına gelir. Tam sayılar kümesi negatif tam sayılar ve pozitif tam sayılar ve sıfır sayısının birleşiminden meydana gelir.

Z Günü Nasıl Kutlanır?

Baş harfi Z ile başlayan isimler öne gelsin…

Bir sınıf öğretmeni veya eğitmen iseniz bu özellikle işe yarayacaktır. Adları ‘z’ ile başlayan çocuklardan başlayarak yoklama aramasını ters sırada yapabilirsiniz. Bu, öğrencilerinize hoş bir küçük sürpriz olacaktır ve eğlenceli olabilir.

Zombi filmi izleyebilirsinz…

Z Günü denilince aklınıza ilk ne geliyor? Zombiler! Bu nedenle, bir zombi filmi izlemek Z Günü’nü kutlamanın yollarından da biri olabilir. Sinema tarihinin en iyi zombi filmlerini araştırıp korkmadan izleyebilirsinzJ “World War Z (Dünya Savaşı Z)” gibi klasikleri veya “Train to Busan (Zombi Ekspresi)” gibi bi kaç örneği tavsiye edebiliriz.

İsmi Z harfi ile başlayan bi arkadaşınızı yemeğe çıkarabilirsiniz…

Adı Z ile başlayan bir arkadaşınız varsa, Z Günü’nde onlara özel davranmanızı engelleyen nedir? Bu fırsatı, özellikle harika arkadaşlarınız için ve onları takdir etmek için kullanabilirsiniz. Onları arayın, bir restoran veya fast food seçin ve birlikte eğlenin.

Bu yazılarda ilginizi çekebilir;

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün