Şifalı BitkilerYaşam

İncir nasıl oluşur? İncir ve Yaban Arısının Hikâyesi

İncir nasıl oluşur? İncir ve Yaban Arısının Hikâyesi nedir? İncir arıları ne demek? İncir meyve mi çiçek mi? İncir eşekarısı olmadan büyüyebilir mi? “Ocağına incir ağacı dikmek” deyimi ne anlama geliyor?

İncir nasıl oluşur? İncir ve Yaban Arısının Hikâyesi nedir? İncir arıları ne demek? İncir meyve mi çiçek mi? İncir eşekarısı olmadan büyüyebilir mi? “Ocağına incir ağacı dikmek” deyimi ne anlama geliyor?

Her türlü yemek ve tatlıya muhteşem bir katkı sağlayabilen incirin, nasıl yetiştikleri ve büyüdükleri hakkında ne kadar bilgi sahibisiniz? İşte incir ağacı ve meyvesinin tarihçesi, hakkında az bilinen veya bilmediğiniz inanılmaz gerçekler…

İncir nedir?

İncir, çiçekli bitki ailesi Moraceae’deki küçük bir ağaç türü olan Ficus carica’nın yenilebilir meyvesidir. İncir ağaçları, elma ve şeftali gibi çiçek açmaz. Çiçekleri, olgunlaştıktan sonra yediğimiz meyveye dönüşen armut biçimli kabuğun içinde çiçek açar. Basit bir ifadeyle incir, aslında meyve olmayan ters çevrilmiş çiçeklerdir.

Her çiçek, incire karakteristik çıtırlığını veren aken (achene) adı verilen tek tohumlu, sert kabuklu bir meyve üretir ve incir birçok akenden oluşur. Sonuç olarak incir yediğimizde aslında birkaç meyveyi aynı anda yiyoruz.

Akdeniz ve Batı Asya’ya özgü incir, antik çağlardan beri yetiştirilmektedir ve şimdi hem meyvesi hem de süs bitkisi olarak tüm dünyada yaygın olarak yetiştirilmektedir.

Sümerler ve eski Mısırlılar zamanında da yetiştirildiği bilinse de İncir ağaçlarının anavatanı Anadolu, Suriye ve İran’dır ve Britanya’daki incir ağaçları, Akdeniz’deki incir ağaçlarıyla aynı miktarda veya tatlılıkta ürün vermese de, korunaklı, güneşli bir yerde, örneğin duvar önü gibi başarılı bir şekilde yetiştirilebilir.

Çiğ incir kabaca %80 su, %20 karbonhidrat ve ihmal edilebilir düzeyde protein, yağ ve mikro besin içeriği içerir. Orta derecede bir diyet lifi kaynağıdırlar.

İncirler oval veya bodur armut şekline ve sulu, yumuşak lifli kırmızı veya mor et içinde tutulan yüzlerce tohumu (aslında minyatür meyvelerin kendileri) çevreleyen ince bir kabuğa sahiptir. Yapısal olarak çok narindir ve nazik muameleye ihtiyaç duyarlar.

Çoğu meyvenin ağaçlarda yetiştiği, asmalarda yeşerdiği veya topraktan çıkan yapraklı dallardan filizlendiği bilinen bir gerçektir. Güzel kokulu incirler kesinlikle birinci kategoriye girer. Bununla birlikte, tozlaşma süreçleri, en hafif tabirle inanılmaz derecede sıra dışıdır. Hatta pek çok kişi bu tatlı ve yapışkan meyvenin vegan bile olamayacağına inanıyor…

İncir Nasıl Oluşur?

İncir ağacının yuvarlak meyvesinin içinde çiçeklerden oluşan bir labirent vardır. Yani incir aslında bir meyve değildir; bu bir çiçek salkımıdır – soğanlı bir sapın içinde yer alan birçok çiçek ve tohumdan oluşan bir küme. Bu olağandışı düzen nedeniyle, tohumlar – teknik olarak incirin yumurtalıkları – bu sınırlı labirentlerde gezinmek için uyarlanmış özel bir tozlayıcı gerektirir. İşte incir ve incir eşekarısı arasındaki ilişkinin hikayesi burada başlıyor.

İncir ve Yaban Arısının Hikâyesi

İncir yaban arısının kraliçesi bu iş için neredeyse mükemmel boyuttadır – ancak küçük vücuduna rağmen incirdeki dar bir açıklıktan girerken kanatlarını ve antenlerini kaybeder. İncir boşluğunun dış dünyayla olan tek bağlantısı, incirin tepesindeki ostiol adı verilen küçük bir bract çizgili açıklıktan geçer ve tozlaşan incir yabanarısı bu geçit vasıtasıyla çiçekçiklere erişim kazanır.

Kraliçe arı içeri girer girmez odanın içinde dolaşır, yumurtalarını bırakır ve aynı anda yanında başka bir incirden taşıdığı polenleri atar. Bu son görev, kraliçenin birincil hedefi olmasa da önemli bir görevdir: İncirin yumurtalıklarını döllemektedir. Kraliçe yumurtalarını bıraktıktan sonra ölür ve incir tarafından sindirilerek besin sağlanır.

Kraliçenin yumurtaları çatladığında, erkek ve dişi arılar çok farklı roller üstlenirler. Önce birbirleriyle çiftleşirler ve sonra dişiler polen toplar, bazı türlerde, aktif olarak özel bir kesede toplarken, diğerlerinde istemeden birikir. Kanatsız erkek arılar ise incirin dışına doğru bir yol açmaya başlar. Bu aktivite kendi kaçışları için değil, daha çok dişilerin çıkması için bir açıklık oluşturmak içindir. Dışarı çıkan diğer dişiler kraliçe olarak başka bir inciri tozlaştıracaktır. Erkekler ise tüm yaşam döngülerini tek bir meyvede geçirirler.

İncir ve yaban arısının hikayesini öğrendikten sonra en çok sorulan soru “İncir yerken yaban arısı da yer miyiz?” oluyor.

Buna kısa bir cevap vermek gerekirse, duruma göre değişir; yani, bazı incirler partenokarpiktir, yani çekirdeksizdir. 2006 Science çalışmasına göre, bu evcilleştirilmiş kısır incirler, insanlık tarihinde bahçeciliğin ilk kullanımının kanıtı olabilir.

Yenilebilir incir, insanlar tarafından yetiştirilen ilk bitkilerden biridir. Araştırmacılar, “11.400 ila 11.200 yıl öncesine dayanan Aşağı Ürdün Vadisi’nde bulunan erken Neolitik bir köyde” karbonize incir meyveleri keşfettiler. Bu tahılların evcilleştirilmesinden yaklaşık bin yıl önce anlamına gelmektedir.

Ticari olarak yetiştirilen incir ağacı, genellikle eski ortak incirin (Ficus carica) dişi partenokarpik bir çeşididir ve meyve üretmek için tozlaşmaya ihtiyaç duymaz.

Öte yandan, tozlaşma için yaban arılarına güvenen incir ağacı türleri, meyvelerde büyük olasılıkla yaban arısı parçaları içerecektir. Genel olarak, maymunlar, kuşlar ve insanlar gibi meyve yiyiciler, meyveyi en çok olgunlaştıktan sonra toplarlar ve tüketirler; Bu aşamada eşekarısı çoktan çiftleşmiş ve başka bir incir bulmak için kaçmıştır. Ancak kanatsız erkek arılar geride (içerde) kalır ve çiftleşip tünel açma görevlerini tamamladıktan sonra ölürler. Bu nedenle, ticari olarak yetiştirilmemiş incirleri yiyen insanlar da dahil olmak üzere hayvanlar, muhtemelen ölü eşekarısı tüketirler.

İncirin mevsimi ne zaman?

İncir yaz meyvelerindendir. Taze incirler Ağustos’tan Ekim başına kadardır. Kurutulmuş yıl boyunca mevcuttur.

Taze incirleri bir pazarda veya markette görürseniz, yalnızca hızlı bir şekilde tüketmeyi planlıyorsanız satın alın. Taze incirler, hasattan yedi ila on gün sonra bozulur. Çoğu durumda, bu, onları evde tüketmek için en fazla üç gününüz olduğu anlamına gelir.

İncir ağacı dikmek için en iyi zaman kışın sonu veya ilkbahardır – soğuk havalar başlamadan önce dikmek için bolca zamanı olacaktır.

İncir Nasıl Yetiştirilir?

İncir, genellikle ılık ve ılıman iklimlerde, ağaçlarda yetiştirilir. Çeşitli Akdeniz ve Asya ülkelerinde gelişen bu harika incir ağaçlarını hiç şüphesiz görebilirsiniz. Çoğu meyvenin aksine incir çiçeklerini (polen üreticileri) meyvelerinin tam ortasında saklar.

Bu, anlaşılır bir şekilde, tozlaşan incirleri ortalama meyvenizden biraz daha zor hale getirir. Polenin çiçeklerini rüzgarda savurması ve havada uçup gitmesi yerine, başka – çok daha kurnazca – yapılması gerekiyor.

İncirler en iyi korunaklı, güneşli bir yerde, ideal olarak geceleri duvardan gelen ısıyı emebilecekleri bir tuğla duvara yaslanarak yaşarlar.

Ağacınızı ilkbaharda satın alıyorsanız, ağacınızın bol miktarda koyu yeşil yaprağı olup olmadığını ve zararlı ve hastalık belirtileri olmadığını kontrol edin.

İncir Nasıl Tozlanır?

İncir tozlaşması söz konusu olduğunda, bu bazı vızıltılı arkadaşların biraz yardımıyla yapılır. Evet, eşek arılarından bahsediyoruz.

Peki neden eşekarısı diye sorabilirsiniz? Bazı incirlerin tozlaşma süreci için gereklidir. Yine de herhangi bir eşek arısı değil. Aynı anda incirleri tozlaştırmak ve meyveyi yumurtalarını içine bırakmak ve yumurtadan çıkarmak için damar olarak kullanmak üzere evrimleşmiş özel incir eşekarısı vardır.

İncir ağaçlarının tozlaşması için eşekarısı (yaban arısı) gerekirken, tohumların dağılması tamamen başka bir konudur. Kuşlar, maymunlar ve diğer hayvanlar ağacın incirlerini yerler ve sonra diğer ağaçlara tünemek için hareket ederler.

Hayvanlar dışkıladıklarında tohumlar dallarda geride kalır ve çimlenir. İncir ağacının kökleri yavaş yavaş yere doğru uzar ve bir kez köklendikten sonra ağaç hızla büyür. İncir ağacı, toprak besinleri için ev sahibi ağaçla rekabet eder ve gölgesini boğar.

İncirler, genetik malzemesini yayacak incir arısı olmadan türlerini devam ettiremezler. İncir arısı da incir olmadan yaşayamaz.

İncirlerde ölü yaban arısı var mı?

İncirin içindeki kıtır kıtır çekirdeklerin aslında ölü yaban arısı parçaları olduğunu düşünebilirsiniz ancak incirlerde ölü yaban arısı yoktur. Sadece tohumlar vardır, daha fazlası değil.

O kanatsız yaban arısına ne oluyor diye sorduğunuzu duyar gibiyiz. İncirde bulunan bir enzim (fisin – ficin olarak bilinir) sayesinde, ölü yaban arıları basitçe parçalanır ve meyveye geri emilir.

İncir vegan mı?

Oldukça benzersiz büyüme süreçlerine rağmen incir vegandır. Bu, eşekarısı hasat edilinceye kadar meyve tarafından zaten emildiği için aslında canlı bir yaratık yemediğiniz sonucuna varan bir dizi vegan kuruluş tarafından geniş çapta kabul görüyor.

Dahası, tozlaşma süreci hiçbir insan müdahalesi olmadan gerçekleşir – sadece doğa kendi yolunu izler. Şaraptan şekere birçok bitki bazlı ürün gibi, ancak bazı incir ürünlerinin vegan olmaması mümkündür. Örneğin, incir genellikle bisküvi ve kekleri tatlandırmak için veya hatta jölenin bir bileşeni olarak kullanılır.

İncir nasıl kurutulur?

Temel olarak kurutma işlemi, onları güneşte ve hafif rüzgârlı bir havada dışarıda bırakmaktır ve iyi bir dehidrasyon için sıcaklık ve neme bağlı olarak 7 ila 10 gün içinde kururlar. Toz, sinek ve yabancı maddelere karşı incirlerin üzerini ince bir tülbentle ya da tülle örtün.

Kurutma sıcaklığı söz konusu olduğunda, en önemli şey onları güneşli ve kuru havalarda kurutmaktır. Yağmurlu günlerden ve yüksek nemden kaçınmaya çalışın. Yağmur yağması durumunda, tepsilerinizi plastik bir örtü ile örtün veya daha da iyisi karanlık ve kuru bir odaya götürün. Yağmurlu gün sona erdiğinde onları tekrar serin. İki tarafında güzelce kuruması için arada incirleri ters düz etmeyi unutmayın.

Kuran’da İncir geçiyor mu?

İncir bitkisi, zeytin, üzüm, nar, muz ve hurma ile birlikte Kuran’da adı geçen meyvelerden biridir. Tīn Suresi (Arapça: التين, “İncir, İncir Ağacı”), 8 ayetten oluşan Kuran’ın doksan beşinci suresidir.

“İncire ve zeytine andolsun. Sinâ dağına andolsun ve bu güvenli beldeye (Mekke’ye) andolsun ki, Biz, gerçekten insanı en güzel bir biçimde yarattık.” (Tîn Suresi 1-4)

Ebi’d-Derdâ (Ra) rivayet edilen bir hadis-i şerif ise şöyledir;

“Peygamber efendimize(sallallahu teale aleyhi ve sellem) bir tabak incir hediye edildi, bunun üzerine Peygamberimiz: “İncir yiyin. Eğer Cennet’ten inen bir meyve söyleyecek olsaydım, bunun incir olduğunu söylerdim. Çünkü Cennet meyvelerinin çekirdeği olmaz. (Çekirdeksiz denmesinden hurma ve zeytin çekirdeği gibi yenilmeden atılan çekirdekler kastedilmektedir). İncir yiyin, çünkü o, basuru keser, eklem ağrılarını yok eder.” (Kenz, 10, 44) buyurmuştur.

İncir hakkında ilginç bilgiler

Bu bitkiler sadece dev dinozorları ve diğer birçok türü yok eden felaketten sağ çıkmadı. Tozlanmayla doğaya savruldular. Dünyaya yayıldıkça yüzlerce yeni tür oluşturdular ve gezegendeki en çeşitli bitki grubu haline geldiler.

İncir, dünyanın bilinen en eski meyvelerinden biridir. Tarihsel olarak “Fakir adamın yemeği” olarak biliniyordu.

İlk olimpiyat sporcuları inciri antrenman yemeği olarak kullandılar. İncirler ayrıca kazananlara defne olarak takdim edilerek ilk Olimpiyat “madalyası” olmuştur.

İncir, ilk ticari ürün görünümünü 1892’de Fig Newtons® çerezlerinin piyasaya sürülmesiyle yaptı.

Kuru incir lif, demir ve mineral bakımından yüksek değerlidir.

İncir ağaçları 30 metre yüksekliğe kadar büyüyebilir. 10 yıldan sonra tamamen büyümüş olur.

İncir doğal bir müshil etkisi vardır bu özelliği kabızlığın tedavisinde olumlu etki gösterirken, fazla incir tüketimi ise ishale neden olur.

İncir ağız kokusunu giderir, saçları gürleştirir, kalbe ferahlık verip sıkıntıları giderir, kulunç ağrılarına iyi gelir ve felç hastalığına yakalanma riskini önler.

İncir püresi unlu mamullerde yağ yerine kullanılabilir.

Dünyada birçok kültür ve dinde insanlar, Hz.Adem ve Havva ile Cennet Bahçesi’ndeki meyvenin elma değil incir olduğuna inanıyor.

İncir ağacı bolluğun, bereketin ve tatlılığın simgesidir.

“Ocağına incir ağacı dikmek”

Halk arasında “ocağına incir ağacı dikmek” deyimi, incir ağacının gölgesi ve özellikle de köklerinin zarar vermesi, evini barkını talan etmesi anlamında kullanılmaktadır.

İncir ağacı kökleri, yatay ve dikey olarak büyür ve araba yollarını kaldıracak ve evin temellerine zarar verecek devasa, güçlü, istilacı kök sistemine sahiptir. Güçlü kökler karşısına çıkan engelin etrafını dolanmaz, içinden geçer. Dolayısıyla Kanalizasyon borularınızı kırabilir ve kanalizasyonunuzu ve yağmur suyu drenajınızı istila ve bloke edebilirler. Bir kazık kökü yoktur ve gölgelik çapının 3 katına kadar yayılabilir.

Bu yazılar da ilginizi çekebilir;

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün