EğitimGündem

15 tatil ne zaman bitecek? Okullar ne zaman açılacak?

15 tatil ne zaman bitiyor? Okullar ne zaman açılacak? İkinci dönem ne zaman başlıyor? 2020-2021 Eğitim yılı MEB Takvimi bilgileri

18 Milyon öğrenci için 15 tatilin başlamasıyla birlikte hem veliler ve hem öğrenciler 15 tatil ne zaman bitecek? Okullar ne zaman açılacak? sorusunu merak ediyor. Sömestr tatili (15 tatil) ne zaman bitecek? İşte, MEB’in 15 tatil için açıkladığı detaylar…

Pandemi nedeniyle bir süredir kapalı olan okullar için öğretmenler, öğrenciler ve veliler için 15 tatil ne zaman bitiyor ve ikinci dönem ne zaman başlayacak sorusu, yeni haftanın ilk gününde binlerce kişinin araştırdığı konu olmaya devam ediyor. Öğrenci, öğretmen, veli ve eğitim alanında hizmet veren işletmecilerin merakla beklediği sömestr tatilinin sona ereceği tarih, internet üzerinden sorgulanmaya devam ediyor. Milli Eğitim Bakanlığı’nın bu yıl 1 hafta uzatma kararı aldığı 15 tatil, Şubat ayının üçüncü haftasında tamamlanmış olacak.

15 tatil ne zaman bitecek?

Daha önce 12-16 Nisan’da yapılması planlanan ikinci ara tatil, yarıyıl tatiline eklenerek 8 Şubat-12 Şubat’ta uygulanacak. Böylece 2020-2021 eğitim ve öğretim yılının ikinci dönemi, 15 Şubat 2021 Pazartesi başlayacak.

25 Ocak’ta başlayan 15 tatil 15 Şubat Pazartesi günü sona erecek. 15 Şubat’ta köy okullarında yüz yüze eğitim başlayacak. 8. ve 12. sınıflar ise şehir merkezlerinde 1 Mart tarihinden itibaren yüz yüze eğitime başlayacak

Yüz yüze Eğitim Başlıyor

Milli Eğitim Bakanlığı, köy yerleşim yerlerinde bulunan ilkokul düzeyindeki yaklaşık 6 bin birleştirilmiş sınıf ile Türkiye genelindeki yaklaşık 2 bin 700 anaokulunda 15 Şubat’ta yüz yüze eğitimin başlatılmasını planlıyor.

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), Türkiye genelinde köy yerleşim yerlerinde bulunan ilkokul düzeyindeki yaklaşık 6 bin birleştirilmiş sınıf ile 2 bin 700 anaokulunda 15 Şubat’ta yüz yüze eğitimin başlatılmasını hedefliyor.

Koronavirüs (Kovid-19) salgınının hiç olmadığı ya da düşük seyrettiği görülen köylerde, çocukların eğitiminin salgına bağlı olarak daha fazla aksamaması için köy okullarının tüm kademelerde yüz yüze ve tam zamanlı olarak açılmasına karar verildi.

Ancak salgının seyrine bağlı olarak il hıfzıssıhha kurulları bazı köylerde uzaktan eğitimi önerebilecek.

Türkiye’de köy yerleşim yerlerindeki ilkokul düzeyinde 6 binin üzerindeki birleştirilmiş sınıfın 15 Şubat’ta yüz yüze eğitime başlaması hedefleniyor. Bu okullarda 15 Şubat’tan itibaren 130 bin dolayındaki öğrenciye yüz yüze eğitim verilmeye başlanacak.

Bakanlık, yüz yüze eğitime geçişte eğitimin başlangıcı olan tüm bağımsız anaokullarını da 15 Şubat’ta tam zamanlı açacak. İstatistiklere göre, Türkiye’de anaokulu düzeyindeki 2 bin 700 kurumda 400 binin üzerinde öğrenci eğitim alıyor.

İlgili Diğer Konular 

Nukteler.com Facebook’ta!

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu