Kültür-SanatYaşam

27 Mart Dünya Tiyatro Günü 2023

2023 Dünya Tiyatro Günü ne zaman, hangi gün? Tiyatro Günü’nün önemi, ortaya çıkış kökeni, hikayesi ve tarihçesi nedir? Tiyatro Bayramı Ne Zaman?

2023 Dünya Tiyatro Günü ne zaman, hangi gün? Tiyatro Günü’nün anlam ve önemi, ortaya çıkış kökeni, hikayesi ve tarihçesi nedir? Tiyatro Günü’nü kim yarattı? İlk Tiyatro Günü ne zaman kutlandı?

Tiyatro Bayramı Ne Zaman? Neden 27 Mart Dünya Tiyatrolar Günü kutlanır? 27 Mart Dünya Tiyatro Günü nasıl ortaya çıktı, neden kutlanıyor, amacı nedir? 2023 Dünya Tiyatrolar Günü teması nedir?

Tiyatro nasıl bir sanattır? Kültür ve tiyatro arasındaki bağlantı nedir? Makalenin sonunda tiyatro ve Dünya Tiyatro Günü’ne dair sözler, mesajlar, şiirler bulabilir, yorum bölümünden sevdiğiniz sözleri bizimle paylaşabilirsiniz…

Dünya Tiyatro Günü

Dünya Tiyatrolar Günü her yıl 27 Mart’ta kutlanır. Uluslararası Tiyatro Enstitüsü (International Theatre Institute – ITI) tarafından 1961 yılında belirlenen bu gün, tiyatro sanatlarının özünü, güzelliğini ve önemini, eğlencedeki önemli rolünü ve tiyatronun yaşam üzerindeki sembolik etkisi kutlar.

Dünya Tiyatrosu ITI tarafından oluşturuldu ve ilk kez Paris’te “Theatre of Nations” sezonunun açılış tarihi olan 27 Mart 1962’de kutlandı. O zamandan beri, her yıl o tarihte Dünya Tiyatro Günü Sanat formunu dünya çapında tanıtmak amacıyla küresel ölçekte kutlanmaktadır.

Bu gün aynı zamanda dünya çapında tiyatronun insanlar için değerini ve ekonomik büyüme potansiyelini henüz anlamamış hükümetleri, politikacıları, kurumları ve paydaşları bilgilendirmeye de hizmet eder ve tiyatro sanatının önemi ve eğlencedeki önemli rolü hakkında farkındalık yaratmak ve bunların barışı ve ekonomik kalkınmayı teşvik etmek için nasıl kullanılabileceğini vurgulamak için kutlanır.

Tiyatro yaşamın bir parçasıdır. Yaşamı sergiler. Yaşama sevincini yaratır. Geçmişi, günümüzü, geleceği anlamamıza yardımcı olur. Tiyatro; Sorunlarımıza ışık tutar. Tiyatro, insanlar arasında halkın içinden doğmuş bir sanattır. Tiyatro hep iyiden, güzelden hoştan yana olmuştur.

Tiyatro insanları eğitir. Eğitirken düşündürür. Tiyatro insanlara beraber gülmek, beraber ağlamak, beraber düşünmek gibi insanca duygular aşılar.

Tarihçesi

Antik Yunan döneminden beri tiyatro, izleyicilerini heyecanlandıran ve onları hayranlık içinde bırakan popüler bir sanat ve eğlence biçimi olmuştur. Tiyatro sadece eğlendirmek ve eğitmekle kalmaz, aynı zamanda çeşitli sanat biçimlerini bir araya getirerek canlı izleyicisine başka hiçbir yerde bulamayacakları gerçek bir sahne deneyimi sunar.

Yunan tiyatrosunun MÖ 6. yüzyılda Atina’da dini festivallerde trajedi oyunlarının performansıyla başladığı tahmin edilmektedir. Zamanla Yunan draması son derece popüler oldu ve performanslar Akdeniz’e yayıldı, bu da Helenistik ve Roma tiyatrosunu etkiledi.

Dünya Tiyatrolar Günü her yıl 27 Mart’ta kutlanır, 1948 yılında kurulan Uluslararası Tiyatro Enstitüsü merkezleri tarafından teşvik edilir, tüm dünyadaki tiyatro toplulukları tarafından desteklenir.

Gün, Başkan Arvi Kivimaa’nın Haziran 1961’de Uluslararası Tiyatro Enstitüsü – ITI’nin Finlandiya Merkezi adına Viyana’daki dokuzuncu Dünya Kongresi’nde Dünya Tiyatro Günü’nün başlatılması önerisinin ardından oluşturulmuştur. Öneri, Uluslararası Tiyatro Enstitüsü’nün İskandinav merkezleri tarafından desteklenir ve coşkuyla duyurulur

Ertesi yıl 27 Mart 1962’de ilk Dünya Tiyatro Günü Uluslararası Tiyatro Enstitüsü merkezleri, ITI İşbirliği Üyeleri, tiyatro profesyonelleri ve tiyatro organizasyonları tarafından kutlandı. Bugün, dünya çapındaki 90’dan fazla ITI merkezinde, dünyanın dört bir yanındaki tiyatro üniversiteleri, akademiler, okullar ve tiyatro severlerin günün kutlanmasına katılmasıyla bu gün kutlanıyor.

Dünya Tiyatro Günü münasebetiyle her yıl farklı etkinlikler düzenlenmektedir. Bu yıllık etkinliklerin öne çıkan bir özelliği, ünlü bir sanat figürü tarafından sunulan ve günümüz dünyasında tiyatro tarihini ve barış kültürünü yansıtan Dünya Tiyatro Günü Uluslararası Mesajıdır.

İlk Dünya Tiyatro Günü Uluslararası Mesajı, 1962’de Fransız şair ve oyun yazarı Jean Cocteau tarafından yazılmıştır.

2021’de, Dünya Tiyatro Günü Mesajı, çok sayıda ödüle sahip İngiliz aktris Helen Mirren tarafından “The Queen” filmindeki performansıyla 2007’de Akademi Ödülü’nü kazandığı için yazılmıştır.

Türkiye’de tiyatro ile ilgili ilk ulusal bildiriyi, 1978 yılında yaşamını Türk tiyatrosuna içtenlikle adamış olan Muhsin Ertuğrul yazdı.

Her yıl 27 Mart’ta kutlanan Dünya Tiyatro Günü’nün ulusal bildirisi, bu yıl Seçkin Selvi tarafından kaleme alındı: “Tiyatro, tüm sanatları bütünleştirerek insanlığa ulaştıran tek sanat dalıdır.”

Milattan Önce 534; Atina’da Thespis Gösterisi

Şair, trajedi yazarı ve yazar Thespis, topluluğuyla birlikte Atina’ya gelir ve pazar yerinde sahne alır.

Milattan Önce 55; Roma’nın İlk Taş Tiyatrosu

Pompey the Great, Roma’daki ilk kalıcı taş tiyatroyu inşa eder.

1585; Teatro Olimpico’nun Açılışı

Dünyanın en eski tiyatrosu olarak kabul edilen İtalya’nın Vicenza kentindeki Teatro Olimpico, Sofokles’in “Kral Oidipus” performansıyla açılır.

1962; Birinci Dünya Tiyatro Günü

Dünya Tiyatrolar Günü ilk kez 27 Mart’ta tüm dünyada ITI merkezleri, ITI İşbirliği Üyeleri, tiyatro profesyonelleri ve organizasyonları, tiyatro akademileri ve tiyatro severler tarafından kutlanır.

Dünya Tiyatro Günü’nün teması nedir?

Uluslararası Tiyatro Enstitüsü, her yıl Dünya Tiyatro Günü için belirli bir tema belirlemez. Her yıl Dünya Tiyatrolar Günü teması “Tiyatro ve Barış Kültürü” olarak belirlenmiştir.

Dünya Tiyatro Günü’nü kimler kutlayabilir?

Dünyanın dört bir yanındaki tiyatro toplulukları, her yıl 27 Mart’ta Dünya Tiyatro Günü’nü kutlamak için özel etkinlikler düzenlemektedir. Kutlamalar, tiyatro uygulayıcılarından devlet kurumlarına, kültür bakanlıklarına, sanat üniversitelerine ve kolejlere, tiyatro tutkunlarına ve hayranlarına kadar dünyanın her yerinden, sahneyi seven ve güzelliğini takdir eden herkese açıktır.

Tiyatro Hakkında 5 İlginç Gerçek

 1. Dünyanın en eski tiyatrosu; Dünyanın en eski tiyatrosu olarak kabul edilen Teatro Olimpico (Olimpiyat Tiyatrosu), İtalya’nın Vicenza kentindeki ilk gösterisine Mart 1585’te ev sahipliği yapmıştır.
 2. En küçük Tiyatro Sahnesi; Avusturya’daki Kremlhoftheater sadece sekiz kişilik oturma kapasitesiyle dünyanın en küçük düzenli olarak çalışan tiyatrosudur.
 3. En uzun süren Broadway şovu; Tahmini 6 milyar dolar hasılatla 1988’den beri devam eden “Operadaki Hayalet” – (The Phantom of the Opera) dünya’da 15 dilde, 35 ülkede ve 166 şehirde 140 milyonu aşkın kişiye sahnelenen tarihin en uzun soluklu Broadway gösterisidir.
 4. En tiyatro delisi şehir; ABD’nin New York şehri, 420 tiyatrosu ile dünyanın en çılgın tiyatro şehirleri arasında ilk sırada yer almaktadır.
 5. İngiltere’de oyunculuk yapan kadınlar; 1660 yılına kadar Kral II. Charles, tüm kadın rollerinin kadınlar tarafından oynanmasını emrettiğinde, İngiltere’de kadınların oynaması yasa dışıydı.

Çocuklar ve Gençler için Dünya Tiyatro Günü!

Tiyatro büyüsü yaratmak, hayal güçlerinin kilidini açmak ve bu sevimli grup gibi genç izleyiciler için unutulmaz anlar yaratmak, bizi devam ettiren şeydir!

2023 Dünya Tiyatrolar Günü Ne Zaman?

Bu yıl Dünya Tiyatro Günü’nün 61. Yıl dönümü… 1962’den beri her yıl 27 Mart’ta kutlanan Dünya Tiyatro Günü, bu yıl 27 Mart 2023 Pazartesi gününe denk geliyor.

Her yıl dünya genelinde enstitüye üye ülkelerde 27 Mart günü Tiyatro Bayramı olarak kutlanır.

 • 2023 – 27 Mart Pazartesi günü
 • 2024 – 27 Mart Çarşamba günü
 • 2025 – 27 Mart Perşembe günü
 • 2026 – 27 Mart Cuma

Kaos dolu bir dünyada Tiyatro, umut ve barış getirir. Covid’den sonra DÜNYA TİYATRO GÜNÜ her zamankinden daha önemli; kanaat önderleri, hükümetler ve belediye birimlerinin sanat formunun değerinin farkında olması ve onu desteklemesi için; kültürel çeşitlilik esastır.

Muhsin Ertuğrul’un Yazmış Olduğu İlk Ulusal Tiyatro Bildirisi:

“Bugün 27 Mart 1978, Dünya Tiyatro Günü.

Bu kez önünüzde konuşmak görevi ve onuru bana verildi. Tiyatroya hizmet yolunda çok yaşamış bir emekçi olarak izninizle söz alıyorum.

Derler ki, tiyatro üçüz doğmuş bir sanat koludur: Yazar, oyuncu ve seyirci. Bunlar birbirinden ayrılırsa ortada tiyatro kalmaz. Oysa ben diyorum ki, günün en önemli sorunlarını kağıda aktaran yazar da, onları sahnede dile getiren sanatçı da sizin aranızdan çıkmıştır. Onun için biz bir bütünüz. Teker teker düşüncelerimiz ayrı olabilir, ama dertlerimiz birdir.

Bugün Dünya Tiyatro Günü’dür, şu dakikada yüzlerce sahnede her ulusun kendi dramı oynanıyor. İzninizle biz de yurdumuzda oynanan oyuna bir göz atalım. Ben perdeyi açıyorum. Sahne, Türkiye haritası yüzeyine yayılmış yaslı ana babalar, bir ağızdan, yitirdikleri gencecik yavrularının tabut kervanına ağıt yakmaktadır.

Perdeyi hemen bu acıklı görünüme kapatıyor ve sizlere soruyorum:

Gençler gençleri neden öldürüyor? Kardeş kardeşi neden öldürüyor? Gençler kendilerini neden öldürtüyorlar? İşte size şimdiye dek sahneye getirilmiş en acı konu. Ulus olarak bugün bizim en önemli sorunumuz bu. Bunun çözümünü düşünmek siz sayın seyircilerimize düşüyor. Siz ve bizler ki öldürenle kurbanını aramızda yetiştirdik, vuranla vurulanı bağrımızda besledik, ikisinden biri ya kardeşimiz, ya akrabamız, ya komşumuz, ya tanışımızın arkadaşı.

Şimdi bu sahnede soruyorum sizlere: Kardeşi kardeşe kim kırdırıyor?

Hangi katı yürekli, hangi cana kıyıcı, hangi bencil çıkarıyor perde arkasından bu suçsuz yavruları, sinsi sinsi, kukla gibi kullanıyor? Neden? Bunun yanıtını vermek için derin derin düşünmenizi bekliyorum.

Büyük kurtarıcı Atatürk, yurtta, dünyada barış, diye temel bir ilke atmıştır. Nerde yurttaki barış? Bu temeli yıkanların art niyetlerini düşünüp bulmak siz sayın seyircilere düşüyor.

Çünkü Tiyatro, sahnede sorunları yalnız sergilemekle yetiniyor. Bu sorunları düşünerek çözmek seyircinin sağduyusuna bırakılmıştır. Sahnenin başlıca çabası seyircileri sağlam düşünmeye zorlamaktır.

Sorun bu : Neden öldürülüyorlar? Niçin ölüyorlar?

Tatlı saatler geçirmeye geldiğiniz tiyatroda acı gerçeklerle sizleri tedirgin ettik, bağışlanmak diler, saygılar sunarım.”

Muhsin Ertuğrul – Nisan 1978

Seçki Selvi’den 27 Mart Dünya Tiyatro Günü bildirisi 2022

“Merhaba dostlar,

Binlerce yıl önce her türlü araç gereçten yoksun mağara insanı dünyanın rahmine tutunup doğanın adlandıramadığı güçlerine karşı yaşam savaşı verdi. Teknolojinin bütün olanaklarına sahip olan günümüz insanları ise, kendi yarattıkları araç gereçlerle, maddi manevi hırslarına tutunarak dünyayı ve doğayı yok etme yoluna gidiyor ve birbirlerine karşı yaşam savaşı vermek zorunda bırakılıyorlar.

Mağaradaki insan gündüz yaptığı avı akşam duvarlara resimler çizerek ve bedenini kullanarak diğerlerine anlatıyordu. Tiyatronun doğuş öyküsünü o günlere bağlıyoruz; çünkü o insanlar hareketle anlatma yoluyla bir kültürü kendilerinden sonraki kuşaklara aktarıyorlardı.

Çünkü tiyatronun asal işlevi anlatmaktır, insanların mutluluğu, refahı, sağlığı ve en önemlisi barışı için deneyimlerini, bildiklerini, gördüklerini kendi çağının kültürüyle yoğurarak sonraki kuşaklara aktarmaktır.

Çünkü tiyatro, metni ile edebiyatı, koreografisiyle bale ve dansı, dekoru kostümüyle resim, heykel gibi görsel sanatları, müziği, kısacası tüm sanatları kendisinde bütünleştirerek insanlığa ulaştıran tek sanat dalıdır.

Çünkü tiyatro, düşünce özgürlüğünü yok etmek isteyen baskıları, ırkçılığı, ister çocuk yaşta evlendirerek ister öldürerek işlenen kadın cinayetlerini, işkenceyi, devlet hazinesinden başlayan soygunların vatandaşların cebine kadar uzandığı düzenleri, doğaya ve doğanın düzenine yapılan saldırıları insanlığın gözleri önüne serme işlevini üstlenir.

Çünkü tiyatro insanlığın dünyaya açılan gözüdür. Tiyatronun kapanması demek dünyaya gözümüzü kapatmak demektir; kültürlerin aktarım zincirini kırıp atmak demektir. İki yılı aşkın bir süredir, Covid-19 pandemisi yüzünden tiyatrolar aylarca kapalı kaldı, bu durum yalnızca dünyaya gözümüzü kapatmakla kalmadı, ekonomik nedenlerle birçok tiyatro, hem de en genç, en umut veren, en yaratıcı topluluklar perdelerini kapatmak zorunda kaldılar.

Dünya Tiyatro Günü’nün yer aldığı Mart ayı ise, dünyanın çeşitli yerlerinde yıllardır sürdürülen savaşların acılarına Karadeniz kıyılarından gelen bomba sesleriyle bebek çığlıklarını ekledi. Tarihteki büyük savaşlar, 1. ve 2. Dünya savaşları, Vietnam savaşı, Bosna savaşı, sayısız kurtuluş savaşı ve savaşımı nasıl tiyatro aracılığıyla insanlığın ortak belleğine işlendiyse, hiç kuşkusuz yeni savaşlar ve saldırılar da bir gün sahnede yerini alacaktır. Çünkü tiyatro o ortak belleği sürdürebilmek için bütün bunları anlatmak zorundadır. İnanıyorum ki tiyatronun da katkısıyla ortak belleği besleyerek, insanlarla, halklarla, ülkelerle el ele tutuşup omuz omuza vererek insanca yaşanan ortamlarda dünya sanatçılarını alkışlamaya devam edeceğiz.

27 Mart Dünya Tiyatro Günü’nü o umut ve inançla kutluyorum.”

Seçkin Selvi / 2022

Tiyatro nedir? Tiyatro Çeşitleri nelerdir?

Tiyatro kelimesi, Yunanca “theatron” yani “görme yeri” sözcüğünden gelmektedir. Tiyatro gösteri sanatı olarak tanımlanır. Tiyatro oyunculuğu özel eğitimi gerektiren bir meslektir. Tiyatro öğretimi konservatuar denilen okulda yapılır. Tiyatro; yazarların dram, komedi, trajedi türünde yazdıkları eserlerin sahnede oynanması sanatıdır.

Tiyatro metinlerine “oyun”, metinleri yazan kişiye oyun yazarı (müellif) ve oyunu sahnede canlandıran kişilere ”oyuncu” ya da daha genel olarak tiyatrocu denir.

Tiyatronun başlıca türleri şunlardır:

Komedi: Oyunların, insanların, durumların gülünç yönlerini gösteren bir tiyatro yapıtıdır. Komedinin belli başlı türleri şunlardır:

 • Vodvil, hareketli, eğlenceli bir konuya dayanan, içinde şarkılar bulunan hafif güldürüdür.
 • Fars, olayların aşırı abartıldığı, taklitlerin sık sık tekrar edildiği bir komedi türüdür.

Trajedi: Konusunu tarih, ya da efsanelerden alan acıklı sahne yapıtıdır.

Dram: Yaşamımızda var olan umudu, sevinci, acıyı, bir arada sunan tiyatro oyunudur. Dram şiir ve düz yazı ile yazılabilir.

Opera; insanların konuşmak yerine tiyatro oyununu şarkı söyleyerek sahneye koymasıdır. Operanın tiyatrodan ayrılan başlıca özelliği, bir müzik bölümünün de bulunmasıdır.

Müzikal; Kendine özgü, yalın bir olay örgüsü olan, müzik, dans ve diyalogların olaylarla bütünleştiği duygusal ve eğlendirici sahne gösterisi ya da oyundur.

Bale; Müzikli, dansın daha çok öne çıktığı, daha çok lirik ve dram arası bir temada oynanan oyunlardır. Diğerlerine nazaran estetiğe daha çok önem verilir.

Tiyatrolar; devlet tiyatroları, halk tiyatroları, bulvar tiyatroları, açık hava tiyatroları ve şehir tiyatroları gibi isimlerle anılır.

Tiyatro ve kültür sanat ilişkisi

Tiyatro ya da sahne sanatları bir ifade biçimidir. Tiyatro en az 2500 yıldır çeşitli biçimlerde ve kültürlerde varlığını sürdürmektedir. Birçok yerde, performans olarak tiyatro, tanrıları ve efsanevi yaratıkları onurlandıran olaylar gibi diğer fikir ve geleneklerden evrimleşmiştir.

Canlı tiyatro, sosyal söylemi, diyaloğu ve potansiyel sosyal değişimi teşvik etmeye yardımcı olur. Tiyatro, toplumun aynada kendini incelemesini talep eden kültürel bir olgudur.

 • Tiyatro, kendi bakış açımızdan farklı bir bakış açısı görmemize yardımcı olur.
 • Tiyatro bize yalnız olmadığımızı hatırlatır.
 • Tiyatro anlık gelişir ve her zaman farklıdır.
 • Tiyatro eğitimi ve okuryazarlığı teşvik eder.

Dünya Tiyatro Günü Mesajları, Tiyatro Sözleri

Tiyatro, duyguların ve olayların bir sahnede, seyirciler önünde jest ve konuşmalarla anlatılması ve sergilenmesi amacıyla hazırlanmış gösterilerden oluşan bir sahne sanatıdır. Tiyatro; insanı, insana, insanla, insanca anlatma sanatıdır.

Tiyatro evrensel değildir, ulusaldır çünkü dille bağlı. Sizin folklorunuz, sizin kültürünüz başkaları tarafından bilinmez. O zaman üreteceğiniz espriler de evrensel değil ulusaldır ve yöreseldir. – Metin Akpınar

Sanattan mahrum bir milletin hayat damarlarından biri kopmuş demektir. (M. Kemal Atatürk)

Tiyatrosu olan bir ülkede kötülükler, çirkinlikler, yanlışlıklar sürüp gitmez. (William Hazlitt)

Tiyatro, sanatın tümü gibi bir okuldur. Eğitir, geliştirir insanı, dünyasının sınırlarını genişletir. (Sabahattin Kudret Aksal)

Tiyatro öteki sanatların üstünlüğü, sadece eğlence olarak kalmayıp, genel ahlakı temizleyip araştırılmıştır. (Recaizade Ekrem)

Tiyatro aşka benzer. İnsanı hazin hazin ağlatır. Ama verdiği acının gücünde bir başka tat bulunur. Tiyatro evrene benzer. İnsanı doya doya güldürür. Ama yansıttığı tuhaflıklar, gülerken ağlamak için istekler doğurur. (Namık Kemal)

Tiyatro bir şehrin ocak başıdır. Orada en güzel masallar söylenir, en gerçek sözler duyulur. (Muhsin Ertuğrul)

Bütün dünya bir sahnedir… Ve bütün erkekler ve kadınlar sadece birer oyuncu… Girerler ve çıkarlar. – William Shakespeare

Tiyatro, toplum kültürünün aynasıdır.

Tiyatro, gönüller arasında bağ kurar.

“Sinema sizi ünlü yapar, Televizyon sizi zengin eder fakat Tiyatro sizi iyi yapar.”

Tiyatro, kalp perdesini açan bir sanattır.

Tiyatro, adamı insan eden sanattır.

Tiyatrosu olan bir ülkede kötülükler, çirkinlikler, yanlışlıklar sürüp gitmez.

Tiyatrosuz bir toplum yeni doğmuş bir çocuk sayılır.

Tiyatro, toplum kültürünün aynasıdır.

Geçmişten günümüze kadar bu önemli görevi üstlenerek tiyatro yapan, tiyatroya emek veren tüm Sanatçıların 27 Mart Dünya Tiyatrolar Günü kutlu olsun. Perdelerin hiç kapanmaması dileğiyle…

Sahne sanatlarının insanları bir araya getirici gücünü anmanın yanı sıra, insanlar arasındaki anlayış ve barışı artırmak için bir fırsat olan ve dünyaya barış getiren bütün sanatçıların ve sanatseverlerin 27 Mart Dünya Tiyatrolar Günü kutlu olsun.

Tüm tiyatro emekçilerinin, tiyatroya gönül vermiş tüm sanatçıların ve sanatseverlerin Dünya Tiyatro Günü’nü kutlar, çalışmalarında başarılar dilerim.

Sabancı Uluslararası Adana Tiyatro Festivali

2022 Tiyatro Günü kapsamında yapılan etkinlikler arasında Sabancı Vakfı ile Kültür ve Turizm Bakanlığı Devlet Tiyatroları iş birliğiyle düzenlenen Devlet Tiyatroları – Sabancı Uluslararası Adana Tiyatro Festivali, 27 Mart Dünya Tiyatro Günü’nde 23’üncü kez perdelerini açmıştı.

Bu yazılarda ilginizi çekebilir; 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu