GündemSözler

24 Kasım Öğretmenler Günü Mesajları ve Şiirleri 2023

Öğretmenler Günü Mesajları, Öğretmenlere Söylenebilecek Anlamlı ve Manalı Sözler, En güzel ve anlamlı 24 Kasım Öğretmenler Günü Mesajları, Öğretmene Güzel Sözler ve Şiirler

Öğretmenler Günü Mesajları, Öğretmenlere Söylenebilecek En güzel ve anlamlı 24 Kasım Öğretmenler Günü 2023 Kutlama Sözleri, mesajlar ve şiirler. Öğretmenler gününde ne söylenir? Anlamlı ve duygusal Dünya Öğretmenler Günü Kutlama ve tebrik sözleri, dini öğretmenler günü mesajları, Öğretmen için güzel sözler, farklı ve değişik, resimli, resimsiz, en güzel kısa ve uzun 24 Kasım Öğretmenler Günü Şiirleri

24 Kasım Öğretmenler Günü tarihi yaklaşıyor… Tüm Türkiye’de kutlanacak olan yeni neslin mimarı ve topluma rol model olan öğretmenlerimizin 2023 Öğretmenler Günü için geri sayım başladı.

Mustafa Kemal Atatürk’ün başöğretmen ünvanını aldığı 24 Kasım 1928’den 53 yıl sonra 1981’den itibaren ülkemizde her yıl öğretmenler günü kutlanıyor. Bu vesileyle 2023 Öğretmenler Günü Kutlama Mesajları öğrencilerin öğretmenlerine, velilerin çocuklarının öğretmenlerine sevgi, saygı ve minnettarlıklarını gösterdikleri mesajlar gönderilir.

Her yıl Kasım ayının girmesiyle birlikte Öğretmenler Günü tarihi ve mesajları sosyal medyanın en çok aranılan ve merak edilen konusu olmaya devam ediyor. Özellikle öğrenciler, veliler, eğitimciler yılda bir kez kutlanan bu özel günde öğretmenlerine olan sevgilerini ve şükranlarını paylaşmak istiyor ve en güzel, en yeni ve anlamlı mesajları araştırıyor.

İşte en sevdiğimiz öğretmenlerimizin öğretmenler gününü kutlamak isteyenler için hazırlanmış o mesajlar, ünlü kişilerden alıntı sözler, Atatürk’ten alıntı güzel ve anlamlı sözler, Öğretmenler günü için hazırladığımız en güzel ve seçme şiirler…

2023 Öğretmenler Günü Ne Zaman?

Her yıl Kasım ayıyla birlikte gelecek nesillere ilim, irfan aşılayan, istikbalimizin mimarı, fedakarlığın ve sevginin timsali değerli öğretmenlerimize adanmış özel bir olan 24 Kasım Öğretmenler Günü bu yıl Cuma günü kutlanacak.

Geçen yıllarda olduğu gibi bu yıl da Öğretmenlerimiz için tebrik mesajları, kutlama sözleri ve Öğretmenler Günü Şiirleri, öğrenciler, veliler arasında gönderilmeye devam edilecek. 1981 yılından itibaren kutladığımız Öğretmenler Günü, Türkiye’de ve Kuzey Kıbrıs’ta çeşitli etkinliklerle coşkuyla kutlanacak.

Halen öğretmenlik görevi başında olan, emekli olan ve vefat eden eğitimcilerimiz, öğretmenlerimiz ile ilgili güzel, kısa ve uzun, anlamlı sözler, bu günün önemini ve değerini belirten alıntı cümleler araştırma konusu olduğundan, en sevdiğimiz öğretmenler için gönderebileceğiniz, sosyal paylaşım sitelerinde Facebook, Twitter, WhatsApp ve SMS ile paylaşabileceğiniz mesajları ve şiirleri bu yazımızda bulabilirsiniz.

Öğretmene Teşekkür Mesajı Nasıl Yazılır?

Bir öğretmenin alabileceği tüm hediyeler arasında en akılda kalanlardan biri basit bir teşekkür notu veya mesajı olabilir. İster öğrenci olun isterseniz de veli, bir hediye satın almayı seçseniz bile, el yazınızla minnettarlığınızı ifade eden bir teşekkür mektubu yazmanız daha iyi karşılanacak ve çok takdir edilecektir.

Teşekkür notuna ‘Merhaba’ veya ‘Selam’ ile değil, ‘Sevgili öğretmenimiz’ veya ‘Değerli öğretmenim’ ile başlayın. Öğretmenin sizi veya çocuğunuzu nasıl etkilediğini, daha başarılı veya daha iyiye dönüştürdüğünden bahsedin. Mesajınızda veya notunuzda teşekkür duygusunu, minnettarlığınızı eklediğinizden emin olun.

Mesajınızın sonuna uygun bir imza ekleyin. Mektubun sonuna sadece bir isim imzalamak yerine, ‘Saygılarımızla, Sevgiler, En İyi Dileklerimle, En Derin Teşekkürlerimizle şeklinde ifadeler kullanın. Öğretmenlerin genellikle aynı ada sahip birden fazla öğrencisi olduğu için çocuğun soyadını veya soyadının baş harfini de eklemeyi unutmayın.

Öğretmenler Günü Mesajları

Gazi Mustafa Kemal Atatürk’e Başöğretmenlik unvanının verildiği bu anlamlı günün yıl dönümünde, ülkemizin dört bir yanında ve yurt dışında vazifelerini layıkıyla icra eden tüm öğretmenlerimizin Öğretmenler Günü kutlu olsun.

Öğretmen doğan güneş gibidir, etrafını aydınlatmayı ve karanlıklara meydan okumayı amaç bilir. Öğretmenler gününüz kutlu olsun

Öğretmenler bir kandile benzer, kendisini tüketerek başkasına ışık verir. Sönmek üzere olan ışığımı aydınlattığınız için çok teşekkür ederim… Öğretmenler Günü’nüz kutlu olsun.

Bir kitap, bir kalem, bir çocuk ve bir öğretmen dünyayı değiştirebilir.

Öğretmensiz bir öğrencinin hayatı, yönsüz bir hayata benzer. Dünya Öğretmenler Günü kutlu olsun.

Sevgili öğretmenim, beni her zaman aydınlattığınız ve desteklediğiniz için teşekkür ederim. Dünya Öğretmenler Günü kutlu olsun!

Sen benim hayatım için bir ilham, rehber ve mumsun. Öğretmenim olduğun için her zaman minnettar olacağım. 24 Kasım Öğretmenler Günü kutlu olsun!

Öğretmen fırtınalı bir havada geminin yanaşabileceği en güvenli liman, şefkat elini her yere uzatan, en kutsal mesleği icra eden en iyi insandır.

Öğretmenler, bilgi ve hikmetle hayatımızı aydınlatan melekler gibidir. Size mutluluk, refah ve neşe diliyorum çünkü sizin gibi öğretmenler en iyisini hak ediyor. Öğretmenler gününüz kutlu olsun.

Öğretmenler gününüz kutlu olsun! Lütfen sonsuz saygılarımı ve en iyi dileklerimi kabul edin!

Bir Ulusun çağdaş ülkeler düzeyine erişebilmesi; Eğitim ve öğretimin kaliteli ve bilimsel yöntemlerle yürütülmesi ile ancak mümkün olabilir. Öğretmenler Gününüz Kutlu Olsun!

Sevgili öğretmenim, Öğretmenler gününüz kutlu olsun. Yol gösterici ışık olduğunuz ve çalışmalarımda başarılı olmam için bana ilham verdiğiniz için teşekkür ederim. Sen en iyi öğretmensin.

Ne biliyorsan bize öğrettin, bizi vatana faydalı bireyler ettin, hep kalem kılıçtan keskindir dedin, her problemde bıkmadan çareler ürettin öğretmenim. Öğretmenler gününüz kutlu olsun.

Öğretmen altın kanatlı kelebektir. Çiçeklerin arasından hiç bıkmadan usanmadan, yorgunluk nedir bilmeden durmadan uçar. Çiçeklerine asla toz kondurmaz, onları hep korumaya çalışır. Öğretmenler gününüz kutlu olsun.

Dünyanın en kutsal vazifesini kendisine yaşam tarzı benimsemiş, gözü pek, yüreği güzel öğretmenlerimizin öğretmenler gününü canı gönülden kutlarım.

Sahip olduğunuz tutkuya ve öğretirken gösterdiğiniz çabaya gerçekten hayranım. Size hayatta büyük sağlık ve refah diliyorum. Dünya Öğretmenler Günü kutlu olsun!

Küçük zihinleri şekillendirmek için kocaman bir yürek gerekir. Koca Yürekli Tüm Öğretmenlerimizin Öğretmenler Günü Kutlu

Sevgili öğretmenim, öğretmenler gününüz kutlu olsun. Derslerimde ve çalışmalarmda rehber olduğunuz, başarılı olmam için bana ilham verdiğin için çok teşekkür ederim. Sen en iyi öğretmensin.

“Canım öğretmenim, siz benim ilham kaynağımsınız. Hayal gücüme kanat, kanatlarıma güç verdiniz. Hayallerime olan inancınız, daha güçlü bir zihin ve özgüvenle çalışmama yardımcı oldu. ”

Öğretmenler gününüz kutlu olsun! Bilgeliğiniz, bağlılığınız ve nezaketiniz bizi her zaman doğru yola götürecek ve daha iyi insanlar olmamız için bize ilham verecektir.

Sevgili öğretmenim, Öğretmenler gününüz kutlu olsun. Yol gösterici ışık olduğunuz ve çalışmalarımda başarılı olmam için bana ilham verdiğiniz için teşekkür ederim. Sen en iyi öğretmensin.

Hayatta fark yaratabilmemiz için bizi her daim destekleyen öğretmenlerimizin Öğretmenler Günü kutlu olsun.

Ülkemizin dört bir yanında görevini fedakârca ifa eden öğretmenlerimizin, eğitim camiamızın 24 Kasım Öğretmenler Günü kutlu olsun

Dünyanın her tarafında öğretmenler, insan topluluğunun en özverili ve saygıdeğer unsurlarıdır. – Mustafa Kemal Atatürk. Tüm öğretmenlerimizin 24 Kasım Öğretmenler Günü kutlu olsun

Başta şehit öğretmenlerimiz olmak üzere, geleceği inşa eden emekli veya çalışan, atanamayan bütün öğretmenlerimizin, öğretmenler günü kutlu olsun.

Başöğretmen Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün dediği gibi “Eserinin üzerinde imzası olmayan yegâne sanatkâr öğretmendir.” Vatanın her köşesinde azim ve sabırla görev yapan saygıdeğer öğretmenlerimizin Öğretmenler Günü’nü tebrik ediyorum.

Eğitim ve Öğretmenle ilgili Alıntılar, Güzel Sözler

“Çocukları iyi yetiştirenler, onları yetiştirenlerden daha çok onurlandırılır; çünkü bunlar onlara sadece hayat verdi, iyi yaşama sanatı.” – Aristoteles

“Yaratıcı ifade ve bilgide neşe uyandırmak öğretmenin en büyük sanatıdır.” – Albert Einstein

Vasat öğretmen anlatır. İyi öğretmen açıklar. Üst düzey öğretmen gösterir. Büyük öğretmen ilham verir. – William A. Ward

“Her zaman öğrenci için gerçek ders kitabının öğretmeni olduğunu hissettim.” – Mahatma Gandi

“Eğitim, zaten insanda bulunan mükemmelliğin tezahürüdür.” – Swami Vivekananda

“İyi bir öğretmen umut verebilir, hayal gücünü ateşleyebilir ve öğrenme sevgisini aşılayabilir.” – Brad Henry

“Yaşadığım için babama, iyi yaşadığım için öğretmenime borçluyum.” – Büyük İskender

Öğrenciler, ne kadar umursadığınızı bilene kadar ne kadar bildiğinizi umursamazlar.

Kimseye bir şey öğretemem; Sadece düşünmelerini sağlayabilirim. – Sokrates

Sahip olduğunuz tutkuya ve öğretirken gösterdiğiniz çabaya gerçekten hayranım. Size hayatta büyük sağlık ve refah diliyorum. Dünya Öğretmenler Günü kutlu olsun!

Söyle bana unuturum. Bana öğret ve hatırlayacağım. Beni dahil et ve öğrenirim.- Benjamin Franklin

Bir yıllık planlıyorsanız, pirinç ekin; on yılı planlıyorsanız, ağaç dikin; Bir ömür için plan yapıyorsanız, insanları eğitin. – Çin atasözü

Eğitim, dünyayı değiştirmek için kullanabileceğiniz en güçlü silahtır. – Nelson Mandela

Eğitim hayata hazırlık değildir; eğitim hayatın kendisidir. – John Dewey

Dünyada her şeye değer biçilebilir ama öğretmenin eserine değer biçilemez. Çünkü onun eseri her şeydir ve hem de hiçbir şeydir.” – Sokrates

Size neşe ve mutluluk diliyorum, harika bir öğretmensiniz ve sadece en iyisini hak ediyorsunuz. Sen benim hayatımın kıvılcımı, ilhamı, rehberi, mumusun.

Birisi yanlış yola gidiyorsa, onu hızlandırmak için motivasyona ihtiyacı yoktur. İhtiyacı olan şey onu geri döndürmek için eğitim. – Jim Rohn

Eğitim güven doğurur. Güven umut doğurur. Umut barışı doğurur. – Konfüçyüs

Atatürk’ten Öğretmenler ile ilgili sözler

Mustafa Kemal Atatürk’ün öğretmenler ile ilgili sözleri, Öğretmenler Günü’ne özel Atatürk sözleri

Milletleri kurtaranlar yalnız ve ancak öğretmenlerdir. Öğretmenden, eğiticiden mahrum bir millet, henüz bir millet adını alma yeteneğini kazanamamıştır. (Mustafa Kemal Atatürk)

“Öğretmenler!… Cumhuriyet, fikren, ilmen, fennen, bedenen kuvvetli ve yüksek seciyeli muhafızlar ister. Yeni nesli bu nitelik ve kabiliyette yetiştirmek sizin elinizdedir.” (Mustafa Kemal Atatürk)

Dünyanın her tarafında öğretmenler insan topluluğunun en özverili ve saygıdeğer unsurlarıdır.

Yeni kuşak, en büyük cumhuriyetçilik dersini bugünkü öğretmenler topluluğundan ve onların yetiştirecekleri öğretmenlerden alacaktır.

“Öğretmenler; Yeni nesli, Cumhuriyetin fedakâr öğretmen ve eğitimcilerini, sizler yetiştireceksiniz ve yeni nesil, sizin eseriniz olacaktır…” (Mustafa Kemal Atatürk)

Öğretmenler; Cumhuriyet sizden “fikri hür, vicdanı hür, irfanı hür” nesiller ister.

“Ordularımızın kazandığı zafer, sizin eğitim ordularınız için yol açtı. Gerçek zaferi siz, öğretmenler kazanacaksınız. Bunu başaracağınızdan kuşkum yoktur. Sarsılmaz bir inançla ben ve arkadaşlarım sizi gözeteceğiz. Sizin karşılaştığınız tüm engelleri kıracağız.”

Bir topluluk ulus olabilmek için mutlaka eğiticilere, öğretmenlere muhtaçtır. Onlardır ki, toplumun gerçek bir ulus haline getirirler. (Mustafa Kemal Atatürk)

“Gençliği yetiştiriniz. Onlara ilim ve irfanın (kültürün) müspet fikirlerini veriniz. İstikbalin aydınlığına onlarla kavuşacaksınız. Hür fikirler tatbik (uygulama) mevkiine konduğu vakit Türk milleti yükselecektir.”

Öğretmenler Günü Şiirleri

Öğretmenlik, insanlık tarihinin maneviyatı en güçlü ve en kutsal mesleğidir. İşte 24 Kasım Öğretmenler gününün anlam ve önemine göre paylaşım yapmak isteyenler için seçtiğimiz en güzel, kısa ve uzun 24 Kasım Öğretmenler Günü Şiirleri

Öğretmenim:

Öğretmenim canım benim canım benim
Seni ben pek çok pek çok severim.

Sen bir ana, sen bir baba,
Her şey oldun artık bana.

Okut, öğret ve nihayet, yurda yararlı bir insan et.

Söz: Rakım Çalapala – Beste: Dr. Erdoğan Okyay

BİRİCİK ÖĞRETMENİM

Öpmek istiyorum hep o şefkatli elleri.
Yerimde sayıyordum alıp geçtin ileri.
Bana hep sen öğrettin o güzel bilgileri.
Benim bilgi kaynağım, sevgili öğretmenim.

Hep okulda geçirsem günleri, geceleri,
Daha erken öğrensem harfleri, heceleri.
Sende saklı bulunan o güzel bilgileri,
Ben de almak isterim biricik öğretmenim.

İstemez oldum artık vefasız geceleri.
Hep sınıfımda olsam, okusam heceleri.
Atamın önerdiği olmam istenen yeri,
Bana sen hazırladın biricik öğretmenim.

Hakkı ÇEBİ

BAŞÖĞRETMENİM

Atatürk benim,
Başöğretmenim.
Ne öğrendimse,
Ondan öğrendim.

Yenilikleri
Hep o düşünmüş.
Milleti için,
Ağlamış, gülmüş.

Çocuk kalbimle,
İlk onu sevdim.
Atatürk benim
Başöğretmenim…

Tarık ORHAN

BEN BİR ÖĞRETMENİM

Ben bir öğretmenim
Okulların birinde.
Duymayı, düşünmeyi öğretirim
Derslerimde.

Benim çocuklarım bu bahçelerde,
Bu yağmur altında ıslanmadılar.
Bir yağmur sonrası gelin, seyredin
Her taraf tepeden tırnağa
Bulutsuz masmavi dünyalarına
Sevginin, sevincin güneşi doğar.

Böyle çocuklarla dolar her yanım,
Çocuklar kardeşim,
Çocuklar arkadaşım,
Canım..

Onlarda toplanmıştı
Geçip giden zamanım.
Bir parıltı görsem gözlerinde,
Bilgiden, anlayıştan yana,
Bir hal olur bana,
Zannedersin ki dünya benim.

Çocuklar, kitaplar, yazı tahtası,
Enine boyuna bütün zamanlar
Dört duvar arası dershanede.
Her dinden, her dilden gelmiş insanlar,
Bizimle konuşur, hayal ederler.
Bağlanır kalırız kendilerine.
Hikaye anlatır, şiir söylerler,
Mutluluk üstüne, ümit üstüne…

M. Gündüz GÖKTÜRK

ÖĞRETMENİME

Sözlerin ışık bize,
Örneksin hepimize.
Saygı, teşekkür size,
Sevgili öğretmenim.

Sen bahçıvan, biz gülüz,
Çiçek açar büyürüz,
Aydınlığa yürürüz,
Sevgili öğretmenim.

İyiliğe el sensin,
Güzelliğe dil sensin,
Doğruyu öğretensin,
Sevgili öğretmenim.

Yolun sevgiden yana,
İçeriz kana kana,
Saygımız sonsuz sana,
Sevgili öğretmenim…

Rıfkı KAYMAZ

SEVGİLİ ÖĞRETMENİM

Sevgisinin sonu yok,
Kalbinin şefkati çok,
Gönlü büyük, gözü tok,
Sevgili öğretmenim.

Bilgisi ışık saçar,
Sözleri gönül açar,
Ruhum sevinçten uçar,
Sevgili öğretmenim.

Bekliyoruz yolunu,
Sardık sağla solunu,
Uzat bize kolunu
Sevgili öğretmenim.

Toplandık dizi, dizi,
Sev, okşa hepimizi,
Sensin okutan bizi,
Sevgili öğretmenim.

Doğru yol gösterirsin,
Okutur, eğitirsin,
Bize bilgi verirsin,
Sevgili öğretmenim.

Seni candan severiz,
Saygı duyar överiz,
Ellerinden öperiz,
Sevgili öğretmenim!..

Ali Osman ATAK

Öğretmen Marşı

Alnımızda bilgilerden bir çelenk
Nura doğru can atan Türk genciyiz
Yeryüzünde yoktur olmaz Türk’e denk
Korku bilmez soyumuz

Alnımızda bilgilerden bir çelenk
Nura doğru can atan Türk genciyiz
Yeryüzünde yoktur olmaz Türk’e denk
Korku bilmez soyumuz

Şanlı yurdum her bucağın şanla dolsun
Yurdum seni yüceltmeye antlar olsun
Yurdum seni yüceltmeye antlar olsun
Candan açtık cehle karşı bir savaş

Ey bu yolda ant içen genç arkadaş
Öğren öğret hakkı halka gürle coş
Durma durma koş

Candan açtık cehle karşı bir savaş
Ey bu yolda ant içen genç arkadaş
Öğren öğret hakkı halka gürle coş
Durma durma koş

Şanlı yurdum her bucağın şanla dolsun
Yurdum seni yüceltmeye antlar olsun
Yurdum seni yüceltmeye antlar olsun

Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin’in 2023 Öğretmenler Günü Mesajı 

Millî Eğitim Bakanı Yusuf Tekin, 24 Kasım Öğretmenler Günü dolayısıyla bir mesaj yayımladı.

“Kıymetli Meslektaşlarım, Sevgili Öğretmenlerim,

Türkiye Yüzyılı’nın şafağında, kendini yeni neslin inşasına adamış, ufukta görünen aydınlığı ellerinde büyüten siz değerli çalışma arkadaşlarım, Öğretmenler Günü’nüzü kutluyorum.

Değerlerimize bağlı kalarak evrensel düşünen, çağı yakalayan dürüst ve çalışkan nesil, yani güzel vatanımızın geleceği sizlere emanettir. Bu emanet sizleri dik tutan, gururla taşıdığınız bir meşale olarak ellerinizde durmaktadır. 

Biliyorum ki eğitim öğretimin en ağır mesuliyeti sizlerde. Biz, bu mukaddes görevin ortaya çıkardığı ihtiyaçlarınızın farkındayız. İmkânları sizlerin hizmetine sunmak bizim mesuliyetimiz. En iyi şartlarda, güvenlik içinde görevinizi ifa etmeniz için elimizden geleni yapmakta kararlıyız. Zihninizin, gönlünüzün ferah ve aydınlık kalması adına mesleki itibarınızı korumak ve yüceltmek, maddi imkânlarınızı iyileştirmek ve teknolojik gelişmeleri sizlere sunmak için çalışmalarımızı istikrarlı biçimde sürdürdüğümüzü bilmenizi isterim.

Bu milletin evlatları için attığınız her adım, söylediğiniz her güzel söz, yürüttüğünüz her proje, geliştirdiğiniz her sağlam fikir, hülasa tüm fedakârlıklarınız için şahsım ve milletim adına sizlere teşekkür ediyorum.

Bu duygu ve düşüncelerle Başöğretmen’imiz Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü ve görevleri başında şehit düşen aziz öğretmenlerimizi saygıyla yâd ediyorum. Emekli öğretmenlerimize sağlık, görevi başındaki öğretmenlerimize başarılar diliyorum.

Cumhuriyetin ikinci yüzyılında yazacağınız başarı hikâyesinin yolunu açmayı, bu vatana borcum biliyorum. Hepinizi muhabbetle selamlıyorum.”

Benzer Konular

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün