Yaşam

19 Kasım Dünya Erkekler Günü 2023

Dünya Erkekler Günü nedir, ne zaman kutlanır? 19 Kasım bugün Erkekler Günü mü? Gerçekten Dünya Erkekler günü var mı, ne zaman? Erkekler gününü neden kutlarız? Dünya Erkekler Günü'nün teması nedir?

Dünya Erkekler Günü nedir, ne zaman kutlanır? 19 Kasım ne günü, bugün Erkekler Günü mü? Gerçekten Dünya Erkekler günü var mı, ne zaman? Erkekler gününü neden kutlarız? 2023 Dünya Erkekler Günü’nün teması nedir? Türkiye’de Erkekler Günü neden kutlanmıyor?

Peki Birleşmiş Milletler (BM), Uluslararası Erkekler Günü’nü tanıyor mu? Uluslararası Erkekler Günü neden 19 Kasım’da kutlanıyor? Dünya Erkekler Günü’nün ortaya çıkış hikayesi ve tarihçesi nedir? İşte Erkekler günü ve Erkekler hakkında ilginç gerçek bilgiler…

Dünya Erkekler Günü

Dünya Kadınlar Günü olur da Erkekler Günü olmaz mı? Dünya Erkekler Günü her yıl 19 Kasım’da Birleşmiş Milletler tarafından desteklenen Uluslararası bir gün olarak kutlanıyor. Ancak 8 Mart Dünya Kadınlar Gününü, 19 Kasım’da Dünya Tuvalet Günü’nü kutlayan Birleşmiş Milletler tarafından 19 Kasım Dünya Erkekler Günü resmi olarak tanınmamaktadır.

Bu gün, küresel anlamda tüm erkeklerin dünyaya, ailelerine ve topluluklara getirdikleri pozitif değeri kutluyor, olumlu rol modellerini ve sosyal sorunlarını vurguluyor. Erkeklerin refahı, sağlığı ve mutluluğu konusunda farkındalık oluşturmayı amaçlıyor.

İlk olarak Prof. Dr. Thomas Oaster tarafından 7 Şubat 1992 tarihinde özel bir gün olarak kutlanması dile getirilmiş olan Dünya Erkekler Günü birçok ülkede kutlanıyor ancak kutlayan ülkeler arasında Türkiye yer almıyor.

2016 yılı itibarıyla aşağıdaki ülkeler Dünya Erkekler Günü’nü resmi olarak kabul etmiş ve kutlamaktadır:

Amerika Birleşik Devletleri, Antigua ve Barbuda, Avustralya, Avusturya, Bosna Hersek, Botsvana, Burundi, Çin, Danimarka, Fransa, Gana, Güney Afrika, Grenada, Hırvatistan, Hindistan, İrlanda, İtalya, Jamaika, Kanada, Cayman Adaları, Küba, Man Adası, Macaristan, Malta, Nijerya, Norveç, Pakistan, Romanya, Saint Kitts ve Nevis, Saint Lucia, Singapur, Şeyseller, Tanzanya, Trinidad-Tobago, Ukrayna, İngiltere, Zimbabve.

Dünya Erkekler Günü’nün teması?

Uluslararası Erkekler gününün amaçlarından birisi de cinsiyet ilişkilerini geliştirmek ve sadece erkekler için değil kadınlar için de cinsiyet eşitliğini teşvik etmektir. Erkekleri ve Erkek Çocukları etkileyen bazı sorunları ele alarak ne tür önlemler alabileceklerini düşünmelerine yardımcı olmak için her yıl bir tema belirlenir.

2023 Uluslararası Erkekler Günü’nün teması ‘Sıfır Erkek İntiharı’ olup, erkeklerin ve erkek çocukların ruh sağlıklarını yönetmelerine yardımcı olmanın önemini vurgulamaktadır. Kasım, erkeklerin ruhu ve erkeklerin savunmasız olabileceği güvenli bir ortam yaratmak için çok önemli bir aydır.

 • Erkeklerin ve erkek çocukların esenliği ve yaşamlarında olumlu bir fark yaratmak
 • Erkekler ve erkeklik hakkında olumlu, yapıcı konuşmaları teşvik etmek
 • Erkeklerin ve erkek çocukların refahını destekleyen hayır kurumları için farkındalık ve/veya fon oluşturmak

Uluslararası Erkekler Günü’nün altı hedefi bulunmaktadır:

 1. Olumlu erkek rol modellerini teşvik etmek; sadece film yıldızları ve spor adamları değil, her gün düzgün, dürüst hayatlar yaşayan işçi sınıfı erkekleri de hatırlayıp kutlamak.
 2. Erkeklerin topluma, sosyal çevreye, aileye, evliliğe ve çocuk bakımına olumlu katkılarını kutlamak.
 3. Erkek sağlığına ve sosyal, duygusal, fiziksel ve ruhsal refahına odaklanmak.
 4. Erkeklere yönelik ayrımcılığa dikkat çekmek için; sosyal hizmetler, sosyal tutum ve beklentiler ve hukuk alanlarına odaklanmak.
 5. Cinsiyet ilişkilerini geliştirmek ve cinsiyet eşitliğini teşvik etmek.
 6. Daha güvenli, daha iyi bir dünya yaratmak için; insanların güvende olabilecekleri ve tam potansiyellerine ulaşmak için büyüyüp yetişebilecekleri yer inşa etmek.

Dünya Erkekler Günü’nün Hikayesi ve Tarihçesi

1968’de Amerikalı gazeteci John P. Harris, Sovyet sistemindeki denge eksikliğini vurgulayan ve kadın işçiler için bir Dünya Kadınlar Günü’nü teşvik eden ancak bir Erkekler Günü’nün olmamasının komünizmin temel kavramlarına nasıl ters düştüğü hakkında bir başyazı yazdı.

1990’ların başında, Amerika Missouri Erkek Çalışma Merkezi’nin direktörü Thomas Oaster, ABD, Avustralya ve Malta’daki kuruluşları Şubat ayı boyunca küçük Uluslararası Erkekler Günü etkinlikleri düzenlemeye davet etti. Oaster, bu etkinliklere iki yıl boyunca başarıyla ev sahipliği yaptı, ancak 1995’teki girişimine oldukça yetersiz bir katılım oldu. Oaster, cesaretinin kırılmasıyla, etkinlikleri sürdürme planlarını bıraktı. Avustralya da aynı durum gerçekleşti. Ancak Malta kutlamaya devam eden tek ülke oldu.

1999 yılında Venezüella yakınlarında iki adalı bir Karayip ülkesi Trinidad ve Tobago’da gün Batı Hint Adaları Üniversitesi’nden Jerome Teelucksingh tarafından tekrar canlandırıldı.

Babalar için bir gün olmasına rağmen, çocuğu olmayan erkekler ve genç erkekleri kutlamak için bir gün olmadığını fark etmesiyle birlikte Teelucksingh, babasının onun için mükemmel bir örnek olduğunu ve pozitif erkek rol modellerin önemini anladı. Daha sonra babasının doğum günü ve yerel bir futbol takımının ülkesini dünya kupasına katılma çabalarıyla birleştirdiği gün olan 19 Kasım tarihini Uluslararası Erkekler Günü’nü kutlamak için seçti.

Dolayısıyla Uluslararası Erkekler Günü’nün resmi olarak kabul edilmesi ve kutlanması ilk defa 1999 yılında Trinidad-Tobago’da gerçekleştiği kabul edilmektedir.

19 Kasım Uluslararası Erkekler Günü, günümüzde 80’den fazla ülkede tarafından desteklenmekte ve kutlanmaktadır. Dünya Erkekler Günü, UNESCO’da da dile getirilmiş ve Ingenborg Breines Kadın ve Barış Kültür Müdürü tarafından “Bu mükemmel bir fikir ve bazı cinsiyet dengelerini bize verecektir” sözleri ile önemi ifade edilmiştir.

Dünya Erkekler Günü’nün Amacı

Günümüzde bir çok ülkede kutlanan Erkekler gününün amacı, cinsiyetler arası ilişkilerin geliştirilmesi, erkeklerin zihinsel ve fiziksel sağlığı konusunda farkındalık oluşturmak, cinsiyet klişelerinden ziyade pozitif erkek rol modelini teşvik etmek ve etik erkek rol modellerini desteklemektir. Gün, Dünya Kadınlar Günü ile rekabet etmek için değil, erkeklerin sosyal sorunlarını, fiziksel ve zihinsel sağlığının ve pozitif önemini vurgulamayı amaçlamaktadır.

Erkekler Gününün Önemi Nedir?

“Her gün zaten erkekler günüdür” şeklindeki ortak söz biraz doğru olabilir, ancak gerçek şu ki, tüm erkekler için aynı şeyi düşünmek pek doğru olmaz. Dünya Erkekler Günü bize dünyada birçok farklı erkek türü olduğunu ve hepsinin ortak sesi hak ettiğini hatırlatıyor.

Erkekler toplumda çok fazla baskıyla karşı karşıyadır; örneğin, genellikle aileyi geçindiren, ihtiyaçları sağlayan kişi olmaları ve yardım istemekten veya duygularını paylaşmaktan kaçınmaları beklenir. Uluslararası Erkekler Günü, bu sorunları ele almak ve erkeklerin sorunlarına daha yakından odaklanması için önemlidir.

Cinsiyet eşitliği her zaman önemli bir hedeftir ve bu gün, tüm cinsiyetlere yönelik olumlu ilişkiler için özel bir çaba göstermemizi hatırlatır.

Rakamlarla Erkekler Hakkında Gerçek Bilgiler

İşte erkekler hakkında bilmediğiniz bazı ilginç gerçekler:

 • Dünya çapında, erkek bebeklerin bebeklik döneminde kız bebeklerden %25 daha fazla ölme olasılığı vardır.
 • Her 3 erkekten 1’i aile içi şiddet mağduru.
 • Erkeklerin intihar oranı kadınlardan 3 kat daha fazla.
 • Erkeklerin intihara teşebbüs etme ve başarılı olma olasılığı kadınlardan 3 ila 4 kat daha fazladır.
 • Erkekler ortalama olarak kadınlardan 4-5 yıl daha az yaşıyor.
 • Erkeklerin akciğer kanserine yakalanma olasılığı kadınlardan neredeyse iki kat daha fazladır.
 • Ortalama bir erkek, ortalama bir kadına göre yaklaşık %50 daha fazla kas kütlesine ve %50 daha az vücut yağına sahiptir.
 • Yetişkin erkeklerin beyinleri, toplam boyutta kadınların beyinlerinden yaklaşık %10 daha büyüktür.
 • Erkekler neredeyse iki kat olasılıkla kadınlardan daha fazla kalp hastalıklarından muzdarip
 • Erkeklerin dikkat eksikliği bozukluğu veya eksikliği kadınlara göre yaklaşık üç kat daha fazladır.
 • Hollywood filmlerinde başrollerin %74.4’ünü erkekler oluşturuyor.
 • 1600’lerde, yüksek topuklu ayakkabı giyen ilk kişiler erkeklerdi. Daha sonra kadınlar daha erkeksi görünmek için onları giymeye başladı.
 • Bir erkeğe prostat kanseri teşhisi konması oranı, bir kadına meme kanseri teşhisi konmasından %35 daha fazladır.

Erkekler Günü ne zaman, hangi gün?

Bu yıl Uluslararası Erkekler Günü (International Men’s Day) 19 Kasım 2023 Pazar gününe dek geliyor.

Yıllara Göre Dünya Erkekler Günü Tarihleri

 • 2023 – 19 Kasım Pazar
 • 2024 – 19 Kasım Salı
 • 2025 – 19 Kasım Çarşamba
 • 2026 – 19 Kasım Perşembe

Uluslararası Erkek Sağlığı Haftası, Babalar Günü dahil olmak üzere birçok ülkede erkek sağlığının karşı karşıya olduğu konulara odaklanmak için gelecek yıl 12-18 Haziran 2023 tarihleri arasında kutlanacak.

Ulusal bir Erkekler ayı var mı?

Haziran Ulusal Erkek Sağlığı Ayı olarak kabul edilmiştir. Bu ay, tüm dünyadaki erkekleri doğru beslenerek, egzersiz yaparak ve hastalıkları önlemek için çalışarak vücutlarına bakmaya teşvik etmek ve farkındalık oluşturulmak için seçilmiştir.

Dünya erkek çocukları günü var mı, ne zaman?

Çok fazla bilinmese de Dünya erkek çocukları günü, 2018 yılından bu yana 16 Mayıs’ta kutlanır.

Benzer Konular 

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün