Gündem

11 Ekim Dünya Kız Çocukları Günü 2023

Dünya Kız Çocukları Günü ne zaman kutlanır? Uluslararası Kız Çocukları Günü Neden Önemli? Dünya Kız Çocukları Günü'nün teması nedir?

Dünya Kız Çocukları Günü’nün anlamı nedir, ne zaman ve neden kutlanır? 11 Ekim ne günü, neden özel? Uluslararası Kız Çocukları Günü Neden Önemlidir ve Amacı nedir? Kız çocuğunun önemi? 2023 Dünya Kız Çocukları Günü’nün teması? Dünya Kız Çocukları Günü ilk ne zaman kutlandı ve tarihçesi nedir? Dünya Kız Çocukları gününde ne yapılır? 11 Ekim Uluslararası Kız Çocukları Gününde, genç ve kız çocukların hayatı hakkında bilinmeyen 5 gerçek bilgi…

11 Ekim Günü Birleşmiş Milletlere üye ülkeler tarafından alınan kararla 2012 yılından itibaren “11 Ekim Dünya Kız Çocukları Günü” olarak kutlanmaya başlamıştır.

Dünya Kız Çocukları Günü

Uluslararası Kız Çocukları Günü, 11 Ekim’de kız çocuklarına güç veren ve seslerini yükselten yıllık ve uluslararası kabul görmüş bir kutlamadır. Yetişkin versiyonu 8 Mart’ta kutlanan Dünya Kadınlar Günü gibi ergen kızların önemini, gücünü ve potansiyelini, onlar için daha fazla fırsat açılmasını teşvik ederek kabul eder.

Aynı zamanda, bu gün, çocuk yaşta evlilikler, yetersiz öğrenme fırsatları, şiddet ve ayrımcılık dahil olmak üzere dünya çapında küçük kızların karşılaştığı cinsiyete dayalı zorlukları ortadan kaldırmak için tasarlanmıştır.

Bu yıl 11. yıl dönümü kutlanacak olan Uluslararası Kız Çocukları Günü, kız çocuklarının karşılaştıkları, refahlarının ve daha iyi bir yaşam kalitesi elde etmelerinin önünde bir engel oluşturan sorunlara ve zorluklara odaklanmaktadır.

Her yıl küresel olarak 11 Ekim’de kutlanan Dünya Kız Çocukları Günü, günümüzde en modern ülkelerde dahi yaşanan cinsiyet ayrımcılığına, tacize, tecavüze maruz kalan kız çocuklarını yaşam koşullarına dikkat çekmeyi ve iyileştirmeyi amaçlıyor.

Tema: “Kız Çocuklarının Haklarına Yatırım Yapın

Her yıl Birleşmiş Milletler öncülüğünde ve UNICEF işbirliği ile kutlanan Kız Çocukları Günü bir temayla kutlanır. 2023 Dünya Kız Çocukları Günü’nün teması “Kız Çocuklarının Haklarına Yatırım Yapın: Liderliğimiz, Refahımız”dır. (İngilizce: Invest in Girls’ Rights: Our Leadership, Our Well-being) Tema, kız çocuklarının ve kadın haklarının kısıtlanması ve toplumsal cinsiyet eşitliği konusunda ilerleme sağlanması için harekete geçilmesine odaklanıyor.

2022’de Uluslararası Kız Çocukları Günü’nün (IDG) 10. yıl dönümünü kutlandı. Son 10 yılda, hükümetler, politika yapıcılar ve genel halk arasında kız çocukları için önemli olan konulara artan ilgi ve kızların seslerini küresel sahnede duyurmaları için daha fazla fırsat oldu.

Yine de, kızların haklarına yapılan yatırımlar sınırlı kalmaya devam ediyor ve kızlar, potansiyellerini gerçekleştirme konusunda sayısız zorlukla yüzleşmeye devam ediyor. Eş zamanlı iklim değişikliği krizleri, COVID-19 ve insani çatışmalar nedeniyle daha da kötüleşti.

Dünyanın dört bir yanındaki kız çocukları, eğitimleri, fiziksel ve zihinsel sağlıkları ve şiddet içermeyen bir yaşam için gereken korunma konularında eşi görülmemiş zorluklarla karşı karşıya kalmaya devam ediyor. Engelli kızlar, destek ve hizmetlere erişimde ek engellerle karşı karşıya. COVID-19, dünya genelinde kız çocuklarının üzerindeki mevcut yükleri daha da kötüleştirdi ve son on yılda elde edilen önemli kazanımları yıprattı.

Ancak zorluklarla birlikte beceriklilik, yaratıcılık, azim ve dayanıklılık gelir. Dünyanın 600 milyon ergenlik çağındaki kız çocuğu, beceri ve fırsatlar verildiğinde, toplumlarında ilerlemeyi sağlayan, kadınlar, erkekler ve erkekler de dahil olmak üzere herkes için daha güçlü bir yapı inşa eden fark yaratanlar olabileceklerini defalarca göstermiştir.

Kızlar, dijital gerçekliklerini ve ifade özgürlüğü, neşe ve sınırsız potansiyele giden yolları açmak için ihtiyaç duydukları çözümleri biliyorlar. Gelin hep birlikte bu yolları genişletelim ki bu nesil kız çocukları bir nesil teknoloji uzmanı olabilsin. – unicef

Dünya Kız Çocukları Günü Neden Önemlidir?

Babalar Günü’nün, Anneler Günü’nün ve hatta Kadınlar Günü’nün popülerliğinin ortasında, dünyanın her yerinde sessizce ezilen küçük kızların haklarını aramak olağanüstü bir adımdır. Bu gün, dünyamızı aydınlatan küçük hanımların değerini bir kez daha anlıyoruz.

Dünya genelinde yaşanan kız çocuklarının başlıca sorunları arasında erken yaşta evlendirilme, ücretsiz ev işlerinde çalıştırılma, eğitim olanaklarından yoksunluk ya da daha az yararlanma, sağlık ve sosyal haklara erişim sorunlarının yanı sıra yaşanan yerel ve bölgesel çatışmaların mağduru olma durumları bulunuyor.

Nesiller boyu aktarılan köklü sorunlar ve sorunlu zihniyetler, cinsiyete dayalı ayrımcılığı ve baskıyı, özellikle gelişmekte olan ülkelerde, her hanede tehdit edici bir şekilde yaygın hale getiriyor. Dünya Kız Çocukları Günü, genel olarak çevremizdeki tüm küçük kızların trajik durumlarını ortadan kaldırmayı amaçlıyor.

Ergenlik, her insanın hayatında kritik bir noktadır. Kızların yaşamlarının gidişatını belirler, bu nedenle genç kızların bakımını üstlenmek herkese yarar sağlar. Savunmasız bir yaşta güçlenirlerse, geleceğin özgür, bilge kadınları olarak olgunlaşabilirler. Sonuçta toplum olarak hepimiz kazanıyoruz.

Tarihçesi

Kadınların ve kız çocuklarının haklarına yönelik çağrı, ilk olarak 1995 yılında Pekin’deki Dünya Kadın Konferansı’nda Pekin Deklarasyonu ile gerçekleştirilmiştir. Dünya tarihinde, dünyanın her yerindeki ergen kızların karşılaştığı sorunları ele alma ihtiyacını belirleyen ilk plandı.

Uluslararası Kız Çocukları Günü, uluslararası bir sivil toplum kuruluşu olan Plan International’ın “Because I am a Girl.” – “Çünkü Ben Bir Kızım” kampanyası kapsamında başladı. Kampanya, özellikle gelişmekte olan ülkelerde kız çocuklarının yeterli beslenmesini sağlamak, haklarını geliştirmek ve onları yoksulluktan kurtarmak için tasarlandı. Uluslararası Kız Çocukları Günü, bu kampanya sırasında bir fikir olarak doğdu ve temsilcilerinin Kanada federal hükümetinden bir destekçi koalisyonu aramasını talep etmesiyle uygulamaya dönüştü. Sonunda Birleşmiş Milletler devreye girdi.

Daha sonra resmi olarak Kanada tarafından Birleşmiş Milletler Genel Kurulu’nda bir karar olarak kabul edilmesi önerildi. Sonuç olarak, 19 Aralık 2011’de BM Genel Kurulu, özellikle çocuk yaşta evlilikler gibi vahim bir konu etrafında odaklanan Uluslararası Kız Çocukları Günü’nün açılış günü olarak 11 Ekim 2012’yi tanıma kararını oybirliğiyle kabul etti.

Birleşmiş Milletlerin bu kararı, ekonomik büyüme için erkekler kadar kritik olan kız çocuğunun gerçek güçlendirilmesini en iyi şekilde tarif ediyor. Kızların hayatlarını etkileyen kararlara anlamlı katılımının, ayrımcılık ve şiddet döngüsünü kırmanın ve genç kadınları yarının ilhamlı, özgür kadınları olmaları için güçlendirmenin anahtarı olduğunu kabul eder.

Bunları Biliyor muydunuz?

Uluslararası Kız Çocukları Gününde Kızların Hayatı Hakkında Bilmediğiniz 5 Gerçek

  • Dünyada her gün yaklaşık 33.000 kız çocuğu evlendiriliyor.
  • Her yıl tahminen 340.000 kız ve genç kadına HIV virüsü bulaşıyor ve şu anda dünyada 3 milyondan fazla kız ve genç kadın HIV ile yaşıyor.
  • Yapılan son ve güncel araştırmalara göre 15 ila 19 yaş arasındaki kızların yaklaşık %44’ü bir kocanın karısını dövmesinin normal olduğunu düşünüyor.
  • 5 ila 14 yaş arasındaki kızlar, erkeklerin harcadığı zamanın iki katı olan 28 saatten fazla daha çok işgücünde emek harcıyor.
  • Cinsel sömürü amacıyla insan ticaretine maruz kalan bireylerin %96’sı kız çocukları ve kadınlardan oluşuyor.

Kız çocuklarının toplumda daha güçlü olmaları, her türlü ayrımcılık ve istismardan kurtulmaları, bütün haklardan eşit düzeyde yararlanmaları dileğiyle dünyadaki tüm kız çocuklarının “11 Ekim Dünya Kız Çocukları Günü” kutlu olsun.

Yıllara Göre Dünya Kız Çocukları Günü Tarihleri

2023 yılında Uluslararası Kız Çocukları Günü (International Day of the Girl Child) 11 Ekim Çarşamba günüdür.

  • 2022 – 11 Ekim Salı
  • 2023 – 11 Ekim Çarşamba
  • 2024 – 11 Ekim Cuma
  • 2025 – 11 Ekim Cumartesi
  • 2026 – 11 Ekim Pazar

Dünya Erkek Çocukları günü var mı?

Peki, Dünyada kutlanan Erkek Çocukları günü var mı? Dünya Erkek Çocukları günü ne zaman, kaç yıldır kutlanıyor?

Çok fazla bilinmese de 2018 yılından bu yana sadece dünyanın birkaç ülkesinde 16 Mayıs Dünya Erkek Çocuk Günü olarak kutlanıyor.

Ancak henüz resmi olarak ilan edilen ve kutlanan bir gün olmayan Erkek Çocuklar Günü, 2018 yılında Cinsiyet Sorunları Düşünce Lideri, West Indies Üniversitesi Tarih Bölümü öğretim üyesi ve Uluslararası Erkekler Günü Kurucusu Jerome Teelucksingh tarafından ortaya atılmıştı.

Benzer Konular 

Kaynak
unesco.org.tr

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün