DualarEsmaül Hüsna

Hafızayı Kuvvetlendirmek için Esmaül Hüsna ve Dualar

Hafızayı kuvvetlendirmek için Esmaül Hüsna. Zihin açıklığı için, unutkanlığın izalesi, güçlü hafıza için okunacak Esmalar ve zikirler, Dualar

Hafızayı kuvvetlendirmek için Esmaül Hüsna. Zihin açıklığı için, unutkanlığın izalesi, güçlü hafıza için okunacak Esmalar ve zikirler, Dualar. Sınavda başarılı olmak ve Zihin açıklığı için hangi dualar okunur?

Hafızayı kuvvetlendirmek için Esmaül Hüsna

Hafızanızı geliştirmek gerçekten mümkün mü? Herkesin zaman zaman, özellikle de hayatın yoğunlaştığı zamanlarda unutkanlık anları olur. Bu tamamen normal bir olay olsa da, zayıf bir hafızaya sahip olmak sinir bozucu olabilir.

Dikkat, hafızanın en önemli bileşenlerinden biridir. Bilgilerin kısa süreli belleğinizden uzun süreli belleğinize geçebilmesi için bu bilgilere aktif olarak katılmanız gerekir. Büyük ölçüde bilgiyi hatırlama yeteneği, organize olmanıza yardımcı olabilir ve yaşamınızda ve kariyerinizde size bir avantaj sağlayabilir.

Hafıza ve aklı güçlendirmek, zihin açıklığı, anladığını kavrayabilme, unutkanlıktan kurtulmak için okunacak Esmaül Hüsna isimlerinden ve Kuran-ı Kerim’den ayetler ve dualar

En Nur

5 vakit namazdan sonra 256 kere “Ya Nur” ism-i şerifini okuduktan sonra Nûr suresinin 35. ayetini okuyan kimsenin zihni açılır, hafızası kuvvetlenir.

Nur Suresi 35. Ayet

Arapça Okunuşu:

Allâhu nûrus semâvâti vel ard(ardı), meselu nûrihî ke mişkâtin fîhâ mısbâhun, el mısbâhu fî zucâcetin, ez zucâcetu ke ennehâ kevkebun durriyyun, yûkadu min şeceratin mubâraketin zeytûnetin lâ şarkîyyetin ve lâ garbiyyetin, yekâdu zeytuhâ yudîu ve lev lem temseshu nâr(nârun), nûrun alâ nûr(nûrin), yehdîllâhu li nûrihî men yeşâu, ve yadribullâhul emsâle lin nâsi, vallâhu bi kulli şey’in alîm(alîmun).

Türkçe Anlamı:

Allah, göklerin ve yerin nurudur. O’nun nurunun temsili şudur: Duvarda bir hücre; içinde bir kandil, kandil de bir cam fânûs içinde. Fânûs sanki inci gibi parlayan bir yıldız. Mübarek bir ağaçtan, ne doğuya, ne de batıya ait olan zeytin ağacından tutuşturulur. Bu ağacın yağı, ateş dokunmasa bile neredeyse aydınlatacak (kadar berrak)tır. Nur üstüne nur. Allah, dilediği kimseyi nuruna iletir. Allah, insanlar için misaller verir. Allah, her şeyi hakkıyla bilendir.

El Muhsi

El-Muhsi ism-i şerifi Allahu Teala’nın, ‘her şeyi, her şeyiyle bilen’ mânâsına gelen umumî bir esmasıdır.

El-Muhsi ism-i şerifi, zekayı arttırıp, hafızayı güçlendirmek için her gün 148 defa okunur.

El-Muhsi ismini kendisine virt edinip her gün okuyan kimsede matematik kabiliyeti gelişir.

El-Muhsi ism-i şerifini her gün okumayı alışkanlık edinen kimse, kötü ahlaktan kurtulur, unutkanlık kalmaz, vücudundaki hastalıklardan şifa bulur, Allah’ın izni ile zihin açıklığı verir, idrak ve anlayışı artar.

“La ilâhe illâllâhü’l-Muhsi” şeklinde okumak daha makbul ve daha tesirlidir.


El Alîm

İlim ve irfanın artması için EL-Alim ism-i şerifini devamlı okunur.

5 vakit namazdan sonra 150 kere “Ya Alîm celle celâlühû” zikrine devam edene dünyevi ve uhrevi ilim kapıları açılır. Sanat ve mesleğinde her zaman başarılı olur.

Her gün bir bardak suya 150 kere “Ya Alîm celle celâlühû” dedikten sonra içenin ezberleme kabiliyeti artar. Okuyan kimsenin hafızası kuvvetlenir.


El Kayyum

Zatı ile kaim olan, ezeli ve ebedi herşeyin varlığı kendisine bağlı, uykusu ve uyuklaması olmayan, varlıkları yöneten, koruyan, ihtiyaçlarını üstlenen anlamlarına gelir.

“Ya Kayyum” ism-i şerifini zikretmeye devam eden kimsenin bütün işleri müşkilatsız, zahmetsiz olarak görülür. Her teşebbüs ettği şeyde Allah’ın izniyle muvaffak olur.

Hafızası zayıf olan kuvvetlenmesi için, zihin açıklığı ve anlayış, idarkin artması için “Ya Kayyum” ism-i şerifini 156 defa zikretmeye devam ederse unutkanlığı gider, idrak ve zihni açılır. Hafızası kuvvetlenir.


Unutkanlıktan kurtulmak ve zekânın açılması için

Yine Sekine Duasında geçen;

“Bismillâhirrahmânirrahîm,

Ferdün, Hayyün, Kayyûmun, Hakemun, Adlün, Kuddûsün

– İyyâke na’büdü ve iyyâkenesta’în.

– İnnâ fetahnâ leke fethan mubînâ.” 19 defa okunur.


Unutkanlıktan kurtulmak ve Hafızanın gelişmesi için

Bir bardak suya 150 defa “Yâ Alim”, 148 defa “El Muhsi” İsmi Şerifleri okunup içilir.


“Ya Rahman” ism-i şerifini 100 defa zikretmek unutkanlığı izale eder, zihin açıklığı, idrak ve anlayış kabiliyetini arttırır.


Ya Hâdi

Unutkanlığın izalesi ve hafızası zayıf olan kimse her gün 1600 kere “Ya Hâdi celle celâlühû” ism-i şerifini okuyup dua ederse, anlayış kabiliyeti artar. Unutkanlığı gider, idrak ve zihni açılır. Hafızası kuvvetlenir.


Hafızanın kuvvetlenmesi ve zihin açıklığı, ilmin artması için Bakara Suresi’nin 32. Ayeti okunur

Bakara Suresi’nin 32. Ayeti

سُبْحَانَكَ لاَعِلْمَ لَنَاۤ اِلاَّ مَاعَلَّمْتَنَاۤ اِنَّكَ اَنْتَ الْعَلِيمُ الْحَكِيمُ

Sübhâneke lâ ilme lenâ illâ mâ allemtenâ inneke entel alîmul hakîm

“Seni her türlü noksandan tenzih ederiz. Senin bize öğrettiğinden başka bilgimiz yoktur. Muhakkak ki Sen, ilmi ve hikmeti her şeyi kuşatan Alîm-i Hakîmsin.” (Bakara Suresi 32. Ayet)

Özellikle sınavlara hazırlananlar, imtihana girecekler için devamlı okumaları tavsiye edilmiştir. Devamlı okumanın yanında doğal olarak suya da sayı sınırı olmadan okunabildiği kadar okunup sudan içilebilir. Allah’ın izniyle okuyan kimsenin hafızası kuvvetlenir, ilmi ve anlayış gücü artar. Unutkanlıktan kurtulur.


Bakara Surasi 1-5 Ayetleri

Bakara Suresinin ilk 5 ayetini, Elif, Lam, Mim ile okumaya devam etmek zihin açıklığına, unutkanlığın izalesine vesiledir.


Allah’ın 99 ismi ve Anlamları

Allahü Teala’nın Kuran-ı Kerim ve Hadislerde geçen 99 ism-i şerifi ve Türkçe Anlamları.. Büyük faziletleri bulunan Allah’ın 99 ismi sırasıyla Esmaul Hüsna

 Esma-ül Hüsna diğer isimler için tıklayın

 

İlgili Diğer Konular

Nukteler.com Facebook’ta!

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün