İslam

İsrâ ve Miraç Mucizesi – İsra anlamı nedir?

İsrâ ve Miraç Mucizesi. İsra anlamı nedir? Miraç gecesi ne oldu, yaşanan olaylar, Peygamber Efendimiz'in Miraç Gecesi ve sonrası yaşadıkları

İsrâ ve Miraç Mucizesi. İsra anlamı nedir? Miraç gecesi ne oldu, yaşanan olaylar, Peygamber Efendimiz’in Miraç Gecesi ve sonrası yaşadıkları

İsrâ ve Miraç Mucizesi

Peygamber Efendimiz (s.av) Hicret’ten bir buçuk sene evvel Receb ayının 27. Gecesi Burak ile Mescid-i Haram’dan Mescid-i Aksa’ya götürüldükten sonra Kubbetü’s-Sahra’dan semaya çıkarıldı.

Sema katlarının her birinde peygamberlerden biriyle görüştü. Nice melekler gördü. Cennet ve Cehennemi müşahede etti, gördü. Sidre-i Münteha’yı geçti. Allahü Teala’nın melekütünden birçok acayibat gösterildi. Beş vakit namaz emri ile aynı gece geri döndü.

Sabah mescide çıkıp Kureyş’e haber verdi. Şaşkınlık ve inkardan kimi el çırpıyor, kimi elini başına koyuyordu. İman etmiş olanlardan bazıları dinden döndüler.

İçlerinden bir kısmı Hz. Ebubekir’e (ra) koştular.

Hz. Ebubekir; “Eğer bunu O söylediyse şüphesiz doğrudur.” Dedi. “Onu bunda da mı tasdik ediyorsun” dediler. “Ben Onun bundan daha ötesinde de –yani Peygamberliğini tasdik ediyorum.” dedi. Bunun üzerine Sıddık diye isimlendirildi.

 

 

Kureyşlilerden Mescid-i Aksa’yı bilenler Peygamber Efendimize (s.a.v) onunla alakalı sualler sordular. Orayı tarif etmesini istediler.

Allahü Teala Mescid-i Aksa’yı Resûlullaha gösterdi. Peygamber Efendimiz de (s.a.v) oraya bakıp tarif ediyordu. Müşrikler “Tarifinde doğru söyledi.” dediler. Sonra da “Haydi bakalım bizim kervanı da haber ver, o bizce daha mühimdir. Onlardan bir şeye rast geldin mi? diye sordular.

Peygamber Efendimiz (s.a.v) “Evet, filanların kervanına rast geldim. Revha’da idi. Bir deve yitirmişler arıyordular. Yüklerinde bir su kırbası vardı. Susadım, onu alıp su içtim ve yine yerine koydum. Geldiklerinde sorun bakalım, kırbada suyu bulmuşlar mı?” buyurdu. Müşrikler “Bu da diğer bir delildir.” dediler. Sonra sayılarını yüklerini şekillerini sordular. Bu defa da Resûlullah Efendimize (s.a.v) kervan gösterildi ve sorduklarının hepsini onlara haber verdi.

“İçlerinde falan ve filan, önde karamtık beyaz bir deve üzerinde dikilmiş iki büyük çuval olduğu halde filan gün güneşin doğuşuyla beraber gelirler.”

buyurdu. Müşrikler tekrar “Bu da diğer bir delildir.” dediler.

Kervanın geleceği gün hızla bir tepeye çıkarak Güneş ne zaman doğacak da O’nu yalancı çıkaracağız diye bakıyorlardı. Derken içlerinden birisi “Gün doğdu” diye haykırdı. Diğer birisi de “İşte kervan geliyor, önünde karamtık beyaz bir deve ve içlerinde falan ve filan da var, tıpkı dediği gibi..” dedi.

Müşrikler böyle iken yine iman etmediler. “Bu apaçık bir sihirdir.” dediler.

İlgili Diğer Konular

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün