Esmaül Hüsna

Eş Şâfi Esmasının Anlamı, Zikri ve Fazileti

Eş Şâfi Esması anlamı nedir? Allah’ın 99 ism-i şerifi Esmaül Hüsna olan Ya Şâfi ne demek, zikri, fazileti nedir? Ebced değeri, zikir adedi ve günü

Eş-Şâfi Esması anlamı nedir? Allah’ın 99 ism-i şerifi Esmaül Hüsna olan Ya Şâfi ne demek, zikri, fazileti nedir? Ebced değeri, zikir adedi ve günü

Eş-Şâfi

Hastalara şifa veren, Şifayı yaratan, şefaat eden, şifalandıran, şifanın tek kaynağı olan

Eş-Şafi (celle celaluhu) esması her ne kadar Tirmizi hâdisindeki esmalar arasında geçmiyorsa bu ism-i şerif Rabbimizin Kur’an-ı Kerim’de ve Peygamber Efendimizin (sav) dua hadislerinde bildirilen Esmalardandır. Maddi ve manevi, fiziksel her türlü hastalıklara şifa veren, sıkıntıları gideren bir ismi-i şeriftir.

Eş Şafi esması Kuran-ı Kerimde ve Hadislerde işaret olmakla beraber doğrudan isim olarak Cevşen’de de geçmektedir.

“Ey insanlar! Rabbinizden size bir öğüt, kalplerde olana şifa, iman edenlere hidayet rehberi ve rahmet gelmiştir.” Yunus suresi 57

Ve keza, her bir zîhayat (hayat sahibi), çok isim ve sıfatların tecellîsine mazhardır.

Meselâ, bir zîhayat vücuda geldiğinde Bâri isminin cilvesine, teşekkülünde Musavvir sıfatının cilvesine, gıdalandığı zaman Rezzak isminin cilvesine, hastalıktan şifa bulduğunda, Şâfi isminin tecellîsine ve hâkezâ, tesirde mütesanit, âsârda mütehalif, çok sıfat ve isimlere mazhardır. (Risale-i Nur / Mesnevi-i Nuriye s:56)

Eş Şâfi esması anlamı

Hastalara şifa veren, yarattığı mahlukatının maddî ve manevî, her türlü hastalığına şifa veren, her türlü derde devâ veren, tüm yarattıklarından hasta ve dertli olanlarına şifa veren, hem maddi ve manevi hastalıklara şifa veren ALLAH (CC) anlamına gelmektedir.

Eş Şâfi esmasının ebced değeri ve zikir sayısı: 391

Eş Şâfi Arapça Yazılışı : الشافي

Şuara Suresi 80. Ayet

وَإِذَا مَرِضْتُ فَهُوَ يَشْفِينِ ﴿٨٠﴾

Ve izâ maridtu fe huve yeşfîni.

“Hastalandığımda da bana şifa veren, O’dur.”

El-Şâfi isminin Özellikleri, Fazileti ve Faydaları:

En tesirli terkibi bu esmayı zikrederek her hangi bir  hastalığın olduğu yere sağ el konulup Efendimizin yaptığı duayı okumalıyız.

“Allahümme ezhibi’l-be’se, rabbennasi eşfi ve enet’ş-şafi la şifae illa şifaüke, şifaen la yuğadirü sekama”

Anlamı: Allah’ım, ey insanların Rabbi bu hastanın ızdırabını dindir, onu şifaya kavuştur. Senden başka şifa verici yokdur, öyle bir şifa verki, bir daha hastalık çekmesin.

 Peygamber Efendimiz hastalara şu ifadelerle dua ediyordu:

“Allahümme rabbe’n-nas! Müzhibe’l-be’si işfi ente’ş-şâfi lâ şâfiye illa ente şifâen la yuğâdiru sekamen”

“Ey insanların Rabbi olan Allah’ım! Bu ızdırabı gider. Şifayı veren ‘Sen’sin, ‘Sen’den başka kimse şifa veremez. ‘Sen’ hiç hastalık bırakmayacak bir şifa ver.”

“Ya Şafi” her türlü maddi ve manevi rahatsızlıklardan, hastalıklardan kurtulmak için ihlaslı bir kalp ile ebced değeri olan 391 kere zikredilir.

Allah’ın 99 ismi ve Anlamları

Allahü Teala’nın Kuran-ı Kerim ve Hadislerde geçen 99 ism-i şerifi ve Türkçe Anlamları.. Büyük faziletleri bulunan Allah’ın 99 ismi sırasıyla Esmaul Hüsna

 

İlgili Diğer Konular

 

Nukteler.com’u Facebook’tan takip etmeyi unutmayın!

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün