GündemYaşam

24 Kasım Öğretmenler Günü 2023

2023 Öğretmenler Günü ne zaman? 24 Kasım Öğretmenler Gününün anlam, önemi ve tarihçesi nedir, neden kutlanır ve ne zaman ilan edildi?

2023 Öğretmenler Günü ne zaman, hangi güne denk geliyor? 24 Kasım Öğretmenler Günü ilk ne zaman ve kim tarafından ilan edildi? Öğretmenler Gününün önemi ve tarihçesi nedir, neden kutlanır, nasıl ortaya çıktı? Tüm dünyada kutlanır mı? 24 Kasım da ne oldu? Öğretmenler Haftası ne zaman? Neden farklı ülkeler farklı tarihlerde kutluyor? 24 Kasım resmi tatil mi? Öğretmenin tanımı ve anlamı nedir?

Özellikle öğrenciler ve öğretmenler tarafından 2023-2024 eğitim döneminin başlamasıyla birlikte en çok merak edilen konulardan biri de Öğretmenler Günü’nün önemi ve ne zaman kutlanacağı oldu. Her yıl Kasım ayında kutlanan Öğretmenler Günü’nün tarihini merak eden vatandaşlar, öğrenciler ve öğretmenler konuya dair internette araştırma yapıyor. Peki, 2023 Öğretmenler Günü ne zaman kutlanacak? Öğretmenler gününü nasıl kutlayabiliriz?

Öğretmenler Günü Doodle!

Google Türkiye’deki Öğretmeler Gününü yine unutmadı. Dünyaca ünlü arama motoru Google, 24 Kasım 2023 Öğretmenler Günü için özel bir Doodle hazırladı.

Dünyanın en çok kullanılan arama motoru Google, her yıl olduğu gibi bu yıl da Türkiye 24 Kasım Öğretmenler Günü’ne özel oldukça güzel bir Doodle ile ziyaretçilerini karşılıyor. Google’ın bu jesti ülkemizdeki kullanıcıları tarafından büyük beğeni topladı.

Sadece Google Türkiye’de yayınlanan ve ana sayfa üzerinde ziyaretçileri karşılayan doodle, küçük, bir defter üzerinde harfler dans ederken ve kutlama yaparken görülüyor. Kullanıcılar görsel üzerine tıkladığında ise Türkiye’de kutlanan 24 Kasım Öğretmenler Günü ile ilgili içeriklere ve arama sonuçlarına ulaşabiliyor…

İşte 42 yıl önce ilan edilen öğretmenler gününün kısa tarihçesi ile ilgili yazımız ve öğretmen, öğretmenlik hakkında gerçek bilgiler…

24 Kasım Öğretmenler Günü

Neredeyse herkesin favori bir öğretmeni vardır, potansiyelinizi görebildiği ve sizi cesaretlendirmek için her şeyin ötesine geçen bir öğretmen. Öğretmenlerin gelecek nesilleri şekillendirdiği düşünüldüğünde ise her yıl bir gün öğretmenlerimize “teşekkür ederim” demek en azından elimizden gelenin en iyisini yapmaktır. 1981 yılından beri kutlanan bugünde dünyanın neresinde olursanız olun, öğretmenlerin önemli olduğunu unutmayın!

Türkiye’de her yıl 24 Kasım, Öğretmenler Günü olarak kutlanır. Çünkü 24 Kasım 1928 tarihi, Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ün “Millet Mektepleri’nin Başöğretmenliği”ni kabul ettiği gündür. Bu nedenle eğitimin kalbindeki öğretmenlerimizi andığımız bu gün, ülkemizde 1981 yılından itibaren her yıl 24 Kasım’da kutlanır.

Yıllara Göre Öğretmenler Günü Tarihleri

2023 yılında kutlanan ve resmi tatiller takvimi içerisinde yer almayan Öğretmenler Günü her yıl olduğu gibi 24 Kasım’da kutlanacak. 24 Kasım 2023 tarihi ise Cuma gününe denk geliyor. Türkiye’de 24 Kasım’ı içine alan hafta Öğretmenler Haftası olarak kutlanmaktadır.

  • 2023 – 24 Kasım Cuma
  • 2024 – 24 Kasım Pazar
  • 2025 – 24 Kasım Pazartesi
  • 2026 – 24 Kasım Salı

Türkiye’de Öğretmenler Günü, 24 Kasım tarihinde Milli Eğitim Bakanlığı koordinesinde yürütülen; öğretmenlerin ve öğretmenlik mesleğinin toplumdaki algısının daha da yükseltilmesine katkı sağlayacak, moral ve motivasyonlarını artıracak, birlik ve beraberliğini pekiştirecek program ve etkinliklerle, yurt içi ve yurt dışı temsilciliklerinde kutlanmaktadır.

Tarihçesi ve Başöğretmen Mustafa Kemal Atatürk

11 Kasım 1928 tarihinde Bakanlar Kurulu, Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’e “Millet Mektepleri Başöğretmenliği” unvanını vermişti. Bu unvan 24 Kasım 1928’de Atatürk’ün kabulü ve Millet Mektepleri Talimatnamesi’nin yayımlanması ile resmîleşti.

Sonraki yıllarda 24 Kasım’ı Öğretmenler Günü ilan eden, dönemin Devlet Başkanı Orgeneral Kenan Evren’dir.

Günümüzden tam 41 yıl önce 1981 yılında Atatürk’ün 100. doğum yıl dönümü nedeniyle, onun “başöğretmen” olduğu 24 Kasım tarihinin her yıl ülke çapında Öğretmenler Günü olarak kutlanmasına karar verildi.

26 Şubat 1981’de Resmî Gazete’de yayımlanan “Öğretmenler Günü Kutlama Yönetmeliği” ile Öğretmenler Günü’nün amaçları, kutlama komitelerinin görev, yetki ve sorumlulukları ve kutlama gününe ilişkin esaslar belirlendi.

26 Kasım 1992 tarihinde Öğretmenler Günü ile ilgili kutlamalar, Resmi Gazete’de yayınlanarak yürürlüğe girdi. Her yıl düzenlenen bu kutlamalar Öğretmenler Günü Kutlama Yönetmeliği çerçevesinde gerçekleşir.

1981 yılında dönemin Devlet Başkanı Orgeneral Kenan Evren, ilk 24 Kasım kutlama mesajında öğretmenlere şöyle seslenmişti:

“Sevgili Öğretmenler, 24 Kasımlar sadece Öğretmenler Günü olarak anılmasın, bu gün aynı zamanda en büyük öğretmen Atatürk’ün ideallerinin gerçekleşmesi günü de olsun. Ayrıca bu gün; birlik, beraberlik ve bütünlük içinde yarının Türk çocuklarının Atatürk’ün özlediği şekilde yetiştirildiklerinin de ant günü olsun. Bu vesile ile hepinize mutlu ve aydınlık yarınlar diler, sevgiler sunarım.” (Kaynak: Kenan Evren’in Anıları, Cilt 2, 1991)

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde Öğretmenler Günü, Millî Eğitim ve Kültür Bakanlığının kararları doğrultusunda Türkiye’de de geçerli olan 24 Kasım tarihinde kutlanmaktadır.

Bununla birlikte Kıbrıs Türk Öğretmenler Sendikası ve Kıbrıs Türk Orta Eğitim Öğretmenler Sendikası, bunun Türkiye’de dönemin askerî rejiminin kararı olduğuna ve 5 Ekim’in daha evrensel bir nitelik taşıdığına işaret ederek kutlamalarını 5 Ekim günü gerçekleştirmektedirler.

5 Ekim Neden Dünya Öğretmenler Günü?

Evet, Dünya Öğretmenler günü farklı bir tarihte kutlanıyor. Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütleri (UNESCO) tarafından 1994 yılında oluşturulmuştur ve her yıl 5 Ekim’de kutlanır.

Bu gün, 5 Ekim 1994’te UNESCO tarafından 1966’da UNESCO Uluslararası Çalışma Örgütü ILO’nun Eğitim hakkının temel bir insan hakkı olduğunu ve Öğretmenlerin Statüsüne İlişkin Tavsiye Kararı’nın ortak imzasının yıl dönümü nedeniyle seçilmiştir.

1966 yılı 5 Ekim günü, Paris’te gerçekleşen “Öğretmenlerin Statüsü Hükümetlerarası Özel Konferansı”nın sona erip UNESCO temsilcileri ile ILO tarafından “Öğretmenlerin Statüsü Tavsiyesi”nin oy birliği ile kabul edilmiştir.

Üye ülkeler ve hükümetler toplumda yetkin, nitelikli ve motive olmuş öğretmenlerin önemini belirten bu tavsiyeyi oybirliğiyle kabul etmişlerdir.

Bu nedenle dünya genelinde pek çok ülkede 1994 yılından itibaren her yıl 5 Ekim, UNESCO tavsiyesiyle Dünya  Öğretmenler Günü olarak kutlanmaktadır.

UNESCO Dünya Öğretmenler Gününün Teması

UNESCO tarafından Dünya Öğretmenler Günü, dünyadaki tüm öğretmenleri kutlamak için her yıl 5 Ekim’de düzenlenir. Öğretmenlerin hak ve sorumluluklarına ilişkin ölçütler ve ilk hazırlık ve ileri eğitim, işe alım, istihdam ve öğretme ve öğrenme koşulları için standartlar belirleyen Öğretmenlerin Statüsüne İlişkin 1966 ILO/UNESCO Tavsiye Kararının kabulünün yıldönümünü anmak için bu tarih seçilmiştir.

5 Ekim’de ki 2023 Dünya Öğretmenler Günü teması, öğretmenlerin kendileri, başkaları ve gezegen için sorumluluk almak için ihtiyaç duydukları araçlara sahip olmalarını sağlayarak öğrencilerin potansiyellerini dönüştürmedeki kritik rolünü kutlamak amacıyla “İstediğimiz eğitim için ihtiyaç duyduğumuz öğretmenler: Öğretmen açığını tersine çevirmek için küresel zorunluluk” olarak belirlendi.

Öğretmenlerin eğitimi nasıl dönüştürdüğünü kutlamak, aynı zamanda yeteneklerini ve mesleklerini tam olarak uygulamak için ihtiyaç duydukları desteği yansıtmak ve mesleğin önündeki yolu küresel olarak yeniden düşünmek için bir gündür.

Dünyada Farklı Tarihlerde Kutlanıyor…

Uluslararası Dünya Öğretmenler Günü her yıl Ekim ayının ilk Cuma günü kutlanır. Ancak bu tarihte Avustralya’da genellikle okullar tatil olduğu için Ekim ayının son Cuma günü olarak seçilmiştir.

Hindistan’da kutlanan Öğretmenler Gününün tarihi ise 5 Eylül. Hindistan’ın eski Cumhurbaşkanı, bilim adamı, filozof ve 5 Eylül 1888’de doğan Sarvepalli Radhakrishnan’ın doğum gününün yıldönümünde kutlanır.

Dünyanın farklı ülkelerinde Öğretmenler Günü kutlamaları 20. yüzyılda başlamıştır. Günümüzde Öğretmenler günü 100’den fazla ülkede kutlanmaktadır.

Öğretmen nedir? Ne İş Yapar?

Her toplumda Öğretmen, eğitim hedefleri doğrultusunda bireylere eğitim ve öğretim sunmakla görevli kişiye resmi veya gayri resmi verilen mesleki ünvandır. Öğretmenler, genellikle bir okulda veya akademide veya belki de açık hava gibi başka bir ortamda öğrencilerin öğrenmesini kolaylaştırır.

Daha genel anlamda ise Öğretmen; öğretme işini görev edinen kişiye denir. Bununla birlikte gayri resmi olarak öğretmen rolü herkes tarafından üstlenilebilir. Öğretmenler, okuryazarlık ve aritmetik, zanaatkarlık veya mesleki eğitim, sanat, din, yurttaşlık, topluluk rolleri veya yaşam becerileri konularında eğitim verebilir.

Öğretmenlik bir meslektir. Kişinin öğretmen olabilmesi için öğretmen yetiştiren bir okulu bitirmesi gerekir. Öğretmenin farklı yollarına genellikle pedagoji denir. Resmi olarak öğretmenlik görevleri, üzerinde anlaşmaya varılan müfredata göre ders hazırlamayı, öğrencilerine ders vermeyi ve öğrencinin ilerlemesini değerlendirmeyi içerir.

Türk Dil Kurumu (TDK) sözlüğüne göre öğretmen, ‘Mesleği bilgi öğretmek olan kimse, hoca, muallim veya muallime’ olarak tanımlanır. Öğretmenlik, alan eğitimi ve pedagojik formasyon gibi süreçlerin ardından edinilebilen bir meslektir.

Bir öğretmenin rolü kültürler arasında farklılık gösterebilir.

Öğretmenler Gününü Nasıl Kutlarız?

Öğrenciler ve çocuklar öğretmenlerine minnettarlıklarını yürekten bir “teşekkür” kartı vererek, sözle, yazıyla veya güzel mesajlarla gösterebilirler.

Öğretmenleri bu anlamlı günde özel hissettirmek önemlidir. Anne babalar da öğretmenleri sever! Böylece hediye kartları, kahve kupaları ve diğer küçük hediyeler için ailenizle birlikte işbirliği yapın.

Bazen öğretmen olmak stresli, yorucu veya sinir bozucu olabilir. 24 Kasım Öğretmenler Günü’nde okul yönetimleri de sınıflarda veya okulda kutlama programları düzenleyebilir. Öğretmeninizle bir öğle yemeği yemek, bir çiçek hediye etmek, küçük jestlerle öğretmeninizi şaşırtmak, onların daha sıkı çalışmalarının, emeklerinin fark edildiğini bilmelerini sağlamanın harika yollarıdır.

Bu yıl, 24 Kasım hafta içi ve Perşembe gününe denk geldiği için keşfedebilecek daha bir çok güzel fikri bulabilir, öğretmenlerinizin öğretmenler gününü kutlayabilirsiniz.

Öğretmenler Gününe özel öğretmenler hakkında ilginç 5 gerçek

Konfüçyüs İlk Öğretmendi; Milattan önce 551 – 479 yılları arasında yaşadığı tahmin edilen Büyük Çin bilgesi Konfüçyüs, tarihteki ilk özel öğretmen olarak kabul edilir.

Herkes için eğitim; UNESCO’ya göre, 2030 yılına kadar evrensel ilk ve orta öğretim sağlama hedefine ulaşmak için dünyanın 69 milyon öğretmene ihtiyacı var.

Afrikalı eğitimcilerin sayısı kıtada azalıyor; Sahra Altı Afrika, öğretmen açığının en fazla olduğu bölgedir.

Öğretim standartları düşüyor; UNESCO’ya göre, dünya ülkelerinin üçte birindeki öğretmenlerin %75’inden azı yalnızca asgari öğretmen eğitimi standartlarını karşılamaktadır.

Öğrenme yeterliliği düştü; Dünya çapında her 10 çocuktan 6’sı (yaklaşık 600 milyon) matematik ve okumada yeterlik için minimum gereksinimleri karşılayamıyor.

Benzer Konular

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün