Tarihte Bugün

13 Mayıs Tarihte Bugün

13 Mayıs Tarihte Bugün yaşanan önemli ve tarihi, dini ve siyasi olaylar bugün doğanlar ve ölenler, kronolojik sırası ile bulabilirsiniz.

13 Mayıs Tarihte Bugün meydana gelen dünyada ve Türkiye’de önemli ve tarihi, dini ve siyasi olaylar, bugün doğan ve ölen ünlüler, 13 Mayıs olayları kronolojik sırası ile bulabilirsiniz.

Bugün doğanlar ve ölenler, yaşanmış tarihi olaylar, toplumsal haberler, bugün hangi gün ve ne günü? Bugün günlerden ne? 13 Mayıs’ta ne oldu? 13 Mayıs özel bir gün mü? 13 Mayıs ne günü? 13 Mayıs’ta ne kutlanır? Dünyada ve Türkiye’de 13 Mayıs Dünya ne günü? Tarihte Bugün ne oldu sayfamızdan okuyabilirsiniz.

13 Mayıs Haberleri, Önemli Gündem Başlıkları

  • Dünya Aile Haftası
  • Vakıflar haftası
  • Adil Ticaret Günü 2023
  • Soma’da maden faciası (2014) (301 ölü)
  • Arkeoloji Haftası
  • Dünya Göçmen Kuşlar Günü
  • Dünya Peyzaj Mimarları Günü
Günün Sözü: “Üç grup insan vardır ki, Kıyamet Günü ben onların hasmıyım (Beni karşısında bulacaktır); Benim ismimi kullanarak söz verip de sözünden dönen, hür bir kişiyi satıp parasını yiyen ve bir işçi tutup hakkıyla çalıştırdığı halde ücretini tam vermeyen.” (Buhârî – Hadis-i Şerif)

13 Mayıs Tarihte Bugün Ne Oldu?

Tarihte Bugün Olan Toplumsal Haberler ve Olaylar

1277 – Karamanoğlu Mehmet Bey, Konya şehrini Karamanoğulları topraklarına kattı ve Türkçeyi resmi dil ilan etti.

Türk Dil Bayramı

1277 – Karamanoğulları Beyliği’nin kurucusu Kerimüddin Karaman Bey’in en büyük oğlu Karamanoğlu Mehmet Bey, “Türk’üz, öyleyse Türkçe konuşmamız gerekir” diyerek “bugünden sonra hiç kimse sarayda, divanda, meclislerde ve seyranda Türk Dili’nden başka dil kullanmayacak” şeklinde ilan ettiği fermanı ile devlet işlerinde dil birliğini sağlamıştır.

Türkçenin başkenti olarak da bilinen Karaman’da Karamanoğlu Mehmet Bey’in verdiği ve böylece Türkçenin ilk kez resmi dil kabul edildiği fermanın yıl dönümü 13 Mayıs Türk Dil Bayramı olarak kutlanır. Dolayısıyla ülkemizde iki ayrı tarih (13 Mayıs ve 26 Eylül) Türk Dil Bayramı olarak kutlanır.

1846 – ABD Kongresi, sınır devriyelerine baskın yapılmasını gerekçe göstererek, Meksika’ya savaş ilan etti.

1869 – Türk şair ve Osmanlı Meclis-i Mebusan ve TBMM dönemlerinde milletvekili Mehmet Emin Yurdakul, İstanbul’un, Beşiktaş semtinde doğdu. (ö. 1944)

Brezilya’da kölelik kesin olarak kaldırıldı.

1888 – Brezilya’da kölelik yasasının kaldırılması yönünde kanunun çıkmasında; kölelik karşıtı eylemlerin yanı sıra, köle sahibi olmanın, yeni gelen Avrupalı göçmenleri çalıştırmaktan daha masraflı olmasının da etkisi vardı.

1915 – Çanakkale’de, Binbaşı Ahmet Bey komutasındaki Muavenet-i Milliye Muhribi, HMS Goliath zırhlısını torpilleyerek batırdı.

Venizelos’un beyannamesi

1919 – İzmir’in işgal edileceğine ilişkin Venizelos’un beyannamesi, Aya Fotini Kilisesi’nde Yunan Albay Mavrudis tarafından yerli Rumlara okundu.

1920 – Trakya-Paşaeli Müdâfaa-i Hukuk Cemiyeti, 9-13 Mayıs tarihleri arasında, 217 üye ile toplanan ve bölge ile ilgili net kararların alındığı “İkinci (Büyük) Edirne Kongresi”ni yaptı.

1929 – İran’ın Horasan bölgesinde deprem oldu: Yaklaşık 3000 kişi öldü.

Winston Churchill meşhur konuşması

1940 – Winston Churchill 10 Mayıs 1940’ta İngiltere Başbakanı olmuş, 13 Mayıs’ta ilk defa bakanlar kuruluyla toplanmıştı. Birleşik Krallık Başbakanı Winston Churchill ünlü konuşmasını yaptı: “Size kan, ter ve gözyaşından başka vaat edecek bir şeyim yok.” ifadelerini kullandı. Yaptığı konuşma hararetle alkışlanmış, aldığı karar, oylamada sıfıra karşı 381 kabul oyuyla onaylanmıştı.

1949 – Yazar Rıfat Ilgaz, Cumhurbaşkanı’na hakaretten üç yıl, Mısır Kralı ve İran Şahı’na hakaretten yedi ay, Aziz Nesin de Mısır Kralı ve İran Şahı’na yayın yoluyla hakaretten yedi ay hapis cezası aldı.

1950 – Zonguldak Ereğli Kömür İşletmeleri’nde Türkiye’nin ilk siyasal grevi yapıldı.

1955 – Türkiye Demir Çelik İşletmeleri ile Türkiye Selüloz ve Kağıt İşletmeleri (SEKA) kuruldu.

1958 – Düğme, fermuar, toka gibi eşyalarda kullanılan kanca ve halka bağlantılı kumaş olan Velcro, marka olarak tescillendi.

1965 – Batı Almanya, İsrail’i tanıdı. Karar nedeniyle dokuz Arap ülkesi, Batı Almanya ile ilişkisini kesti.

Süleyman Demirel’e saldırı

1975 – Başbakan Süleyman Demirel, Vural Önsel adlı bir kişinin saldırısına uğradı. Demirel’in burun kemiği kırıldı.

1979 – Başbakan Bülent Ecevit, iş çevrelerinin Hükümet’e karşı tutumunu eleştirerek, “yeterli yardım ve kredi sağlama eşiğine gelmişken bıçaklanıyoruz. Kendimizi yabancılara haksız yere jurnal ediyoruz.” dedi.

Mehmet Ali Ağca, Papa’yı vurdu

1981 – Papa II. Jean Paul, Mehmet Ali Ağca tarafından Roma’da vurularak yaralandı. Mehmet Ali Ağca’nın suikast soruşturması boyunca 128 kez ifadesi alındı ve 22 Mart 1986’da İtalya’da ömür boyu hapis cezasına çarptırıldı. Vurulmasından 4 gün sonra kendisini vuranı affettiğini bildiren II. Ioannes Paulus, Ağca’yı 27 Aralık 1983’te bizzat İtalyan cezaevinde ziyaret etti. 18 Ocak 2010 tarihinde cezasını tamamlayıp hapisten çıktı.

1994 – Eski İstanbul Su ve Kanalizasyon İşletmesi (İSKİ) Genel Müdürü Ergun Göknel, klor yolsuzluğu davasında 8 yıl 6 ay hapis cezasına çarptırıldı.

1996 – DYP Genel Başkanı Tansu Çiller’in, dolandırıcılıktan yargılanan Selçuk Parsadan’a örtülü ödenekten 5,5 milyar lira verdiği iddia edildi.

Uğur Mumcu ailesine tazminat ödendi

1997 – İçişleri Bakanlığı, 1993’te öldürülen Uğur Mumcu’nun ailesine, 9,5 milyar liralık maddi tazminat ödedi.

1998 – Memur Sendikaları Yasa Tasarısı’nı protesto eden memurlar hakkında, adli tarihin en geniş kapsamlı soruşturması açıldı.

2000 – Ankara Sincan’da tarlaya bırakılmış halde çok miktarda patlayıcı ve silah ele geçirildi. Patlayıcı ve silahların, yasa dışı Tevhid Selam örgütü mensubu Necdet Yüksel tarafından bırakıldığı belirlendi. Yüksel, Ahmet Taner Kışlalı’nın aracına bomba koyduğunu da itiraf etti.

2007 – Fenerbahçe, kuruluşunun 100. yılında şampiyonluğa ulaştı.

2009 – Beşiktaş, Fenerbahçe’yi 4-2 yenerek Türkiye Kupası’nı kazandı.

2010 – MÜSİAD Genel Başkanı Ömer Cihad Vardan, tarihte ilk kez Tüsiad’ı ziyaret etti. Ziyaret, basında “Tarihi Buluşma” olarak nitelendirildi.

Soma Faciası

2014 – Türkiye’nin Manisa ilinin Soma ilçesindeki Soma Kömür İşletmeleri A.Ş. tarafından işletilen bir madende çıkan yangın sonucunda, 301 maden işçisi hayatını kaybetti, 80 işçi yaralandı.

2022 – CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın eski başdanışmanı Adnan Tanrıverdi’nin kurucusu olduğu İstanbul’daki SADAT’ın merkezine gitti. İçeri girmesine izin verilmeyen Kılıçdaroğlu; “SADAT bir paramiliter kuruluştur” dedi.

Mayıs Ayı Takvimi

1 – 2 – 3 – 4 – 5 – 6 – 7 – 8 – 9 – 10 – 11 – 12 – 13 – 14 – 15 – 16 – 17 – 18 – 19 – 20 – 21 – 22 – 23 – 24 – 25 – 26 – 27 – 28 – 29 – 30 – 31

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün