Gündemİslam

Hac için ön koşul COVID-19 aşısı olacak

Hac için ön koşul COVID-19 aşısı olacak. Suudi Arabistan, hac ibadeti için Kovid-19 aşısı olma şartı getirdi. 2021 Hac olacak mı, var mı? Hac kayıtları başladı mı?

Hac için ön koşul COVID-19 aşısı olacak. Suudi Arabistan, hac ibadeti için Kovid-19 aşısı olma şartı getirdi. Ayrıca, ülkenin Sağlık Bakanı Tevfik er-Rebia, hacılar için bir Covid-19 komisyonu oluşturulması talimatı verdi. Peki Suudi Arabistan, hac sırasında hangi Covid-19 önlemlerini uygulayacak? 2021 Hac olacak mı, var mı? Hac kayıtları başladı mı?

Kutsal kabul edilen mekânları dinî maksatla ziyaret etme, ibadet etme anlamına gelen ve  İslâm’ın beş şartından biri olan Hac ibadeti, hem malî ve hem de bedenî ibâdetlerdendir. Müslümanlar için hac günü, her yıl kurban bayramın ilk günü yani hicri Zilhicce ayının 10. günüdür.

Hac 2021:

Suudi Arabistan, 2021 hac farizası için Kovid-19 aşısının gereksinim olduğunu açıkladı. Suudi Sağlık Bakanı Tevfik er-Rebia (Tawfig Al-Rabiah), bu yılki hacı adayları için COVID-19 aşı komitesi kurulmasını emretti ve 2021 Hac sezonu için yalnızca corona virüse karşı aşılanan Müslümanların katılmasına izin verileceğini vurguladı.

Suudi bakan Al-Rabiah , hac hacıları için bir COVID-19 aşı komitesi kurulmasını emretti ve 2021 İslami hac sezonuna yalnızca corona virüse karşı aşılananların katılmasına izin verileceğini vurguladı.

Suudi Sağlık Bakanı Tevfik er-Rebia, hac mevsiminde Mekke, Medine ve hacıların ülkeye girişteki havalimanlarında, sağlık kontrollerini yerine getirmek ve insan sağlığını güvence altına almak için erken hazırlık çağrısında bulundu.

Ayrıca, 2021 Hac ve Umre için Suudi Arabistan tarafından yapılan açıklamada sadece 18-70 yaş arasındaki kişilere izin verileceği açıklandı.

Hac için ön koşul COVID-19

Suudi Sağlık Bakanı Rebia, 1 Mart’ta yaptığı açıklamada, Suudi Arabistan’ın bu yıl kabul edeceği hacı sayısını ve sayının 2020 Hac sezonunda olduğu gibi sınırlı olup olmayacağından belirtmedi.

2021 Hac sezonunu düzenlemek için eşi görülmemiş bir plan hazırladıklarını ifade eden Bakan Rebia, hem güvenli mesafelerde alayların kurulmasını hem de sterilizasyon ve dezenfeksiyon operasyonlarının yoğunlaştırılmasını içeren bir dizi çalışma yürüttüklerini açıkladı.

Bu yeni hazırlıklara ve prosedürlere göre Suudi yetkililer, hacı adaylarını on günlük karantinaya almadan önce koronavirüs testleri uygulayacak.

Dünya genelinde hızla yayılmaya devam eden Kovid-19 salgını sebebiyle 2020’deki Hac ibadeti, sınırlı şekilde ve sosyal mesafe gözetilerek yapılmıştı.

Geçen yıl Suudi makamlarınca koronavirüs salgını nedeniyle, sadece bin kişinin sembolik olarak hac yapmasına müsaade edilmişti. Hac ibadeti sırasında hastalıktan korunmak için uyulması gereken şartların açıklandığı protokol metni hazırlanmış, Mina Müzdelife ve Arafat’a izinsiz girilmemesi, hac ibadetinin yapıldığı sırada maske takılmasının zorunlu olması gibi maddelere yer almıştı.

Suudi Arabistan hangi aşıyı aldı?

Suudi Arabistan Oxford-AstraZeneca COVID-19 aşısını onayladı

Suudi Arabistan ve Bahreyn ABD’li ilaç firması Pfizer ile Alman BioNTech’in corona virüsüne karşı geliştirdiği aşının alınması ve ülkede kullanılmasına onay vermiş ve 17 Aralık’ta aşılama çalışmalarına başlamıştı.

Şubat ayının sonunda ise Suudi Gıda ve İlaç Kurumu (SFDA), koronavirüs (COVID-19) salgınına karşı Oxford-AstraZeneca aşısının ithalatını ve kullanımını onayladı. Dolayısıyla AstraZeneca’nın kullanımına izin verilen aşısı, ülkedeki ikinci aşı olacak.

2021 Hac olacak mı?

Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından düzenlenen 2021 Hac kayıtları henüz başlamadı. 2020 kurasında hak kazanan vatandaşlara, 2021 hac organizasyonuna katılma hakkı tanınıyor. Suudi Arabistan, bu yıl hac ibadeti için Kovid-19 aşısı yapılmasının temel şart olduğunu duyurmasının ardından önümüzdeki günlerde konuya ilişkin Diyanet İşleri Başkanlığı’nın açıklama yapması bekleniyor.

Bu yıl hac ibadeti 17-22 Temmuz 2021 tarihleri arasında yapılacak

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün