Gündem

2019 İtfaiye Haftası Tarihleri Ne Zaman, Hangi Gün?

Ülkemizde her yıl 25 Eylül - 1 Ekim tarihleri arası kutlanan İtfaiye Haftası nedir? İtfaiyecilik Haftası tarihleri. İtfaiye Teşkilatı kısaca tarihçesi

Ülkemizde her yıl 25 Eylül – 1 Ekim tarihleri arası kutlanan İtfaiye Haftası nedir? İtfaiyecilik Haftası tarihleri. İtfaiye Teşkilatı kısaca tarihçesi

3 asırlık İtfaiye teşkilatının 305. yaş gününü kutladığı İtfaiye Haftası etkinliklerinde Türkiye geneli Büyükşehir ve diğer illerdeki Belediyelerde kutlama etkinlikleri düzenlenmektedir.

2019 İtfaiye Haftası

Ülkemizde her 25 Eylül – 1 Ekim tarihleri arası Yangın ve İtfaiye Haftası olarak kutlanır. İtfaiyecilik haftası süresince çeşitli basın yayın organları tarafından vatandaşlara, okullarda öğretmenler ve yetkililer tarafından öğrencilere yangın zararları ve korunma yolları, alınması gereken tedbirler hakkında bilgiler anlatılır.

2019 yılı Yangın ve İtfaiyecilik Haftası veya Yangından Korunma Haftası 25 Eylül ile 1 Ekim tarihleri arasındaki haftada kutlanır.

Türkiye’de itfaiye teşkilatı kurulmadan önce Davud (David) isminde sonradan İslam’a geçen Fransız asıllı bir mühendis olan, Fransa’da gördüğü Didon adındaki yangın tulumbasından esinlenerek, ilk yangın söndürme aracını yapmıştı.

O yıllarda itibaren tulumbayı taşıyan ve yangını söndüren kişilere Tulumbacı denilirdi. Her beldenin ve mahallenin tulumbacısı vardı. Şehrin herhangi bir yerinde yangın çıkınca, tulumbacılar hemen su dolu tulumbalarını sırtlarına alarak, yangın yerine gidip müdahale ederlerdi.

İtfaiyeci Tulumbacılar

İlk İtfaiye Teşkilatı ne zaman ve nasıl oluştu?

Türkiye’de ilk yangın söndürme örgütü 25 Ekim 1720 yılında Dergah-ı Ali Tulumbacı Ocağı olarak kuruldu. Yeniçeri Ocağı’nın 1826’da kaldırılmasıyla birlikte bu ocak kapatıldı.

26 Eylül 1827 yılında yangın söndürme görevi için yarı askerî bir İtfaiye Teşkilatı kuruldu. Zamanla bu teşkilatın İstanbul için yetersiz olduğu ve çıkan yangınlarda karşılaştıkları zorluklar nedeniyle Belediye ve Kamu kurumlarında ve her mahallede tulumba bulundurmasına karar verilmiş ve böylece “Mahalle Tulumbacılığı” meydana gelmişti.

Aradan geçen zaman ve edinilen tecrübelerden sonra 26 Eylül 1874 tarihinde 4 taburlu bir İtfaiye Alayı kuruldu. 49 yıl itfaiye ve yangın söndürme vazifesi yapan bu teşkilat 25 Eylül 1923 tarihinde fiilen Belediye İtfaiyesi’ne devredildi.

25 Eylül 1923 tarihinde ise Cumhuriyet dönemi ile birlikte yangın söndürme görevi belediye hizmeti olarak kabul edildi.

İtfaiye Haftası

2019 İtfaiyecilik Haftası Ne Zaman? Hangi Gün?
İtfaiyecilik Haftası: 25 Eylül – 1 Ekim

Alo İtfaiye Acil Durum Telefon Numarası: 110

Nukteler.com’u Facebook’tan takip etmeyi unutmayın!

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu