Hadis

“İnsanların hırsızlıkta en ileri olanı… ” Hadis Açıklaması

Namaz ile ilgili Peygamber Efendimizin buyurduğu İnsanların hırsızlıkta en ileri olanı, kendi namazından çalan kimsedir hadisi ve açıklaması

Namaz ile ilgili Peygamber Efendimizin buyurduğu İnsanların hırsızlıkta en ileri olanı, kendi namazından çalan kimsedir hadisi ve açıklaması… “Hırsız kişi namazdan çalandır” hadisi ne demek, nasıl anlamalıyız? Namazdan çalmanın anlamı nedir?

Namaz dinin direğidir

Namaz ibadeti, Allahü Teala’nın her Müslümana farz kıldığı, farziyeti ayet ve hadislerle sabit olan kutsal bir ibadettir. Namaz, mü’minin miracı, ibadetlerimizin başı, dinin direği, mümini kâfirden ayıran en belirgin özelliktir.

Yüce Rabbimiz namazın, müminlerin bir özelliği olduğunu şöyle buyurur:

“… ki onlar gaybe iman eder, namazı da dosdoğru kılarlar.” (Bakara Suresi 3)

Nitekim Peygamber Efendimizin (s.a.v) namazın önemi ve dinin esası olarak nitelendirdiği, ibadetlerimiz arasında en önemlilerindendir.

“Namaz dinin direğidir.” (Tirmizi, İmân: 8; İbni Mâce, Fiten: 12; Müsned, 5:231, 237; el-Hâkim, el-Müstedrek, 2:76.)

Ancak pek çok kişi namaz kılarken fark etmeden veya bilmeyerek bazı hatalar yapabiliyor. Günümüzde hayat meşgalesi, işlerin yoğunluğu, zamanın hızlı geçmesi gibi bahaneler ile namazlarımızda bazen istemeden de olsa gevşeklik veya hatalar yapabiliyoruz.

Bunların başında namazı vaktinde kılmak, namazı hızlı kılmak, namaz içerisinde ayet ve sureleri hızlı, bazen yanlış okumak, secde ve rükûlarda hızlı eğilip kalkmak veya okunan tesbihleri yarım eksik söylemek gibi hatalar sıralanabilir.

… Hırsızlıkta en ileri olan

Peygamber Efendimizden (s.a.v) namazın hızlı kılınması, rukû ve secdelerin tam veya hızlı yapılması, okunan tesbihlerin, ayet veya surelerin hızlı belki bazen yanlış okunması gibi yanlışlar için şöyle buyurmuştur.

Hazreti Peygamber Efendimiz (sallallahu aleyhi ve sellem);

“İnsanların hırsızlıkta en ileri olanı, kendi namazından çalan kimsedir.”

“Ey Allah’ın Resulü, kişi namazından nasıl hırsızlık yapar?” denildi.

Resulullah (sallallahu aleyhi ve sellem);

“Rukûunu ve secdesini tam yapmaz. Bu namazdan çalmaktır. İnsanların en cimrisi de selâm (verip alma) da cimri davranandır.” buyurdu. (Müsned-i Ahmed b. Hanbel, III/70).

Benzer Konular

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün