Dualar

Hayırlı Bir İş Bulmak için Okunacak Dualar

Hayırlı bir iş bulmak için, uzun süre iş bulamayanların yada işini değiştirip daha iyi imkanlarda iş arayanların okuyacağı bir dualar

Hayırlı bir iş bulmak için dualar, uzun süre iş bulamayanların yada işini değiştirip daha iyi imkanlarda iş arayanların iş bulma duası 

Neden iş bulamıyorum? İşsizlik, günümüz Türkiye’sinde en ciddi ve önemli problemlerin başında yer alıyorken, iş bulamamak ise bu problemi kanayan bir yaraya dönüştürüyor. Mezun Oldum, Neden Hâlâ İş Bulamıyorum sorusu aslında her birimizin bir dönem kendimize sorduğumuz, hatayı kendimizde aradığımız, iş bulmak için değişik arayışlara girdiğimiz acı bir soru.

Günümüzde geçim sıkıntısı, maişet derdi ve son zamanlarda dünya genelindeki salgınlar nedeniyle bir çok kimsenin ortak sorunu olan iş bulma ve rızık konusu insanın hayatında daha da önemli bir hal aldı. Rızkın nerede olacağını tayin etmeye çalışmak yanılgı oluşturabilir. Rızkı kazanabileceğiniz bir iş bulduğunuzda razı gelmelisiniz. 

İş bulmak için önce niyet çok önemlidir. Her türlü olumsuzluklara rağmen vazgeçmeden iş aramak, karşımıza çıkan fırsatları değerlendirmek, hedeflerinize giden yolda ilerlemek gerekir. Hayırlı, günah olan işler dışında işler aranmalı, alın teri ile çalışmak için samimi çaba içerisinde olunmalıdır. Siz samimi olarak iş bulma gayreti içerisinde olursanız gerisi Allah’ın izniyle hallolacaktır inşallah.  

Zikredilen duaların, ayetlerin ve zikirlerin kaynakları rivayetlerle bize kadar ulaşan sahih hadis-i şerifler ve İslam alimlerinden yapılan yaşanmış rivayetlerdir.

Hayırlı Bir İş Bulmak için Okunacak Dualar

Her kimse iş, maddi destek ve rızık için öncelikle fiili duası olarak çaba göstermeli, girdiği sınavlara çalışmalı, yeni teşebbüs edeceği işler hakkında meşru, faydalı çalışmalar yaptıktan sonra Allahu Teala’ya tevekkül etmelidir. Ayet ve hadisler ile sabittir ki rızkı veren, başarılı kılan, mülkün sahibi olan, her şeye kadir olan Allahu Teala’dır.

“Biriniz duâ edeceği zaman önce Allâh Teâlâ’ya hamd- ü senâ etsin, sonra Peygamber’ine salât ü selâm getirsin. Daha sonra da dilediği şekilde duâ etsin.” (Tirmizî, Deavât, 64/3477)

Her duaya cevap verilir, kabul etmek başkadır.

 ”Rabbena atina min ledünke rahmeten ve heyyi lena min emrina reşeda.” (Kehf Suresi 10. Ayet)

Manası: “Ey Rabbimiz sen bize katından rahmet et, işimizde bizler için başarılar hazırla.”

İş bulmak isteyen kişiler bu duayı sabah namazını kılmadan önce ve evden çıkmadan evvel, iş görüşmesine girerken ve iş aramaya devam ettikleri sürece günde 70 defa okur iseler, Allah’ın yardımı ile iş bulacaktır.

ALİ İMRAN Suresi 26-27. ayeti

 “Kulillahümme malike’l-mülki tü’ti’l-mülke men teşa’ü ve tenziü’l-mülke mim men teşa’ü ve tü’ızzü men teşa’ü ve tüzillü men teşa’ü biyedike’l-hayrü inneke ala külli şey’in kadir.Tülicü’lleyl, fi’n-nehari ve tülicü’n-nehare fi’l-leyl, ve tuhricü’l-hayye mine’l-meyyiti ve tuhricü’l meyyite mine’l-hayyi ve terzüku men teşa’ü bi gayri hisab.”

TÜRKÇE ANLAMI:

Türkçe Meali 26. Ayet: De ki: “Ey mülkün sahibi olan Allah’ım! Sen mülkü dilediğine verirsin. Dilediğinden de mülkü çeker alırsın. Dilediğini aziz edersin, dilediğini zelil edersin. Hayır senin elindedir. Şüphesiz sen her şeye hakkıyla gücü yetensin.”

Türkçe Meali 27. Ayet:“Geceyi gündüze sokarsın, gündüzü geceye sokarsın. Ölüden diriyi çıkarırsın, diriden ölüyü çıkarırsın. Dilediğine de hesapsız rızık verirsin.”

Mal ve mülk sahibi olmak isteyenler yukarıdaki belirtilen ayeti kerimeyi her gün 41 kere okumaya devam ederlerse muratlarına erişirler. Mal ve mülk sahibi olur.

* * *

İş Bulma Duası

“Allahü yü’ti mülkehu men yeşa.”

Anlamı: ” Allah mülkünü kendi istediği kişiye bahşeder.” Bunun işsiz kalındığı zamanlarda ve iş bulma için 990 defa okunması hayırlı olur.

* * *

“Malikü’l mülki tü’til mülke.”

Manası: “Mülkün gerçek sahibi, o mülkü verendir.”  (Al-i İmran Suresi)

Bu duanın iş bulma sürecinde 1150 defa okunması durumunda hayırlı bir iş sahibi olunur inşallah.

* * *

“Allahümme hirli vahterli.”

Manası: “Allah’ım yapacağım her işte bana hayırlı olanı nasip et. Benim hakkımda hayırlı olanı bana seç ve en hayırlısını nasip eyle.” Bu duanın işsiz kalınan dönemlerde sıkça okunması tavsiye edilir.

Hazreti Peygamber (s.a.v) bir şey isterse: “Allâhümme hirlî, vahterlî” Allah’ım, bana hayrı seç ve hayrı tercih et, derdi. (Tirmizi, Daavat, 3516.)

Her isteğinizin hallollması için, Hayır kapılarının açılması için 1000 Nasr Suresi okunur.

her türlü isteğiniz için, iş bulmak veya maddi rızık için dua etmeden önce 2 rekat namaz kılınır. Ardından ne için dua edilecek ise önce ümmeti Muhammet için sonra kendimiz  için denilerek niyet  edilir. Daha sonra;

Fetih süresi okunur.

Sonra 1000 Nasr süresi  okunur.

NASR SÛRESİ
Bismillahirrahmânirrahîm.
1- İzâ câe nasrullahi velfeth
2- Ve raeytennâse yedhulûne fî dinillâhi efvâcâ
3- Fesebbih bihamdi rabbike vestağfirh, İnnehû kâne tevvâbâ

Anlamı
Rahmân ve Rahîm olan Allah’ın ismiyle.
1- Allah’ın yardımı ve fetih geldiğinde,
2- insanları bölük, bölük Allah’ın dinine girerlerken gördüğünde.
3- Artık Rabbini hamd ile tesbih et ve bağışlamasını dile! Muhakkak ki, O, çok bağışlayandır!

Ardından 51 Besmele-i Şerif ve 489 Ya Fettah (c.c) okunur.

Ardında 101 defa salaten tefriciye  okunur.

“Allâhümme salli salâten kâmileten ve sellim selâmen tâmmen alâ seyyidinâ Muhammedinillezi tenhallü bihil’ükadü, ve tenfericü bihil’kürabü, ve tükdâ bihil’havâicü, ve tünâlü bihir’regâibü, ve hüsnül’havâtimi, ve yüsteskal’ğamâmü bivechihil’ kerimi, ve alâ âlihi ve sahbihî fi külli lemhatin ve nefesin biaded-i külli mâ’lûmin lek.”

* * *

“Allahümme salli ala seyyidina Muhammedin ve ala ali seyyidina Muhammed kad dakat hiyletiy edrikniy Ya Rasullullah.”

Anlamı: ” Muhammed ve ehline salat eyle. Çok fazla sıkıntım var, bana destek ve yardımcı ol Ya Rasullullah.”

Bu Salavatı şerife Cuma günlerinde 100 defa okumakta fayda vardır. Eğer bu duayı 40 Cuma okursanız, hayırlı ve iyi bir iş sahibi olursunuz inşallah. Bunu işinizin de hayırlı bir şekilde devam etmesi için okuyabilirsiniz.

Nukteler.com Facebook’ta!

İlgili Makaleler

4 Yorum

  1. Selamün Aleyküm kardeşlerim İş bulmak için;
    Allahümme yarabbi cahi sahibil vesileti seyyidina Muhammedil Mustafa rasülükel mürtada havvil ihsanil vel ehval .
    Ya müfettihu ya müferricu ferric ya müsebbi sebib ya müyessiru yessiril fetha vel ferecü minke ya Fettah ya Aliym iyyakena büdü ve iyyake nesteiyn

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün