GündemYaşam

8 Mart Dünya Kadınlar Günü 2022

8 Mart Dünya Kadınlar Günü nedir ve neden kutlanır? 8 Mart günü önemi nedir? Dünya kadınlar günü neden ve nasıl ortaya çıkmıştır?

8 Mart Dünya Kadınlar Günü nedir ve neden kutlanır? 8 Mart günü önemi nedir? Dünya kadınlar günü neden ve nasıl ortaya çıkmıştır? 8 Mart 1857 katliamı nedir? Kadınlar gününün tarihçesi, dünya kadınlar günü etkinlikleri, Türkiye’de 8 Mart Dünya Kadınlar Günü kutlaması ile ilgili yazımızda…

2022 yılı Dünya Kadınlar günü ne zaman, hangi güne denk geliyor? Kadınlar Günü’nün önemi nedir ve neden kutlanır? Türkiye’de ilk kadınlar günü ne zaman kutlandı? İşte Kadınlar Günü hakkında bilmediğiniz ilginç gerçekler…

8 Mart Dünya Kadınlar Günü

Dünya Kadınlar Günü (8 Mart), kadınların tarihi, kültürel ve politik başarılarını kutlayan küresel bir gündür. Kadının varlığı, kadın hakları ve egemenliğini yaşatmak adına kutlanan bu gün ayrıca Dünya çapında cinsiyet eşitsizliğine karşı harekete geçilmesine destek olarak ortaya çıkmıştır.

8 Mart Dünya Kadınlar Gününde, kadınların siyasi, kültürel ve sosyal alanlarda elde ettikleri haklar ve hakları için verdikleri mücadelede elde ettikleri başarılar kutlanıyor.

İnsan hakları temelinde kadınların maruz kaldığı haksızlıklar ve zorbalıklar, ayrımcılıklar ve şiddet bu günde daha yüksek sesle dile getiriliyor. 8 Mart günü Türkiye genelinde, Dünya Kadınlar Gününde kadınların ne kadar değerli oldukları bir kez daha ortaya koyacak kutlamalar gerçekleştirilecek.

8 Mart Dünya Kadınlar Günü ya da Dünya Emekçi Kadınlar Günü her yıl 8 Mart’ta dünyada ve ülkemizde kutlanan ve Birleşmiş Milletler tarafından tanımlanmış uluslararası bir gündür. İnsan hakları temelinde kadınların siyasi ve sosyal bilincinin geliştirilmesine, ekonomik, siyasi ve sosyal başarılarının kutlanmasına ayrılmaktadır.

8 Mart günü, kökeni ABD’nin New York kentinde bir dokuma fabrikasına dayanan Dünya Kadınlar Günü 1857’den bu yana dünya genelinde kutlanıyor.

Dünya Kadınlar Günü teması

Birleşmiş Milletler Kadın Birimi, bu yıl 8 Mart’ta kutlanacak olan Dünya Kadınlar günü teması için “Kadın Liderliği: COVID-19 dünyasında eşit bir geleceğe ulaşmak” olduğunu açıkladı. BM, Dünya çapında kadınların ve kızların daha eşit bir gelecek şekillendirme ve COVID-19 salgınından kurtulma konusundaki muazzam çabalarını kutluyor.

Bir yılı aşkın süredir dünyada ve ülkemizde etkisini gösteren COVID-19 salgını sadece bir sağlık sorunu değil, toplum ve ekonomiler için büyük bir risktir. Dolayısıyla bu süreçte kadınlar devam eden bakım ve müdahale çabalarının merkezinde yer alıyor.

Ön saflarda bulunan müdahale ekipleri, sağlık uzmanları, ulaşım ve lojistik çalışanları, bilim adamları ve daha fazlası olarak kadınlar her gün salgınla mücadele için kritik katkılarda bulunuyorlar.

Dünya Kadınlar Günü neden kutlanır?

8 Mart’ın Dünya Kadınlar Günü olarak kutlanmasını öneren Almanya Sosyal Demokrat Partisi’nden Clara Zetkin ve Rosa Luxemburg‘dur.

1910 yılında Danimarka’nın başkenti Kopenhag’da gerçekleştirilen İkinci Enternasyonal’e bağlı Sosyalist Kadınlar Konferansı’nda kadın ve emek mücadelesi masaya yatırılmıştı. Almanya Sosyal Demokrat Partisi’nden Clara Zetkin, bu konferansta yaptığı konuşmada kadınlar için bir mücadele günü belirlenmesi gerektiğini söylemişti.

Zetkin’in bu önerisi kabul edilmiş, her ülkenin sosyalist kadınlarının her yıl aynı gün, kendi ülkelerinin işçi sınıfı örgütleriyle mutabakat içinde bir kadınlar günü düzenlemesi kararlaştırılmıştı.

İşte 8 Mart’ın hikayesi:

8 Mart 1857’de New York’ta bulunan bir dokuma fabrikasında çalışan 40 bin işçi, daha iyi çalışma koşulları için ve 16 saatlik işgününün 10 saate indirilmesi ve ücretlerde artış yapılması talebiyle tekstil fabrikasında greve başladı. Kadın işçilerin örgütlediği bu grev o güne kadar yapılmış en büyük kadın eylemlerinden biriydi.

Kadınların örgütlediği bu grevi durdurmak isteyen polis, kadın işçilere saldırmış, fabrikanın patronlarının da desteğiyle binlerce işçi fabrikaya kilitlenmişti. Bu sırada çıkan yangında işçilerin fabrika önünde kurulan barikatlardan kaçamaması sonucunda içeride kilitli kalan işçilerden 129’u yanarak yaşamını yitirmişti. İşçilerin cenaze törenine 10.000’i aşkın kişi katıldı.

Clara Zetkin Tarafından Önerildi…

1910 yılında Danimarka’nın başkenti Kopenhag’da gerçekleştirilen İkinci Enternasyonal’e bağlı Sosyalist Kadınlar Konferansı’nda kadın ve emek mücadelesi masaya yatırılmıştı.

Almanya Sosyal Demokrat Partisi’nden Clara Zetkin, bu konferansta yaptığı konuşmada kadınlar için bir mücadele günü belirlenmesi gerektiğini söylemişti.

Zetkin’in önerisi kabul edilmiş, her ülkenin sosyalist kadınlarının her yıl aynı gün, kendi ülkelerinin işçi sınıfı örgütleriyle mutabakat içinde bir kadınlar günü düzenlemesi kararlaştırılmıştır.

Dünya Kadınlar Günü’nün Ortaya Çıkışı

Kopenhag’da gerçekleştirilen konferanstan sonraki yıllarda belli bir tarih saptanmamıştı fakat her zaman ilkbaharda “Dünya Emekçi Kadınlar Günü” olarak anılıyordu.

Tarihin 8 Mart olarak belirlenmesi 1917 Bolşevik Devrimi’nin önderi ve Sovyetler Birliği’nin kurucusu Lenin’in önerisiyle 1921’de Moskova’da gerçekleştirildi.

Birinci ve İkinci Dünya Savaşı yılları arasında sosyalizmin yayılmasından çekinen bazı ülkelerde anılması yasaklanan Dünya Kadınlar Günü, 1960’lı yılların sonunda Amerika Birleşik Devletleri’nde gerçekleşen çeşitli gösterilerde anılmaya başlanmasıyla Batı Bloku ülkelerinde daha güçlü bir şekilde gündeme geldi.

16 Aralık 1977 tarihinde Birleşmiş Milletler Genel Kurulu, 8 Mart’ın “Dünya Kadınlar Günü” olarak anılmasını kabul etti.

Türkiye’de 8 Mart Günü Kutlaması

“Birleşmiş Milletler Kadınlar On Yılı” programından Türkiye’nin de etkilenmesiyle, 1975 yılında “Türkiye 1975 Kadın Yılı” kongresi yapıldı. Türkiye’de Dünya Kadınlar Günü ilk kez 1921 yılında “Emekçi Kadınlar Günü” olarak kutlanmaya başlandı.

1975 yılında ve onu izleyen yıllarda daha geniş ve yaygın olarak kutlanmaya başlandı. 12 Eylül 1980 darbe dönemi sonrasında dört yıl kutlama yapılmasa da 1984’ten itibaren her yıl çeşitli kadın örgütleri tarafından “Dünya Kadınlar Günü” kutlanmaya devam edilmektedir.

8 Mart Feminist Gece Yürüyüşü

Feminist Gece Yürüyüşü Türkiye’de, her yıl 8 Mart’ta, çeşitli kadın örgütlerinden, çevrelerden, forumlardan katılan kadınların; patriyarkaya, cinsiyetçiliğe, ayrımcılığa, heteroseksizme, erkek şiddetine karşı yaptığı yürüyüştür.

8 Mart Feminist Gece Yürüyüşü ilk kez 2003 yılında Taksim Meydanı’ndan başlayarak Mis Sokak’a doğru gerçekleştirildi.

2022 yılında 20. Feminist Gece Yürüyüşü ise “Geliyor musun? Geliyoruuuum” sloganıyla 8 Mart Salı günü saat 19:30’da Taksim’de düzenlenecek.

Kadınlar Günü Gelenekleri

Kadınlar, Dünya Kadınlar Günü’nde toplumsal cinsiyet eşitliği ve kadın haklarının ilerlemesini kutlamak için bir araya geldikçe, kendilerine çiçek veya başka hediyeler veren erkeklerden bolca destek alıyorlar. Bu gelenek eğitim kurumlarına ve işyerlerine kadar uzanıyor. İlham veren kadın liderler ve hayatın farklı alanlarında başarı hikayeleri olan kadınlar, dünyanın her yerindeki diğer kadınları cesaretlendirmek ve etkilemek için ön plana çıkıyor.

İspanya ve Türkiye’de bu gün siyasi faaliyetler ve protestolar düzenleniyor. Amaç, politika yapımında değişimi motive etmektir. Çin’de, kadınlara genellikle işten yarım gün izin verilir ve genel olarak işte ve evde özel muamele görürler.

Dünya Kadınlar Günü ne zaman, hangi güne denk geliyor?

2022 yılı Mart ayı içerisinde kutlanan Dünya Kadınlar günü 8 Mart Salı gününe denk gelmektedir.

“Dünya Kadınlar Gününüz kutlu olsun…

Nukteler.com Facebook’ta

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu