Cuma HutbesiİslamRamazan

10 Nisan 2024 Ramazan Bayramı Hutbesi

Diyanet 10 Nisan 2024 Ramazan Bayramı Hutbesi yayımlandı. İşte Diyanet İşleri Başkanlığınca hazırlanan 10 Nisan tarihli "Ramazan Bayramı: Birlik, Beraberlik ve Kardeşlik Günleri" konulu Ramazan Bayramı hutbesinin tam metni...

Diyanet 10 Nisan 2024 Ramazan Bayramı Hutbesi yayımlandı. İşte Diyanet İşleri Başkanlığınca hazırlanan 10 Nisan tarihli “Ramazan Bayramı: Birlik, Beraberlik ve Kardeşlik Günleri” konulu Ramazan Bayramı hutbesinin tam metni…

Diyanet 2024 Ramazan Bayramı Hutbesi yayınlandı mı? 10 Nisan 2024 Çarşamba günü okunacak olan Bayram hutbesinin tam metni nedir? Peki bu yıl ki Ramazan Bayramı hutbesinin konusu ne oldu? Diyanet Hutbe!

2024 Ramazan ayı 9 Nisan Salı Ramazan bayramı arefe günü ile son buluyor ve ertesi gün Ramazan bayramını kutluyoruz. Diyanet İşleri Başkanlığı Din Hizmetleri Genel Müdürlüğü tarafından Bayram hutbesi bu hafta Cuma günü yayımlandı. Bayram Hutbeleri Müslümanlar tarafından günün en çok merak edilen konuları arasında yer alıyor. Türkiye’nin dört bir yanındaki ve yaklaşık 90 bin camide imamlar tarafından Bayram namazında Bayram Hutbesi okunacak. İşte bu Ramazan Bayramında Türkiye geneli tüm camilerde okunacak Ramazan Bayramı hutbesi konusu ve tam metni…

Ramazan Bayramı Hutbesi 21 Nisan  2023

Ramazan ayının son günlerini idrak ettiğimiz, Bayrama yaklaştığımız şu günlerde 2024 Ramazan Bayramı Hutbesi belli oldu ve Diyanet İşleri Başkanlığı Din Hizmetleri Genel Müdürlüğü tarafından yayınlandı. İşte Diyanet İşleri Başkanlığınca hazırlanan “Ramazan Bayramı: Birlik, Beraberlik ve Kardeşlik Günleri” konulu Ramazan hutbesi ve tam metni

RAMAZAN BAYRAMI: BİRLİK, BERABERLİK VE KARDEŞLİK GÜNLERİ

بِسْـــــــمِ اﷲِارَّحْمَنِ ارَّحِيم

Muhterem Müslümanlar!

Oruçlarımız, namazlarımız, hatimlerimiz, fitre ve zekâtlarımızla kulluğun hazzına erdiğimiz bir Ramazan’ı daha geride bırakmanın hüznü içindeyiz. Aynı zamanda huzur, neşe ve dayanışma günleri olan bayram sabahına kavuşmanın sevincini yaşıyoruz.

Bizleri Ramazan Bayramı’na ulaştıran Yüce Rabbimize sonsuz hamdü senalar olsun. Bayramların kıymetini bizlere öğreten Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed Mustafa’ya, aline, ashabına salat ve selam olsun. Bu kutlu mabedin kubbesi altında omuz omuza saf tutan kıymetli kardeşlerim, bayramımız mübarek olsun.

Aziz Müminler!

Bayramlar; ülkeleri, dilleri ve renkleri farklı olsa da inançları ve idealleri bir olan müminler arasında sevgi ve muhabbetin coştuğu günlerdir. İslam’ın çatısı altında aynı kıbleye yönelen Müslümanların birlik ve beraberliğinin zirve yaptığı vakitlerdir. Bayramlar; iyiliklerimizle insanların gönlünü aldığımız, maddi ve manevi yardımlarımızla ihtiyaç sahiplerinin yüzlerini güldürdüğümüz zamanlardır.

Değerli Müslümanlar!

Yüce Rabbimiz, “Allah’ın ipine, Kur’an’a sımsıkı sarılın. Bölünüp parçalanmayın…”[1] buyurmaktadır. Bizler de Rabbimizin bu çağrısına kulak verip kenetlenirsek bayramımız bayram olur. Sevgili Peygamberimiz (s.a.s), “Müminler bir binanın birbirini destekleyen yapı taşları gibidir.”[2] buyurmaktadır. Bizler de bu hadis gereğince kardeşliğimizi gözetip, karşılıklı hak ve hukukumuzu korursak bayramımız bayram olur.

Tekbirlerle, salât-u selamlarla ve gönülden yakarışlarla ellerimiz ve kalplerimiz birleştiğinde bayramımız bayram olur. Ailemize karşı güler yüzlü olursak, anne ve babamızın hayır duasını alırsak, akraba ve komşularımızın gönlünü yaparsak bayramımız bayram olur.

Bir yetimin, bir öksüzün başını okşarsak, çocukların ışıl ışıl gözlerini hediyelerimizle güldürürsek bayramımız bayram olur. Rahmet ve merhamet vesilesi yaşlılarımızı, şifa bekleyen hastalarımızı bayramın sevincine ortak edersek bayramımız bayram olur.

Dargınlık ve kırgınlıkları bir kenara bırakıp kardeşlik bağlarımızı güçlü kılarsak bayramımız bayram olur. Gönlümüzden kin ve nefreti atıp af ve bağışlama yolunu tutarsak bayramımız bayram olur.

Yüce Rabbimiz bir ayet-i kerimede şöyle buyurmaktadır: “İman edip salih amel işleyenler cennetliklerdir. Onlar orada ebedi kalacaklardır.”[3] Biz de Allah’ın razı olacağı bir hayat yaşayıp dünyamızı mamur kılarsak; ahiretimiz cennet, bayramımız hakiki bayram olur.

Kıymetli Müminler!

Bu bereketli bayram sabahında bir yandan neşe ve sevinç duyarken diğer yandan zulüm altında inleyen kardeşlerimizin acısıyla hüzünlüyüz. Gazze’deki kardeşlerimiz sadece bayram sevincinden mahrum olmakla kalmıyor. Aynı zamanda dünyanın gözü önünde açlık, susuzluk ve her türlü yokluk içinde hayatta kalma mücadelesi veriyor. Anne babalar, bombalar altında can veren masum evlatlarının acısıyla feryat ediyor. Gözyaşına mahkûm edilen her bir Müslüman, zalimlerin elinden kurtulacağı bayram sabahını bekliyor.

Bize düşen, kardeşlerimizin acılarını el birliğiyle dindirmek ve umutlarını diri tutmak için gayret göstermektir. Zalimlerin karşısında, mazlumların yanında yer almaya, her türlü kötülükle mücadeleye devam etmektir. Unutmayalım ki bu, hepimiz için insani, İslami ve vicdani bir sorumluluktur. Az sonra mihraptan yapacağımız duada öyle gönülden âmin diyelim ki, âminlerimiz Gazzeli kardeşlerimizin kurtuluşuna, işgalci zalimlerin de kahrına vesile olsun inşallah!

Bu vesileyle başta aziz milletimiz olmak üzere tüm Müslümanların Ramazan Bayramı’nı tebrik ediyorum. Bayramın ülkemiz, İslam âlemi ve bütün insanlığa hayırlı olmasını Rabbimden diliyorum.

[1] Âl-i İmrân, 3/103.

[2] Buhâri, Salât, 88.

[3] Bakara, 2/82.

Kaynak: Din Hizmetleri Genel Müdürlüğü

Hutbeyi indir

10.04.2024 tarihli Ramazan Bayramı Hutbesini Türkçe, Arapça, İngilizce, Almanca metni, okunuşu ve PDF Formatında indir

Diyanet Hutbe, dibbys, diyanet fetva, Bayram hutbesi duası, Bayram hutbesi arşivi, Bayram hutbeleri pdf, Cuma hutbesi bugün

Diğer Konular

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün