Tarihte Bugün

26 Eylül Tarihte Bugün

26 Eylül Tarihte Bugün yaşanan önemli ve tarihi, dini ve siyasi olaylar bugün doğanlar ve ölenler, kronolojik sırası ile bulabilirsiniz.

26 Eylül Tarihte Bugün meydana gelen dünyada ve Türkiye’de önemli ve tarihi, dini ve siyasi olaylar, bugün doğan ve ölen ünlüler, 26 Eylül olayları kronolojik sırası ile bulabilirsiniz.

Bugün doğanlar ve ölenler, yaşanmış tarihi olaylar, toplumsal haberler, bugün hangi gün ve ne günü? 26 Eylül’de ne oldu? 26 Eylül özel bir gün mü? Dünyada ve Türkiye’de 26 Eylül Dünya ne günü? Tarihte Bugün ne oldu sayfamızdan okuyabilirsiniz.

26 Eylül Haberleri, Önemli Gündem Başlıkları

  • Sırpsındığı Savaşı (1364)
  • Dil Kurultayı’nın ilk toplantısı (1932)
  • Türk Dil Bayramı – Avrupa Dil Günü
  • Dünya Fitness Günü
  • Nükleer Silahların Tamamen Ortadan Kaldırılması Uluslararası Günü
  • 2023 Mevlid Kandili
Günün Sözü: “Gönül yarasından sakınmak gerek ki yoktur cihânda onun merhemi, Elinden gelirse gönül yıkma ki yıkık gönlün âhı yıkar âlemi.” (Sâdi-i Şîrâzî)

26 Eylül Tarihte Bugün Ne Oldu?

Tarihte Bugün Olan Toplumsal Haberler ve Olaylar

1328 – Arap İslâm âlimi İbn Teymiye, bugün öldü. (d. 1263)

1364 – Sırpsındığı Savaşı: 11.000 kişilik Osmanlı Ordusu ile 20.000 kişilik Haçlı Ordusu Sırpsındığı Savaşı’nda karşılaştı.

Sırpsındığı savaşı; Haçlı Orduları ittifakı olan, Sırp İmparatorluğu, Macar Krallığı, İkinci Bulgar İmparatorluğu, Bosna Prensliği ve Eflak Prensliği’nden oluşan ordu, Osmanlı İmparatorluğunu Balkanlar’dan atmak için başlattıkları bir savaştır.

Osmanlı Devleti’nin Sırpsındığı Muharebesi’ni kazanmasıyla, Edirne ve Batı Trakya, Osmanlı Devleti için daha güvenli hâle geldi. Meriç Nehri, Osmanlı kontrolüne geçti. Balkanlar’daki Macar üstünlüğü kırıldı. Bulgaristan vergiye bağlandı ve Bulgar İmparatorluğu’nun düşüşü ve Bulgaristan’ın Osmanlı eline geçiş süreci hızlandı. Osmanlı ilk kez Haçlı ordusunu yendi. Balkanlar’a geçiş kolaylaştı.

1907 – Yeni Zelanda, Birleşik Krallık’tan bağımsızlığını ilan etti.

1930 – Adana’da Ahali Cumhuriyet Fırkası kuruldu.

Türk Dil Bayramı ve Avrupa Dil Günü

1932 – Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK’ün katılımıyla Türk Dil Kurultayı toplandı. Dil Bayramı ilk kez kutlandı. Avrupa Dil Günü (European Day of Languages), 2001 yılı sonunra Avrupa Konseyi, Avrupa Birliği ve UNESCO tarafından Avrupa Dil Yılı olarak ilan edilen tarih 26 Eylül’dür. Avrupa Dil Günü amacı, Avrupa genelinde dil öğrenimini teşvik etmektir. Ülkemizde iki ayrı tarih (13 Mayıs ve 26 Eylül) Türk Dil Bayramı olarak kutlanır.

1938 – Amerikalı yazar ve gazeteci Edward Robb Ellis günlüğüne “Bugün Adolf Hitler’in sesini duydum” diye yazdı. Konuşması o kadar tehditkar ki insanın kanını donduruyor, diye ekledi.

1940 – Türk-Rumen Ticaret Antlaşması imzalandı.

Kiev Muharebesi

1941 – II. Dünya Savaşı’nda Kiev Muharebesi sonuçlandı. II. Dünya Savaşı’nda, Kiev civarındaki çok sayıda Kızıl Ordu kuvvetinin Alman birliklerince kuşatıldığı ve sonucunda imha edildiği bir muharebedir.

1947 – İngiltere, Filistinlilerle Yahudilerin kendi geleceklerine kendilerinin karar vermesi gerektiğini açıkladı; bu nedenle Filistin’i boşaltma kararı aldı.

1964 – Kıbrıs Türk ve Yunan alayları Kıbrıs Barış Gücü emrine verildi.

1971 – Yılmaz Güney’in filmleri 3. Altın Koza Film Festivali’nde tüm ödülleri aldı.

1978 – Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Jimmy Carter Türkiye’ye uygulanan ambargoyu kaldıran yasayı onayladı.

1981 – Amerikalı tenisçi Serena Williams, bugün doğdu.

1990 – Millî İstihbarat Teşkilatı (MİT) eski müsteşar yardımcısı Hiram Abas, İstanbul’da Devrimci-Sol örgütü tarafından öldürüldü. (d. 1932)

1984 – Çin ile İngiltere, Hong Kong’un 1997’de Çin kontrolüne geçmesi için anlaştılar.

1999 – Ankara Ulucanlar Merkez Kapalı Cezaevi’nde düzenlenen operasyonda 10 mahkûm öldü.

2010 – Türkiye’de ilk kol nakli yapıldı. Antalya Akdeniz Üniversitesi bünyesinde Doç. Dr. Ömer Özkan ve ekibi, ölen bir kişinin iki kolunu, kolları bulunmayan bir kişiye nakletti.

2017 – Suudi Arabistan Kraliyet Divanının yayınladığı kararnameyle kadınların da ehliyet alarak araç sürmesine imkan verildi.

Sigara yasağı genişletildi

2019 – Kamuya açık yerlerde uygulanan sigara yasağı genişletilerek özel araçlar da kapsam dahiline girdi. Özel araçlarda sigara içenlere kesilen ceza uygulaması resmen başladı. Özel araçta sigara içmenin yasak olduğuyla ilgili mevzuat, 24 Mayıs 2013 tarihinde üzerinde gerçekleştirilen değişikliklerle birlikte yürürlüğe girmiş ve kanunlaşmıştı. 2019 Eylül tarihine ait olan özel araçta içilen sigaranın cezası 153 TL’dir.

2019 – Fransa eski Cumhurbaşkanı Jacques Chirac 86 yaşında hayatını kaybetti.

2019 – İstanbul’da yerel saatle 13:59’da kent genelinde hissedilen bir deprem meydana geldi. AFAD ve Kandilli Rasathanesinin merkez üssünün Marmara Denizi olduğunu belirttiği depremin şiddetinin 5,8 büyüklüğünde olduğunu açıkladı.

2021 – Almanya, genel seçime gidiyor. 83 milyon nüfuslu Almanya’da (Pazar Günü) düzenlenecek genel seçimlere katılımın yüksek olması bekleniyor.

2022 – İtalya’da dün düzenlenen genel seçimde sandıktan birinci parti çıkan aşırı sağcı İtalya’nın Kardeşleri lideri Giorgia Meloni’nin ülkenin ilk kadın başbakanı olması bekleniyor. Giorgia Meloni, beklendiği gibi başbakan olması halinde ülkenin Mussolini’den sonraki ilk aşırı sağcı lideri olacak.

Eylül Ayı Takvimi

1 – 2 – 3 – – 5 – 6 – 7 – – – 10 – 11 – 12 – 13 – 14 – 15 – 16 – 17 – 18 – 19 – 20 – 21 – 22 – 23 – 24 – 25 – 26 – 27 – 28 – 29 – 30

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün