EğitimGündem

15 tatil ne zaman bitecek? 2023 Okullar ne zaman açılacak?

15 tatil ne zaman bitiyor? Okullar ne zaman açılacak? İkinci dönem ne zaman başlıyor? 2022-2023 Eğitim yılı MEB Takvimi bilgileri

Yaklaşık 16 Milyon öğrenci için 15 tatilin başlamasıyla birlikte hem veliler ve hem öğrenciler 15 tatil ne zaman bitecek? Okullar ne zaman açılacak? Nisan ara tatili ne zaman? Ara tatil kaç gün? sorularının cevaplarını merak ediyor. Peki Sömestr tatili (15 tatil) ne zaman bitecek? Yarıyıl tatili için tavsiyeler

Okullar ne zaman açılacak? 20 Şubat’ta okullar açılır mı, uzatılacak mı? 2. dönem okula gitmek zorunlu mu? Okulların iki hafta tatil olduğu iller hangileri? 2023 Okullar ne zaman açılacak, hangi illerde ve kaç gün tatil edildi?

İşte, Milli Eğitim Bakanlığı 2022-2023 eğitim öğretim yılı çalışma takvimine göre yarıyıl tatili olarak da bilinen Sömestr tatili bilgileri ve detaylar…

15 tatil ne zaman bitecek?

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), 2022-2023 eğitim öğretim yılına ait çalışma takvimine göre 23 Ocak 2023 Pazartesi günü başlayan 15 tatil (Sömestr tatili) 3 Şubat 2023 Cuma günü sona eriyor.

Türkiye deprem felaketinden önce MEB takvimine göre milyonlarca öğrenci, öğretmen 6 Şubat 2023 Pazartesi günü tekrar ders başı yapacaktı.

  • Sömestr Tatili başlangıç tarihi: 23 Ocak 2023 Pazartesi
  • Sömestr Tatili bitiş tarihi: 3 Şubat 2023 Cuma

20 Ocak 2023 Cuma günü karnelerin dağıtılmasıyla birlikte öğrenciler haftasonlarıyla birlikte toplamda 16 günlük yarıyıl tatiline girmişlerdi.

71 İlde Eğitim 20 Şubat Pazartesi başlıyor!

MEB’den son dakika açıklaması! Sömestr tatili ne zaman bitecek, okullar ne zaman açılacak? Deprem bölgesinde yarın okullar açılacak mı, 20 Şubat Pazartesi hangi illerde okullar açılacak?

Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, okulların açılma tarihine ilişkin yaptığı açıklamada, depremden etkilenen iller hariç, yurt genelinde 2. dönem eğitim öğretimin 20 Şubat Pazartesi tarihinde başlayacağını duyurdu.

Eğitime verilen arada uzatmaya gidilmeyeceğinin altını çizen Bakan Özer, 71 ilde ilkokul, ortaokul ve liselerde 2. dönem olarak bilinen bahar yarıyılının 20 Şubat 2023 tarihinde resmen başlayacağını bildirdi.

Bakan Özer, açıklamasında “Pazartesi günü itibariyle 20 Şubat’ta 71 ilde eğitim öğretim başlayacak.” ifadelerini kullandı.

2023 Okullar ne zaman açılacak?

Ülkemizde büyük yıkıma neden olan Kahramanmaraş ve 10 ili etkileyen büyük depremler sonrası eğitim ve öğretime ara verdi. 10 il için 3 ay süreyle OHAL ilan edilirken okulların açılacağı tarih merak konusu oldu. Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, geçtiğimiz gün yaptığı açıklamada Türkiye genelinde 81 ilde okullarda tatilin uzatıldığını açıkladı.

Türkiye, 6 Şubat’ta meydana gelen deprem ile birlikte yasa boğuldu. Ülkemizde 3 boyunca OHAL ilan edildi. 10 ilde büyük bir felakete yol açan depremler sonrası Milli Eğitim Bakanlığı okullarda yarıyıl tatil süresinin uzatıldığını açıkladı. Depremden etkilenen illerde eğitim gören öğrencilerin istedikleri illere nakil yaptırabileceği belirtildi.

Türkiye’nin büyük bir bölümünde etkili olan yoğun kar yağışı ve 6 Şubat 2023 Pazartesi sabaha karşı Kahramanmaraş’ta meydana gelen depremler nedeniyle okulların açılış tarihi 13 Şubat’a kadar ertelenmişti.

Daha sonra Milli Eğitim Bakanı Özer, tüm Türkiye’de eğitime 20 Şubat 2023 tarihine kadar ara verildiğini açıkladı. Buna göre; eğer bir değişiklik olmazsa 81 il genelinde tüm okullar 20 Şubat 2023 Pazartesi günü açılacak.

  • Milli Eğitim Bakanlığı: Özel okul öncesi eğitim kurumları depremlerin etkilediği 10 il dışında 71 ilde 13 Şubat 2023 Pazartesi günü eğitim ve öğretime başlayacak.
  • Depremden etkinen 10 ilde devamsızlık şartı aranmayacak

Milli Eğitim Bakanı Özer bugün yaptığı açıklamada, depremden etkilenen 10 ilde 1 Mart’a kadar eğitime ara verildiğini ve 71 ilde eğitim 20 Şubat’ta başlayacağını söyledi.

  • 20 Şubat tarihi itibarıyla 71 ilde eğitim öğretim başlayacak. Bir daha uzatma olmayacak.
  • 10 ilde (Kahramanmaraş, Gaziantep, Kilis, Adana, Malatya, Şanlıurfa, Diyarbakır, Hatay, Adıyaman, Osmaniye) eğitim öğretime 1 Mart’a kadar ara verilecek ve 10 ilde ikili eğitime geçilecek.

Afet bölgesinde yaşayan öğrencilerin ikinci dönem okula devam zorunlulukları kaldırıldı. Devam zorunluluğu olmayan iller: Kahramanmaraş, Gaziantep, Kilis, Adana, Malatya, Şanlıurfa, Diyarbakır, Hatay, Adıyaman, Osmaniye’de okula devam zorunluluğu aranmayacak.

Cumhuriyet tarihinin en büyük deprem felaketini yaşandığı Türkiye’de Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, Deprem bölgesinde bulunan okullarda 2. dönemde tüm kademelerde devam şartı aranmayacağını açıkladı. Tüm öğrencilerin istedikleri takdirde çevre illerdeki okullara nakilleri yapılacak.

Tüm Türkiye’de ve özellikle deprem bölgelerindeki öğretmenler idari izinli. Ders ücretleri ödenmeye devam edecek.

2023 İkinci Ara tatil ne zaman?

Milli Eğitim Bakanlığı 2022-2023 eğitim öğretim takvimine göre okullarda öğrenciler ikinci dönem ara tatilini Nisan ayında yapacak. Diyanet’in takvimine göre Nisan ayında yapılacak olan ikinci ara tatil Ramazan Bayramına denk geliyor.

  • İkinci Ara dönem tatili başlangıç tarihi: 17 Nisan 2023 Pazartesi
  • İkinci Ara dönem tatili bitiş tarihi: 23 Nisan 2023 Pazar

Bu sene 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk bayramı 2023 yılında Pazar gününe denk geliyor. Hafta sonuna denk gelen Milli Bayram da 23 Nisan günü resmi tatil kapsamındadır.

Ayrıca 2023 Ramazan Bayramı’nın birinci günü 21 Nisan 2023 Cuma Gününe denk geliyor. Normal şartlarda Ramazan bayramı resmi tatil olduğundan okullar kapalı oluyordu. Bu dönem ise 17-20 Nisan 2023 tarihlerinde ara tatil uygulanacak. Bu tarihler Ramazan Bayramı’na denk geldiği için öğrenciler ayrıca tatil yapamayacak.

Okullar Ne Zaman Kapanıyor?

MEB 2022-2023 Eğitim Öğretim Yılı Takvime göre okullar 16 Haziran 2023’de kapanacak ve karneler dağıtılacak, Öğretim yılı tamamlanmış olacak.

15 tatilde neler yapmalı?

Öğrenciler karnelerini aldı ve 15 tatil başladı. Peki yarıyıl tatilini öğrenciler ne yapmalı ve nasıl değerlendirmeli? Uzmanlar tarafından bugün başlayan ve 2 hafta sürecek sömestr tatili ile ilgili öğrenci ve velilere önemli tavsiyeler

Sömestr ya da 15 tatil öğrenciler için bir dinlenme fırsatı olacak. Birçoğumuzun tatil yapmak istemesinin tek nedeni yeni bir yer keşfetmek, rahatlamak ve biraz eğlenmektir. Bu nedenle, tatil planları yaparken, eğlenceli ve akılda kalıcı olacak her türlü şeyi araştırdığınızdan hiç şüpheniz olmasın.

Tüm öğrenci ve veliler için tatillerin vazgeçilmezleri; kitap okuma, sinema-tiyatroya gitmek, müzeleri gezmek, doğa gezisi yapmak, aile üyelerinin birlikte vakit geçirmek ve bir etkinlik yapmak olarak sıralanabilir. Bu etkinliklere ek olarak öğrencilerin kendi becerilerinin farkına varmasını sağlayacak aktiviteler aynı zamanda düşünme becerilerini de güçlendirecektir. Örneğin; veliler çocuklarını çeşitli kuruluşlar tarafından düzenlenen atölye çalışmalarına götürebilirler. Çeşitli internet sitelerinden beceri etkinlikleri araştırılıp öğrencinin yapması sağlanabilir.

Tatilden etkin şekilde yararlanabilmek için, ailenin de katılımıyla her gün yapılacak tüm etkinliklerin yer aldığı haftalık etkinlik programı yapmak ve programı aksatmadan uygulamak gerekmektedir. Bu çalışma öğrencinin amaç belirleme ve amacına odaklanma becerisini geliştirecektir.

Haftalık programda günün hangi saatlerinin oyuna ve arkadaşlarla buluşmaya ayrılacağını belirlemek de unutulmamalıdır. Havaların izin verdiği ölçüde açık havada oyun oynamak ve arkadaşlarla buluşmak ruhsal ve bedensel sağlıklarını da olumlu yönde etkileyecektir.

Tatil genelinde haftalık programda birinci dönem işlenen konuların tekrar edilmesi için ilkokul öğrencilerinin bir saat, ortaokul öğrencilerinin 2 saat ayırmaları doğru olacaktır. Lise öğrencileri hangi konularda eksikleri varsa çalışma sürelerini ona göre planlamaları gerekmektedir. Ayrıca tüm öğrencilerin günde 30 dakika – 2 saat arası kitap okumaları gerekmektedir.

İlgili Diğer Konular 

Nukteler.com Facebook’ta!

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün