Kuran-ı KerimNamazVideo

Muavvizeteyn Sureleri nelerdir? Faziletleri nelerdir?

Muavvizeteyn Sureleri nelerdir? Ne zaman ve nerelerde okunur? Felak ve Nas sureleri olarak bilinen surelerin fazileti ve hakkındaki hadisler

Muavvizeteyn Sureleri nelerdir? Ne zaman ve nerelerde okunur? Felak ve Nas sureleri olarak bilinen surelerin fazileti ve hakkındaki hadisler

Muavvizeteyn Sureleri Hangileridir?

Felak ve Nas surelerinin ikisine birden verilen isimdir.

Muavvizeteyn, Allah’a sığınmayı gösteren iki sure demektir. Bu iki surede Allah, görünen ve görünmeyen, bilinen ve bilinmeyen bütün korkunç ve zararlı şeylerden kendisine sığınmamızı emretmiştir.

Muavvizeteyn Surelerinin Faziletleri

  • Bu iki sûre devamlı okunursa cin ve şeytan kişiye zarar veremez, sihir, büyü tesir etmez. Mü’min her türlü zararlı ve şerli şeylerden korunmak için bu iki sûreyi okumalıdır.
  • İhlas dahil Kur’an’ın bu son üç sûresi ile Allah’a sığınan kimse birincisiyle şirk ve benzeri şeylerden, ikinci ve üçüncü sûrelerle de bütün varlıklardan ve insanlardan gelebilecek maddi ve manevi kötülüklerden korunmuş olur. İşte bunun için Kur’an bu dua sûreleriyle son bulmuş. Cenab-ı Allah tarafından insanlığa en emin sığınma yolu gösterilmiştir.
  • Her kim Cuma namazından sonra Sure-i İhlas ve Muavvizeteyn’leri yedişer defa okursa, diğer Cuma’ya kadar Cenab-ı Allah’ın muhafazası altındadır.
  • Sabah ve akşamları Sure-i İhlas ve Muavvizeteyn’leri üçer defa oku,bunlar senden bütün belaları, afatları, sıkıntıları, kederleri ve senin istemediğin şeyleri giderir.”
  • Bir kimse geceleyin Muavvizeteyn’i okursa bütün eşya:”Ey Allah’ım, onu şerrimizden koru,derler.”
  • İki sureyi çokça okuyun,onlarla Allah Teala sizi dar-i ahirette faydalandıracaktır. Muavvizeteyn kabri nurlandırır,şeytanı reddeder,sevapları ve dereceleri arttırır,mizanda ağır gelir ve sahibini cennete götürür” buyurmuşlardır.
  • Felâk suresini çok okuyan kimseye Cenab-ı Hak, kolay yollardan rızık nasip eder. İnsanların hasedinden, her türlü şer ve kötülüklerden muhafaza eder.
  • Nâs Suresi’ni devamlı okumayı alışkanlık haline getiren kimse, daima sıhhat ve âfiyette olur. Nazara karşı okunursa, şifâ bulur.
  • Son nefesini vermekte olan kimse için bu sure okunursa, ruhu bedenden rahatça ayrılır. Yatağa girerken okuyan kimse, cin ve şeytan şerrinden kurtulur. Vesvesesiz, korkusuz rahat bir uyku uyur.

Peygamber Efendimiz(s.a.v) ve Muavvizeteyn Süreleri Hakkında Hadisler

Bu iki sûrenin fazileti hakkında Câbir ibni Abdullah (r.a)’dan şöyle rivayet edilmiştir: Resûlullah (s.a.s) bana:
“- Oku! Ey Cabir!”buyurdu. Ben de:
“- Ya Rasulallah! Babam anam sana feda olsun, ne okuyayım?” dedim. Peygamber Efendimiz (s.a.s):
“- Felak ve Nâs sûrelerini” buyurdu. Her ikisini de okudum. Sonra bana dönüp: “Bu sûreleri oku. Bunların bir benzerini daha okuyacak değilsin” buyurdular.

* * *
Ukbe (r.a) şöyle rivayet etmiştir: “Rasûlullah (s.a.s) ile beraber Cuhfe ile Ebvâ arasında yolculuk yapıyorduk. Birden bizi bir rüzgâr ve kesif bir karanlık kapladı. Bunun üzerine Rasûlullah (s.a.s) “Kul euzü birabbil-felâk” ve “Kul euzü birab’bin-nâs”ı okuyarak korunmaya başladı ve: “Ey Ukbe! Bu iki sûreyi okuyarak korun. Hiç bir korunan bu iki sûrenin benzeri ile korunmamıştır” buyurdu.

* * *
Hz. Hatice validemiz şöyle rivayet etmiştir: “Hz. Peygamber (s.a.s) rahatsızlandığı zaman Muavvizeteyni okur ve vücuduna üflerdi. Hastalığı ağırlaştığı zaman ona Muavvizeteyni ben okudum ve bereketini umarak kendi ellerimle vücudunu sıvazladım.”

* * *
Hz. Peygamber (s.a.s) yatağına girdiği zaman İhlâs sûresiyle Muavvizeteyni okurdu. Buhârî, Hz. Aişe validemizden şöyle rivayet etmiştir: “Hz. Muhammed (s.a.s) her gece yatmaya hazırlandığı zaman iki elini açarak birleştirir, İhlâs, Felâk ve Nâs sûrelerini okuyarak ellerinin içine üfler, sonra başından ve yüzünden başlayarak üç defa elinin eriştiği kadarıyla bütün vücudunu sıvazlar ondan sonra yatardı.”

Felak suresinin türkçe okunuşu

Kul eûzu bi rabbil felak (felakı)
Min şerri mâ halak (halaka)
Ve min şerri gâsikın izâ vekab (vekabe)
Ve min şerrin neffâsâti fîl ukad (ukadi)
Ve min şerri hâsidin izâ hased (hasede)

[mom_video type=”youtube” id=”ePGN_XndBpI”]

Felak suresinin türkçe meali anlamı

De ki: “Ben, Felâk’ın Rabbine sığınırım.”
Yarattıklarının şerrinden
Ve karanlığı çöktüğü zaman gecenin şerrinden
Ve düğümlere üfleyenlerin şerrinden
Ve haset ettiği zaman, haset edenin şerrinden

Felak suresinin arapça okunuşu

felak_suresi_arapca

 

Nas Suresi Türkçe Okunuşu

Bismillahirahmanirrahim

Kul e’uzü birabbinnâsi. Melikinnâsi. İlâhinnâs. Min serrilvesvâsilhannâs. Ellezî yüvesvisü fî sudûrinnâsi. Minelcinneti vennâs.

[mom_video type=”youtube” id=”jCQ-FQJ2_ss”]

Nas Suresi Türkçe Anlamı

Rahman ve Rahim Olan Allah’ın Adıyla

De ki:insanların kalplerine vesvese sokan [insan Allah’ı andığında] pusuya çekilen cin ve insan şeytanın şerrinden insanların Rabbine , insanların Melikine [mutlak sahip ve hakimine] . insanların İlahına sığınırım.

Nas suresinin Arapça okunuşu

nas-suresi-arapca

İhlas, Felak ve Nas Surelerini Abdulbasit Abdussamed’in Sesinden Dinleyebilirsiniz.

[mom_video type=”youtube” id=”X4lUVf3lTec”]

Nukteler.com’u Facebook’tan takip etmeyi unutmayın!

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün