Gündem

8 Mart Dünya Kadınlar Günü nedir ve neden kutlanır? 8 Mart anlamı ve önemi nedir?

8 Mart Dünya Kadınlar Günü nedir ve neden kutlanır? 8 Mart Kadınlar günü önemi nedir? 8 Mart dünya kadınlar günü neden ve nasıl ortaya çıkmıştır? 8 Mart Dünya Kadınlar Günü tarihçesi… 8 Mart dünya kadınlar günü etkinlikleri, Türkiye’de 8 Mart Dünya Kadınlar Günü kutlaması ile ilgili yazımızda…

8 Mart Dünya Kadınlar Günü

8 Mart Dünya Kadınlar Günü her yıl dünyada ve ülkemizde kutlanan, kadınları anma ve kutlama günüdür. Kadının varlığı, kadın hakları ve egemenliğini yaşatmak adına kutlanan bugünün önemi merak ediliyor. İşte, “8 Mart Dünya Kadınlar Günü neden kutlanır, önemi nedir?” sorusuna cevap…

8 Mart Dünya Kadınlar Günü ya da Dünya Emekçi Kadınlar Günü her yıl 8 Mart’ta dünyada ve ülkemizde kutlanan ve Birleşmiş Milletler tarafından tanımlanmış uluslararası bir gündür. İnsan hakları temelinde kadınların siyasi ve sosyal bilincinin geliştirilmesine, ekonomik, siyasi ve sosyal başarılarının kutlanmasına ayrılmaktadır.

8 Mart Dünya Kadınlar Günü, kökeni ABD’nin New York kentinde bir dokuma fabrikasına dayanan Dünya Kadınlar Günü 8 Mart 1857’den beri dünya genelinde kutlanıyor.

8 Mart Dünya Kadınlar Günü neden kutlanır, Kadınlar Günü önemi nedir? İşte 8 Mart Dünya Kadınlar Günü hakkında bilmediğiniz gerçekler…

8 Mart Dünya Kadınlar Günü neden kutlanır?

8 Mart’ın Dünya Kadınlar Günü olarak kutlanmasını öneren Almanya Sosyal Demokrat Partisi’nden Clara Zetkin Clara Zetkin ve Rosa Luxemburg’dur.

1910 yılında Danimarka’nın başkenti Kopenhag’da gerçekleştirilen İkinci Enternasyonal’e bağlı Sosyalist Kadınlar Konferansı’nda kadın ve emek mücadelesi masaya yatırılmıştı. Almanya Sosyal Demokrat Partisi’nden Clara Zetkin, bu konferansta yaptığı konuşmada kadınlar için bir mücadele günü belirlenmesi gerektiğini söylemişti. Zetkin’in bu önerisi kabul edilmiş, her ülkenin sosyalist kadınlarının her yıl aynı gün, kendi ülkelerinin işçi sınıfı örgütleriyle mutabakat içinde bir kadınlar günü düzenlemesi kararlaştırılmıştı.

İşte 8 Mart’ın hikayesi:

8 Mart 1857’de New York’ta bulunan bir dokuma fabrikasında çalışan 40 bin işçi, daha iyi çalışma koşulları için ve 16 saatlik işgününün 10 saate indirilmesi ve ücretlerde artış yapılması talebiyle tekstil fabrikasında greve başladı. Kadın işçilerin örgütlediği bu grev o güne kadar yapılmış en büyük kadın eylemlerinden biriydi.

Kadınların örgütlediği bu grevi durdurmak isteyen polis, kadın işçilere saldırmış, fabrikanın patronlarının da desteğiyle binlerce işçi fabrikaya kilitlenmişti. Bu sırada çıkan yangında işçilerin fabrika önünde kurulan barikatlardan kaçamaması sonucunda içeride kilitli kalan işçilerden 129’u yanarak yaşamını yitirmişti. İşçilerin cenaze törenine 10.000’i aşkın kişi katıldı.

Dünya Kadınlar Günü Clara Zetkin Tarafından Önerildi…

1910 yılında Danimarka’nın başkenti Kopenhag’da gerçekleştirilen İkinci Enternasyonal’e bağlı Sosyalist Kadınlar Konferansı’nda kadın ve emek mücadelesi masaya yatırılmıştı. Almanya Sosyal Demokrat Partisi’nden Clara Zetkin, bu konferansta yaptığı konuşmada kadınlar için bir mücadele günü belirlenmesi gerektiğini söylemişti. Zetkin’in önerisi kabul edilmiş, her ülkenin sosyalist kadınlarının her yıl aynı gün, kendi ülkelerinin işçi sınıfı örgütleriyle mutabakat içinde bir kadınlar günü düzenlemesi kararlaştırılmıştır.

8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nün Ortaya Çıkışı

Kopenhag’da gerçekleştirilen konferanstan sonraki yıllarda belli bir tarih saptanmamıştı fakat her zaman ilkbaharda “Dünya Emekçi Kadınlar Günü” olarak anılıyordu. Tarihin 8 Mart olarak saptanışı 1917 Bolşevik Devrimi’nin önderi ve Sovyetler Birliği’nin kurucusu Lenin’in önerisiyle 1921’de Moskova’da gerçekleştirildi.

Birinci ve İkinci Dünya Savaşı yılları arasında sosyalizmin yayılmasından çekinen bazı ülkelerde anılması yasaklanan Dünya Kadınlar Günü, 1960’lı yılların sonunda Amerika Birleşik Devletleri’nde gerçekleşen çeşitli gösterilerde anılmaya başlanmasıyla Batı Bloku ülkelerinde daha güçlü bir şekilde gündeme geldi.

16 Aralık 1977 tarihinde Birleşmiş Milletler Genel Kurulu, 8 Mart’ın “Dünya Kadınlar Günü” olarak anılmasını kabul etti.

Türkiye’de 8 Mart Dünya Kadınlar Günü Kutlaması

Türkiye’de 8 Mart Dünya Kadınlar Günü ilk kez 1921 yılında “Emekçi Kadınlar Günü” olarak kutlanmaya başlandı. 1975 yılında ve onu izleyen yıllarda daha geniş ve yaygın olarak kutlanmaya başlandı.

“Birleşmiş Milletler Kadınlar On Yılı” programından Türkiye’nin de etkilenmesiyle, 1975 yılında “Türkiye 1975 Kadın Yılı” kongresi yapıldı. 12 Eylül 1980 Askeri Darbesi’nden sonra dört yıl süreyle herhangi bir kutlama yapılmadı. 1984’ten itibaren her yıl çeşitli kadın örgütleri tarafından “Dünya Kadınlar Günü” kutlanmaya devam edilmektedir.

“8 Mart Dünya Kadınlar Günü”nüz kutlu olsun…

Nukteler.com’u Facebook’tan takip etmeyi unutmayın!

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu